Ухвала від 27.08.2024 по справі 924/660/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

УХВАЛА

"27" серпня 2024 р. Справа № 924/660/24

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом першого заступника керівника Хмельницької обласної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Хмельницької обласної військової адміністрації (Хмельницької обласної державної адміністрації)

до: 1. Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області

2. Чемеровецької селищної ради

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Департамента інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації

про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою

за участю:

прокурора: Скрипнюк А.В.

представників:

позивача: Антонюк Н.В.

відповідача - ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області: не з'явився

відповідача - Чемеровецької селищної ради: не з'явився

третьої особи: не з'явився

Ухвала постановляється 27.08.2024, оскільки підготовче засідання 20.08.2024 відкладалось.

У засіданні оголошено вступну і резолютивну частини ухвали.

встановив: перший заступник керівника Хмельницької обласної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Хмельницької обласної військової адміністрації (Хмельницької обласної державної адміністрації) з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та Чемеровецької селищної ради, в якому просить усунути перешкоди власнику - державі в особі Хмельницької обласної військової адміністрації (Хмельницької обласної державної адміністрації) - у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою історико-культурного призначення площею 1,4706 га, що знаходиться на території Чемеровецької селищної територіальної громади в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6825283400:03:002:0250 площею 17,2173 га шляхом:

- визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26.09.2018 № 22-6547-СГ в частині передачі у комунальну власність Чемеровецької селищної об'єднаної територіальної громади в особі Чемеровецької селищної ради земельної ділянки з кадастровим номером 6825283400:03:002:0250 площею 17,2173 га (п. 640 додатку до наказу від 26.09.2018 №22-6547-СГ);

- скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права комунальної власності Чемеровецької селищної ради на земельну ділянку з кадастровим номером 6825283400:03:002:0250 площею 17,2173 га, припинивши право комунальної власності на неї;

- скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6825283400:03:002:0250 площею 17,2173 га;

- зобов'язати Чемеровецьку селищну раду повернути Хмельницькій обласній військовій адміністрації (Хмельницькій обласній державній адміністрації) земельну ділянку історико-культурного призначення площею 1,4706 га, що знаходиться на території Чемеровецької селищної територіальної громади під пам'яткою археології місцевого значення - Кургани (60).

Ухвалою суду від 26.07.2024 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача залучено Департамент інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації.

В обґрунтування позову прокурор зазначив, що землі історико-культурного призначення, на яких розташовані пам'ятки археології, є обмежено оборотоздатними об'єктами цивільних прав та не можуть передаватись із державної у комунальну власність, тому територіальна громада в особі Чемеровецької селищної ради не могла набути право власності на земельну ділянку історико-культурного призначення площею 1,4706 га, що знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6825283400:03:002:0250 площею 17,2173 га. Відтак наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26.09.2018 №22-6547-СГ, яким земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6825283400:03:002:0250 площею 17,2173 га передано у комунальну власність Чемеровецької селищної ради, у порушення законодавчих норм змінено цільове призначення земель історико-культурного призначення, протиправно здійснено розпорядження цими землями. Також без скасування державної реєстрації вказаної земельної ділянки, яка допускається виключно з одночасним припинення речових прав щодо неї, та без повернення земель історико-культурного призначення їх законному володільцю такі землі будуть рахуватися у складі земель сільськогосподарського призначення, можуть зазнавати пошкодження внаслідок їх використання не за цільовим призначенням, держава буде позбавлена можливості безперешкодно здійснювати правомочності їх власника.

Як на правову підставу позову прокурор посилається на положення ст. ст. 13, 14, 54 Конституції України, ст. ст. 15, 16, 178 ЦК України, ст. ст. 19, 20, 21, 53, 54, 79-1, 83, 84, 96, 117, 122, 125, 126, 150, 152, 186, 186-1 Земельного кодексу України, ст. ст. 15, 16, 24, 25 Закону України “Про Державний земельний кадастр”, ст. 2, 14, 18, 26 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, ст. ст. 25, 57, 62 Закону України “Про землеустрій”, ст. 9 Закону України “Про державну експертизу землевпорядної документації”, ст. ст. 1, 2, 17, 34 Закону України “Про охорону культурної спадщини”.

Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у відзиві на позов від 05.08.2024 вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Зокрема, звертає увагу суду на те, що спірний наказ прийнято за результатами проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, здійсненої ДП "Центр державного земельного кадастру" і при проведенні інвентаризації та формуванні земельної ділянки з кадастровим номером 6825283400:03:002:0250 як земельної ділянки сільськогосподарського призначення у Головного управління була відсутня інформація про те, що в межах спірної земельної ділянки знаходиться пам'ятка археології. Зазначає, що земельна ділянка, в межах якої знаходиться пам'ятка археології, до проведення інвентаризації Головним управлінням, не сформована як земельна ділянка історико-культурного призначення, координати поворотних точок зовнішніх меж території охоронної зони пам'ятки археології, схема розташування межових знаків та точок повороту меж пам'ятки археології відповідно до "Проекту меж території, зон охорони та режимів їх використання пам'ятки археології "Кургани (60 курганів)" з технічною документацією із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (без виділення в окреме землеволодіння) (на північний захід від села Карачківці) Чемеровецького району, Хмельницької області" 2018 року не внесені до Державного земельного кадастру, реєстрація прав згідно чинного законодавства України не проводилась. З урахуванням наведеного стверджує, що, приймаючи спірний наказ, Головне управління діяло в межах повноважень і відповідно до наявної в Управлінні інформації.

Посилаючись на ч. ч. 1, 3-6 ст. 79-1 Земельного кодексу України, ч. 1 ст. 5, ч. 4 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" і те, що площа пам'ятки археології становить 1,4706 га, тобто є значно меншою за площу спірної земельної, вважає, що державна реєстрація набуття/припинення речового права на земельну ділянку проводиться виключно на сформовану земельну ділянку, відомості щодо якої внесені до Державного земельного кадастру, а тому неможливо скасувати як наказ Головного управління, так і рішення державного реєстратора про державну реєстрацію права комунальної власності на спірну земельну ділянку лише в певній частині площі, яка накладається на земельну ділянку, на якій безпосередньо розташована пам'ятка археології, за відсутності її поділу у встановленому законом порядку. При цьому зауважило, що виокремленню такої частини земельної ділянки має передувати складання відповідної технічної документації з поділу спірної земельної ділянки, відповідно, є необхідність точного визначення площі та меж пам'ятки археології у розрізі усієї спірної земельної ділянки.

Прокурор у відповіді на відзив Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (від 19.08.2024) твердження відповідача про те, що в нього на момент надання вихідних даних для інвентаризації земель та формування земельної ділянки як об'єкта цивільних прав були відсутні відомості про знаходження в її межах пам'ятки археології-Кургани (60), вважає такими, що не відповідають дійсності, з огляду, зокрема на лист Управління культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької ОДА від 03.04.2018 №04-638, скерований на вимогу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 28.03.2018. Стверджує, що Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не вжило достатніх заходів з метою встановлення та надання об'єктивних та достовірних вихідних даних для здійснення заходу щодо інвентаризації земель. Вказане призвело до того, що на території області виявлено непоодинокі випадки формування органом виконавчої влади земель під пам'ятками археології як земель сільськогосподарського призначення, їх передачі у комунальну власність та у подальшому надання органом місцевого самоврядування цих земель у приватну власність.

Щодо відсутності відомостей в Державному земельному кадастрі про земельну ділянку історико-культурного призначення прокурор зауважив, що хоча «Проект меж території, зон охорони та режимів їх використання «Кургани (60 курганів)» з технічного документацією із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (без виділення в окреме землеволодіння), виготовлений у 2018 році, не є документацією із землеустрою, Управління культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької ОДА у 2018-2019 роках неодноразово скеровувало до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області листи з інформацією про кількість наявних об'єктів археологічної спадщини на території області та наявність виготовлених проектів меж території, зон охорони та режимів їх використання, з метою врахування цієї інформації при здійсненні контролю за додержанням режиму використання земель історико-культурного призначення. Однак, як стверджує прокурор, органом виконавчої влади таку інформацію залишено поза увагою.

З приводу позовної вимоги про скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в частині площі, яка накладається на землю історико-культурного призначення під пам'яткою археології, прокурор зазначив, що підставою пред'явлення позову стала незаконна зміна цільового призначення земельної ділянки історико-культурного призначення та її подальша неправомірна передача із державної у комунальну власність, а також прийняття оспореного наказу відповідача всупереч вимог ст. ст. 117, 122 Земельного кодексу України. Зауважив, що землі, на яких розміщена пам'ятка археології, належать до категорії земель історико-культурного призначення і є власністю держави, а тому ця земля не може існувати у встановлених межах.

Позивач у поясненнях (від 26.08.2024) вказує на те, що співставлення координат поворотних точок меж земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6825283400:03:002:0250 та координат кутів зовнішніх меж пам'ятки археології Кургани (60) засвідчило, що в межах сформованої земельної ділянки знаходиться територія цієї пам'ятки археології площею 1,4706 га. Вважає, що оскільки землі історико-культурного призначення, на яких розташовані пам'ятки археології, є обмежено оборотоздатними об'єктами цивільних прав та не можуть передаватись із державної у комунальну власність, територіальна громада в особі Чемеровецької селищної ради не могла набути право власності на земельну ділянку історико-культурного призначення площею 1,4706 га в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6825283400:03:002:0250 площею 17,2173 га, на якій знаходиться пам'ятка археології - Кургани (60). Зауважив, що у цьому спорі земельна ділянка з кадастровим номером 6825283400:03:002:0250 площею 17,2173 га за даними поземельної книги та витягу з Державного земельного кадастру від 22.08.2018 № HB-6806906512018 належить до категорії земель сільськогосподарського призначення, за видом цільового призначення 16.00 Землі запасу (землі ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам). Тому вважає, що без скасування державної реєстрації вказаної земельної ділянки, землі історико-культурного призначення будуть рахуватися у їх складі як землі сільськогосподарського призначення, можуть зазнавати руйнування тa пошкодження внаслідок використання цієї землі не за цільовим призначенням. Крім того, стверджує, що орган місцевого самоврядування, зважаючи на ландшафт цих земель у формі курганних ґрунтово-кам'яних насипів округлої видовженої форми, висотою 0,3-1 м, діаметром 3-5 м, проявивши розумну обачність, міг і повинен був знати про те, що в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6825283400:03:002:0250 площею 17,2173 га, яку територіальна громада має намір набути у комунальну власність, знаходиться нерухомий об'єкт культурної спадщини. Мета позивача спрямована на усунення перешкод власникові, який не втратив і не міг втратити володіння специфічним об'єктом цивільних відносин, у користуванні та розпорядженні землею історико-культурного призначення під пам'яткою археології шляхом її повернення від Чемеровецької селищної ради. Відтак, на думку позивача, вимогу про зобов'язання повернути державі в особі Хмельницької ОВА (Хмельницької ОДА) земельну ділянку історико-культурного призначення площею 1,4706 га, що знаходиться на території Чемеровецької селищної територіальної громади в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6825283400:03:002:0250 площею 17,2173 га під пам'яткою археології місцевого значення - Кургани (60), слід розглядати за правилами негаторного позову.

Третя особа у поясненнях (від 26.08.2024) підтримує заявлені обласною прокуратурою позовні вимоги у справі у повному обсязі. Вважає, що прокурором надано докази, які підтверджують факт незаконного формування земель під пам'яткою археології місцевого значення - Кургани (60) як земель сільськогосподарського призначення та неправомірної їх передачі Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області у комунальну власність Чемеровецької селищної ради. Внаслідок таких дій порушено не лише виключне право власності держави на землі історико-культурного призначення, а й створено ризики знищення пам'ятки археології внаслідок можливого використання землі, на якій вони розміщенні, не за цільовим призначення, порушено спеціальний режим охорони таких земель як об'єктів культурної спадщини.

Прокурор, представники позивача та третьої особи у підготовчому засідання висловили намір підтримувати позовні вимоги.

Відповідач - ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області представника у засідання не направило. На адресу суду надіслало заяву про розгляд справи у призначеному засіданні без участі його представника.

Відповідач - Чемеровецька селищна рада представника у засідання не направила, відзиву на позов не надала, причини не повідомила.

Клопотань, в тому числі щодо обставин, які потребують дослідження в порядку ст. 182 ГПК України, суду не подано.

З огляду на зазначене, положення ст. 177 ГПК України, суд дійшов висновку про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Керуючись ст. ст. 42, 121, 177, 182, 185, 195, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Закрити підготовче провадження у справі №924/660/24.

Призначити справу №924/660/24 до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 11:30 год

19 вересня 2024 року.

Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Хмельницької області за адресою:

м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1.

Участь учасників справи у судовому засіданні не є обов'язковою.

Ухвала набирає законної сили 27.08.2024, оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено 27.08.2024.

Суддя В.В. Виноградова