Справа № 594/1177/24
26 серпня 2024 року м.Борщів
Суддя Борщівського районного суду Тернопільської області Зушман Г.І., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від відділення поліції №1 (м.Борщів) Чортківського районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , фізичної особи - підприємця,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 Кодексу України
про адміністративні правопорушення,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАД №277530 від 19 липня 2024 року ФОП ОСОБА_1 19 липня 2024 року о 13.26 год. у належному їй магазині в АДРЕСА_2 , здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами, а саме сигаретами марок: «Jn Red», сигаретами без найменування у прозорих пакетах та пивом у жерстяних банках марки «Закарпатське» без марок акцизного податку, чим порушила вимоги абз.3 ч.1 ст.11 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 156 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 вину у вчиненому не визнала, пояснила, що в день та час, зазначений у протоколі, не здійснювала торгівлю алкогольними напоями та цигарками. Коли до неї в магазин прийшли працівники поліції, то вона нікому нічого не продавала, однак, вони без будь-якого дозволу здійснили огляд у магазині. Цигарки вона зберігала в підсобному приміщенні для того, щоб передати брату, який перебуває в складі ЗСУ і не встигла їх забрати. Пиво зберігала в холодильнику, в нижньому закритому відділенні.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши та оцінивши докази по справі, суддя встановив таке.
ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, що підтверджується долученою до матеріалів справи інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, до матеріалів справи долучено рапорт помічника чергового ВП №1 (м.Борщів) Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області Січового А.Ю. від 19 липня 2024 року, в якому зазначено, що 19 липня 2024 року о 13.26 год. зі служби 102 надійшло повідомлення від ДОП ВП №1 (м.Борщів) про те, що ФОП ОСОБА_1 в магазині продавала пиво марки «Закарпатське» та сигарети без марки акцизного збору, саморобні фасовані сигарети.
Однак, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення працівниками поліції не були залучені свідки, або надані інші будь-які докази, які б могли підтвердити факт здійснення ОСОБА_1 роздрібної тютюновими виробами, а саме сигаретами марок: «Jn Red», сигаретами без найменування у прозорих пакетах та пивом у жерстяних банках марки «Закарпатське» без марок акцизного податку в час, зазначений у протоколі.
Ані з протоколу ані з доданих до нього матеріалів неможливо встановити особу, якій здійснено реалізацію вище переліченого товару. Дані про вилучення грошових коштів за їх реалізацію в матеріалах справи відсутні.
Протокол про адміністративне правопорушення за своєю суттю є процесуальним документом, яким уповноважений орган засвідчує певне порушення, допущене особою, яке містить склад адміністративного правопорушення, передбаченого відповідними нормами КУпАП і який є підставою для подальшого провадження у справі. Зміст протоколу про адміністративне правопорушення повинен чітко відповідати приписамст.256 КУпАП, особливо в частині викладення фабули правопорушення.
Всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
При цьому, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП .
Частина 1 статті 156 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Частиною 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» N 481/95-ВР від 19.12.1995 передбачено, що маркування алкогольних напоїв (крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті), які реалізуються в Україні, здійснюється відповідно до Закону України "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів" з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом, та має містити таку інформацію: загальна та власна назви виробу (абзац третій частини першої статті 11).
Проте, в протоколі в даній справі не відображено конкретних обставин вчинення адміністративного правопорушення за ч.1 ст.156 КУпАП, відсутні дані щодо отримання ФОП ОСОБА_1 грошей від продажу сигарет та пива, тобто виручки, яка відповідно до санкції ч.1 ст.156 КУпАП має бути конфіскованою у разі визнання особи винною у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення.
Крім того, в матеріалах справи взагалі відсутні докази здійснення продажу сигарет та пива, оскільки не було встановлено факт торгівлі та здійснення її ФОП ОСОБА_1 .
Відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно п.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи наведене, вважаю, що по справі немає належних доказів вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, а тому провадження по справі підлягає до закриття у відповідності до п.1 ст.247 КУпАП в зв'язку з відсутністю події та складу даного адміністративного правопорушення.
Частиною 1 ст.265 КУпАП визначено, що речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1,234-2,244-4,262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Як встановлено з протоколу про адміністративне правопорушення в даній справі було виявлено та вилучено: сигарети марки: «Jn Red» у кількості 7 упаковок; сигарети без найменування у прозорих пакетах у кількості 15 упаковок; та пиво у жерстяних банках марки «Закарпатське» ємністю 500 мл, у кількості 31 банка, які поміщено у сейф пакет QHY007467 та згідно квитанції про отримання на зберігання речових доказів прийнято на зберігання у ВП №1 (м.Борщів) Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області (номер книги обліку речових доказів 6230, порядковий номер 29).
Оскільки вилучені у ОСОБА_1 тютюнові вироби та пиво не мають марок акцизного податку встановленого зразка, то вони відносяться до неякісної та небезпечної продукції, яка вилучена з обігу, а відтак підлягають знищенню.
Керуючись п.1 ст.247, ст.ст. 251, 280, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 156 КУпАП, щодо ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Сигарети марки «Jn Red» у кількості 7 упаковок; сигарети без найменування у прозорих пакетах у кількості 15 упаковок; та пиво у жерстяних банках марки «Закарпатське» ємністю 500 мл, у кількості 31 банка, які поміщено у сейф пакет QHY007467 та згідно квитанції про отримання на зберігання речових доказів прийнято на зберігання у ВП №1 (м.Борщів) Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області (номер книги обліку речових доказів 6230, порядковий номер 29) - знищити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу може бути подано до Тернопільського апеляційного суду через Борщівський районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя