Справа № 569/2151/24
1-кс/569/5288/24
про застосування запобіжного заходу у вигляді застави
12 серпня 2024 року м.Рівне
Слідча суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваної ОСОБА_5 , захисника підозрюваного - адвоката ОСОБА_6 ,
розглянувши у судовому засіданні в м.Рівне, клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_7 (далі - прокурор), в рамках кримінального провадження №42023181110000110 від 12.09.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 358 КК України про обрання запобіжного заходу у вигляді застави відносно відносно ОСОБА_5 , -
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_8 , який зареєстрований як фізична-особа підприємець (далі - ФОП) « ОСОБА_8 » (код РНОКПП НОМЕР_1 , вид діяльності 49.41 Вантажний автомобільний транспорт) та отримав ліцензію на вантажні перевезення, здійснюючи міжнародні вантажні перевезення, будучи добре обізнаним з вищенаведеними правилами перетину державного кордону в умовах воєнного стану, вирішив використати свої знання та можливості з корисливою метою та за попередньою змовою групою осіб із ОСОБА_5 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , будучи добре обізнаними з п. 2-9 Правил перетинання державного кордону громадянами України, які затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724), організували та керували незаконними переправленнями через державний кордон України, осіб, які не мають на це права, у першу чергу чоловіків у віці від 18 до 60 років, під виглядом водіїв вантажних транспортних засобів, які здійснюють міжнародні перевезення, за визначену ними грошову винагороду.
Так, група осіб у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , діючи за попередньою змовою між собою, незаконно переправляли осіб через державний кордон України та організовували і керували такими діями, використовуючи наявний у ОСОБА_8 , електронний цифровий підпис (ЕЦП) та паролі перевізника, входили до електронного кабінету перевізника на сайті Державної служби України з безпеки на транспорті під назвою «https://dsbt.gov.ua» та вносили до системи «ШЛЯХ», отриманні особисто ними або іншими особами персональні дані чоловіків призовного віку, які мали намір незаконно перетнути державний кордон України для особистих потреб, в якості водіїв вказаних перевізників та, за необхідності, оформляли фіктивні договори про працевлаштування таких осіб як водіїв ФОП « ОСОБА_8 », особисто підшуковували осіб, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно переправитись через державний кордон України, проводили інструктаж таких осіб щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон, надавали їм необхідні для цього транспортні засоби, підшуковували та оформляли на перевізника ФОП « ОСОБА_8 » транспортні засоби необхідні для перетину державного кордону, тощо.
Зокрема, у період з 12.08.2023 по 03.02.2024, діючи за попередньою змовою групою осіб, ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , усвідомлюючи протиправність своїх дій та можливість настання суспільно небезпечних наслідків, реалізуючи єдиний злочинний умисел на особисте протиправне збагачення, під виглядом водіїв перевізника, який здійснює міжнародні вантажні перевезення ФОП « ОСОБА_8 » та внесені до системи «Шлях», незаконно переправили через державний кордон України в Республіку Польща 43 чоловіків у віці від 18 до 60 років, які не мали документів, що надають право на перетин державного кордону України, отримавши за такі протиправні послуги не менше 13 300 Євро, що за курсом НБУ, станом на 30.04.2024 становить 495 981,63 грн..
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.332, ч.3 ст.358 КК України, підтверджується зібраними у ході досудового розслідування матеріалами, а саме: протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, аудіо,- відеоконтролю особи, спостереження за особою відносно ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , в ході яких зафіксовано переписки та розмови з іншими учасниками групи щодо незаконної організації переправлення осіб призовного віку через державний кордон України, обговорення підшукування так званих «клієнтів», порядку оформлення вищевказаних осіб як водіїв транспортних засобів, сум грошових коштів, які необхідно було сплачувати за надані послуги, порядок внесення відомостей до системи «Шлях», інструктування вказаних осіб щодо правил поведінки та порядку спілкування під час перетину пунктів пропуску, та подальшого виїзду за межі України, повернення транспортних засобів на територію України, тощо; інформацією, отриманою з ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області, щодо відсутності сплати пенсійних внесків на осіб, які працевлаштовувались, як водії ФОП « ОСОБА_8 », код РНОКПП НОМЕР_1 , тощо; протоколом огляду інформації, отриманої у Державній службі України з безпеки на транспорті, щодо фактів внесення відомостей до системи «Шлях» про осіб, як водіїв ФОП « ОСОБА_8 » код РНОКПП НОМЕР_1 та подальшого незаконного перетину кордону, тощо; протоколами проведення обшуків за місцем проживання підозрюваних ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , в ході яких виявлено та вилучено речові докази, які зберегли на собі інформацію, щодо вчинення кримінальних правопорушень; протоколами проведення обшуків у транспортних засобах, які використовувались як знаряддя злочину, в ході яких було виявлено та вилучено оригінали трудових та цивільно-правових договорів щодо працевлаштування осіб між ФОП « ОСОБА_8 » код РНОКПП НОМЕР_1 ; протоколами оглядів вилучених речей та документів під час проведення обшуків за місцями проживання підозрюваних та транспортних засобах, в ході яких отримано інформацію щодо фіктивного працевлаштування осіб у ФОП « ОСОБА_8 » код РНОКПП НОМЕР_1 , а саме вилучення: оригіналів трудових договорів, трудових договорів у електронному вигляді, документів щодо ввезення на територію України від імені громадських та благодійних організацій транспортних засобів у вигляді «гуманітарної допомоги» для ЗСУ, а також наявність переписки щодо спілкування з особами, які незаконно перетинали кордон, а також з іншими особами, які здійснювали їх працевлаштування, оформлення, наявність чорнових записів з прізвищами осіб та сумами сплачених коштів, тощо; протоколами допитів свідків ОСОБА_11 , та ОСОБА_12 , які повідомили про факти фіктивного працевлаштування в якості водіїв ФОП « ОСОБА_8 », з метою подальшого перетину кордону України в особистих цілях, за грошову винагороду, тощо; інформацією, отриманою у Державній прикордонній службі України щодо перетину осіб через державний кордон України; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
За таких умов, з точки зору достатності та взаємозв'язку обставин справи слід зазначити, що наявні у провадженні докази, свідчать про обґрунтованість підозри (обвинувачення) у вчиненні кримінального правопорушення, оскільки об'єктивно зв'язують його з підозрюваним, тобто підтверджують існування фактів та інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що останній міг вчинити дане правопорушення.
20.06.2024 року ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.332 КК України, вчинене у складі організованої злочинної групи як виконавцю.
Ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду від 08.02.2024 року підозрюваному ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту з покладенням обов'язків, визначених ч.5 ст.194 КПК України.
Згідно ухвали слідчого судді Рівненського міського суду від 04.04.2024, ОСОБА_5 змінено запобіжний захід у виді цілодобового домашнього арешту на домашній арешт із забороною залишати житло в період часу з 20.00 год. по 08.00 год. з покладенням обов'язків, визначених ч.5 ст.194 КПК України, який в подальшому неодноразово продовжений, востаннє - ухвалою слідчого судді від 27.06.2024 в межах строку досудового розслідування, тобто до 06.08.2024 року.
Разом з тим, як передбачено ч.6 ст.181 КПК України, сукупний строк тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати шести місяців. Таким чином, шестимісячний строк запобіжного заходу у виді домашнього арешту, який застосовано до ОСОБА_5 , закінчується 06.08.2024, у зв'язку з чим, виникла необхідність у застосуванні до підозрюваної запобіжного заходу у виді застави з метою запобігання наведеним ризикам та забезпечення належного виконання підозрюваним своїх процесуальних обов'язків.
Слідчий у клопотанні вказав, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюються у вчиненні тяжкого умисного злочину, передбаченого ч.3 ст.332 КК України за скоєння якого законом передбачено безальтернативне покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дев'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.
Відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.184 КПК України, під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених у п. п. 1,2,3,5 ч.1 ст. 177 КПК України, а саме: можливість переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати та спотворити будь-яку із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні ; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Слідчий та прокурор клопотання підтримали, просили застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді застави.
Підозрювана ОСОБА_5 та його захисник в судовому засіданні заперечували проти застосування запобіжного заходу у виді застави.
Заслухавши учасників кримінального провадження, дослідивши клопотання та додані матеріали, слідча суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків.
Розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Розмір застави щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину визначається у межах від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Можливість підозрюваної переховуватися від органу досудового розслідування, слідча суддя вважає такі дії вірогідними, з огляду на те, що ОСОБА_8 підозрюється у вчиненні резонансного злочину під час дії воєнного стану з явним цинізмом по відношенню до інтересів держави, яким спричинено негативні наслідки обороноздатності України під час збройної агресії. Тяжкість ймовірного покарання та суворість можливого вироку значно підвищують ймовірність ризику переховування від органів досудового розслідування та/або суду. З матеріалів провадження також вбачається, що підозрювана обізнана з правилами перетину державного кордону, має змогу його перетинати як законно так і в не законний спосіб. Враховуючи воєнний стан в Україні, підозра у вчинені резонансного злочину, вчиненого під час такого стану, з явним цинізмом по відношенню до інтересів держави та завдала негативного результату обороноздатності держави під час прямої воєнної агресії, існує ризик втечі підозрюваної за межі України з метою переховування від органу досудового розслідування та суду.
Можливість підозрюваної знищити, сховати та спотворити будь-яку із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, обгрунтовується тим, що ОСОБА_5 підозрюється у організації та незаконному переправленні осіб через державний кордон України, вчинене організованою групою, з корисливих мотивів, під час воєнного стану, а в ході досудового розслідування, на даний час не встановлено весь механізм переправлення осіб через державний кордон України, не встановлено також і всіх інших учасників вказаної групи осіб. Крім того також здійснюється досудове розслідування за ст.358 КК України, щодо підроблення та використання підроблених документів, а тому, існує ризик того, що підозрюваний знищить, сховає або спотворить інші речі та документи, які мають відношення до вчинення кримінального правопорушення. Такими речами і документами є чорнові записи, фіктивні трудові договори ухилянтів, фіктивні документи про працевлаштування ухилянтів, грошові кошти отримані злочинним шляхом, печатки та банківські картки тощо.
Можливість підозрюваної незаконно впливати на свідків обгрунтовується тим, що ОСОБА_5 відомі анкетні дані свідків, а саме осіб, яких вона незаконно переправляла через державний кордон, відомі місця їх проживання, мобільні телефони, а тому остання у разі не застосування до неї запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, вона може незаконно впливати на свідків шляхом залякування, чинити на них тиск з метою їх залякування щодо відмови від дачі показань, під час досудового розслідування так і під час розгляду кримінального провадження у суді. Крім того, на даному етапі досудового розслідування не встановлені всі особи, які входять до групи осіб, причетних до вчинення вищевказаного кримінального правопорушення, а тому ОСОБА_5 буде незаконно впливати на свідків та очевидців через інших осіб. Тому, існує ризик того, що підозрювана буде перешкоджати кримінальному провадженню.
Можливість підозрюваної вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обгрунтовується тим, що під час слідства здобуто достатні докази систематичної організації ОСОБА_5 , як виконавцем у складі організованої групи, незаконного переправлення через державний кордон осіб призовного віку, у зв'язку з чим наявні достатні підстави вважати, що остання може продовжити вказану протиправну діяльність.
Приймаючи до уваги існування ризиків передбачені п.1,2,3,5 ч.1 ст.177 КПК України, тяжкість кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 , яке відповідно до ст.12 КК України відносяться до тяжких злочинів, обставини його вчинення, та дані про особу підозрюваного є необхідним застосувати до ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді застави.
Керуючись ст. 176-178, 182, 183, 309 КПК України, слідча суддя, -
Клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_7 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно ОСОБА_5 - задоволити частково.
Застосувати до підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці м. Рівне, Рівненської області, жительці АДРЕСА_1 , громадянці України, раніше не судимій, запобіжний захід у виді застави у розмірі двадцять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 60 560 (шістдесят тисяч п'ятсот шістдесят) гривень;
Відповідно до ч.5 ст.191 КК України покласти на підозрювану ОСОБА_5 наступні обов'язки:
- прибувати на виклик слідчого, прокурора та суду;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає (перебуває) без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця свого проживання
- утримуватись від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у цьому кримінальному провадженні.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду, протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя Рівненського міського суду ОСОБА_1