Справа № 569/15738/24
27 серпня 2024 року
Рівненський міський суд Рівненської області в особі головуючої судді Панас О.В. при секретарі судового засідання Алексейчук Ю.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Рівненський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до Рівненського міського суду з заявою , заінтересована особа Рівненський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті громадянина України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження с. Цигановка Троїцького району Луганської області України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Луганськ Луганської області України, яке на даний час є територією України тимчасово окупованою російською федерацією. Свою заяву обгрунтовує тим, що ОСОБА_2 є її батьком. Родинні відносини між нею та її батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджуються свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від. 12.03.1976 року. Реєстраційні дії щодо народження здійснено Троїцьким районним відділом ЗАГС Ворошиловградскої обл.. 12.03.1976 року, про що в книзі реєстрації актів про народження зроблено запис за №29. Її батько, ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Луганськ Луганської області України, яке на даний час є територією України тимчасово окупованою російською федерацією, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 19.03.2024 року та Довідкою про смерть №С-00119 від 19.03.2024 року, видані органами окупаційної влади російською мовою. Для державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть її батька, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вона звернулась до Рівненського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, однак листом від 02.08.2024 року №3431/34.12-06-21 їй було відмовлено із зазначенням підстави відмови - пред'явлені документи не відповідають переліку, які є підставою для державної реєстрації смерті, тобто документи, що підтверджують смерть ОСОБА_2 видані на території, де органи державної влади України не здійснюють свої повноваження. Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідне їй для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України. . Заявниця ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, до початку судового засідання подала заяву про розгляд справи у її відсутність, вимоги заяви про встановлення факту смерті підтримала, просила задовольнити. Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явилась, подала до суду клопотання про розгляд справи у відсутність представника відділу, щодо задоволення вимог заяви ОСОБА_1 не заперечила. Суд вважає за можливе провести судове засідання без участі сторін. Ухвалою суду від 27.08.2024 року відкрите провадження у справі, призначений судовий розгляд з викликом сторін. Дослідивши матеріали справи і наявні в них докази, та оцінивши їх в сукупності, суд дійшов наступних висновків. Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку осіб, які перемістилися з тимчасово окупованих територій України, що підтверджується довідкою від 06.04.2022 р. № 5612-5000768087. Згідно досліджених судом документів встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 вказані: « ОСОБА_2 » - батько, « ОСОБА_3 » - мати, актовий запис № 29 від 12.03.1976 р., зареєстрований Троїцьким райвідділом ЗАГС Ворошилоградської обл. Записи здійснені російською мовою. Отже, ОСОБА_2 приходиться заявниці ОСОБА_1 батьком. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер, про що 19.03.2024 року Троїцьким районним відділом РАЦС Міністрества юстиції Луганської Народної Республіки було видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 а також довідка про смерть № С-00119 від 19.03.2024 р.
Також встановлено, що листом від 02.08.2024 року №3431/34.12-06-21 ОСОБА_1 було відмовлено в реєстрації смерті її батька ОСОБА_2 із зазначенням підстави відмови - пред'явленні документи не відповідають переліку, які є підставою для державної реєстрації смерті, тобто документи, що підтверджують смерть ОСОБА_2 видані на території, де органи державної влади України не здійснюють свої повноваження. Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. Згідно зі ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Згідно з положеннями передбаченими ч. 1 ст. 17 Закону України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану”, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Положеннями ч. 2 ст. 49 ЦК України передбачено, що актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону. Форма лікарського свідоцтва про смерть, що видається закладами охорони здоров'я або судово-медичною установою та вимоги і підстави його заповнення встановлені Інструкцією щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть (форма №106/о), затвердженою Наказом Міністерства охорони здоров"я України від 08 серпня 2006 року №545. Зокрема, Інструкцією серед іншого встановлено, що лікарське свідоцтво про смерть видається лікарем медичного закладу, що лікував померлого, на підставі спостережень за хворим і записів у медичній документації, які відображали стан хворого до його смерті, або патологоанатомом на підставі вивчення медичної документації і результату розтину (пункт 2.2.); у разі, якщо смерть настала внаслідок дії зовнішніх факторів (травми, асфіксії, дії крайніх температур, електричного струму, отруєнь тощо), після штучного аборту, проведеного поза межами медичного закладу, смерті на виробництві, при раптовій смерті дітей першого року життя та інших осіб, які не перебували під медичним наглядом, померлих, особа яких не встановлена, а також у тих випадках, коли є підозра на насильницьку смерть, лікарське свідоцтво про смерть видається судово-медичним експертом після розтину (пункт 2.З.); забороняється видача лікарського свідоцтва про смерть заочно, без особистого встановлення лікарем факту смерті. У виняткових випадках свідоцтво про смерть може бути видано лікарем, який встановив смерть тільки на підставі огляду трупа (при відсутності ознак або підозри на насильницьку смерть) та даних медичної документації про наявність у померлого при житті хвороб, які в своєму перебігу могли призвести до настання смерті (пункт 2.4.). Таким чином, діюче законодавство України передбачає державну реєстрацію факту смерті або на підставі лікарського свідоцтва про смерть, або на підставі рішення суду. Враховуючи вищевикладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даному випадку є рішення суду про встановлення факту смерті. Згідно з правовою позицією, викладеною Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ в інформаційному листі від 15 квітня 2016 року, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час, розгляду справ про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України. Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджених наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 (із змінами відповідно Наказу № 30 від 05 лютого 2024 року), м. Луганськ Луганської області України окуповано з 07.04.2014 року. Таким чином, судом приймаються до уваги надані заявником докази , видані органами, які створені на тимчасово окупованій території Луганської області у порядку не передбаченому законодавством України, оскільки вказані документи підтверджують факт смерті людини в певний час на певній території. З огляду на викладене, з метою захисту прав і свобод громадян України, якою є заявниця, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту смерті, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту. Відповідно до вимог п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України. На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 89, 258-259, 263-265, 268, 317, 430 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в: Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Рівненський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті, задовольнити. Встановити факт смерті ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження с. Цигановка Троїцького району Луганської області України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Луганськ, Луганської області, Україна. Рішення суду є підставою для державної реєстрації смерті особи. Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Рівненського апеляційного суду або через Рівненський міський суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Заявниця : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 . Заінтересована особа: Рівненський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: 33013, м. Рівне, пр. Миру, буд. 14, код ЄДРПОУ 43202330. Повне судове рішення виготовлено 27.08.2024 .
Суддя О.В.Панас