Рішення від 06.08.2024 по справі 554/9843/23

Дата документу 06.08.2024Справа № 554/9843/23

Провадження № 2/554/183/2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2024 року Октябрський районний суд м.Полтави у складі:

головуючого - судді Савченко Л.І.

за участю секретаря судового засідання - Грай К.В.,

позивача - ОСОБА_1 , представника позивача - ОСОБА_2 , представників відповідача - Плескача Ю.А. , Заліпи Н.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» про скасування рішення комісії про дорахування об'єму природного газу та зобов'язання вчинити певні дії

та за зустрічним позовом АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об'єму природного газу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 18.10.2023 звернулася до суду з позовом до АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» про:

скасування рішення комісії АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» від 19.09.2023 року про задоволення Акту про порушення № НОМЕР_1/2023 від 12.09.2023 року побутового споживача ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 ) та про донарахування об'єму природного газу та його вартості у розмірі 50 659, 56 грн.;

зобов'язання АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» за власний рахунок відновити газопостачання до житлового будинку споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позову вказала, що є власником домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 та є побутовим споживачем природного газу за вказаною адресою. 12.09.2023 року комісією у складі представників Чутівського УЕГС АТ ОГС «Полтавагаз» за адресою побутового споживача було виявлено порушення, яке згідно Акту про порушення № НОМЕР_1/2023 від 12.09.2023 полягало у порушенні кодексу ГРМ, а саме несанкціонованому відборі природного газу шляхом прихованих методів, а саме просвердлення отвору в газопроводі-відводі, внаслідок чого порушено нормальний режим роботи ГРМ та здійснення споживання природного газу поза засобом вимірювальної техніки. У п.4 Акту зазначено, що на газопроводі (вводі) встановлено інвентарну заглушку та опломбовано. Акт від 12.09.2023 не підписано позивачем у зв'язку з незгодою. Актом № НОМЕР_1 від 12.09.2023 припинено газопостачання до будинку позивача, який також не підписаний нею. Під час розгляду справи 19.09.2023 року вона заперечувала щодо несанкціонованого відбору природного газу шляхом прихованих методів, у зв'язку із своєю непричетністю до порушення. 19.09.2023 Комісією Оператора ГРМ з розгляду актів про порушення Акт № НОМЕР_1/2023 від 12.09.2023 розглянуто та задоволено, прийнято рішення про складання Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості. Позивачу виписано рахунок № У0000000400 від 19.09.2023 у сумі 50 659 грн. 56 коп. 28 вересня 2023 року вона звернулася до відповідача із клопотанням направити до домоволодіння комісію та провести додаткову перевірку, однак відповіді не отримала. Газопостачання не відновлене. Вказує, що під час засідання Комісії з розгляду актів про порушення її клопотання про проведення додаткової перевірки на предмет наявності чи відсутності витоку газу в обхід облікового пристрою залишено Комісією поза увагою, додаткові заходи щодо встановлення фактів витрати газу поза межами облікового пристрою Оператором ГРМ не проведено. Позивач заперечує несанкціонований відбір природного газу шляхом прихованих методів, оскільки після набуття права власності на домоволодіння у 2016 році жодним чином не вмішувалася в роботу ГРМ, а про просвердлення отвору в газопроводі-вводі не знала. Вважає, що втручання було виконане попереднім власником. За спожитий газ завжди сплачувала вчасно та у повному обсязі. Протягом усього часу володіння будинком взимку часто опалювала будинок дровами з метою економії та більшою ефективністю. Зазначає, що висновок відповідача ґрунтується лише на підставі огляду, зафіксованого в Акті, докази на підтвердження її вини відсутні. З цих підстав, звернулася до суду з позовом.

Ухвалою Октябрського районного суду м.Полтави від 23 жовтня 2023 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження, відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору до ухвалення судового рішення, задоволено клопотання позивача про виклик свідків.

Від відповідача АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» до суду надійшов відзив на позов, в якому у задоволенні позову прохає відмовити. В обґрунтування відзиву зазначає, що ОСОБА_1 є побутовим споживачем природного газу, якому присвоєно персональний код ідентифікації споживача ЕІС-код НОМЕР_5, о/р НОМЕР_1 . Згідно з Актом про порушення № НОМЕР_1/2023 від 12.09.2023, складеним представниками оператора ГРМ 12.09.2023 за адресою: АДРЕСА_1 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: несанкціонований відбір природного газу шляхом прихованих заходів, які неможливо виявити без проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, а саме просвердлення отвору в газопроводі-вводі, нарізана різьба, вкручений штуцер до якого прикріплений гибкий шланг, який з'єднувався з внутрішньобудинковою системою газопостачання, внаслідок чого порушено роботу ГРМ та здійснювалося споживання природного газу поза засобом вимірювальної техніки (лічильником газу). 12.09.2023 представниками АТ «Полтавагаз» складено акт припинення (обмеження) розподілу природного газу №22037003 за адресою: АДРЕСА_1 .Згідно з пунктом 1 глави 5 розділу ХI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення. З актом про порушення та актом про припинення (обмеження) розподілу природного газу позивач ознайомилась, від підпису відмовилась, примірники актів отримала. 19.09.2023 на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) АТ «Полтавагаз» акт про порушення № НОМЕР_1/2023 від 12.09.2023 розглянуто та задоволено, прийнято рішення про складання Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. За наслідками задоволення акту складено акт-розрахунок від 19.09.2023 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості з 20.02.2022 до 12.09.2023 на суму 50 659,56 грн.На підставі акту-розрахунку 40/23/2 від 19.09.2023 вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в рахунку № У0000000400 від 19.09.2023 пред'явлено до сплати споживачу листом від 22.09.2023 № 10/009595, який направлений з описом та отриманий споживачем особисто 28.09.2023 року.Вказує, що при виявленні порушення, складанні акту про порушення, розгляді акта про порушення на комісії, складанні акту-розрахунку АТ «Полтавагаз» діяло у спосіб та порядку, встановлених Законом України «Про ринок природного газу», Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824. Зазначає, що наявність несанкціонованого газопроводу та факт несанкціонованого відбору природного газу на об'єкті розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_1 на праві приватної власності, підтверджується допустимими, належними та достатніми доказами. Позивач заперечує факт несанкціонованого відбору природного газу шляхом прихованих заходів, однак нею не надано жодних доказів на підтвердження факту вчинення порушення Кодексу ГРМ попереднім власником житлового будинку до 15.11.2016. Також нею не надано належних доказів використання альтернативного виду опалення та жодним чином не спростовано факту несанкціонованого втручання до газорозподільної мережі. Щодо позовних вимог про відновлення газопостачання, то обраний спосіб захисту не є у даному випадку ефективним, оскільки не відповідає змісту права, характеру оспорення та не забезпечить поновлення порушеного права позивача, а також суперечить нормам Кодексу ГРМ. Вважає позовні вимоги недоведеними та безпідставними.

07.11.2023 року відповідач АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» подав до суду зустрічний позов до ОСОБА_1 про стягнення 50 659 грн. 56 коп. вартості необлікованого об'єму природного газу, посилаючись на те, що ОСОБА_1 є побутовим споживачем послуг із розподілу природного газу за адресою об'єкта побутового споживача: АДРЕСА_1 і їй в установленому законом порядку присвоєно персональний код ідентифікації споживача ЕІС-код НОМЕР_5, о/р НОМЕР_1 . Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із споживачами природного газу визначені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824, Законом України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII, Правилами безпеки систем газопостачання України, затвердженими наказом Міністерства вугільної енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 року № 285 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 за № 674/27119. Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Договір розподілу природного газу є публічним.Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. Згідно з Актом про порушення № НОМЕР_1/2023 від 12.09.2023, складеним представниками оператора ГРМ 12.09.2023 за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: несанкціонований відбір природного газу шляхом прихованих заходів, які неможливо виявити без проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, а саме просвердлення отвору в газопроводі-вводі, нарізана різьба, вкручений штуцер до якого прикріплений гибкий шланг, який з'єднувався з внутрішньобудинковою системою газопостачання, в наслідок чого порушено роботу ГРМ та здійснювалося споживання природного газу поза засобом вимірювальної техніки (лічильником газу). Також, представниками АТ «Полтавагаз» було складено акт припинення (обмеження) розподілу природного газу №22037003 від 12.09.2023 за цією адресою. 19.09.2023 на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) АТ «Полтавагаз» акт про порушення № НОМЕР_1/2023 від 12.09.2023 розглянуто та задоволено, прийнято рішення про складання Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. За наслідками задоволення акту складено акт-розрахунок № 40/23/2 від 19.09.2023 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості з 20.02.2022 до 12.09.2023 на суму 50 659,56 грн. Споживачу запропоновано сплатити вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у листі, який направлений з описом та отриманий споживачем особисто 28.09.2023 року. Однак ОСОБА_1 вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 50 659,56 грн. не сплатила, тому звернувся до суду із зустрічним позовом.

Від представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій вважає відзив відповідача на первісний позов необґрунтованим та безпідставним. Зазначає, що ОСОБА_1 15 листопада 2016 року придбала будинок у ОСОБА_4 , який може виступити в якості свідка. За заявою ОСОБА_1 після придбання будинку була подана заява про перевірку газового лічильника та відповідачем була надана Довідка від 21 грудня 2016 року про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки та невідповідність вимогам ДСТУ 333-96 та Р50-071-98. У зв'язку із непридатністю лічильника, ОСОБА_1 був встановлений новий лічильник типу G-6 № 1406599, який відповідав всім стандартам ДСТУ 3336-96. Таким чином, відповідачем у 2016 році здійснювалася перевірка лічильника та ніяких зауважень щодо підключення та розподілу газу не було. Також зазначає, що у будинку позивача знаходиться дров'яна піч, яку вона використовувала для опалення у холодну пору року, що підтверджується накладними №3 від 23.11.2019, № 17 від 18.10.2020, від 08.07.2021, № 141 від 18.02.2022 та № 286 від 03.07.2023 на придбання дров для опалення. Зазначає, що з моменту придбання будинку весь час своєчасно здійснювала проплату за використання та розподіл газу, жодної претензії щодо порушення вимог по користуванню газу протягом шести років їх не пред'являлося. Вказує, що в Акті про порушення від 19.09.2023 року взагалі не зрозуміло за який період не був облікований (донарахований) об'єм та чому взяли такий обсяг, по якій саме вартості був порахований обсяг, за який період часу та чому було прийнято рішення про сплату саме 50 659, 56 грн. Також у п.4 Акту зазначено про усунення порушення шляхом встановлення інвентарної заглушки та опломбовано, тобто позивач позбавлена права користуватися газом, чим порушено її конституційні права як громадянина, так і споживача. Вважає, що під час розгляду акту про порушення не були взяті її доводи щодо відсутності вини. Крім того, в умовах воєнного стану, відповідно до постанови КМУ від 05.03.2022 № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», припинення /зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати чи оплати не в повному обсязі забороняється. Прохала позов задовольнити.

Від відповідача АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» надійшли заперечення на відповідь на відзив, у яких зазначає, що виходячи із доводів позивача ОСОБА_1 , яка стверджує, що під час встановлення 20.01.2027 року їй нового лічильника не було виявлення несанкціонованого втручання, можна зробити висновок, що таке порушення було здійснено після 20.02.2017, коли власником був уже позивач. Вказує, що саме власник майна та споживач послуги є відповідальною особою за стан газового обладнання у належному їй житловому будинку та несе відповідальність за несанкціонований відбір газу. Крім того, позивач не зверталася до АТ «Полтавагаз» із заявою про використання нею альтернативного виду палива, а надані нею докази про закупівлю дров на опалення не спростовуються факту несанкціонованого втручання до газорозподільної мережі. Також вказує, що до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких здійснюється нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу належать наявність несанкціонованого газопроводу та несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ. 12.09.2023 року був складений Акт про припинення (обмеження) розподілу природного газу № НОМЕР_1 та Акт про порушення № НОМЕР_1/2023, з якими позивач ознайомилася, від підпису відмовилася. Листом від 13.09.2023 року ОСОБА_1 була повідомлена про місце та час проведення засідання комісії з розгляду актів про порушення. 19.09.2023 року на засідання комісії був розглянутий акт про порушення та задоволений, прийнято рішення про складення Акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 20.02.2022 року по 12.09.2023 на суму 50 659, 56 грн. Розрахунок проведений згідно вимог Кодексу ГРМ. Також вказує, що постанова КМУ № 206 від 05.03.2022 року щодо заборони припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг застосовується до населення у територіальних громадах, що розташовані на територіях, де ведуться бойові дії або тимчасово окупованих територіях Російською Федерацією, відповідно до переліку Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, або якщо майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій. Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022, затверджено Перелік вказаних територій, до яких адреса позивача не включена. Крім того, вартість не облікованого газу це санкція за порушення, тому не є штрафом, пенею, неустойкою. Тому твердження про заборону припинення /зупинення надання послуг є безпідставним.

Від представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до суду надійшов відзив на зустрічний позов, у якому проти зустрічного позову заперечувала, первісний позов підтримала, з підстав, зазначених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Від відповідача АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» до суду надійшла відповідь на відзив на зустрічну позовну заяву, в якій вказує, що для притягнення споживача до відповідальності у вигляді стягнення вартості об'єму не облікованого природного газу достатньо встановлення факту наявності несанкціонованого газопроводу, навіть без наявності підключення газового обладнання, що доведено відповідними доказами у їх сукупності. Таким чином, доводи позивача щодо порушення її конституційних прав як громадянина, так і споживача не ґрунтуються на доказах та суперечать нормам кодексу ГРМ.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 первісний позов підтримали, проти задоволення зустрічного позову заперечували, з підстав викладених у заявах по суті спору.

Представники відповідача АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» Заліпа Н.Ю. та Плескач Ю.А. у задоволенні первісного позову прохали відмовити, зустрічний позов прохали задовольнити. Надали пояснення, аналогічні викладеним у заявах по суті спору.

Заслухавши учасників справи, свідків, перевіривши фактичні обставини справи письмовими доказами, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні первісного позову та задоволення зустрічного позову, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проживає та є власником будинку та земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , згідно Договорів купівлі-продажу від 15.11.2016 року, р/н НОМЕР_2 та 1799 (а.с.9-10) та є побутовим споживачем природного газу і їй в установленому законом порядку присвоєно персональний код ідентифікації споживача (ЕІС-код НОМЕР_5, о/р НОМЕР_1).

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із споживачами природного газу, а також умови забезпечення надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб'єктів ринку природного газу відповідної якості; комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу; доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об'єктів будівництва або існуючих об'єктів (умови технічного доступу); доступу суб'єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб'єктами ринку природного газу визначені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824, Законом України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII, Правилами безпеки систем газопостачання України, затвердженими наказом Міністерства вугільної енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 року № 285 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 за № 674/27119.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.

Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором.

Договір розподілу природного газу є публічним.

Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу.

У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем:

несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу;

несанкціонований газопровід - самовільно під'єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу);

приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ;

самовільне під'єднання - під'єднання несанкціонованого газопроводу та/або газових приладів чи пристроїв до газорозподільної системи, внутрішньобудинкової системи газопостачання або газових мереж внутрішнього газопостачання об'єкта споживача з порушенням встановленої законодавством процедури.

Згідно з пунктом 5 глави 5 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок та інших об'єктів всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством.

Відповідно до пункту 1 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ суміжні суб'єкти ринку природного газу, суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових, зокрема, щодо відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать наявність несанкціонованого газопроводу.

Згідно з пунктом 1 глави 5 розділу ХI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.

Відповідно до пункту 2 глави 5 розділу ХI Кодексу ГРМ акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Відповідно до абзацу 2 пункту 4 глави 5 розділу ХI Кодексу ГРМ у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою.

Відповідно до пункту 5 глави 5 розділу ХI Кодексу ГРМ споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.

Згідно з Актом про порушення № НОМЕР_1/2023 від 12.09.2023, складеним представниками оператора ГРМ 12.09.2023 за адресою: АДРЕСА_1 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: несанкціонований відбір природного газу шляхом прихованих заходів, які неможливо виявити без проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, а саме просвердлення отвору в газопроводі-вводі, нарізана різьба, вкручений штуцер до якого прикріплений гибкий шланг, який з'єднувався з внутрішньобудинковою системою газопостачання, внаслідок чого порушено роботу ГРМ та здійснювалося споживання природного газу поза засобом вимірювальної техніки (лічильником газу) (а.с.14).

З актом про порушення Позивач ознайомилась, від підпису відмовилась, примірник акта про порушення отримала, що підтверджується відео зйомкою, яка була досліджена у судовому засіданні.

Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках, зокрема, несанкціонованого відбору природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ.

Відповідно до пункту 4 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ пломбування та розпломбування газового обладнання на об'єктах споживачів, що пов'язані з припиненням/обмеженням або відновленням газопостачання (розподілу природного газу), виконуються Оператором ГРМ відповідно до вимог розділу X цього Кодексу.

При припиненні (відновленні) розподілу природного газу на об'єкт споживача складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача. При складанні акта про припинення розподілу природного газу Оператор ГРМ зазначає в ньому про наслідки несанкціонованого відновлення газоспоживання, передбачені цим Кодексом, а також обов'язково фіксує фактичні показання лічильника газу на дату припинення газопостачання (розподілу природного газу), за винятком випадків відмови в доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

У разі відмови споживача від підписання акта про припинення газопостачання (розподілу природного газу) фіксація припинення газопостачання (розподілу природного газу) (крім випадків відключень при аварійних ситуаціях) повинна підтверджуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про припинення газопостачання (розподілу природного газу), та/або підписом акта про припинення газопостачання (розподілу природного газу) однією незаінтересованою особою (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування тощо) за умови посвідчення такої особи. Акт про припинення газопостачання (розподілу природного газу) у цьому випадку надсилається споживачу рекомендованим поштовим відправленням.

Відповідно до пункту 5 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.

12.09.2023 представниками АТ «Полтавагаз» складено Акт припинення (обмеження) розподілу природного газу №22037003 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.15), з яким позивач ознайомилася, від підпису відмовилась, примірник акта про припинення(обмеження) розподілу природного газу отримала, що підтверджується відеозйомкою та який був надісланий ОСОБА_1 поштовим відправленням 13.09.2023 за вих.. № 1030/23 (а.с.90).

Пунктом 10 глави 5 розділу ХI Кодексу ГРМ встановлено, що споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.

У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

19.09.2023 на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) АТ «Полтавагаз» Акт про порушення № НОМЕР_1/2023 від 12.09.2023 розглянуто та задоволено, прийнято рішення про складання Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості (а.с.88-89).

Підпунктом 1 пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 встановлено, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.

Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМза результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;

3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;

4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Відповідно до пункту 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМвартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

За наслідками задоволення акту складено акт-розрахунок від 19.09.2023 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості з 20.02.2022 до 12.09.2023 на суму 50 659,56 гривні (а.с.83).

На підставі акту-розрахунку 40/23/2 від 19.09.2023 вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в рахунку № У0000000400 від 19.09.2023 пред'явлено до сплати споживачу листом від 22.09.2023 № 10/009595, який направлений з описом та отриманий споживачем особисто 28.09.2023 року (а.с.84).

Таким чином, при виявленні порушення, складанні акту про порушення, розгляді акта про порушення на комісії, складанні акту-розрахунку АТ «Полтавагаз» діяло у спосіб та порядок, встановлені Законом України «Про ринок природного газу», Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем» зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824. Наявність несанкціонованого газопроводу та факт несанкціонованого відбору природного газу на об'єкті розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_1 на праві приватної власності, підтверджується допустимими, належними та достатніми доказами, що містяться в матеріалах справи.

Відповідно до ч.1 ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до ч.4 ст. 319 Цивільного кодексу України власність зобов'язує.

Відповідно до п. 3 ч.2. ст. 13 ЗУ "Про ринок природного газу" споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу

Відповідно до ч.3. ст. 13 ЗУ "Про ринок природного газу" у разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Таким чином, саме Позивач, як власник майна та споживач послуги з розподілу природного газу є відповідальною особою за стан газового обладнання у належному їй житловому будинку та несе відповідальність за несанкціонований відбір природного газу.

За змістом статей 3, 15, 16 ЦК України правовою підставою для звернення до суду є захист порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. За результатами розгляду такого спору має бути визначено, чи було порушене цивільне право особи, за захистом якого позивач звернувся до суду, яке саме право порушено, в чому полягає його порушення, оскільки в залежності від цього визначається належний спосіб захисту порушеного права, якщо воно мало місце (такі висновки викладено у постанові Верховного Суду України від 01.06.2016 у справі № 920/1771/14).

Відповідно до ст.16. Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Вказаний перелік не є вичерпним, оскільки суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

В постанові Великої Палати Верховного Суду від 29 вересня 2020 року у справі № 378/596/16-ц викладений висновок про те що: "застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Це право чи інтерес суд має захистити у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Вимога захисту цивільного права чи інтересу має забезпечити їх поновлення, а в разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі отримання відповідного відшкодування"

Отже, ефективний спосіб захисту має відповідати змісту права чи інтересу; характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.

Відповідно до пункту 6 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ, відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п'яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).

Позивач з відповідною заявою до АТ "Полтавагаз" не зверталась, встановлені порушення Кодексу ГРМ , зазначені в акті про порушення № НОМЕР_1/2023 від 12.09.2023, не усунула, витрати на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу) Оператору ГРМ не відшкодувала.

Статтями 12, 81 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

У відповідності до ч.1 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Пунктом 2 ч. 2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, правопорушенням на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу.

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: наявність несанкціонованого газопроводу.

У відповідності до ч. 2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 3 статті 11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Кодекс газорозподільних систем затверджений Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824, а отже є актом цивільного законодавства.

Відповідно до вимог ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог ЦК України.

Згідно зі ст. 611 ЦК України, у випадку порушення зобов'язання, настають правові наслідки, передбачені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість первісних позовних вимог ОСОБА_1 та відмову у задоволенні первісного позову, разом з тим зустрічний позов знайшов своє підтвердження у судовому засіданні та підлягає задоволенню

Доводи позивача, що відповідачем під час перевірки лічильника у 2016 році не було виявлено порушень щодо підключення та розподілу природного газу не спростовують факту несанкціонованого відбору природного газу шляхом прихованих заходів, оскільки його неможливо було виявити без проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів.

Твердження позивача, що вона використовувала дров'яну піч для опалення будинку, а тому не користувалася природнім газом шляхом несанкціонованого підключення до газопроводу судом оцінюється критично, оскільки із доданої до відзиву Відомості проведення інвентаризації газифікованого об'єкта від 12.09.2023 року слідує, що іншими альтернативні види опалення у будинку відсутні (а.с.65).

Також не спростовують факту порушення Кодексу ГРМ доводи ОСОБА_1 щодо вчасної оплати за користування природнім газом та відсутність будь-яких претензій з боку відповідача до неї протягом всього часу користування газом.

Щодо застосування до даних правовідносин положень постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», згідно яких припинення /зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати чи оплати не в повному обсязі забороняється, суд погоджується із запереченнями відповідача щодо нерозповсюдження дії вказаного нормативного акту на правовідносини ОСОБА_1 та АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз». Так, постанова КМУ № 206 від 05.03.2022 року щодо заборони припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг застосовується до населення у територіальних громадах, що розташовані на територіях, де ведуться бойові дії або тимчасово окупованих територіях Російською Федерацією, відповідно до переліку Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, або якщо майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій. Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022, затверджено Перелік вказаних територій, до яких с.Петрівка Полтавського району Полтавської області не включена. Крім того, вартість не облікованого газу це санкція за порушення за несанкціоноване використання природного газу, а не є неустойкою за несплату за житлово-комунальні послуги.

Суд вважає, що ОСОБА_1 не довела відсутності своєї вини у встановленні несанкціонованого газопроводу та відборі природного газу, втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ.

Її твердження що вказаний газопровід був встановлений попереднім власником не доведені належними та допустимими доказами.

Покази свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , які характеризували ОСОБА_1 як добросовісну та відповідальну людину не спростовують встановлених судом обставин щодо несанкціонованого втручання в роботу ГРМ.

Згідно постанови Верховного Суду № 675/1135/20 від 01 червня 2022 року «Для встановлення наявності несанкціонованого газопроводу та несанкціонованого відбору природного газу необхідно відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем достатнім встановлення факту самовільно під'єднаного газопроводу (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаного, зокрема ввареного, врізаного, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником) газу».

Враховуючи, що у зазначені справі мають місце аналогічні правовідносини, суд враховує вказаних правовий висновок Верховного Суду при вирішенні даного спору.

Питання проз розподіл судових витрат у вигляді судового збору суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України та стягує: з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 2 147 грн. 20 коп. за первісний позов ( щодо сплати якого до неї застосовано відстрочку до ухвалення судового рішення), та з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» 2 684 грн. за задоволений зустрічний позов.

Керуючись ст.ст.12, 81, 141, 229, 247, 263-265, 268, 354, 133, 137 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» про скасування рішення комісії про дорахування об'єму природного газу та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Зустрічний позов АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого об'єму природного газу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» 50 659 грн. 56 коп. вартості необлікованого об'єму природного газу та судовий збір у сумі 2 684 грн. на р/р НОМЕР_3 в філії Полтавське облуправління АТ «Державний ощадний банк України», код ЄДРПОУ 03351912.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 2 147 грн. 20 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

Відповідач - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз», місце знаходження: 36000 м.Полтава, вул.В.Козака, 2а, код ЄДРПОУ 03351912.

Повне рішення складено 09 серпня 2024 року.

Суддя Л.І. Савченко