Рішення від 27.08.2024 по справі 366/528/24

Справа № 366/528/24

Провадження №2-о/366/47/24

РІШЕННЯ

Іменем України

27 серпня 2024 року Іванківський районний суд Київської області в складі:

головуючого-судді Гончарук О.П.,

при секретарі Івановій І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Іванків в порядку ст. 247 ЦПК України, справу за заявою ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Іванова Федора Григоровича, заінтересована особа: Іванківська селищна рада Вишгородського району Київської області про встановлення факту, що має юридичне значення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі Заявник) в особі свого представника адвоката Іванова Федора Григоровича (далі Представник Заявника) звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно доглядає та утримує ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є інвалідом ІІ групи, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування своїх позовних вимог, заявник посилається на те, що він здійснює догляд за своєю матір'ю ОСОБА_2 , яка є інвалідом ІІ (другої) групи довічно, по причині загального захворювання.

Відповідно до довідки МСЕК виданої 30.05.2023 року, вона неодноразово проходила лікування за призначенням лікарів.

Батько заявника - ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рідний брат заявника - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 Міністерства оборони України.

Заявник вказує, що він не вживає спиртні напої або наркотичні засоби, на обліку у психоневрологічному або наркологічному диспансері не перебуває.

Із 2020 року заявник постійно здійснює догляд за своєю матір'ю, дбає про неї, створює необхідні побутові умови, забезпечує її доглядом та лікуванням. У зв'язку з тим, що ОСОБА_2 на даний час не здатна до самообслуговування та потребує сторонньої допомоги, вона може тим самим себе поставити у скрутний матеріальний стан, стати жертвою недобросовісних людей.

Постійний догляд за особою з інвалідністю ІІ групи являє собою комплекс заходів, спрямованих на охорону особистих та майнових прав особи, яка не здатна самостійно здійснювати свої права та виконувати свої обов'язки, та встановлюється для забезпечення інтересів такої особи належного соціального піклування над нею.

Заявник, є особою призовного віку і підлягає мобілізації згідно ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

У випадку мобілізації його в ЗСУ, мати, яка є інвалідом, залишаться без догляду та піклування.

Так, відповідно до абзацу 11 частини 1статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані - особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

Встановлення факту здійснення догляду за матір'ю, інвалідом II групи, заявнику потрібно для підтвердження такого факту в державних органах, а саме для подачі відповідної заяви з додатками в органи ІНФОРМАЦІЯ_5.

У зв'язку з виниклими обставинами заявник звернувся до суду із заявою просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно доглядає та утримує ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є інвалідом ІI групи, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 .

У судове засідання сторони не з'явилися, про розгляд справи судом повідомлені вчасно.

Заявник ОСОБА_1 та його представник адвокат Семак А.Я. звернулися до суду із заявою про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.

Заінтересована особа: Іванківська селищна рада Вишгородського району Київської області звернулися до суду з листом, в якому просять розгляд справи провести без участі представника селищної ради.

На підставі ч. 3 ст. 211, ч. 3 ст. 294 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути дану справу за відсутності заявника та заінтересованої особи.

Враховуючи вимоги частини 2 статті 247 ЦПК України «у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється».

Суд, дослідивши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до наступного.

Згідно з частиною першою статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Під час розгляду справ окремого провадження суд зобов'язаний роз'яснити учасникам справи їхні права та обов'язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи (частина перша статті 294 ЦПК України).

Відповідно до п. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 18.11.1987 р. Батьками зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .

ОСОБА_4 , народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 14.11.1986 р. Батьками зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 13.02.2024 року.

Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 №1 від 03.01.2024 року, убачається, що ОСОБА_4 перебуває на військовій службі в військовій частині НОМЕР_1 .

Згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_5 №1192 від 03.05.2018 року, убачається, що ОСОБА_1 , за призовною комісією Іванківського ОРВК 30.04.2008 року був знятий з військового обліку за станом здоров'я (непридатний до військової служби у мирний час, обмежено здатний у воєнний час) на підставі статті 71в графи 1 Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 1999 року №207. Діагноз: Юнацький кіфоз II ступеня з дегенеративно-деформаційним процесом.

Із довідки-характеристики, виданої Іванківською селищною радою Вишгородського району Київської області №89 від 20.02.2024 року, ОСОБА_1 проживає разом з матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2, яка потребує стороннього догляду (особа з інвалідністю 2 групи). Не одружений. Із сусідами не конфліктує. Брат ОСОБА_4 на даний час проходить службу в ЗСУ. Компрометуючих матеріалів стосовно ОСОБА_1 , на сьогоднішній день не має.

Згідно довідки виданої Іванківською селищною радою Вишгородського району Київської області №13 від 03.01.2024 року, убачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1., зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , має такий склад сім'ї: він - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1., мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , брат - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4.

Згідно довідки МСЕК серії АВ № 1081644, ОСОБА_2 є інвалідом ІI групи, з 30.05.2023 року, загального захворювання з ОРА, довічно.

Згідно консультаційного висновку Іванківської амбулаторії ЗПСМ (КНП Іванківсько СР «Іванківський ЦПМСД») ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , потребує допомоги сторонньої людини за станом здоров'я.

Догляд за матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , заявник здійснює добровільно на безоплатній основі та за згодою матері, так, як їй небезпечно та важко самостійно далеко пересуватися та самостійно приймати ліки, готувати їжу, одягатися та доглядати за собою.

Інших осіб, які могли б здійснювати такий догляд за ОСОБА_2 немає.

Допитані в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підтвердили факт того, що ОСОБА_1 здійснює постійних догляд за своєю матір'ю, а саме порається на городі, доглядає за нею, покупає ліки, останній час його мати не має змоги виходити з будинку, через хвороби. Зазначили, що ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за нею, бо в нею проблеми з ногами.

У зв'язку з цим заявнику необхідно встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що він здійснює постійний сторонній догляд на безоплатній основі за своєю матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є інвалідом ІI групи та потребує постійного стороннього догляду, за відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

Заявник, є особою призовного віку і підлягає мобілізації згідно ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

У випадку мобілізації його в ЗСУ, рідна мати залишаться без догляду та піклування.

Так, відповідно до абзацу 11 частини 1статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані - особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

Встановлення факту здійснення заявником догляду за матір'ю, інвалідом ІI групи, заявнику потрібно для підтвердження такого факту в державних органах, а саме для подачі відповідної заяви з додатками в органи ІНФОРМАЦІЯ_5.

Від встановлення факту здійснення ним догляду за матір'ю інвалідом ІI групи залежить виникнення у позивача прав та обов'язків, визначених ЗУ "Про соціальні послуги", ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Згідно з ч. 6ст. 13 ЗУ "Про соціальні послуги", догляд можна здійснювати тільки за членами своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Статтею 1 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" визначено, що обмеження життєдіяльності - це помірно виражена, виражена або значно виражена втрата особою внаслідок захворювання, травми (її наслідків) або вроджених вад здатності до самообслуговування пересування, орієнтації, контролю своєї поведінки, спілкування, навчання, виконання трудової діяльності нарівні з іншими громадянами.

У розумінні статті 1 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" №2961-IV від 06 жовтня 2005 року, медико-соціальна експертиза - встановлення ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, групи інвалідності, причини і часу їх настання, а також доопрацювання та затвердження індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю) в рамках стратегії компенсації на основі індивідуального реабілітаційного плану та комплексного реабілітаційного обстеження особи з обмеженням життєдіяльності.

Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні", рішення медико-соціальних експертних комісій є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, реабілітаційними закладами незалежно від типу і форми власності.

Постійний сторонній догляд - вид догляду, яким забезпечуються інваліди із значно вираженою важкістю, функціональними порушеннями в організмі, зумовленими професійним захворюванням, травмою, що призводять до значного обмеження життєдіяльності, надзвичайною залежністю від постійного стороннього догляду, допомоги або нагляду інших осіб, неспроможні до самообслуговування (не можуть самостійно приймати їжу, забезпечувати туалет, потребують допомоги при прогулянках тощо).

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно до частини 1статті 293 Цивільного процесуального кодексу України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно пункту 5 частини 2 статті 293 та частини 2 статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно закону вони породжують юридичні наслідки.

Перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення визначено в статті 315 Цивільного процесуального кодексу України.

Статтею 315 Цивільного процесуального кодексу України наведено перелік фактів, що мають юридичне значення, справи про встановлення яких розглядаються судом. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України за №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»роз'яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення факту, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

У вказаній Постанові зазначено вичерпний перелік заяв, які не можуть розглядатися судами, серед яких не вказано про встановлення факту здійснення догляду за інвалідом або за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку.

Суд вважає, що наведені норми діючого законодавства свідчать про те, що встановлення факту здійснення догляду та перебування фізичної особи на утриманні, не суперечить Закону і не порушує права, свободи та інтереси осіб, та має для заявника юридичне значення, а тому не існує заборони щодо встановлення судом факту, який має юридичне значення - факту здійснення постійного догляду за особою, інвалідом ІI групи, яка потребує постійного стороннього догляду.

Отже, встановлення судом факту постійного догляду має для заявника юридичне значення, оскільки дозволить реалізувати права, існування яких зумовлено даним фактом, а саме для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, а законом не передбачено іншого порядку його встановлення.

Всі наведені в заяві обставини підтверджуються документами, копії яких надані до даної заяви.

Дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заява обґрунтована, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому підлягає до задоволення.

Керуючись ст..ст.12,13,18,81,89,263 - 265,315319 ЦПК України, п. п.12постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про встановлення фактів, що мають юридичне значення»,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Іванова Федора Григоровича, заінтересована особа: Іванківська селищна рада Вишгородського району Київської області про встановлення факту, що має юридичне значення, - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , проживаючий з адресою: АДРЕСА_1 , є єдиною особою, яка зайнята постійним доглядом за матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , є інвалідом II групи, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , яка його потребує, відповідно до законодавства України.

Судові витрати залишити за заявником.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: О.П. Гончарук