Постанова від 26.08.2024 по справі 200/1454/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2024 року справа №200/1454/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 квітня 2024 року у справі № 200/1454/24 (головуючий І інстанції Давиденко Т.В.) за позовом Трофімчука Віталія Вікторовича в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Трофімчук Віталій Вікторович в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач) про:

- визнання протиправними дій щодо невключення під час розрахунку середнього заробітку для обчислення основного розміру належної пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» інших виплат (крім посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років) за період роботи з 01.01.2019 року по 31.12.2023 року у загальній сумі 478944,93 грн.;

- зобов'язання врахувати під час розрахунку середнього заробітку для обчислення розміру належної пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» всі складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за інтенсивність, премія, інші виплати), зазначені у довідках про складові заробітної плати від 19.01.2024 року № 7-Ф, від 22.01.2024 року № 14-Ф, виданих Головним управлінням ПФУ в Донецькій області;

- зобов'язання обчислити з 26.01.2024 року розмір належної пенсії за віком з розрахунку 60 відсотків заробітної плати, що включає: посадовий оклад - 11855 грн, надбавку за ранг - 400 грн, надбавку за вислугу років - 3556,50 грн., середньомісячну суму інших виплат за період з 01.01.2019 року по 31.12.2023 року - 7982,42 грн., загалом - 23793,92 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 4 квітня 2024 року позов задоволено:

- визнано протиправними дії відповідача щодо невключення під час розрахунку середнього заробітку для обчислення основного розміру належної пенсії за віком позивачу відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» інших виплат (крім посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років) за період роботи з 01.01.2019 року по 31.12.2023 року у загальній сумі 478944,93 грн.;

- зобов'язано відповідача врахувати під час розрахунку середнього заробітку для обчислення розміру належної пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» всі складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за інтенсивність, премія, інші виплати), зазначені у довідках про складові заробітної плати позивачу від 19.01.2024 року № 7-Ф, від 22.01.2024 року № 14-Ф, виданих Головним управлінням ПФУ в Донецькій області;

- зобов'язано відповідача обчислити позивачу з 26.01.2024 року розмір належної пенсії за віком із розрахунку 60 відсотків заробітної плати, що включає: посадовий оклад - 11 855,00 грн, надбавку за ранг - 400 грн, надбавку за вислугу років - 3556,50 грн, середньомісячну суму інших виплат за період з 01.01.2019 року по 31.12.2023 року - 7982,42 грн., загалом - 23793,92 грн.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального, процесуального права, просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову.

Апелянт зазначив, що за даними електронної пенсійної справи позивач працює, тому виплата пенсії здійснюється у розмірі пенсії за віком, розрахованої згідно з Законом № 1058. При розрахунку заробітної плати для визначення розміру пенсії за віком відповідно до Закону № 3723 враховано оклад, ранг та надбавку за вислугу років позивача, що складає 15811,50 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 № 1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» встановлено, що схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, які затверджені постановою КМУ від 18.01.2017 року № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів», не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби.

Отже, Головним управлінням, згідно чинного законодавства проведено перерахунок пенсії позивача в результаті якого позивача переведено з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Суд першої інстанції в порушення ст. 90, 242 КАС України та п. 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 № 7 в рішенні від 19.07.2022 не взяв до уваги доводи та докази, що були надані відповідачем у вказаній справі.

Представником позивача подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення суду - без змін.

Відзив обґрунтовано наступним.

Обґрунтовуючи невідповідність рішення суду вимогам статті 242 КАС України, відповідач зазначив, що постановою КМ України від 29.12.2023 № 1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» встановлено, що схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, які затверджені постановою КМ України від 18.01.2017 №15 «Питання оплати праці працівників державних органів» не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели кваліфікацію посад державної служби.

Позивач вважає зазначені доводи відповідача такими, що не відповідають вимогам закону і обставинам справи, виходячи з наступного.

Під час розгляду справи (у відзиві на позовну заяву) та в апеляційній скарзі відповідач не зазначав і не зазначає яким чином прийняття постанови КМ України від 29.12.2023 № 1409 вплинуло на ухвалення ним спірного рішення від 06.02.2024 № 053130003076.

Відповідач не заперечує, що позивач станом на 26.01.2024 перебувала на посаді, віднесеній до державної служби, мала стаж державної служби тривалістю 23 роки 04 місяців 03 дні, у тому числі, станом на 01.05.2016 - 14 років 08 місяців 19 днів. Позивач на момент звернення за перерахунком пенсії досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058, а відтак - набула право на одержання пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 № 3723-ХІІ.

Ухвалюючи 06.02.2024 рішення № 053130003076 за результатами розгляду заяви позивача від 26.01.2024, відповідач обчислив основний розмір належної позивачу пенсії із розрахунку 60% від середньомісячного заробітку, який за висновком відповідача, складає 15 811,50 грн.

При цьому, відповідачем під час розрахунку основаного розміру пенсії позивача не враховані інші виплати (крім посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років) за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року (за вибором Позивача - з 01.01.2019 по 31.12.2023) , у сумі загалом 478 944,93 грн. Вказані види заробітної плати не враховані попри те, що на всі ці виплати нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Вказана обставина відповідачем також не заперечується.

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 № 3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з частиною 8 статті 37 Закону визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Постановою КМ України від 14.09.2016 № 622 затверджений Порядок призначення пенсії деяким категоріям осіб (далі Порядок № 622).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.

Таким чином до заробітку для обчислення пенсії включаються не тільки посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, а й інші виплати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією.

Позивач звернулася за призначенням (переведенням) на пенсію за Законом України «Про державну службу» 26.01.2024. Забажала, щоб до заробітку для обчислення пенсії були включені інші виплати (крім посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років) на період з 01.01.2019 по 31.12.2023 (60 календарних місяців роботи).

З цією метою позивач надала відповідачу відповідні відомості (довідка від 19.01.2024 № 7-Ф, довідка від 22.01.2024 № 14-Ф).

Постанова КМ України від 29.12.2023 № 1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році», на яку посилається відповідач в апеляційній скарзі:

- не містить норми про зміну (скасування) порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям, у тому числі, внесення змін (скасування) до Порядку № 622;

- довідка від 22.01.2024 № 14-Ф містить відомості про суму фактично отриманої Позивачем заробітної плати за 60 місяців, з якої, був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

- постанова від 29.12.2023 № 1409 регламентує питання оплати праці державних службовців у 2024 році. Позивач же наполягає на включенні під час розрахунку середнього заробітку відомостей про виплати за період з 01.01.2019 по 31.12.2023;

- постанова від 29.12.2023 № 1409 не містить заборони врахування під час розрахунку середнього заробітку для обчислення пенсії державним службовцям відомостей про виплачену заробітну плату за попередні 60 календарних місяців.

Цим обставинам суд першої інстанції надав належну та повну оцінку. Висновок суду про протиправність рішення відповідача відповідає обставинам справи та нормам матеріального права.

Рішення суду про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, а саме: врахувати при обчисленні середньомісячного заробітку та, відповідно, основаного розміру пенсії, додаткові складові заробітної плати в загальній сумі 478 944,93 грн, зазначені у довідці від 22.01.2024 № 14-Ф, та обчислити позивачу з 26.01.2024 пенсію із розрахунку 60% від середньомісячного заробітку 23 793,92 грн, є найбільш правильним з точки зору забезпечення судом передбаченого статтею 2 КАС України мети ефективного захисту прав і інтересів фізичної особи.

Суд першої інстанції, зобов'язуючи відповідача вчинити дії на усунення порушень його прав та інтересів, діяв у відповідності до завдань адміністративного судочинства та практики ЄСПЛ

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».

За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).

За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, відзиву, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивач з 2019 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач 26.01.2024 року звернулась до Головного управління ПФУ в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії - перехід на інший вид пенсії, пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

За результатами розгляду заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області 06.02.2024 року прийняте рішення №053130003076, яким ОСОБА_2 переведена на пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та обчислена пенсія із заробітку 15811,50 грн., що складає 9486,90 грн (16811,50х60%). У зв'язку з тим, що ОСОБА_2 продовжує працювати на посадах державної служби, ухвалене рішення про виплату пенсії до її звільнення з роботи у розмірі, обчисленому відповідно до Закону № 1058, що складає (з урахуванням доплати за понаднормовий час) 5190,21 грн.

При ухваленні рішення № 053130003076 за результатами розгляду заяви від 26.01.2024 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області обчислений основний розмір належної пенсії із розрахунку 60% від середньомісячного заробітку, який складає 15811,50 грн та включає (згідно довідки Головного управління ПФУ в Донецькій області від 22.01.2024 № 24-Ф): посадовий оклад - 11855 грн.; надбавка за ранг - 400 грн.; надбавка за вислугу років - 3556,50 грн.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 04.03.2024 року повідомлено, що на підставі заяви від 26.01.2024 № 570 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Вінницькій області з 26.01.2024 року проведений перерахунок пенсії, в результаті якого позивач переведений з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». При розрахунку заробітної плати для визначення розміру пенсії за віком відповідно до Закону № 3723 врахований оклад, ранг та надбавку за вислугу років, що складає 15811,50 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 року № 1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» встановлено, що схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів», не застосовуються до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби.

Отже, для врахування виплат з 01.01.2019 року по 31.12.2023 року при розрахунку заробітної плати відсутні підстави.

Згідно пп. 1 пункту 2 розділу ХІ Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 Закон України «Про державну службу» від 16.12.93 № 3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і 12 розділу ХІ цього Закону.

За п. 10 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно п. 12 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Закон набрав чинності 01.05.2016 року.

За ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Отже, за умови перебування станом на 01.05.2016 року на посаді, віднесеної до державної служби, за наявності станом на 01.05.2016 року стажу не менш 10 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, позивач мала право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Реалізуючи своє право на отримання пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, позивач 26.01.2024 року звернулась із заявою до органу пенсійного органу та надала відповдіні документи, що підтверджують її стаж роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців.

Згідно довідки ГУ ПФУ в Донецькій області від 19.01.2024 року № 16021 позивач станом на 26.01.2024 року перебувала на посаді, віднесеній до державної служби, та мала стаж державної служби - 23 роки 04 місяців 03 дні, у тому числі, станом на 01.05.2016 - 14 років 08 місяців 19 днів.

Таким чином, на момент звернення за перерахунком пенсії позивач досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058, набула право на одержання пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ.

Приймаючи спірне рішення, відповідач обчислив основний розмір належної позивачу пенсії із розрахунку 60% від середньомісячного заробітку, який за висновком відповідача, складає 15 811,50 грн та включає (згідно довідки ГУПФУ в Донецькій області від 22.01.2024 року № 24-Ф): посадовий оклад - 11855 грн.; надбавка за ранг - 400 грн.; надбавка за вислугу років - 3556,50 грн.

Відповідачем під час розрахунку основаного розміру пенсії позивача не враховані інші виплати (крім посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років) за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, починаючи з 1 травня 2016 року (за вибором позивача з 01.01.2019 року по 31.12.2023 року) , у сумі загалом 478944,93 грн., у тому числі: надбавка за інтенсивність праці - 277 585,61 грн; премія місячна - 77166,91 грн.; інші виплати - 124192,41 грн.

Згідно ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За ч. 8 ст. 37 Закону визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ від 14.09.2016 № 622 затверджений Порядок призначення пенсії деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).

Згідно п. 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.

Отже, до заробітку для обчислення пенсії включаються не тільки посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, а й інші виплати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією.

Позивач звернулась за призначенням (переведенням) на пенсію за Законом України «Про державну службу» 26.01.2024 року та надала довідку щодо заробітку для обчислення пенсії, до якої включені інші виплати (крім посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років) за період з 01.01.2019 року по 31.12.2023 року (60 календарних місяців роботи).

Згідно довідок від 19.01.2024 року № 7-Ф, від 22.01.2024 року № 14-Ф виплати для визначення заробітку для призначення з 26.01.2024 року пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» складають загалом - 23793,92 грн., у тому числі: посадовий оклад - 11855 грн.; надбавка за ранг - 400грн.; надбавка за вислугу років - 3556,50 грн.; середньомісячна сума інших виплат за 60 місяців -7982,42 (478 944,93/60).

За цих умов, розмір пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» для позивача повинен складати 14 276,35 (23 993,92х60%) грн.

Отже, невраховуючи під час розрахунку середнього заробітку для обчислення розміру належної пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» всі складові заробітної плати, відповідач діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про:

- визнання протиправними дій відповідача щодо невключення під час розрахунку середнього заробітку для обчислення основного розміру належної пенсії за віком позивачу відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» інших виплат (крім посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років) за період роботи з 01.01.2019 року по 31.12.2023 року у загальній сумі 478944,93 грн.;

- зобов'язання відповідача врахувати під час розрахунку середнього заробітку для обчислення розміру належної пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» всі складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за інтенсивність, премія, інші виплати), зазначені у довідках про складові заробітної плати позивачу від 19.01.2024 року № 7-Ф, від 22.01.2024 року № 14-Ф, виданих Головним управлінням ПФУ в Донецькій області;

- зобов'язання відповідача обчислити позивачу з 26.01.2024 року розмір належної пенсії за віком із розрахунку 60 відсотків заробітної плати, що включає: посадовий оклад - 11 855,00 грн, надбавку за ранг - 400 грн, надбавку за вислугу років - 3556,50 грн, середньомісячну суму інших виплат за період з 01.01.2019 року по 31.12.2023 року - 7982,42 грн., загалом - 23793,92 грн.

Щодо доводів апелянта стосовно того, що за даними електронної пенсійної справи позивач працює, тому виплата пенсії здійснюється у розмірі пенсії за віком, розрахованої згідно з Законом № 1058. При розрахунку заробітної плати для визначення розміру пенсії за віком відповідно до Закону № 3723 враховано оклад, ранг та надбавку за вислугу років позивача, що складає 15811,50 грн., то апеляційний суд не бере їх до уваги, оскільки ці доводи не стосуються предмету позову в цій справі, відсутні вимоги щодо сплати/стягнення пенсії, а стосуються лише її призначення.

Також, апеляційний суд враховує доводи представника позивача у відзиві на апеляційну скаргу відповідача стосовного того, що Постанова КМ України від 29.12.2023 року № 1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році», на яку посилається відповідач в апеляційній скарзі:

- не містить норми про зміну (скасування) порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям, у тому числі, внесення змін (скасування) до Порядку № 622;

- довідка від 22.01.2024 № 14-Ф містить відомості про суму фактично отриманої Позивачем заробітної плати за 60 місяців, з якої, був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

- Постанова від 29.12.2023 № 1409 регламентує питання оплати праці державних службовців у 2024 році. Позивач наполягає на включенні під час розрахунку середнього заробітку відомостей про виплати за період з 01.01.2019 по 31.12.2023;

- Постанова від 29.12.2023 № 1409 не містить заборони врахування під час розрахунку середнього заробітку для обчислення пенсії державним службовцям відомостей про виплачену заробітну плату за попередні 60 календарних місяців.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 4 квітня 2024 року у справі № 200/1454/24 за позовом Трофімчука Віталія Вікторовича в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 26 серпня 2024 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.А. Блохін

Т.Г. Гаврищук