Постанова від 26.08.2024 по справі 360/535/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2024 року справа №360/535/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу адвоката Хомича Івана Олександровича, що діє в інтересах ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25 червня 2024 року у справі № 360/535/24 (головуючий І інстанції Смішлива Т.В.) за позовом адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій противоправними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні індексації пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії позивача у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01.03.2021 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році”, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році”, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році” та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2021.

В обґрунтування позову зазначив, що отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058 з 2020 року.

Для обчислення розміру пенсії при призначенні відповідачем врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2017-2019 рр., у розмірі 7763,17 гривень.

Відповідач в період 2021-2024 років, при проведенні щорічних перерахунків (індексацій) щомісячних пенсійних та страхових виплат, не застосував до належних позивачу щомісячних пенсійних виплат коефіцієнти збільшення (індексації) в розмірі 1,11 для 2021 року; 1,14 для 2022 року; 1,197 для 2023 року, 1,0796 для 2024, обмеживши суму перерахунку (збільшення) щомісячних страхових виплат розміром 100 та 130 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 25 червня 2024 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, представник позивача звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти постанову, якою задовольнити позов в повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги.

Пенсія позивачу призначена за зверненням, яке надійшло до 31.12.2020, тому відповідно до п. 3 Порядку № 124 пенсія підлягає перерахунку з 01.03.2021, з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024.

Тому наявні підстави для її індексації у 2021-2024 роках із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11 в 2021, 1.14 в 2022, 1.197 в 2023, 1.0796 в 2024 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (із змінами та доповненнями), передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли: по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Позивачу при призначенні пенсії застосувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, який становить 7763,17 грн, пенсія призначена з 29.03.2020.

Оскільки звернення позивача за призначенням пенсії надійшло до 31.12.2020, призначення пенсії не пов'язано з переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону № 1058, тому його пенсія підлягає перерахунку у 2021 році із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати у розмірі 1,11; у 2022 році із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати у розмірі 1,14; у 2023 році із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати у розмірі 1,197 та у 2024 році із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати у розмірі 1,0796, але органи пенсійного фонду проявили протиправну бездіяльність, порушили права позивача на належне пенсійне забезпечення та не здійснили відповідного перерахунку пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати за 2021-2024 роки.

Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.

Апеляційним судом витребувано у Луганського окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП “Діловодство спеціалізованого суду”.

Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему “Електронний суд” матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.

Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі “Електронний суд”.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Встановлені обставини справи.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 29.03.2020 отримує пенсію за віком у відповідності до вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058).

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії (05.05.2020) відповідачем позивачу визначено: страховий стаж 41 рік 3 місяці 11 днів, коефіцієнт стажу без врахування кратності 0,41250, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((495/100*12)*1) 0,41250, за період з 29.03.2020 до 13.04.2020, з 14.04.2020 до 30.04.2020, з 01.05.2020 до 30.06.2020, з 01.07.2020 до 30.11.2020 та з 01.12.2020 до 27.03.2025 розмір пенсії за віком (ст. 27) (12220.01*0.41250) 5040,75 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 6 років) 98,28 грн, загальний розмір пенсії 5139,03 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.02.2020, розмір пенсії з надбавками 5139,03 грн.

Згідно з протоколом перерахунку пенсії (08.04.2021) відповідачем позивачу визначено: страховий стаж 41 рік 3 місяці 11 днів, коефіцієнт стажу без врахування кратності 0,41250, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((495/100*12)*1) 0,41250, за період з 01.10.2020 до 30.11.2020, з 01.12.2020 до 31.12.2020, з 01.01.2021 до 28.02.2021, з 01.03.2021 до 30.06.2021, з 01.07.2021 до 30.11.2021 та з 01.12.2021 до 27.03.2025 розмір пенсії за віком (ст. 27) (12220.01*0.41250) 5040,75 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 6 років) 102,72 грн, 106,14 грн, 111,24 грн, 116,04 грн відповідно, загальний розмір пенсії 5146,89 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.12.2020, 01.07.2021 та 01.12.2021 відповідно, розмір пенсії з надбавками 5143,47 грн, 5146,79 грн та 5156,79 грн відповідно.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії (22.02.2022) відповідачем позивачу визначено: страховий стаж 41 рік 3 місяці 11 днів, коефіцієнт стажу без врахування кратності 0,41250, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((495/100*12)*1) 0,41250, за період з 01.03.2022 до 27.03.2025 розмір пенсії за віком (ст. 27) (12220.01*0.41250) 5040,75 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 6 років) 116,04 грн, загальний розмір пенсії 5156,79 грн, надбавка 135 грн на індексації 01.03.2022, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2022, доплата 100 грн з 01.07.2021 - 90,10 грн, розмір пенсії з надбавками 5381,89 грн.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії (25.02.2023) відповідачем позивачу визначено: страховий стаж 41 рік 3 місяці 11 днів, коефіцієнт стажу без врахування кратності 0,41250, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((495/100*12)*1) 0,41250, за період з 01.03.2023 до 27.03.2025 розмір пенсії за віком (ст. 27) (12220.01*0.41250) 5040,75 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 6 років) 125,58 грн, загальний розмір пенсії 5166,33 грн, надбавка 135 грн на індексації 01.03.2022, надбавка 100 грн на індексації 01.03.2023, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2023, доплата 100 грн з 01.07.2021- 90,10 грн, розмір пенсії з надбавками 5491,43 грн.

Згідно з протоколом перерахунку пенсії (24.05.2023) відповідачем позивачу визначено: страховий стаж 42 роки 5 місяців 11 днів, коефіцієнт стажу без врахування кратності 0,42417, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((509/100*12)*1) 0,42417, за період з 01.04.2023 до 27.03.2025 розмір пенсії за віком (ст. 27) (12220.01*0,42417) 5183,36 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 7 років) 146,51 грн, загальний розмір пенсії 5329,87 грн, надбавка 135 грн на індексації 01.03.2022, надбавка 100 грн на індексації 01.03.2023, місяць підвищення розміру пенсії 01.04.2023, доплата 100 грн з 01.07.2021 - 90,10 грн, розмір пенсії з надбавками 5654,97 грн.

Згідно з протоколом перерахунку пенсії (24.05.2023) відповідачем позивачу визначено: страховий стан 42 роки 5 місяців 11 днів, коефіцієнт стажу без врахування кратності 0,42417, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((509/100*12)*1) 0,42417, за період з 01.03.2024 до 31.03.2024 розмір пенсії за віком (ст. 27) (12584.10*0,42417) 5337,80 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 7 років) 165,27 грн, загальний розмір пенсії 5503,07 грн, надбавка 135 грн на індексації 01.03.2022 70,66 грн, надбавка 100 грн на індексації 01.03.2023 100 грн, надбавка 100 грн на індексації 01.03.2024 100 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2024, розмір пенсії з надбавками 5773,73 грн.

Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення загальний страховий стаж в одинарному розмірі 41 р. 3 м. 11 д., 495 м., загальний стаж після 01.07.2000: 19 р. 6 м. 0 д., 234 м., дата вводу заробітку 14.04.2020, середній заробіток за 3 попередні роки: 7763,17 за (2017-2019 роки), останній місяць врахованої зарплати: 29.02.2020, сума коефіцієнтів заробітної плати: 435.12258 (до оптимізації), сума коефіцієнтів заробітної плати: 385.65379 (після оптимізації), кількість місяців заробітної плати 294 (до оптимізації) кількість місяців, виключених оптимізацією: 49 в межах 10%, кількість місяців заробітної плати: 245 (після оптимізації), індивідуальний коефіцієнт для обчислення: 1.48001 (до оптимізації), страховий стаж за місяці враховані заробітної плати: 245.00000, індивідуальний коефіцієнт обчислення: 1.57410 (після оптимізації), середньомісячний заробіток для обчислення: 12220,01000.

Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення загальний страховий стаж в одинарному розмірі 42 р. 5 м. 11 д., 509 м., загальний стаж після 01.07.2000: 20 р. 8 м. 0 д., 248 м., дата вводу заробітку 14.04.2020, середній заробіток за 3 попередні роки: 3764,40 за (2017-2019 роки), коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП: 2.1237025912 (1.17*1.11*1.11*1.14*1.197*1.0796), збільшений на коефіцієнт показник ЗП: 7994,47, останній місяць врахованої зарплати: 29.02.2020, сума коефіцієнтів заробітної плати: 435.12258 (до оптимізації), сума коефіцієнтів заробітної плати: 385.65379 (після оптимізації), кількість місяців заробітної плати 294 (до оптимізації) кількість місяців, виключених оптимізацією: 49 в межах 10%, кількість місяців заробітної плати: 245 (після оптимізації), індивідуальний коефіцієнт для обчислення: 1.48001 (до оптимізації), страховий стаж за місяці враховані заробітної плати: 245.00000, індивідуальний коефіцієнт обчислення: 1.57410 (після оптимізації), середньомісячний заробіток для обчислення: 12584.10000.

09.04.2024 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою (через електронну пошту) щодо проведення належної індексації пенсії.

Листом за вих. 2651-2247/Т-02/8-1200/24 від 30.04.2024 відповідач повідомив позивача, що він перебуває на обліку в Головному управлінні та з 29.03.2020 отримує пенсію за віком на загальних умовах за нормами статті 26 Закону 1058, яка обчислюється при страховому стажі роботи 42 роки 5 місяців 11 днів (страховий стаж враховано по 31.10.2021), коефіцієнт страхового стажу - 0,42417 ((42 р. х 12 міс. + 5) : 1200).

Заробітну плату для розрахунку пенсії враховано за період з 01.07.1995 по 30 06 2000 та за даними персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 29.02.2020. Індивідуальний коефіцієнт заробітку складає 1,57410, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 12 584,10 грн (7994,47 грн х 1,57410, де 7994,47 грн - показник середньої заробітної плати в Україні для проведення перерахунку пенсій з урахуванням коефіцієнтів збільшення).

З 01.03.2023 автоматизованим способом проведено індексацію заробітної плати та перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (доплати за понаднормовий стаж), за результатом проведення якого розмір пенсії склав 5673,73 гривень.

В квітні 2024 року автоматизованим способом з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії з урахуванням норм пункту 3 Постанови 185, розмір пенсії складає 5773,73 грн, а саме: 5337,80 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно із статтею 27 Закону 1058 (12 584,10 грн х 0,42417); 165,27 грн - доплата за понаднормовий стаж за 7 років (2361,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, 01.01.2024 х 7 %); 70,66 грн - надбавка 135,00 грн на індексації 01.03.2022; 100,00 грн - надбавка 100,00 грн на індексації 01.03.2023; 100,00 грн - надбавка 100,00 грн на індексації 01.03.2024.

Індексація заробітної плати не проводилася, оскільки показник середньої заробітної плати, який застосовувався при призначенні пенсії (7763,17 грн), був більшим за показники середньої заробітної плати для перерахунку пенсії відповідно до вищезазначених постанов.

Водночас, відповідно до пункту 2 Постанови № 127 з 01.07.2021 було встановлено щомісячну доплату до пенсії у сумі 100,00 грн, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства, розмір пенсії складав 5246,89 гривень.

З 01.03.2022 за нормами пункту 4 Постанови 118 було встановлено щомісячну доплату до пенсії в сумі 135,00 грн, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства, розмір пенсії складав 5381,89 гривень.

З 01.03.2023 згідно з пунктом 6 Постанови 168 було встановлено щомісячну доплату до пенсії в сумі 100,00 грн, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства, розмір пенсії складав 5491,43 гривень.

З 01.03.2024 проведено індексацію заробітної плати із застосуванням показника середньої заробітної плати 7994,47 грн та перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (2361,00 гривень).

За результатом проведених перерахунків на суму підвищення пенсії доплата до пенсії з 01.07.2021 поглинулася, щомісячна доплата до пенсії з 01.03.2022 частково зменшилася та загальний розмір пенсії збільшився на 118,76 грн за рахунок різниці доплати за понаднормовий стаж ((2361,00 грн х 7 %) - (2093,00 грн х 7 %)) та надбавки 100,00 грн на індексації 01.03.2024.

09.05.2024 за вхідним № 2138/8 до відповідача надійшов адвокатський запит № 5592-05/2024 від 09.05.2024 щодо надання розпоряджень про призначення (перерахунок) пенсії позивача станом на день призначення, станом на 01.03.2021, станом на 01.03.2022, станом на 01.03.2023 та станом на 01.03.2024 зі всіма додатками.

Листом від 10.05.2024 вих. № 1200-0208-8/12426 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області надано відповідь на адвокатський запит з розрахунками пенсії позивача.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що при обчисленні пенсії за віком позивача відповідно до Закону № 1058 у 2020 році застосовано середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2017-2019, який становив - 7763,17 грн. Оскільки цей розмір є більшим за розміри показників середньої заробітної плати, які підлягають застосуванню при проведенні перерахунку пенсії з урахуванням її індексації відповідно до статті 42 Закону № 1058, тому пенсійний орган здійснив індексацію пенсії позивача відповідно до вимог законодавства.

Також, з 01.03.2024 перерахунок пенсії позивача відповідає нормам діючого законодавства, оскільки проведений із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітку (1,57410) та показника середньої заробітної плати в Україні для проведення перерахунку пенсій з урахуванням коефіцієнтів збільшення (7994,47 грн).

Оцінка суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058), цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно зі статтею 1 Закону № 1058 пенсія щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

На підставі частини першої статті 27 Закону № 1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп ? Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Як визначено частиною другою статті 40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок № 124).

Пунктом 1 Порядку № 124 передбачено, що цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, обчислені: відповідно до Закону; відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків; з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

К=((ЗСЦ + ЗСЗ) х 50% + 1):100%

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзп (1) : Псзп (2) х 100 % - 100 %,

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону, пункту 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії. Відповідно до п. 6 Порядку № 124, під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.

Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році” (далі - Постанова №127) встановлено, що у 2021 році, зокрема, перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Згідно з пунктом 2 Постанови № 127 якщо пенсії, призначені відповідно до Закону за зверненнями, які надійшли по 31 грудня 2020 року включно, не підвищувалися відповідно до пункту 1 цієї постанови, а також не підвищувалися із січня по липень 2021 року включно у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої та частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону, пункту 4 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян”, з 1 липня 2021 року до таких пенсій установлюється щомісячна доплата в розмірі 100 гривень у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118) установлено, що з 1 березня 2022 року:

перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;

у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 4 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року розміри щомісячних компенсаційних виплат, передбачених абзацом першим пункту 1 та абзацом першим пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2020 року № 849 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому», підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї Постанови.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” (далі - Постанова № 168) установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Абзацом 3 пункту 2 Постанови № 168 визначено, що підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Пунктом 6 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Індексація пенсій в 2024 році проведена на підставі постанові Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році” від 23.02.2024 № 185 (далі - Постанова № 185).

Пунктом 1 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Відповідно до підпункту 6 пункту 2 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році , пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Судом встановлено, що при призначенні пенсії позивачу відповідачем застосовано середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, в розмірі 7763,17 грн (за 2017-2019 роки), що підтверджується відповідним розрахунком та не заперечується відповідачем.

З 01.03.2021 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, становить 5426,60 грн (3764,40*1,17*1,11*1,11).

З 01.03.2022 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, становив 6186,32 грн (5426,60 х 1,14)

З 01.03.2023 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, становив 7405,03 грн (6186,32 х 1,197).

З 01.03.2024 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, становив 7994,47 грн (7405,03 х 1,0796).

Проте при обчисленні розміру пенсії позивача був застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки (2017-2019 роки), який становив 7763,17 грн, що є більшим за показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, збільшений на коефіцієнт 1,11 (в 2021 році), 1,14 (в 2022 році) і на коефіцієнт 1,197 (в 2023 році).

При цьому, приймаючи Постанови № 127, 118, 168, Уряд передбачав, що внаслідок перерахунку з 01 березня 2021 року, з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року певні пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058, не будуть підвищуватися.

У зв'язку з цим для досягнення мети індексації пунктом 4 Постанови № 118 з 01 березня 2022 року установлена щомісячна доплата в розмірі 135 грн до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, а п. 6 Постанови № 168 з 01 березня 2023 року установлена щомісячна доплата в розмірі 100 грн до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2023 року згідно з Порядком № 124.

Отже, оскільки пенсія позивача не підвищились внаслідок перерахунків відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанов № 127, № 118 та № 168, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області 01.03.2022 та 01.03.2023 встановлені надбавки на індексації у розмірі 135 грн та 100 грн відповідно.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що внаслідок перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2021 року, з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не допустило протиправної поведінки та не порушило право позивача на належне пенсійне забезпечення.

В квітні 2024 року автоматизованим способом з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням п. 3 Постанови № 185, розмір пенсії складає 5773,73 грн, а саме:

5337,80 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно із статтею 27 Закону № 1058 (12 584,10 грн х 0,42417);

165,27 грн - доплата за понаднормовий стаж за 7 років (2361,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, 01.01.2024 х 7 %);

70,66 грн - надбавка 135,00 грн на індексації 01.03.2022;

100,00 грн - надбавка 100,00 грн на індексації 01.03.2023;

100,00 грн - надбавка 100,00 грн на індексації 01.03.2024.

З 01.03.2024 проведено індексацію заробітної плати із застосуванням показника середньої заробітної плати 7994,47 грн та перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (2361,00 гривень).

За результатом проведених перерахунків на суму підвищення пенсії доплата до пенсії з 01.07.2021 поглинулася, щомісячна доплата до пенсії з 01.03.2022 частково зменшилася та загальний розмір пенсії збільшився на 118,76 грн за рахунок різниці доплати за понаднормовий стаж ((2361,00 грн х 7 %) - (2093,00 грн х 7 %)) та надбавки 100,00 грн на індексації 01.03.2024.

Отже, розрахунок відповідачем з 01.03.2024 пенсії позивача здійснено відповідно до діючого законодавства із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітку (1,57410) та показника середньої заробітної плати в Україні для проведення перерахунку пенсій з урахуванням коефіцієнтів збільшення (7994,47 грн).

Суд не приймає посилання апелянта на практику апеляційних судів щодо розгляду аналогічних спірних правовідносин, оскільки відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Оскільки судове рішення в межах доводів апеляційної скарги є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для її задоволення та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Як визначено пунктом 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з пунктом 2 частини п'ятої 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Отже зазначена справа відноситься до справ незначної складності, тому судове рішення за наслідками апеляційного розгляду в цій справі касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу адвоката Хомича Івана Олександровича, що діє в інтересах ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25 червня 2024 року у справі № 360/535/24 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25 червня 2024 року у справі № 360/535/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 26 серпня 2024 року є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 26 серпня 2024 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді А.В. Гайдар

Е.Г. Казначеєв