Ухвала від 26.08.2024 по справі 620/4051/20

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

26 серпня 2024 року м. Чернігів Справа № 620/4051/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Тихоненко О.М.,

розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , заявник) звернувся до суду з заявою, в якій просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.

Вказану заяву ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що відповідач рішення Чернігівського окружного адміністративного суду, яке набрало законної сили, не виконує, чим порушує норми законодавства, права та законні інтереси заявника.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 призначено до розгляду вказану заяву в письмовому провадженні.

Вказану ухвалу суду відповідач отримав 31.07.2024, однак правом подачі пояснень не скористався, доказів виконання рішення суду не надав.

Вирішуючи вказану заяву, суд зазначає таке.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 01.04.2020 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII “Про прокуратуру” на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 26.02.2020 №18-21, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. В решті позову відмовлено.

Вказане рішення набрало законної сили 22.04.2021.

З матеріалів справи слідує, що на виконання рішення суду від 23.03.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснило з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII “Про прокуратуру” на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 26.02.2020 №18-21, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. Розмір пенсії заявника з 01.06.2021 становить 17690,00 грн.

При цьому, як встановлено судом розмір пенсії до виконання рішення суду по справі №620/4051/20 становив 21417,36 грн (обчислений на виконання постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 11.04.2016 у справі №750/2398/16-а), що свідчить про протиправне проведення відповідачем зменшення раніше виплачуваного розміру пенсії заявнику.

06.11.2023 Чернігівським окружним адміністративним судом прийнято окрему ухвалу: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії після проведення перерахунку з 21417,36 грн до 17690,00 грн; копію окремої ухвали направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Пенсійного фонду України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов неналежного виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 у справі № 620/4051/20; про результати належного виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 у справі № 620/4051/20 повідомити Чернігівський окружний адміністративний суд упродовж 30 днів з дня отримання копії цієї окремої ухвали.

Повідомленням від 06.03.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повідомило, що на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 у справі №620/4051/20 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VІІ «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 26.02.2020 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. Розмір пенсії відповідно до рішення суду з 13.12.2019 становить 21417,36 грн. Доплата по перерахунку пенсії за період з 13.12.2019 по 30.11.2023 становить 44240,80 грн та буде виплачуватись в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 у справі №620/4051/20 занесене до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

ОСОБА_1 вважаючи, що відповідач самоусунувся від реального виконання судового рішення звернувся до суду з відповідною заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Вирішуючи вказану заяву, суд зважає на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У відповідності до ч. 2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Отже, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.

Відповідно до частин першої та другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України чітко визначено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах покладено саме на суд, який, в разі неподання такого звіту, ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф.

Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі “Скордіно проти Італії” (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі “Сіка проти Словаччини” (Sika v. Slovaki), №2132/02, пп. 24-27, від 13.06.2006, пп. 18 рішення “Ліпісвіцька проти України” №11944/05 від 12.05.2011).

Крім того, у рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах “Бурдов проти Росії” від 07.05.2002, “Ромашов проти України” від 27.07.2004, “Шаренок проти України” від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов'язальне рішення залишалося без дієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід'ємною частиною судового процесу.

Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі “Сокур проти України” (Sokur v. Ukraine), №29439/02, від 26.04.2005, та у справі “Крищук проти України” (Kryshchuk v. Ukraine), №1811/06, від 19.02.2009).

Аналіз зазначених вище рішень Європейського Суду з прав людини свідчить про те, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення.

Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.

Згідно статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.

За приписами статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України “Про виконавче провадження”. Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.

Всупереч вимог статті 129-1 Конституції України, статей 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 у справі № 620/4051/20, яке набрало законної сили, залишається не виконаним Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області. В матеріалах справи відсутні докази щодо здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 13.12.2019 перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII “Про прокуратуру” на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 26.02.2020 №18-21, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, попри те, що рішенням суду суб'єкта владних повноважень було зобов'язано з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII “Про прокуратуру” на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 26.02.2020 №18-21, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Враховуючи викладене заява про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення у справі № 620/4051/20 підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 240-243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати суб'єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області протягом тридцяти днів з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 у справі № 620/4051/20.

Ухвала суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена за правилами встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складено 26.08.2024.

Суддя Оксана ТИХОНЕНКО