26 серпня 2024 року Справа № 480/3380/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3380/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління ДПС у Сумській області
про визнання протиправним та скасування вимоги, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Сумській, в якій просить:
1. Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління Державної податкової служби у Сумській області від 16.04.2024р. № Ф-3166-10 про сплату ОСОБА_1 боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
2. Зобовязати Головне управління Державної податкової служби у Сумській області видалити з інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС відомості про заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що 20.04.2024р. позивач отримав оскаржувану вимогу ГУ ДПС у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) від 16.04.2024р. № Ф-3166-10, в якій зазначено, що станом на 31 березня 2024 року заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) штрафу та пені, як фізичної особи - підприємця становить 10135 грн. 59 коп.
Позивач не погоджується з вимогою про сплату боргу (недоїмки),оскільки не зрозуміло на підставі яких даних контролюючим органом було нараховано необхідний до сплати розмір єдиного внеску, штаф та пеню.
Починаючи з 20.07.2028 року та станом на сьогоднішній день, а отже за період за який неправомірно нараховано заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, позивач є інвалідом спочатку третьої, потім першої, а на сьогоднішній день другої групи та отримує пенсію по інвалідності, а отже звільнений від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
16.04.2024р. ГУ ДПС у Сумській області сформовано вимогу № Ф - 3166-10 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску у сумі 10135грн. 59коп.
Позивач вважає, що він як фізична особа - підприємець, яка обрала спрощену систему оподаткування і яка є особою з інвалідністю та отримує пенсію відповідно до закону, має право на пільги, встановлені ч. 4 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування",а отже, вимога відповідача про сплату недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є неправомірною, оскільки позивач звільнений від обов'язку сплачувати єдиний соціальний внесок.
Ухвалою суду від 26.04.2024 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування вимоги ГУ ДПС у Сумській області від 16.04.2024 №Ф-3166-10 про сплати боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску в сумі 10135,59 грн, обґрунтовуючи тим, що з 20.07.2018 є особою з інвалідністю, отримує пенсію по інвалідності, а відповідно втратив обов'язок сплачувати за себе єдиний соціальний внесок, не врахувавши, при цьому, що сам ж добровільно задекларував та визначив суму до сплати.
Згідно баз даних ГУ ДПС у Сумській області ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець з 21.11.2002 по теперішній час з 01.01.2012 року здійснює діяльність на спрощеній системі оподаткування.
Позивачем 22.01.2020 року за 2019 рік за №6526 було подано Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску та самостійного визначено бази нарахування єдиного внеску в сумі 11 016,72 гривень.
Станом на 01.05.2024 згідно даних інтегрованої картки платника податків ІКС “Податковий блок” по єдиному внеску, для фізичних осіб - підприємців, у т. ч., які обрали спрощену систему оподаткування, та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність (код платежу 71040000) по ОСОБА_1 обліковується заборгованість по платежу “Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (код бюджетної класифікації 71040000) в сумі 10 135,59 грн.
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України від 08 липн 2010 року № 2464-УІ “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування” із змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464) фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Відповідно до норм Протоколу № 10/1 про обмін інформацією щодо даних про фізичних осіб-підприємців (платників єдиного внеску), які будуть відповідати всім вимогам, зазначеним в частині четвертій ст. 4 Закону №2464, та які є пенсіонерами за віком або інвалідністю належить виключно ПФУ.
Пунктом 3 р.ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 із змінами та доповненнями (далі - Порядок № 435), який діяв до 01.01.2022, було передбачено, що ФО - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, та члени фермерського господарства звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Звіт зазначеними особами не подається.
Пунктом 3 розд. III Порядку № 435 передбачено, що у разі самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та які є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю та отримують відповідно до закону пенсію за віком або соціальну допомогу, формують^ та подають до контролюючих органів Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом.
ФОП ОСОБА_1 до контролюючого органу було самостійно подано Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік, яким самостійно нараховано єдиний внесок в сумі 11016,72 грн., який підлягав сплаті, однак, відповідно до вказаної норми законодавства, як особою з інвалідністю, отримує пенсію по інвалідності (на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку), не мав обов'язку подавати вказану звітність (Додаток 5 таблиці 1 Звіту) за 2019 рік, в якому самостійно нараховано ЄСВ у сумі 11 016,72грн.
Відповідно до п.16 розд. II Порядку №435 відповідальним за правильність та достовірність заповнення Звіту є страхувальник.
Отже, суми самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску фізичними особами - підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та які є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю, підлягає сплаті на загальних підставах та не підлягають скасуванню.
У зв'язку із зазначеним, відповідно до п.4. ст.25 Закону № 2464-УІ та п.3 розділу VI Інструкції №449, на підставі даних інформаційної системи, Головним управлінням ДПС у Сумській області сформовано та направлено поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 16.04.2024 № Ф-3166-10 по ОСОБА_1 за податковою адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач оскаржив вищезазначену вимогу в адміністративному порядку до Державної податкової служби України. Рішенням про розгляд скарги від 07.05.2024 ОСОБА_2 повідомлено, зокрема, про залишення вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 16.04.2024 №Ф-3166-10 ГУ ДПС без змін, а скаргу - без задоволення.
Враховуючи вищезазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 27-30).
Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа- підприємець і є платником податків і зборів, встановлених податковим законодавством.
ФОП ОСОБА_1 до контролюючого органу було подано Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік №1096 від 22.01.2020, яким самостійно нараховано єдиний внесок в сумі 11016,72 грн. (а.с. 37).
16.04.2024р. ГУ ДПС у Сумській області сформовано вимогу № Ф - 3166-10 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску у сумі 10135грн. 59коп. (а.с. 38).
Позивач не погодився з вимогою про сплату боргу (недоїмки), вважає, що починаючи з 20.07.2028 року відповідачем неправомірно нараховано заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оскільки позивач є інвалідом спочатку третьої, потім першої, а на сьогоднішній день другої групи та отримує пенсію по інвалідності, а отже звільнений від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регламентовано Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
Окрім того, правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (надалі - Закон № 2464).
Відповідно до підпункту 2 частини 1 статті 1 Закону №2464- VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок (п. 10 ч.1 ст.1 Закону № 2464).
Згідно п. 3 ч.1 ст. 7 Закону № 2464 єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю (п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464).
Згідно із абзацом третім частини восьмої статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Абзацом першим частини четвертої статті 25 Закону № 2464 передбачено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 1 Закону № 2464 недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку (абзац четвертий частини четвертої статті 25 Закону № 2464).
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Разом з цим, згідно з частиною четвертою статті 4 Закону № 2464 особи, зазначені у пунктах 4 та 5-1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Виходячи із зазначених правових норм, право не сплачувати єдиний внесок поширюється на фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є пенсіонерами за віком або інвалідами, які отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
З матеріалів справи судом встановлено, що 20.07.2018 Сумським ОЦ МСЕ Сумської міськрайонної МСЕК позивачу встановлено третю групу інвалідності (а.с.6).
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №764335 позивачу було проведено повторний огляд та продовжено інвалідність до 01.08.2023 (а.с.13).
В подальшому ОСОБА_1 інвалідність було продовжено до 01.08.2026, відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 1 ААГ №272665 (а.с.12).
Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності з 20.07.2018 по 31.07.2026 (а.с.4).
20 березня 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, розглядаючи справу №805/2195/17-а висловив позицію про те, що відповідно до ч. 4 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Верховний Суд також наголосив, що звільнення фізичної особи-підприємця, який обрав спрощену систему оподаткування, від сплати єдиного внеску можливе за наявності двох умов: по-перше, необхідно мати статус пенсіонера за віком або інваліда, по-друге, отримувати відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи статус позивача, ОСОБА_1 може бути платником єдиного внеску виключно за умови його добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Разом з тим, доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 уклав договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування суду не надано.
Відтак, враховуючи те, що позивач є особою з інвалідністю та звільнений від сплати єдиного внеску в силу вимог ч. 4 ст. 4 Закону № 2464, а договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування не укладав, у нього відсутній обов'язок щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Однак у звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного соціального внеску №1096 від 22.01.2020 позивач помилково в таблиці звіту відобразив суми єдиного внеску.
Суд звертає увагу на те, що Наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2020 № 814 «Про деякі особливості звітування з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 лютого 2021 р. за № 174/35796 не передбачено можливості виправлення помилки у звіті щодо нарахованих сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування після закінчення звітного періоду, а тому позивач не мав можливості самостійно виправити таку помилку.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою та другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, обов'язок доведення обставин, які стали підставою для прийняття оскаржуваної вимоги покладено на контролюючий орган.
Відповідач не довів суду правомірності обліку заборгованості зі сплати єдиного внеску.
Разом з тим, обираючи спосіб захисту порушеного права суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до витягу картки особового рахунку платника єдиного внеску ОСОБА_1 обліковується заборгованість з єдиного внеску у розмірі 10135,59 грн (а.с.40).
Відповідно до п. 2 розділу І Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2021 року № 5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2021 р. за № 321/35943 (надалі - Порядок № 5), інтегрована картка платника (надалі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску (далі - платежі), що ведеться за кожним видом платежу.
З метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.
Згідно п.1 розділу ІІ Порядку №5 ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею.
Під час проведення облікової операції в ІКП зазначається дата запису операції, зміст операції та/або документ, на підставі якого здійснюється запис.
Спеціальне кодування всіх операцій, що використовуються для відображення в ІКП облікових показників, забезпечує автоматизоване ведення ІКП.
Усі вартісні облікові операції та облікові показники в ІКП проводяться у гривнях з двома десятковими знаками.
Облік платежів ведеться в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.
Інформаційна система після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій.
Облікові показники, які відображаються в ІКП, залежать від форми обліку, яка передбачена умовами адміністрування відповідного платежу, що відкриваються для юридичних та фізичних осіб (далі - Перелік форм ІКП).
З наведених норм Порядку № 5 вбачається, що ІКП позивача міститиме помилкові дані про наявність у нього боргу зі сплати єдиного внеску, а тому суд доходить висновку, що позовні вимоги щодо скасування вимоги Головного управління Державної податкової служби у Сумській області від 16.04.2024р. № Ф-3166-10 про сплату ОСОБА_1 боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зобовязання Головне управління Державної податкової служби у Сумській області видалити з інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС відомості про заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування вимоги, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Скасувати вимогу Головного управління Державної податкової служби у Сумській області від 16.04.2024р. № Ф-3166-10 .
Зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у Сумській області видалити з інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС відомості про заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 10135 грн. 59 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук