Рішення від 26.08.2024 по справі 420/22072/24

Справа № 420/22072/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ), в якому позивач просить суд: - визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо не проведення індексації пенсії його - ОСОБА_1 , із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2022 року у розмірі 1,14, з 01.03.2023 року у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 у розмірі 1,0796; - зобов'язати ГУ ПФУ застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2022 року у розмірі 1,14, з 01.01.2023 року у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 у розмірі 1,0796.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ та з 06.07.2015 року отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV). У 2022, 2023 та 2024 роках на підставі постанов КМУ йому проведена індексація пенсії шляхом збільшення розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки у сумі 3764,30 грн.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки згідно з ч.2 ст.42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Таким чином, позивач вважає, що під час індексації його пенсії застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати за 2018-2020 роки у сумі 9118,81 грн, який враховувався для обчислення пенсії за віком під час її призначення.

Позивач просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 17.07.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в електронній формі.

Представник ГУ ПФУ подав відзив на позов, у якому просив відмовити в задоволенні позову, зазначивши, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та з 10.06.2015 року отримував пенсію по інвалідності. За заявою позивача його переведено на пенсію за віком з 15.09.2021 року.

Головним управлінням у 2022-2024 роках проведено індексацію пенсії позивача, під час якої врахований показник середньої заробітної плати станом на 1 жовтня 2017, тобто за 2014-2016 роки, що відповідає абз.1-2 п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058-IV, затвердженого Постановою КМУ від 20.02.2019 №124.

Так середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2014-2016 роки становила 3764,40 грн, збільшена на коефіцієнти 1,17; 1,1; 1,11; 1,14; 1,197 та 1,0796 та станом на 01.03.2024 становить 7994,47 грн.

Враховуючи те, що середня заробітна плата, яка враховується для обчислення пенсії позивача становить 9118,81 грн, тобто є значно більшою, ніж 7994,47 грн, відносно позивача є недоцільним застосування показника середньої заробітної плати станом на 1 жовтня 2017 року, помноженого на коефіцієнти підвищення. Тому позивачу автоматично проведено індексацію заробітної плати та встановлено доплати до пенсії у 2022 році 135 грн, 2023 році - 100 грн та у 2024 році 100 грн.

Представник відповідача зазначив, що 03.05.2024 року позивач звернувся до Головного управління із заявою про перерахунок пенсії довільної форми, яка не відповідала формі заяви за додатком 3 до Порядку №22-1, тому розглянута ГУ ПФУ в порядку Закону України «Про звернення громадян».

У поданій заяві позивач просив здійснити перерахунок індексації пенсії з розрахунку заробітної плати за 2018-2020 роки. Однак чинним законодавством не передбачено застосування такого показника середньої заробітної плати, оскільки згідно з абз.1-2 п.5 Порядку №124 базою для індексації показника середньої заробітної плати є саме показник, який застосовувався для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року, тобто за 2014-2016 роки.

Представник ГУ ПФУ зазначив, що наразі не існує жодного рішення Верховного Суду, в якому була би підтримана позиція позивача щодо протиправності дій територіальних органів Пенсійного фонду України в аналогічних спорах.

Також представник відповідача наголошує, що задоволення позовної вимоги зобов'язального характеру свідчитиме про втручання в дискреційні повноваження Головного та вихід за межі завдань адміністративного судочинства.

Крім того, представник посилається на пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду з цим позовом, та неможливість стягнення з ГУ ПФУ судового збору, оскільки згідно з ч.2 ст.73 Закону №1058-IV забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову.

Справа розглянута у письмовому провадженні.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 .

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ з 10.06.2015 року та отримував пенсію по інвалідності. За заявою позивача його переведено на пенсію за віком з 15.09.2021 року, призначену відповідно до Закону №1058-IV.

03.05.2024 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії, в якій просив здійснити індексацію пенсії у 2022-2024 роках із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки.

Листом ГУ ПФУ від 20.05.2024 №15728-14390/С-02/8-1500/24 відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії, зазначивши, що ним проіндексовано пенсію із показником середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 р.р. (6186,32 грн), який збільшився на коефіцієнт 1,0796, та становить 7994,47 грн. Однак, оскільки ОСОБА_1 з 15.09.2021 переведено на пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески (за 2018-2020 роки 9118,81 грн), для врахування коефіцієнтів 1,14, 1,197 та 1,0796 при перерахунках пенсії з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024 підстави відсутні.

Тобто за позицією відповідача в 2022-2024 році пенсії, які були призначені протягом попередніх трьох років (2020-2022р.р.), не підлягали перерахунку при щорічній індексації, оскільки їх обчислення відбувалося з урахуванням показників середньої заробітної плати, які перевищують розмір показника середньої заробітної плати, що склався під час щорічної індексації.

Позивач не погоджуючись із відмовою відповідача здійснити індексацію його пенсії у 2022-2024 роках з урахуванням середньої заробітної плати за 2018-2020 роки, врахованої при обчисленні його пенсії під час призначення, звернувся до суду з цим позовом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом №1058-IV.

Відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз.2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100% показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України №1058-IV затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 (далі Порядок №124).

Пунктом 1 Порядку №124 встановлено, що він визначає механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абз.2 п.2. Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону №1058-IV.

Кабінетом Міністрів України згідно з Порядком №124 прийнято, зокрема, наступні постанови: №118 від 16.02.2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі Постанова №118), №168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі Постанова №168), №185 від 23.02.2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

Пунктами першими Постанов №118, №168, №185 установлено здійснення перерахунків пенсії відповідно до Порядку №124, а саме:

з 01.03.2022 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14;

з 01.03.2023 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197;

з 01.03.2024 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

У цій справі спірним між сторонами являється показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується при обчисленні індексації пенсії.

Позивач вважає, що має право на врахування показника середньої заробітної плати за 2018-2020 роки, оскільки саме його застосовано при обчисленні пенсії за віком при її призначенні у 2021 році.

Натомість відповідач, посилаючись на п.5 Постанови №124, вважає, що базою для індексації пенсії є показник, який застосовувався для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року, тобто за 2014-2016 роки.

Пунктом 5 Порядку №124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абз.1 п.4 цього Порядку. Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Тобто положення п.5 Порядку №124 та врахування показника середньої заробітної станом на 1 жовтня 2017р. (за 2014-2016 роки) застосовується саме до пенсій, перерахованих у 2019 році, який при подальших перерахунках пенсії збільшувався наростаючим підсумком.

Разом з цим, за змістом ч.2 ст.42 Закону №1058-IV для щорічної індексації пенсії проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з ст.8 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Постанови Уряду не можуть звужувати обсяг прав встановлений законом, адже приймаються на виконання законів, а тому мають їм відповідати й не суперечити. А у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Положення ст.42 Закону №1058-IV та Порядку №124 не містять застережень, що пенсії призначені пізніше у часі підлягають індексації виходячи з показника середньої заробітної станом на 1 жовтня 2017 р.

На підставі системного аналізу положень законодавства суд дійшов висновку, що показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії і про який йдеться у ст.42 Закону №1058-IV не є сталим. Залежно від року призначення пенсії відповідно до цього Закону визначається показник середньої заробітної плати, який враховується при її обчисленні, і саме він має збільшуватись під час індексації.

Позивачу пенсія за віком призначена у 2021 році, під час обчислення якої застосовано показник середньої заробітної (доходу) в Україні за три попередні календарні роки, тобто за 2018-2020 роки.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що для щорічної індексації пенсії позивача має бути використаний показник середньої заробітної плати за 2018-2020 роки, оскільки саме цей показник застосовувався під час обчислення пенсії при її призначенні.

Отже, суд дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача застосовуючи коефіцієнти показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення її пенсії (за 2018-2020 р.р.) - на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022, 1,197 з 01.03.2023 та 1,0796 з 01.03.2024.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд вважає, що ГУ ПФУ відмовляючи позивачу у проведенні індексації пенсії за віком з 01.03.2022, 01.03.2023 та 01.03.2024 року з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки, діяв необґрунтовано та всупереч положень законодавства.

Основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є, зокрема, верховенство права.

Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

За позицією ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема, у справах «Салов проти України» (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89) «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Оскільки суд дійшов висновку про неправомірність дій ГУ ПФУ щодо відмови у здійсненні індексації пенсії за віком з 01.03.2022, 01.03.2023 та 01.03.2024 року з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки, що є достатнім для визнання таких дій протиправними - суд враховуючи позицію ЄСПЛ, викладену у справах «Салов проти України» та «Серявін та інші проти України», не надає оцінку іншим доводам.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст.139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З відповідача підлягає стягненню за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивачки 968,96 грн.

Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 139, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2022 року у розмірі 1,14, з 01.03.2023 року у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 у розмірі 1,0796.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2022 року, з 01.03.2023 року та з 01.03.2024 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, шляхом індексації відповідного показника з 01.03.2022 року у розмірі 1,14, з 01.03.2023 року у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 у розмірі 1,0796.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн.

Рішення набирає законної сили у порядку ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст. 295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва