Справа № 420/11066/24
26 серпня 2024 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не зарахування в пільговому обчисленні стажу роботи в районах Крайньої Півночі та в місцевості, прирівняній до районів Крайньої Півночі у періоди з 01.02.1984 по 28.05.1988, з 08.06.1988 по 17.09.1990, з 25.12.1990 по 31.12.1990;
- зобов'язати Пенсійний фонд України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії, зарахувавши до стажу роботи період роботи з 01.02.1984 по 28.05.1988, з 08.06.1988 по 17.09.1990, з 25.12.1990 по 31.12.1990 в районах Крайньої Півночі та в місцевості, прирівняній до районів Крайньої Півночі, на пільгових умовах, а саме зарахувати один рік роботи у вказаний період часу за один рік та шість місяців, починаючи з 09.12.2023;
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у врахуванні заробітної плати для обчислення пенсії за 60 календарних місяців страхового стажу за бажанням ОСОБА_1 , а саме за період з 01.02.1984 по 28.05.1988, з 08.06.1988 по 17.09.1990, з 25.12.1990 по 16.12.1991;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії за бажанням ОСОБА_1 та врахувати заробітну плату (дохід) за 60 календарних місяців, а саме за період 01.02.1984 по 28.05.1988, з 08.06.1988 по 17.09.1990, з 25.12.1990 по 16.12.1991, страхового стажу на підставі ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 09.12.2023.
Ухвалою суду від 15.04.2024 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Справу розглянуто з урахуванням перебування судді ОСОБА_2 у відпустці.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідачем в порушення норм законодавства не було застосовано пільгове обчислення страхового стажу для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, а також в порушення норм ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не було зараховано для обчислення пенсії за бажанням позивача заробітну плату (дохід) за період з 01.02.1984 по 28.05.1988, з 08.06.1988 по 17.09.1990, з 25.12.1990 по 16.12.1991 страхового стажу.
06.05.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов відзив, в якому відповідач не погоджується з викладеними у позовній заяві підставами, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне. Позивачем, при подачі заяви про перерахунок пенсії, не дотримано норм Порядку 22-1, тому її заяву від 15.01.2024 року розглянуто у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громадян" та листом від 12.02.2024 року надано роз'яснення щодо порушеного питання. Відповідач наголошує, що жодних рішень відносно зазначеної заяви позивача не приймалося. Крім того вказує, що трудова книжка позивача не містить відомостей про укладення трудових договорів про роботу в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, а трудові договори позивачем не надано. Позивачу було роз'яснено, що для зарахування пільгового стажу необхідно надати певний перелік документів, однак позивач таким правом не скористалась, у зв'язку з чим періоди роботи з 01.02.1984 по 28.05.1988, з 08.06.1988 по 17.03.1990, з 25.12.1990 по 31.12.1990 обчислено у календарному розмірі. Надані позивачем архівні довідки не містять відомостей про укладення трудових договорів про роботу на Крайній Півночі або прирівняних місцевостях, не містять апостиля та не підтвердженні первинними документами, що не дає підстав для врахування їх даних. Також вказує, що на сьогодні неможливо надіслати запит до російської федерації та здійснити зустрічну перевірку відповідності змісту довідок первинним документам, як це передбачено статтею 40 Закону, та застосувати довідки для обчислення пенсії.
13.05.2024 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що відповідач з початку звернення позивача про призначення пенсії був обізнаний про те, що вона працювала у районах Крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, однак при нарахуванні пенсії цього не було враховано, у зв'язку із чим позивач і звернулася до Пенсійного фонду із запитом від 15.01.2024 через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України щодо пільгового обчислення страхового стажу для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі та щодо зарахування для обчислення пенсії за бажанням пенсіонера заробітної плати (доходу) страхового стажу в порядку ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідач листом від 12.02.2024 № 1224- 406/П-02/8-2100/24 чітко зазначив, що підстави для обчислення страхового стажу в пільговому розмірі відсутні, а архівні довідки Управління документального і інформаційного забезпечення адміністрації м. Сургут про заробітну плату не містять встановленого Конвенцією 1961 року апостиля та дані довідок не підтвердженні первинними документами, що не дає правових підстав для їх застосування. У зв'язку із зазначеним вважає, що доводи відповідача відносно того, що ним жодних рішень не приймалося з приводу пільгового нарахування пенсії позивачу не відповідають дійсності.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
04.01.2024 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 09.12.2023 року.
Рішенням №213150007765 від 12.01.2024 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 09.12.2023 року.
Пенсія позивача обчислена з 01.07.2000 року по 30.12.2021 року відповідно до наданих документів та відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
15.01.2024 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, шляхом подання заяви через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, стосовно зарахування стажу роботи на Крайній Півночі в кратному розмірі та заробітної плати до 01.07.2000 року.
Листом від 12.02.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повідомило позивача, що у записах Вашої трудової книжки серії НОМЕР_1 відсутні відомості про укладення трудових договорів про роботу на Крайній півночі або в місцевості, прирівняній до районів Крайньої Півночі. Трудові договори до заяви від 04.01.2024 не надані. Архівні довідки Управління документального і інформаційного забезпечення адміністрації м. Сургут про стаж роботи від 17.09.2019 № С-2634, С-2634/3, від 20.09.2019 № К-2611 не містять відомості про укладення трудових договорів про роботу на Крайній Півночі або в місцевості, прирівняній до районів Крайньої Півночі, та не містять встановленого Конвенцією 1961 року апостиля. У зв'язку з цим періоди роботи з 01.02.1984 по 28.05.1988, з 08.06.1988 по 17.09.1990, з 25.12.1990 по 31.12.1990 обчислено у календарному розмірі, підстави для обчислення страхового стажу в пільговому розмірі відсутні. Архівні довідки Управління документального і інформаційного забезпечення адміністрації м. Сургут про заробітну плату від 19.09.2019 № С-2634/2, С-2634/4, від 20.09.2019 № К-2611 не містять встановленого Конвенцією 1961 року апостиля та дані довідок не підтверджені первинними документами».
В подальшому, 20.03.2024 до Пенсійного фонду України був направлений адвокатський запит щодо умов нарахування мінімальної пенсії ОСОБА_1 .
Листом від 26.03.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надало відповідь в якій зазначило перелік періодів, які були зараховані до пенсійного стажу позивача, зазначило, що на сьогоднішній день неможливо надіслати запит до російської федерації та здійснити зустрічну перевірку відповідності довідок виданих Управлінням документального і інформаційного забезпечення адміністрації м. Сургут про заробітну плату первинним документам, як передбачено ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та застосувати довідки для обчислення пенсії. У зв'язку із зазначеним пенсія позивачу була обчислена із заробітної плати за період роботи з 01.07.2000 по 31.12.2021 за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати, зокрема, пенсія за віком.
Частиною 4 ст.24 Закону України №1058-IV встановлено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 5 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» період роботи до 01 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01 січня 1991 року.
Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року №148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі».
Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Абзацом п'ятим частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, зокрема, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
Пунктом 1.1 розділу I Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, далі Порядок № 22-1, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), передбачено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
У разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.
Абзацом 7 пункту 1.8. Порядку № 22-1 передбачено, що днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Відповідно до абзацу 3 підпункту 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 за період роботи до 01 січня 1991 року на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього СРСР, а також на острові Шпіцберген надаються договори або інші документи, що підтверджують право працівника на пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Відповідно до вимог пунктів 4.1-4.3, 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
При прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Тобто, з аналізу вищезазначених норма вбачається, що кінцевим результатом звернення особи до Пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії є Рішення про перерахунок пенсії або Рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії.
Згідно обставин даної справи, позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою від 15.01.2024 року, в якій просила зарахувати стаж роботи на Крайній Півночі в кратному розмірі та заробітної плати до 01.07.2000 року.
Зазначену заяву було подано через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України та отримано відповідачем.
Разом з цим, відповідач посилається на те, що вказана заява позивача розглядалась, як звернення, на яку надано відповідь інформаційного характеру.
Дослідивши матеріали справи, суд погоджується з доводами відповідача, що заява позивача від 15.01.2024 року не відповідає вимогам щодо змісту та форми, які встановлені Порядком № 22-1 для заяви про перерахунок пенсії, тому вказана заява позивача не розглядалась, як заява про перерахунок пенсії, відповідачем не приймалось рішення про відмову позивачу у перерахунку пенсії та за результатами розгляду цієї заяви позивача наданий лист-відповідь від 12.02.2024 року.
Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
В свою чергу, відповідно до вимог п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Лист-відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 12.02.2024 року не є рішенням про відмову у призначенні пенсії та не є актом індивідуальної дії, який підлягає оскарженню в адміністративному суді в розумінні наведених вимог КАС України.
Сам по собі наведений лист ПФУ не порушує прав позивача та не породжує для неї правових наслідків, а рішення про призначення пенсії позивачем в межах даної справи не оскаржується.
Таким чином, у даному випадку відсутні протиправні дії відповідача, а оскільки позовні вимоги про зарахування в пільговому обчисленні стажу роботи в районах Крайньої Півночі та в місцевості, прирівняній до районів Крайньої Півночі у періоди з 01.02.1984 по 28.05.1988, з 08.06.1988 по 17.09.1990, з 25.12.1990 по 31.12.1990 та врахування заробітної плати за 60 календарних місяців, а саме за період 01.02.1984 по 28.05.1988, з 08.06.1988 по 17.09.1990, з 25.12.1990 по 16.12.1991, страхового стажу на підставі ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 09.12.2023, є похідними від визнання дій протиправними, то вони також не підлягають задоволенню.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
З урахуванням висновку суду про відмову у задоволенні позову, суд зазначає про відсутність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Суддя Токмілова Л.М.
.