Рішення від 26.08.2024 по справі 420/16240/24

Справа № 420/16240/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області у вигляді відмови ОСОБА_1 у не здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення №6/1/58 та про додаткові види грошового від 27.01.2020 №6/1/57;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області здійснити перерахунок пенсії та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення перерахунку пенсії від 27.01.2020 №6/1/57 та №6/1/58 з 01.11.2023 та здійснити виплату донарахованих сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 року у справі № 540/1125/19 було зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснити донарахування та виплату мені грошового забезпечення і одноразових виплат з урахуванням 36 тарифного розряду за посадою заступника військового комісара з морально-психологічного забезпечення - начальника групи морально-психологічного забезпечення та зв'язків з громадськістю за період з 01.03.2018 року по 01.11.2018 року. На виконання вказаного рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 було здійснено донарахування та виплату позивачу грошового забезпечення та складені оновлені довідки про грошове забезпечення від 27.01.2020 року №6/1/58 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 27.01.2020 року№6/1/57. ІНФОРМАЦІЯ_4 вказані довідки було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області для врахування при обчисленні пенсії. Проте, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не здійснило перерахунок пенсії, а довідки долучило до матеріалів пенсійної справи. В листопаді 2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі оновлених довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 №6/1/57 та №6/1/58 від 27.01.2020 про розмір грошового забезпечення Проте, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, що у свою чергу і стало підставою для звернення позивача до суду з вказаним позовом.

Ухвалою від 03.06.2024 року Одеський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 420/16240/24 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 262 КАС України.

18.06.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову відповідач вказує, що позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення позивача. Складові грошового забезпечення внесені у довідку компетентними та уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , належним чином підписані та скріплені печаткою уповноваженого органу. Зазначена довідка є чинною та відомством не відкликалась. Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3558/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”. При цьому, скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 не змінило алгоритму дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, передбаченого Порядком №45. Так, Порядок № 45 в редакції до внесення змін Постановою №103 також передбачав, що після прийняття Урядом відповідного рішення про зміну розміру грошового забезпечення силові міністерства та відомства у 5-денний строк повідомляли про це Пенсійний фонд України. У свою чергу, Пенсійний фонд повідомляв у 5-денний строк з моменту надходження зазначеної інформації свої головні управління. Головні управління Пенсійного фонду у 10-денний строк складали списки для проведення перерахунку та подавали їх до уповноважених органів відповідних міністерств та відомств. Лише після цього, на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів відповідних міністерств та відомств, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку No 45. Оскільки довідка від 27.01.2020 року № 6/1/57 та довідка від 27.01.2020 року № 6/1/58 ІНФОРМАЦІЯ_5 , станом на 05.03.2019, видані на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 року по справі № 540/1125/19, надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області без додержання процедурних вимог, установлених Порядком № 45, тобто з порушенням вимог чинного законодавства України, були долучені до пенсійної справи позивача без проведення перерахунку. Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 року по справі № 540/1125/19 зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області покладено не було. До врегулювання на законодавчому рівні питання щодо умов, порядку та розміру подальшої виплати пенсій, перерахованих на виконання Постанови № 103, виплата пенсій органами Пенсійного фонду України продовжувалася в попередньо встановлених розмірах. За таких обставин заявлені позивачем позовні вимоги є безпідставними, а тому в їх задоволенні необхідно відмовити.

Крім того, відповідач у відзиві зазначив, що позивачем було пропущено строки позовної без поважних на те підстав.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та з 02.11.2018 року отримує пенсію за вислугу років призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 70 % сум грошового забезпечення.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 року у справі № 540/1125/19 було зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснити донарахування та виплату мені грошового забезпечення і одноразових виплат з урахуванням 36 тарифного розряду за посадою заступника військового комісара з морально-психологічного забезпечення - начальника групи морально-психологічного забезпечення та зв'язків з громадськістю за період з 01.03.2018 року по 01.11.2018 року.

На виконання вказаного рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 було здійснено донарахування та виплату позивачу грошового забезпечення та складено оновлену довідка форму № 21 про грошове забезпечення від 27.01.2020 року №6/1/58 та довідку про додаткові види грошового забезпечення від 27.01.2020 року №6/1/57.

ІНФОРМАЦІЯ_4 вказані довідки було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області для врахування при обчисленні пенсії.

Листом від 31.01.2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_3 , що зазначені довідки долучено до пенсійної справи ОСОБА_1 без проведення перерахунку.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення №6/1/58 та про додаткові види грошового від 27.01.2020 №6/1/57.

Листом від 02.04.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку на підставі вказаних довідок.

Не погодившись з відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в проведенні перерахунку пенсії на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення №6/1/58 та про додаткові види грошового від 27.01.2020 №6/1/57, позивач звернувся до суду з вказаною позовною заявою.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.

Згідно з статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.

Пунктом 3 Порядку №45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від державного органу, з якого особа була звільнена із служби у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами 2 і 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Підставою для такого перерахунку є оновлена довідка та звернення позивача щодо проведення такого перерахунку.

Як встановлено судом, на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 року у справі № 540/1125/19 ІНФОРМАЦІЯ_4 було здійснено донарахування та виплату позивачу грошового забезпечення та складено оновлену довідка форму № 21 про грошове забезпечення від 27.01.2020 року №6/1/58 та довідку про додаткові види грошового забезпечення від 27.01.2020 року №6/1/57.

ІНФОРМАЦІЯ_4 вказані довідки було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області для врахування при обчисленні пенсії.

Листом від 31.01.2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_3 , що зазначені довідки долучено до пенсійної справи ОСОБА_1 без проведення перерахунку.

Також, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою, в якій просив провести відповідний перерахунок його пенсії, на підставі представлених уповноваженим органом оновлених довідок, проте у такому перерахунку позивачу було відмовлено.

Однак суд зауважує, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області після отримання нових довідок про грошове забезпечення та про розміри додаткових видів грошового забезпечення виник обов'язок у відповідності до Закону №2262-ХІІ перерахувати пенсію позивачу.

За таких обставин суд доходить висновку, що відповідач попри отримання нових довідок про грошове забезпечення та про розміри додаткових видів грошового забезпечення, та наявності підстав для перерахунку пенсії позивача, не здійснив перерахунок його пенсії, тобто діяв неправомірно.

Таким чином, відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії на підставі оновлених довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення №6/1/58 та про додаткові види грошового від 27.01.2020 №6/1/57, відповідач діяв неправомірно.

На підставі вищевикладеного суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги позивача шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення №6/1/58 та про додаткові види грошового від 27.01.2020 №6/1/57 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.11.2023 року перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення №6/1/58 та про додаткові види грошового від 27.01.2020 №6/1/57 з урахуванням раніше виплачених сум.

Суд відхиляє наведені у відзиві аргументи про пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду, оскільки, відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позивач навів законні й обґрунтовані підстави для задоволення позову.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», позивач був звільнений від сплати судового збору, відповідно, підстави для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, відсутні.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення №6/1/58 та про додаткові види грошового від 27.01.2020 №6/1/57.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області здійснити з 01.11.2023 року перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення №6/1/58 та про додаткові види грошового від 27.01.2020 №6/1/57 з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 26.08.2024 року.

Суддя Г. В. Лебедєва