26 серпня 2024 р. № 400/5672/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005,
провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування :
- податкове повідомлення-рішення №72614292404 від 17 лютого 2023 року про збільшення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 277 750,24 гривні та сплату штрафних фінансових санкцій в сумі 69 437,56гривень;
- податкове повідомлення-рішення № 72514292404 від 17 лютого 2023 року про збільшення грошового зобов'язання зі сплати військового збору в сумі 23145,86 гривень та сплати штрафних, фінансових санкцій в сумі 5786,47 гривень;
- податкове повідомлення-рішення №72014292404 від 17 лютого 2023 року про збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 128 745,00 гривень та сплати штрафних, фінансових санкцій в сумі 32 186,25 гривень.
- податкове повідомлення-рішення № 72214292404 від 17 лютого 2023 року про застосування штрафної санкції на підставі абзацу 1 та 2 пункту 121.1 статті 121 Податкового кодексу України в сумі 1020.00 гривень;
-податкове повідомлення-рішення №72314292404 від 17 лютого 2023 року про застосування штрафної санкції відповідно до пункту 117.1 статті 117 Податкового кодексу в сумі 340,00 гривень;
- податкове повідомлення-рішення №72114292404 від 17 лютого 2023 року про застосування штрафної санкції відповідно до пункту 124.1 статті 124 Податкового кодексу в сумі 38 гривень 25 копійок.
- вимогу про сплату боргу з єдиного соціального внеску Ф-6099 (далі ЄСВ) від 04 серпня 2023 року на суму боргу 246 963,88 гривень;
- рішення № 0061002404 від 04 серпня 2023 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 123 481,94 гривень, згідно пункту 3 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VІ,
- рішення №0060982404 від 04 серпня 2023 року про застосування штрафних(фінансових) санкцій в сумі 170,00 гривень, згідно пункту 7 частини 11 статті 25 Закону 2464;
- рішення №0060972404 від 04 серпня 2023 року про застосування штрафних(фінансових) санкцій в сумі 136,00 гривень, згідно пункту 5 частини 11 статті 25 Закону 2464;
- рішення №0061012404 від 04 серпня 2023 року про застосування штрафних(фінансових) санкцій в сумі 385,00 гривень, згідно пункту 3 частини 11 статті 25 Закону 2464 .
Позивач обґрунтовує позов тим, що запит складений відповідачем про надання документів від 08.02.2022 він отримав після завершення невиїзної позапланової перевірки, 15 лютого 2022 року, а перевірка проводилась з 04.02.2022 по 10.02.2022. Саме 15.02.2022 платник податків і дізнався про існування такого запиту. Платник податків не зобов'язаний після закінчення перевірки надавати дані та документи. Документи первинного бухгалтерського обліку, які використовуються для ведення обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, зберігаються в строки визначені пунктом 44.3 статті 44 Податкового кодексу не менш 1095 днів( три роки), з дня подання звітності, для складання якої, такі документи використовувались. Норми Податкового кодексу не передбачають дію мораторію і як наслідок зупинення строків давності визначених в пункті 44.3 статті 44 Податкового кодексу, щодо збереження документів. Таким чином, термін зберігання документів встановлений пунктом 44.3 статті 44 Податкового кодексу щодо зберігання таких за 2017 та 2018 роки платник податку не порушував, а інші терміни Податковим кодексом та іншими законодавчими актами з питань оподаткування не передбачено. Податковий орган не має право вимагати документи для перевірки, обов'язковий термін зберігання яких закінчився, у відповідності до приписів пункту 44.3 статті 44 Податкового кодексу. Податковий орган збільшив суму податку на додану вартість, тому що, на його думку платник податків з 01.04.2017 року по 31.03.2018 року перевищив суму в 1000000 гривень від здійснення операцій зазначених в пункті 181.1 статті 181 Податкового кодексу. Період з 01.04.2017 року по 31 березня 2018 року не є періодом в розуміння 12 останніх календарних місяців, вказаного в наведеній вище нормі Податкового кодексу.12 календарних місяців слід розраховувати, як календарних з 01.01.2017 року по 31.12.2017року. Податкова вимога №6099 від 04 серпня 2023 року на суму боргу 243 963,88 гривень є похідною від податкового повідомлення-рішення №72614292404 від 17 лютого 2023 року про збільшення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 277 750,24 гривень, що підтверджується Актом перевірки від 17 лютого 2022 року, тому теж є протиправною та її належить скасувати.
Відповідач надав відзив на позов, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки при проведенні перевірки було встановлено порушення позивачем норм Податкового Кодексу України, тому податкові повідомлення-рішення, податкова вимога , рішення про застосування штрафних санкцій прийняті правомірно.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що відповідач надав копію запиту від 04.02.2022 року де міститься запис « Отримав 04.02.2022 року ОСОБА_2 » і нерозбірливий підпис. Ніякого запиту від 04.02.2022 позивач не отримував і до податкової інспекції не запрошувався. Відповідач до відзиву на позовну заяву додає ряд запитів про надання документів, а саме, запит №1 від 08 лютого 2022 року, запит №2 від 09 лютого 2022 року, запит №3 від 10 лютого 2022 року. До наведених запитів, відповідач надав як докази отримання поштових відправлень, якими направлялись наведені запити, але на копії поштового повідомлення про вручення номер поштового відправлення не вдається визначити. При огляді таких поштових відправлень на офіційному сайті Укрпошти в розділі Пошук поштових відправлень- позивачем з допомогою пошукової системи було введено наведені вище номери поштових відправлень, а саме, № 5521312729120 та 5521312729413, пошукова система надала відповідь: « Посилка за таким номером не зареєстрована», тобто таке відправлення взагалі на поштове відділення не надходило. Тобто наведені докази є фальсифікацією.
У запереченнях відповідач зазначив, що у відповідності до п. 42.2 ст. 42 ПК України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику). Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №5521312729120 дата подання 09.02.2022, дата вручення 11.02.2022 року особисто; повідомлення про вручення поштового відправлення №5521312729413 дата подання 08.02.2023 року, дата вручено 10.02.2022 року особисто; повідомлення про вручення поштового відправлення дата подання 10.02.2022 року отримано 15.02.2022 особисто, номер відправлення заклеєно штрих-кодом Укрпошти, тобто відповідні повідомлення про вручення поштового відправлення, які були отримані від відділення Укрпошти є підтвердження того, що ГУ ДПС у Миколаївській області
(Первомайськ ДПІ) відповідні запити дійсно надсилались на адресу Позивача, як то
передбачено п. 42.2 ст. 42 ПК України та ГУ ДПС у Миколаївській області немає
відношення до заповнення повідомлення про вручення поштового відправлення,
оскільки це компетенція АТ УКРПОШТА, окрім цього повідомлення містить штрих-
коди які проставлені АТ УКРПОШТА та відбиток печатки, тому твердження позивача стосовно фальсифікації є безпідставними.
Ухвалою від 22.08.2023 за клопотанням позивача була призначена почеркознавча експертиза щодо отримання ним 04.02.23 запиту про надання документів від відповідача від 04.02.2023 № 3879/6/14-29-07-13-02 та ким виконаний рукописний текст на запиті «Отримав 04.02.2023 ОСОБА_2 » позивачем чи іншою особою.
Ухвалою від 20.092023 адміністративні справи № 400/5672/23 та № 400/5672/23 об'єднані в одне провадження.
Ухвалою від 14.02.2024 поновлено провадження у справі.
Ухвалою від 23.04.2024 суд закінчив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті.
Сторони надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутністю, тому відповідно до ч.3 ст.194 КАС України суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження .
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
ГУ ДПС у Миколаївській області була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка платника податків - фізичної особи ОСОБА_3 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками за період з 01.01.2017 по 02.03.2020, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 02.06.2015 по 02.03.2020 на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78, статті 79, пункту 82.2 статті 82 розділу II, пункту 522 підрозділу 10 розділу ХХ, з урахуванням статті 102 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755 (зі змінами та доповненнями), ст. 13, ст. 14 Розділу IV Закону України від 08 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями), у зв'язку з отриманням електронного повідомлення від державного реєстратора про внесення до ЄДР запису від 02.03.2020 № 25240060002012609
рішення щодо припинення платником податків - фізичною особою Карленком Генріхом
підприємницької діяльності (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Копія наказу про проведення документальної позапланової перевірки та письмове повідомлення від 06.01.2022 за № 2/14-29-07-11 направлено позивачу рекомендованим листом засобами поштового зв'язку Укрпошта з повідомленням про вручення. Вручено
13.01.2022 особисто ОСОБА_3 .
Документальна позапланова невиїзна перевірка ПП ФО ОСОБА_3 проводилась з 04.02.2022 по 10.02.2022 року.
Перевірка проведена за період з 01.01.2017 по 02.03.2020 року, відповідно до
пункту 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, якою визначено, що «на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу».
За результатами перевірки складено акт від 17.02.2022 №1069/14-29-07¬
13/3514207813, яким було встановлено такі порушення:
1. пункт 176.1 статті 176, пункт 177.10 статті 177 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755 зі змінами та доповненнями, пункт 1 Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України 16.09.2013 року N481, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 жовтня 2013 року №1686/24218, а саме книга обліку доходів та витрат за період здійснення діяльності з 01.01.2017 по 02.03.2020 відсутня (не надана до перевірки).
2. пункт 177.2, підпункт 177.3.1 пункт 177.3, підпункт 177.4.5 пункт 177.4 статті 177 Розділу IV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755^1 зі змінами та доповненнями, а саме заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення господарської діяльності на суму 277750,24 грн, в тому числі по періодам: за 2017 рік в сумі 132790,06 грн, за 2018 рік - 129871,67 грн, за 2019 - 15088,51 грн.
3. пункт 2 частини другої статті 6 Закону України від 08 липня 2010 року №2464^1 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями, до перевірки книга обліку доходів та витрат не надана (відсутня).
4. пункт 4 частини 2 статті 6 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464^1 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями), щодо несвоєчасного подання Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Додаток 4 та Таблиця 1 Додатка 4 Нарахування єдиного внеску за травень 2019, граничний строк подання 20.06.2019, фактично надано 07.08.2019.
5. пункт 1 частини 2 статті 6, пункту 2 частини першої статті 7, частини восьмої статті 9 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями, щодо заниження єдиного внеску за 2017, 2018 та 2019 роки на загальну суму 246963,88 грн, в тому числі по періодам: за 2017 рік - 101277,00 грн, за 2018 рік на 137602,08 грн, за 2019 рік - 8084,80 грн.
6. порушено пункт 1 частини 2 статті 6, пункту 1 частини 1 статті 7 та частини 8 статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями. За рахунок самостійного виправлення помилки:
- завищення за червень 2017 року на суму 770,00 грн.
- заниження за січень 2017 року на суму 385,00 грн.
- заниження за лютий 2017 року на суму 385,00 грн.
7. підпункт 181.1 статті 181, пункт 183.10 статті 183, статті 187, статті 188 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755^1 (зі змінами та доповненнями), щодо не реєстрації платником податку на додану вартість з
01.03.2018 по 10.04.2018, в результаті чого встановлено заниження суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету за період з
11.04.2018 по 02.03.2020 на загальну суму 128745,00 грн.
8. пункт 161 Підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755^1 (зі змінами та доповненнями) щодо заниження військового збору від здійснення господарської діяльності, що підлягає сплаті до бюджету в загальній сумі 23145,86 грн, в тому числі по періодам: за 2017 рік в сумі 11065,84 грн, за 2018 рік - 10822,64 грн, за 2019 - 1257,38 грн.
9. пункт 57.1 статті 57, пункт 161 Підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755 щодо несвоєчасної сплати суми податкових зобов'язань за 2018 рік у сумі 153,00 грн, а саме: по граничному строку сплати 21.02.2019 року, фактично сплачена 28.02.2019.
10. пункт 63.3 статті 63 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755- VI зі змінами та доповненнями, щодо несвоєчасного подання повідомлення про об'єкт оподаткування за формою №20-ОПП, строк подання - 19.06.2017, фактично надано - 16.01.2019.
11. підпункт 16.1.12 пункту 16.1 статті 16, пункт 44.3 статті 44, підпункт «б» пункту
176.1 статті 176 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755^1 зі змінами та доповненнями, а саме: відсутність первинних документів, які підтверджують понесені витрати, пов'язані з підприємницькою діяльністю за період з 01.01.2017 по 02.03.2020 рік в загальній сумі 1586349,91 грн, в тому числі по періодах: 2017 рік - 781015,58 грн, 2018 - 721509,26 грн., 2019 - 83825,07 грн, Книг обліку доходів та витрат ф.10, виписок з розрахункових рахунків про рух коштів, документів, на підставі яких використовувалися об'єкти торгівлі.
На підставі встановлених порушень відповідачем прийняті податкові повідомлення- рішення, рішення від 17.02.2023:
- форма «Р» №72014292404, яким визначено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 160931,25 грн, в т.ч. основний платіж 128745,00 грн та штрафні (фінансові) санкції 32186,25 грн;
-форма «Ш» №72114292404, яким визначено суму штрафу 38,25 грн за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування;
-форма «ПС» №72214292404, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій - 1020 грн. за платежем адміністративні штрафи та інші санкції (відсутність первинних документів які підтверджують понесені витрати за період 2017 - 2019 роки; не надання до перевірки книги обліку доходів та витрат за період здійснення діяльності з 01.01.2017 по 02.03.2020);
- форма «ПС» №72314292404, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій -
340.0 грн за платежем адміністративні штрафи та інші санкції (несвоєчасне подання повідомлення про об'єкт оподаткування за формою № 20-ОПП);
- форма «Р» №72514292404, яким визначено грошове зобов'язання з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на загальну суму 28932,33 грн, в т.ч. основний платіж 23145,86 грн та штрафні (фінансові) санкції 5786,47 грн;
- форма «Р» №72614292404, яким визначено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на загальну суму 347187,80 грн, в т.ч. основний платіж 277750,24 грн та штрафні (фінансові) санкції 69437,56 грн.
- вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-6099, якою визначено заборгованість зі сплати єдиного внеску на суму 246963,88 грн;
- рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску (додаток 13) № 0061002404, яким визначено суму штрафної санкції 123481,94 грн;
- рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (додаток 16) № 0060982404, яким визначено суму штрафної санкції - 170,00 грн (несвоєчасне надання Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Додаток 4 та Таблиця 1 Додатка 4 Нарахування єдиного внеску за травень 2019 року);
- рішення про застосування штрафних санкцій за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок (додаток 14) №0060972404, яким визначено суму штрафної санкції - 136,00 грн (до перевірки не надано первинні документи щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із суми чистого доходу платника податків - фізичної особи, а саме: встановлено відсутність (не надані до перевірки) книги обліку доходів та витрат);
- рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску (додаток 13) №0061012404, яким визначено суму штрафної санкції - 385,00 грн (перевіркою встановлено заниження єдиного внеску за січень та лютий 2017 року, завищення за червень 2017 із заробітної плати найманих працівників, за рахунок самостійного виправлення помилки).
ОСОБА_3 було вручено запит від 04.02.2022 №3879/14-29-07-13-02 щодо надання письмового пояснення та документів для проведення перевірки, що підтверджують дані податкової звітності. Даний лист отриманий платником податків особисто 04.02.2022 року.
В ході проведення перевірки був складений запит від 08.02.2022 за №1 щодо надання для проведення перевірки документів, що підтверджують дані податкової звітності. У відзиві зазначено, що ОСОБА_3 ознайомившись зі змістом запиту, відмовився його отримувати, тому фахівцями відділу планових перевірок оподаткування фізичних осіб управління податкового аудиту був складений Акт про неможливість вручення запиту від 08.02.2022 за №221/14-29-07¬13/3514207813, а запит направлений на адресу платника податків засобами поштового зв'язку Укрпошта рекомендованим листом з відміткою про вручення. Вручено 10.02.2022 року особисто ОСОБА_3 .
Фахівцями відділу планових перевірок оподаткування фізичних осіб складений Акт про неможливість вручення запиту від 09.02.2022 за №227/14-29-07-13/ НОМЕР_1 , а запит направлений на адресу платника податків засобами поштового зв'язку Укрпошта рекомендованим листом з відміткою про вручення. Вручено 11.02.2022 року особисто ОСОБА_3 .
Фахівцями відділу планових перевірок оподаткування фізичних осіб був складений Акт про неможливість вручення запиту від 10.02.2022 за №235/14-29-07¬13/3514207813, а запит направлений на адресу платника податків засобами поштового зв'язку Укрпошта рекомендованим листом з відміткою про вручення. Вручено 15.02.2022 року особисто ОСОБА_3
10.02.2022 складено акт №233/14-29-07-13/ НОМЕР_1 про ненадання
платником податків первинних документів (додається до матеріалів справи), а саме: Книгу обліку доходів та витрат ф.10, виписки з розрахункових рахунків про рух коштів за період з 01.01.2017 по 02.03.2020 рік, а також за 2017 рік на суму 781015,58 грн, за 2018 рік на суму 721509,26 грн, за 2019 рік - на суму 83825,07 грн, які підтверджують понесені витрати, пов'язані з підприємницькою діяльністю.
Згідно з п.177.1 ст.177 ПК України доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.
177.2. Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
177.3. Для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, не включаються до витрат і доходу суми податку на додану вартість, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг).
177.3.1. Не включаються до доходу фізичної особи - підприємця суми акцизного податку з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
177.4.5. Не включаються до складу витрат підприємця:
витрати, не пов'язані з провадженням господарської діяльності такою фізичною особою - підприємцем;
витрати на придбання, самостійне виготовлення основних засобів та витрати на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації;
витрати на придбання та утримання основних засобів, визначених абзацами восьмим - десятим підпункту 177.4.6 цього пункту;
документально не підтверджені витрати.
П.181.1. У разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі операцій з постачання товарів/послуг з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.
П.183.3. У разі добровільної реєстрації особи як платника податку або особи, яка відповідає вимогам, визначеним підпунктом 6 пункту 180.1 статті 180 цього Кодексу, реєстраційна заява подається згідно з пунктом 183.7 цієї статті не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на податковий кредит і складання податкових накладних.
П.187.1. Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Пунктом 16-1 Підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755 (зі змінами та доповненнями) передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
1.2. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
1.3. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
1.4. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
1.5. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
Пунктом 57.1.ст.57 Податкового Кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
П.63.3 Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.
Заява про взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку подається у відповідний контролюючий орган протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об'єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню.
П.176.1. Платники податку зобов'язані:
а) вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі якщо такий платник податку зобов'язаний відповідно до цього розділу подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податкову знижку.
Форми такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
б) отримувати та зберігати протягом строку давності, встановленого цим Кодексом, документи первинного обліку, в тому числі на підставі яких визначаються витрати при розрахунку інвестиційного прибутку та формується податкова знижка платника податку;
в) подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим.
На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'являти документи і відомості, пов'язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку;
1.Позивач обґрунтовує протиправність спірних рішень тим, що вимогу про надання документів від 04.02.2022 він не отримував в приміщенні податкового органу, а всі інші запити про надання документів він отримав вже після перевірки, тому відсутній обов'язок надання документів після закінчення перевірки.
Відповідно до п.п. 16.1.5. п.16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний: подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання
Згідно з п. 85.2 ст.85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Відповідно до п.44.6 ст.44 ПК України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Ухвалою від 22.08.2023 за клопотанням позивача була призначена почеркознавча експертиза щодо отримання ним 04.02.22 запиту про надання документів від відповідача від 04.02.2022 № 3879/6/14-29-07-13-02 та ким виконаний рукописний текст на запиті «Отримав 04.02.2022 ОСОБА_2 » позивачем чи іншою особою.
Висновок експерта від 09.02.2024 № СЕ-19/115-24/2315-ПЧ свідчить, що рукописний текст «Отримав 04.02.2022 ОСОБА_2 та підпис в запиті «Щодо надання інформації від 04.02.2022 року № 3879/6/14-29-07-13-02» виконані ОСОБА_2 .
Наказ від 06.01.2022 про проведення перевірки позивач отримав 13.01.2022, запит від 04.04.2022 про надання документів щодо предмета перевірки позивач отримав 04.02.2022.
Отже, позивач був повідомлений належним чином про строки проведення перевірки та запит про надання документів ним був отриманий в перший день перевірки.
Але позивач всупереч вимог Податкового Кодексу України не виконав свого обов'язку та не надав контролюючому органу витребувані документи, тому вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення звітності.
2. Стосовно того, що строк зберігання документів за 2017 та 2018 роки закінчився суд зазначає наступне:
П.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний:
16.1.12. забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених цим Кодексом;
П.44.3. платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством термінів, але не менш як 1095 з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності, та документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - не менш як 1095 днів з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - не менш як 1095 днів з дня завершення терміну їх дії).
У разі ліквідації платника податків документи, визначені пунктом 44.1 цієї статті, за період діяльності платника податків не менш як 1095 днів , що передували даті ліквідації платника податків, в установленому законодавством порядку передаються до архіву.
Передбачені цим пунктом терміни зберігання документів продовжуються на період зупинення відліку строку давності у випадках, передбачених пунктом 102.3 статті 102 цього Кодексу.
Відлік строку давності зупиняється на будь-який період, протягом якого:
102.3.1. платник податків перебуває поза межами України, якщо таке перебування є безперервним та дорівнює чи є більшим за 183 дні;
102.3.2. контролюючому органу згідно із законом та/або рішенням суду заборонено проводити перевірку (перевірки) платника податків;
102.3.3. контролюючим органом зупинено, продовжено, перенесено строки проведення перевірки у порядку, передбаченому статтями 44, 82 та 85 цього Кодексу або Митним кодексом України;
П.52-2 розділу 10 Перехідних положень ПК України установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім:
документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу;
На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
Декларація про доходи за 2017 рік позивачем була подана 20.01.2018, за 2018- 14.01.2019, 2019 - 23.01.2020, та повинні були зберігатись відповідно до 20.01.2021, 14.01.2022,23.01.2023 , але з 18.03.2020 строки передбачені ст.102 ПК України були зупинені до закінчення дії карантину, який закінчився 30.06.2023. Строк зберігання документів станом на день запровадження в Україні карантину у позивача не закінчився, тому позивач повинен був зберігати документи за 2017-2019 роки станом на день проведення перевірки в лютому 2022.
Позивач не надав контролюючому органу документи: Книгу обліку доходів та витрат ф.10, виписки з розрахункових рахунків про рух коштів за період з 01.01.2017 по 02.03.2020 рік, а також за 2017 рік на суму 781015,58 грн, за 2018 рік на суму 721509,26 грн, за 2019 рік - на суму 83825,07 грн, які підтверджують понесені витрати, пов'язані з підприємницькою діяльністю, що підтверджують його витрати, тому відповідно до п.177.4.5 ПК України не включаються до складу витрат підприємця: документально не підтверджені витрати, тому відповідач правомірно донарахував податок на доходи фізичних осіб.
Оскільки суд дійшов висновку про правомірність податкового повідомлення-рішення №72614292404 від 17 лютого 2023 року про збільшення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 277 750,24 гривні та сплату штрафних фінансових санкцій в сумі 69 437,56гривень; , тому рішення №72514292404, яким визначено грошове зобов'язання з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на загальну суму 28932,33 грн, в т.ч. основний платіж 23145,86 грн та штрафні (фінансові) санкції 5786,47 грн; рішення форма «Ш» №72114292404, яким визначено суму штрафу 38,25 грн за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування; вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-6099, якою визначено заборгованість зі сплати єдиного внеску на суму 246963,88 грн; рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску № 0061002404, яким визначено суму штрафної санкції 123481,94 грн. є похідними від цього рішення та вони також є правомірними та скасуванню не підлягають.
Податкове повідомлення рішення №72214292404, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій - 1020 грн. за платежем адміністративні штрафи та інші санкції (відсутність первинних документів які підтверджують понесені витрати за період 2017 - 2019 роки; не надання до перевірки книги обліку доходів та витрат за період здійснення діяльності з 01.01.2017 по 02.03.2020); та рішення про застосування штрафних санкцій за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок (додаток 14) №0060972404, яким визначено суму штрафної санкції - 136,00 грн (до перевірки не надано первинні документи щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із суми чистого доходу платника податків - фізичної особи, а саме: встановлено відсутність (не надані до перевірки) книги обліку доходів та витрат) прийнято правомірно та скасуванню не підлягають, оскільки позивач не надав первинні документи до перевірки.
3. Щодо податкового повідомлення-рішення №72014292404, яким визначено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 160931,25 грн, в т.ч. основний платіж 128745,00 грн та штрафні (фінансові) санкції 32186,25 грн. суд зазначає тнаступне:
Перевіркою встановлено, що за період з 01.04.2017 по 31.03.2018 загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів платником податків - фізичною особою ОСОБА_3 протягом дванадцяти календарних місяців сукупно перевищила 1000 000 грн, тобто на підставі звітів про використання реєстраторів розрахункових операцій, декларацій з акцизного податку, відповідно до яких визначено, що загальна сума реалізації товарів за період з 01.04.2017 по 31.03.2018 склала 1069411,30 грн.
Відповідно до вимог пункту 181.1 статті 181 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-УІ передбачено, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців. сукупно перевищує 1 000 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання)».
Згідно з пунктом 183.1 статті 183 Податкового кодексу України, будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву. На підставі пункту 183.2 статті 183 Податкового кодексу України: «У разі обов'язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу».
Отже, враховуючи викладене вище, платник податків - фізична особа ОСОБА_3 повинен був зареєструватися платником податку на додану вартість в квітні 2018 року.
Заява про реєстрацію платника податку на додану вартість ОСОБА_3 до Первомайської ДПІ ГУ ДПС у Миколаївській області не подана.
Позивач обґрунтовує протиправність спірного рішення про донарахування ПДВ тим, що при розрахунку суми доходу відповідачем застосовано 12 календарних місяців, а не календарний рік з 01.01 по 31.12.
Суд погоджується з відповідачем, що в пункті 181.1 статті 181 Податкового Кодексу України вказано «протягом останніх 12 календарних місяців», тому термін в 12 календарних місяців для обчислення ПДВ не можна порівнювати з податковим календарним роком, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня. А для розрахунку ліміту 1 000 000 гривень необхідно відраховувати в зворотньому порядку 12 календарних місяців,
Верховний Суд у постанові від 12.02.2019 у справі № 2а-0770/3696/12 « визнав неприйнятними доводи позивача, як заявника касаційної скарги про те, що для обрахунку слід брати до уваги виключно календарні 12 місяців року, оскільки наведеною нормою встановлено «останні 12 календарних місяців» що не є тотожнім поняттям «останній календарний рік»».
В акті перевірки зазначено, що дохід позивача згідно зі Звітами про використання реєстрів розрахункових операцій, декларацій з акцизного податку, за даними перевірки за період останні 12 місяців з 01.04.2014 по 31.03.2018 складає 1069411,30 грн.
В судовому засіданні 27.05.2024 представник відповідача- Генкузену Н.В., яка проводила перевірку суду пояснила, як була розрахувала суму 1 069 411,30 грн., що перевищує 1000 000 грн. Сума доходу була отримана шляхом додавання щомісячних звітів РРО та віднімання суми акцизного податку.
Оскільки сума 1069411,30 грн. перевищує 1000 000грн., то позивач повинен був надати контролюючому органу заяву про реєстрацію платника податку на додану вартість не пізніше 10.04.2018.
Позивач таку заяву не подав, тому відповідач правомірно прийняв повідомлення-рішення №72014292404, яким визначено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 160931,25 грн, в т.ч. основний платіж 128745,00 грн та штрафні (фінансові) санкції 32186,25 грн.
Позивач у позові не зазначив підстави для визнання протиправними та скасування податкового повідомлення- рішення форма «ПС» №72314292404, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій - 340грн за платежем адміністративні штрафи та інші санкції (несвоєчасне подання повідомлення про об'єкт оподаткування за формою № 20-ОПП); рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рішення № 0060982404, яким визначено суму штрафної санкції - 170,00 грн., рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску (додаток 13) №0061012404, яким визначено суму штрафної санкції - 385,00 грн (перевіркою встановлено заниження єдиного внеску за січень та лютий 2017 року, завищення за червень 2017 із заробітної плати найманих працівників, за рахунок самостійного виправлення помилки) та не надав доказів на спростування правомірності цих рішень, тому суд дійшов висновку про їх правомірність.
Посилання позивача на те, що запити від 08.02.2022, 09.02.2022, 10.02.2022 відправлені за номерами, які не зареєстровані Укрпоштою та є фальсифікацією не приймаються судом до уваги, оскільки у позові зазначено, що він отримав запит від 08.02.2022 поштою 15.02.2022. Також в результаті почеркознавчої експертизи підтверджено, що підпис на запиті від 04.02.2022 про надання документів належить позивачу у справі, хоча позивач зазначав, що не отримував цей запит. Ці суперечливі пояснення позивача суд розглядає, як намагання уникнути відповідальності та ці доводи спростовані іншими доказами, які містяться в матеріалах справи.
За таких обставин, у задоволенні позову слід відмовити.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко