Рішення від 26.08.2024 по справі 360/693/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

26 серпня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/693/24

Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Пляшкової К.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 24 червня 2023 року надійшов адміністративний позов адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Сумській області) з такими позовними вимогами:

1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 12 квітня 2024 року № 122950002662;

2) зобов'язати відповідача призначити позивачці дострокову пенсію за віком у відповідності до пункту 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дати виникнення права на пенсію, тобто з 06 лютого 2024 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 04 квітня 2024 року позивач звернулася до пенсійного органу із заявою про призначення їй дострокової пенсії за віком, як такій особі, що досягла 50 років, є матір'ю особи з інвалідністю з дитинства та виховала її до досягнення шестирічного віку, що передбачено пункту 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

До заяви про призначення пенсії окрім трудової книжки, паспорту, коду позивачка надала висновок ЛКК Поліклінічного відділення Луганської обласної дитячої клінічної лікарні від 07.04.2008 № 1183, висновок ЛКК Поліклінічного відділення Луганської обласної дитячої клінічної лікарні від 08.04.2013 № 458 та висновок ЛКК Поліклінічного відділення Луганської обласної дитячої клінічної лікарні від 16.03.2018 № 112, якими підтверджено надання сину позивачки, ОСОБА_2 , інвалідності з дитинства у віці до досягнення ним 6 років; паспорт сина, свідоцтво про його народження та інші документи.

За результатами розгляду заяви відповідач прийняв рішення від 12 квітня 2024 року № 122950002662 про відмову призначенні дострокової пенсії за віком, мотивоване не наданням позивачкою медичного висновку закладу охорони здоров'я про визнання дитини з інвалідністю до досягнення шестирічного віку (висновок про час настання інвалідності).

Тобто єдиною підставою відмови стало твердження відповідача щодо ненадання медичного висновку закладу охорони здоров'я про визнання дитини з інвалідністю до досягнення шестирічного віку.

Водночас вказаний висновок був наданий відповідачу, про що зазначалося вище.

Таким чином відповідач не мав правових підстав відмовити у призначенні пенсії з підстав, вказаних у рішенні.

Також у рішенні вказано, що позивачка не надала документ про виховання дитини до шестирічного віку, що також не відповідає дійсності, бо таким документом, у розумінні діючого пенсійного законодавства в аспекті справи, що розглядається, є паспорт дитини.

Представник зазначає, що позивачка досягла 50-річного віку, надала підтверджуючі документи, що вона є матір'ю особи з інвалідністю з дитинства, яка настала до 6 років і вона виховала її до 6 років, відповідачем добровільно враховано до її загального страхового стажу 19 років 9 місяців 20 днів. Вказані обставини свідчать, що у відповідача були відсутні підстав для відмови в призначенні пенсії.

Ухвалою від 27 червня 2024 року за клопотанням позивача відстрочено сплату судового збору у розмірі 986,96 грн за подання до суду даної позовної заяви до ухвалення судового рішення у справі; позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву; витребувано від ГУПФУ в Луганській області докази, яких не вистачає для розгляду справи.

Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулася до ГУПФУ в Одеській області із заявою від 07 березня 2024 року № 1226 про призначення пенсії за віком як матері особи з інвалідністю з дитинства, разом з якою згідно із розпискою-повідомленням надала такі документи: довідку про присвоєння ідентифікаційного номера НОМЕР_1 ; ID-картку НОМЕР_2 ; диплом (свідоцтво, атестат) про навчання № НОМЕР_3 ; документ про визначення дитини заявника інвалідом з дитинства або дитиною інвалідом № 1183; документ про місце проживання (реєстрацію) особи б/н; заяву про спосіб виплати пенсії (через банк) б/н; пам'ятку пенсіонера; свідоцтво про народження дитини № НОМЕР_4 , № НОМЕР_5 ; свідоцтво про шлюб № НОМЕР_6 ; трудову книжку або документ про стаж № НОМЕР_7 .

Рішенням ГУПФУ в Чернігівській області від 15 березня 2024 року № 122950002662 позивачу відмовлено в призначенні пенсії відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з ненаданням документів про визнання дитини інвалідом з дитинства та документів про виховання до шестирічного віку. У рішенні вказано, що вік заявника 50 років 1 місяць 2 дні; страховий стаж заявника становить 19 років 9 місяців 20 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано: період догляду за дитиною, ІНФОРМАЦІЯ_2 , в 2004 році, оскільки відсутня довідка про отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку. Для зарахування цього стажу необхідно надати довідку з Управління праці та соціального захисту населення про отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

Позивач звернулася до ГУПФУ в Одеській області із заявою від 22 березня 2024 року № 1497 про призначення пенсії за віком як матері особи з інвалідністю з дитинства, разом з якою згідно із розпискою-повідомленням надала такі документи: довідку про присвоєння ідентифікаційного номера НОМЕР_1 ; ID-картку НОМЕР_2 ; довідку про прийняття на роботу (навчання) № 011-б; документи про визначення дитини заявника інвалідом з дитинства або дитиною інвалідом № 112, № 458, № 1183; документ про місце проживання (реєстрацію) особи б/н; пам'ятку пенсіонера.

У заяві позивачем власноруч зазначено, що до заяви долучений висновок ЛЛК від 07.04.2008 № 1183, згідно з яким її дитина визнана інвалідом з дитинства у 3 роки 8 місяців. Також до заяви долучений наступний висновок ЛКК від 08.04.2013 № 458 для продовження інвалідності та копія висновку ЛКК від 16.03.2018 № 112. Оскільки Луганська область з 2022 року є окупованою територією, тому надати інші документи неможливо.

Рішенням ГУПФУ в Запорізькій області від 29 березня 2024 року № 122950002662 позивачу відмовлено в призначенні пенсії відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідних документів. У рішенні вказано, що вік заявника 50 років 1 місяць 17 днів; страховий стаж заявника становить 19 років 9 місяців 20 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано: періоди догляду за дитиною, ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 16.06.2004 по 31.12.2004, оскільки необхідно надати довідку з органу соціального захисту населення про отримання (не отримання) допомоги по догляду; відсутня виписка з акту огляду МСЕК про час настання інвалідності на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та документ про виховання дитини до шестирічного віку.

Позивач звернулася до ГУПФУ в Одеській області із заявою від 04 квітня 2024 року № 1752 про призначення пенсії за віком як матері особи з інвалідністю з дитинства, разом з якою згідно із розпискою-повідомленням надала такі документи: довідку про присвоєння ідентифікаційного номера НОМЕР_1 ; ID-картку НОМЕР_2 ; документ про місце проживання (реєстрацію) особи б/н; інший документ (паспорт дитини) НОМЕР_8 ; пам'ятку пенсіонера.

Рішенням ГУПФУ в Сумській області від 12 квітня 2024 року № 122950002662 позивачу відмовлено в призначенні пенсії відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки не надано медичний висновок закладу охорони здоров'я про визнання дитини з інвалідністю до досягнення шестирічного віку (висновок про час настання інвалідності). У рішенні вказано, що вік заявника 50 років 1 місяць 29 днів; страховий стаж заявника становить 19 років 9 місяців 20 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано: періоди догляду за дитиною, ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 16.06.2000 по 21.12.2007, оскільки необхідно надати довідку з органу соціального захисту населення про отримання (не отримання) допомоги по догляду; відсутня виписка з акту огляду МСЕК про час настання інвалідності на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та документ про виховання дитини до шестирічного віку.

Згідно з розрахунком страхового стажу форми РС-право за заявою від 04 квітня 2024 року до страхового стажу позивача зараховано такі періоди: з 01.09.1989 по 24.06.1994 навчання у вищих/середніх НЗ (4 роки 9 місяців 24 дні), з 10.09.2003 по 31.12.2003 (0 років 3 місяці 22 дні), з 01.01.2005 по 31.12.2006 догляд за дитиною-інвалідом до 16 років (2 роки 0 місяці 0 днів), з 01.04.2007 по 16.06.2007 догляд за дитиною-інвалідом до 16 років (0 років 2 місяці 16 днів), з 01.04.2008 по 01.04.2008 (0 років 1 місяць 0 днів), з 16.04.2008 по 31.12.2009 (1 рік 9 місяців 0 днів), з 27.04.2011 по 30.06.2014 (3 роки 2 місяці 4 дні), з 01.09.2014 по 31.03.2017 (2 роки 7 місяців 0 днів), з 01.04.2017 по 29.02.2020 (2 роки 10 місяців 15 днів), з 01.03.2020 по 11.09.2020 (0 років 7 місяців 0 днів), з 14.09.2020 по 31.10.2020 (0 років 2 місяці 0 днів), з 04.11.2020 по 04.11.2020 безробіття (0 років 0 місяців 28 днів), з 05.11.2020 по 31.12.2021 (1 рік 1 місяць 28 днів), з 01.02.2023 по 08.02.2023 (0 років 0 місяців 6 днів), з 25.04.2023 по 19.07.2023 безробіття (0 років 2 місяці 25 днів), всього 19 років 9 місяців 20 днів.

Відповідно до свідоцтва про народження (повторне) від 22 березня 2017 року серії НОМЕР_9 ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , 24 лютого 2023 року виданий паспорт громадянина України № НОМЕР_8 у формі ID-картки.

Згідно із висновком ЛКК Луганської обласної дитячої консультативної полікліники від 07 квітня 2008 року № 1183 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до наказу МЗ України від 08.11.2001 № 454 (р. V п. 2.1) є інвалідом дитинства строком на 5 років.

Висновком ЛКК Луганської обласної дитячої консультативної полікліники від 08 квітня 2013 року № 458 підтверджено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до наказу МЗ України від 08.11.2001 № 454 (р. V п. 2.1) є інвалідом дитинства строком на 5 років.

Згідно із висновком ЛКК обласної дитячої консультативної полікліники м. Лисичанська від 16 березня 2018 року № 112 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до наказу МЗУ, МТСПУ, МФУ від 08.11.2001 № 454/471/516 (р. V п. 2 пп. 2.1) має право на оформлення державної соціальної допомоги строком на 5 років.

Посвідченням УСЗН Попаснянського району від 01 червня 2018 року серії НОМЕР_10 підтверджено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , призначена державна соціальна допомога як дитині з інвалідністю. Законним представником (опікуном) дитини-інваліда або інваліда з дитинства, визнаного недієздатним, є ОСОБА_1 .

Дослідженням листа Мінсоцполітики від 30 квітня 2024 року № 1556/0/290-24/54, отриманим представником позивача на адвокатський запит від 23 квітня 2024 року № 598 стосовно надання інформації про отримання ОСОБА_1 будь-яких соціальних виплат чи пенсії на свого сина ОСОБА_2 , встановлено, що з 01 квітня 2017 року до липня 2024 року ОСОБА_1 виплачується на сина, ОСОБА_2 , державна соціальна допомога особам з інвалідністю в Управлінні соціального захисту населення Сєвєродонецької районної державної адміністрації.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 1 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV, тут і надалі положення нормативно-правових актів наведені в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Згідно з частиною третьою статті 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до абзаців першого та другого пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Згідно з абзацом першим частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до абзацу першого пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, - після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу. При цьому особами з інвалідністю з дитинства вважаються також діти з інвалідністю віком до 18 років.

Стаття 1 Закону України від 06.10.2005 № 2961-IV «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» визначає, що дитина з інвалідністю - це особа до досягнення нею повноліття (віком до 18 років) зі стійким обмеженням життєдіяльності, якій у порядку, визначеному законодавством, встановлено інвалідність.

Відповідно до абзацу першого статті 7 Закону № 2961-IV медико-соціальна експертиза осіб з обмеженнями повсякденного функціонування та осіб з інвалідністю проводиться медико-соціальними експертними комісіями, а дітей - лікарсько-консультативними комісіями закладів охорони здоров'я.

Абзацом сьомим статті 7 Закону № 2961-IV визначено, що особам у віці до 18 років лікарсько-консультативними комісіями закладів охорони здоров'я встановлюється категорія «дитина з інвалідністю», а особам у віці до 18 років з виключно високою мірою втрати здоров'я та з надзвичайною залежністю від постійного стороннього догляду, допомоги або диспансерного нагляду інших осіб і які фактично не здатні до самообслуговування, - категорія «дитина з інвалідністю» підгрупи А.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Порядок № 22-1).

Згідно із абзацом першим пункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (пункт 1.7 розділу І Порядку № 22-1).

Відповідно до абзаців першого, четвертого пункту 1.8 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Згідно із абзацами першим, четвертим підпункту 6 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком: жінкам, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матерям осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до зазначеного віку,- документи про народження дітей (дитини), виховання їх (її) до шестирічного віку, про визнання дитини заявника особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю, тяжко хворою дитиною, якій не встановлено інвалідність. У разі звернення за пенсією батька, яким здійснювалось виховання п'ятьох або більше дітей, дитини з інвалідністю чи тяжко хворої дитини, якій не встановлено інвалідність, додається заява матері про згоду щодо призначення пенсії батьку або документи, що підтверджують її відсутність (свідоцтво органу державної реєстрації актів цивільного стану (далі - ДРАЦС) про смерть, рішення суду тощо) (при призначенні пенсії згідно з пунктом 3 частини першої статті 115 Закону).

Відповідно до пункту 2.17 розділу ІІ Порядку № 22-1 при призначенні пенсій жінкам, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, матерям осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, а також, у разі відсутності матері або за її згодою, чоловікам, які здійснювали виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю, факт народження дитини встановлюється на підставі свідоцтва про народження, а її виховання до зазначеного віку - на підставі свідоцтва про народження чи паспорта дитини. У разі смерті дитини подається свідоцтво про смерть.

Абзацом першим пункту 2.18 розділу ІІ Порядку № 22-1 визнання особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладу охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною з інвалідністю після досягнення шестирічного віку або особою з інвалідністю з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою вісімнадцятирічного віку (висновок про час настання інвалідності).

Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Відповідно до абзацу чотирнадцятого пункту 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно із абзацами другим, третім, четвертим пункту 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Згідно з пунктом 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.10 розділу IV Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

З вищеописаних доказів, наявних в матеріалах справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 тричі зверталася до ГУПФУ в Одеській області із заявами про призначення їй дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, як матері особи з інвалідністю з дитинства, яка виховала її до шестирічного віку, зокрема із заявою від 04 квітня 2024 року.

Вказану заяву за принципом екстериторіальності розглянуто ГУПФУ в Сумській області, яким прийнято рішення від 12 квітня 2024 року № 122950002662 про відмову в призначенні пенсії, мотивоване відсутністю у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, оскільки не надано медичний висновок закладу охорони здоров'я про визнання дитини з інвалідністю до досягнення шестирічного віку (висновок про час настання інвалідності). Також у рішенні вказано про відсутність документу про виховання дитини до шестирічного віку.

З вищенаведених положень пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV слідує, що право на дострокову пенсію за віком мають матері, які виховали осіб з інвалідністю з дитинства до шестирічного віку (після досягнення матір'ю 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу, що не оспорюється у цій справі). За змістом наведеної норми однією з обов'язкових умов для призначення дострокової пенсії за віком є виховання до шестирічного віку саме дитини з інвалідністю з дитинства.

Отже, для призначення пенсії на підставі пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV має значення не факт встановлення інвалідності, а термін (момент) настання інвалідності у дитини, що повинен мати місце протягом періоду життя дитини з моменту народження і до інвалідності у дитини до досягнення шестирічного віку, оскільки виховання дитини-інваліда у віці до 6 років створює для жінки більше перешкод для участі у суспільно-корисній діяльності, наслідком якої є отримання заробітної плати і страхового стажу, що зумовлюється сплатою страхувальником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як судом вище встановлено, ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , якого згідно з висновком обласної ЛКК від 07 квітня 2008 року № 1183 (тобто до досягнення шестирічного віку) визнано особою з інвалідністю з дитинства строком на 5 років. У подальшому його під час повторного огляду (висновок ЛКК від 08 квітня 2013 року № 458) також визнано особою з інвалідністю з дитинства на 5 років та встановлено, що він має право на оформлення державної соціальної допомоги строком на 5 років (висновок ЛКК від 16 березня 2018 року № 112).

Підстав вважати наведені у висновках ЛКК відомості недостовірними, відповідачем в оскаржуваному рішенні не наведено та жодним чином не спростовано.

Крім того посвідченням УСЗН Попаснянського району від 01 червня 2018 року серії НОМЕР_10 та листом Мінсоцполітики від 30 квітня 2024 року № 1556/0/290-24/54, копії яких надано в матеріали справи, підтверджено, що з 01 квітня 2017 року до липня 2024 року ОСОБА_1 виплачується на сина, ОСОБА_2 , 16 червня 2004 року, державна соціальна допомога особам з інвалідністю в Управлінні соціального захисту населення Сєвєродонецької районної державної адміністрації.

Також суд зауважує, що згідно з розрахунком страхового стажу форми РС-право до страхового стажу позивача зараховані періоди з 01.01.2005 по 31.12.2006 (2 роки 0 місяці 0 днів) та з 01.04.2007 по 16.06.2007 (0 років 2 місяці 16 днів) догляду за дитиною-інвалідом до 16 років.

Отже матеріалами справи у повній мірі підтверджено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , визнаний ЛКК особою з інвалідністю з дитинства у віці до шести років.

Посилання відповідача в оскаржуваному рішенні на відсутність висновку про час настання інвалідності, суд вважає безпідставними, оскільки відповідно до положень пункту 2.18 розділу ІІ Порядку № 22-1 надання такого висновку потребується виключно у разі, якщо дитина визнана особою з інвалідністю з дитинства після досягнення шестирічного віку. Натомість, як вже вище вказано, ОСОБА_2 визнаний особою з інвалідністю з дитинства до досягнення ним шестирічного віку.

Судом також встановлено, що твердження відповідача в оскаржуваному рішенні про відсутність документу про виховання дитини до шестирічного віку не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки вищеописаними доказами підтверджено, що ОСОБА_1 на виконання вимог пункту 2.17 розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяв про призначення пенсії додано свідоцтво про народження та паспорт дитини, ОСОБА_2 .

Зважаючи на вказані норми та встановлені обставини, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 у частині виховання дитини з інвалідністю з дитинства до шестирічного віку відповідає вимогам пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, тому має право на призначення дострокової пенсії за віком. Відтак, оскаржуване рішення відповідача від 12 квітня 2024 року № 122950002662 не відповідає приписам частини другої статті 2 КАС України та підлягає скасуванню.

Як наслідок скасування оскаржуваного рішення, суд, керуючись повноваженнями, визначеними частинами другою та четвертою статті 245 КАС України, вважає за необхідне зобов'язати ГУПФУ в Сумській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV.

Щодо дати призначення пенсії суд зазначає, що, оскільки позивач звернулася із заявою про призначення пенсії упродовж трьох місяців з дня досягнення 50 років, то відповідно до положень пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV має право на призначення пенсії з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, - з 06 лютого 2024 року.

Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення «Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.

Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Отже, за встановлених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк (частина перша статті 133 КАС України).

Згідно з частиною другою статті 133 КАС України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Ухвалою про відкриття провадження у справі відстрочено позивачу до ухвалення судового рішення у справі сплату судового збору у розмірі 986,96 грн, як за одну вимогу немайнового характеру із застосуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

З огляду на те, що позов підлягає задоволенню, судовий збір у розмірі 968,96 грн до Державного бюджету України належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУПФУ в Сумській області.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (місцезнаходження: 40009, місто Суми, вулиця Степана Бандери, будинок 43, код за ЄДРПОУ 21108013) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 12 квітня 2024 року № 122950002662 про відмову в призначенні пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 06 лютого 2024 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова