щодо повернення заяви без розгляду
22 серпня 2024 року № 640/4526/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Колеснікова І.С., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 в порядку виконання судового рішення в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Апарату Верхової Ради України
про зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Окружного адміністративного суду від 09.05.2022 у справі №640/4526/21 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю.
01 червня 2023 року позивачу видано виконавчий лист у справі.
08 серпня 2024 року від позивача до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №640/4526/21.
Відповідно до Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 09.08.2024 справу розподілено судді Колесніковій І.С.
Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною 8 статті 382 КАС України визначено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Ознайомившись з поданою заявою та доданими до неї матеріалами, суд дійшов такого висновку.
Так, відповідно до приписів частини 3 статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
При цьому, стаття 167 КАС України регламентує загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення.
Частиною 1 статті 167 КАС України передбачено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Положенням частини 2 статті 167 КАС України встановлено, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява позивача подана без додержання вимог частини 1 статті 167 КАС України, у зв'язку з чим, на підставі частини 2 статті 167 цього Кодексу, підлягає поверненню заявнику без розгляду.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 167, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву позивача про встановлення судового контролю у справі №640/4526/21 за позовом ОСОБА_1 до Апарату Верховної Ради України про зобов'язання вчинити дії - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та в строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Колеснікова І.С.