Ухвала від 23.08.2024 по справі 499/764/24

Іванівський районний суд Одеської області

Справа № 499/764/24

Провадження № 2-с/499/13/24

УХВАЛА

про повернення заяви без розгляду

23 серпня 2024 року смт Іванівка

Суддя Іванівського районного суду Одеської області Кравчук Олександр Олександрович, розглянув заяву ОСОБА_1 про скасування судового наказу виданого Іванівським районним судом Одеської області 29 липня 2024 року за заявою Акціонерного товариства «Одесагаз» про стягнення заборгованості за послуги з розподілу природнього газу,

ВСТАНОВИВ:

1.Суть питання, що вирішується ухвалою таке.

20 серпня 2024 року ОСОБА_1 (далі також - заявник, боржник) подав до Іванівського районного суду Одеської області заяву про скасування судового наказу від 29 липня 2024 року у справі №499/764/24 (далі також - заява, заява від 20 серпня 2024 року ).

Суд вирішує питання за заявою.

2. Мотиви, з яких суд дійшов висновків і закону, яким керувався такі.

2.1. Державною мовою в Україні є українська мова. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом (стаття 10 Конституції України).

Єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова. Статус української мови як єдиної державної мови зумовлений державотворчим самовизначенням української нації. Державний статус української мови є невіддільним елементом конституційного ладу України як унітарної держави. Статус української мови як єдиної державної мови в Україні визначається виключно Конституцією України. Порядок функціонування і застосування державної мови визначається виключно законом. Навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах, зокрема навмисне застосування її з порушенням вимог українського правопису і стандартів державної мови, а також створення перешкод та обмежень у застосуванні української мови тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом. Статус української мови як єдиної державної мови передбачає обов'язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначені цим Законом. Українська мова як єдина державна мова виконує функції мови міжетнічного спілкування, є гарантією захисту прав людини для кожного українського громадянина незалежно від його етнічного походження, а також є фактором єдності і національної безпеки України (стаття 1 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»).

Кожний громадянин України зобов'язаний володіти державною мовою (частина 1 статті 6 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»).

У судах України судочинство провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою. У судовому процесі може застосовуватися інша мова, ніж державна, у порядку, визначеному процесуальними кодексами України та Законом України "Про судоустрій і статус суддів" (частина 1, 2 статті 14 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»).

Судочинство і діловодство в судах України проводяться державною мовою. Суди використовують державну мову в процесі судочинства та гарантують право громадян на використання ними в судовому процесі рідної мови або мови, якою вони володіють. (частина 1, 3 статті 12 Закону України «Про судоустрій та статус суддів»).

2.2. Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина 1 статті 2 Цивільного процесуального кодексу України, далі -ЦПК).

Цивільне судочинство в судах провадиться державною мовою (частина 1 статті 9 ЦПК).

Боржник має право протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії судового наказу та доданих до неї документів подати заяву про його скасування до суду, який його видав, крім випадків видачі судового наказу відповідно до пунктів 4, 5 частини першої статті 161 цього Кодексу. Заява про скасування судового наказу може також бути подана органами та особами, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (частина 1 статті 170 ЦПК).

Заява про скасування судового наказу подається в суд у письмовій формі (частина 2 статті 170 ЦПК).

Заява про скасування судового наказу має містити: найменування суду, до якого подається заява; повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) заявника і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України заявника та боржника, реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника та боржника (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта заявника та боржника (для фізичних осіб - громадян України), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) представника боржника, якщо заява подається представником, його місце проживання або місцезнаходження; наказ, що оспорюється; зазначення про повну або часткову необґрунтованість вимог стягувача (частина 3 статті 170 ЦПК).

Заява підписується боржником або його представником (частина 4 статті 170 ЦПК).

До заяви про скасування судового наказу додаються документ, що підтверджує сплату судового збору (пункт 1 частини 5 статті 170 ЦПК).

У разі подання неналежно оформленої заяви про скасування судового наказу суддя постановляє ухвалу про її повернення без розгляду не пізніше двох днів з дня її надходження до суду (частина 6 статті 170 ЦПК).

2.3. Суд зазначає, що заява не містить: найменування суду, до якого подається заява; повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) заявника і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України заявника та боржника, реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника та боржника (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта заявника та боржника (для фізичних осіб - громадян України); відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; зазначення про повну або часткову необґрунтованість вимог стягувача.

Суд констатує, що боржник не підписав заяву та не долучив до заяви документ, який підтверджує сплату судового збору.

2.4. Суд наголошує, що заява викладена російською мовою, що суперечить нормам цивільного судочинства.

Суд звертає увагу, що учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись зокрема послугами перекладача. Проте процесуальні документи мають викладатися та подаватися до суду лише державною мовою.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах: від 19 грудня 2019 року у справі №520/6952/19, від 14 травня 2020 року у справі №826/7282/17.

2.5. Відтак, суд констатує, що заява не відповідає вимогам статті 170 ЦПК.

2.6. Варто привернути увагу заявника, що суд не може надавати привілеї будь-якому учаснику справи та має здійснювати судочинство в межах, й порядку визначеному процесуальним законом, щоб у стороннього, розсудливого спостерігача не виникало сумнівів в його необ'єктивності. Тому, заявник не має сприймати постановлення ухвали про залишення заяви без руху, як перешкоду в розгляді заяви, а як необхідність виконання вимог закону для забезпечення справедливого, неупередженого та своєчасного подальшого вирішення цієї справи.

3.Висновок такий.

За таких обставин, заяву необхідно повернути без розгляду.

Керуючись статтями 9, 170, 260, 261 ЦПК,

ПОСТАНОВИВ:

Заяву від 20 серпня 2024 року - повернути без розгляду.

Роз'яснити, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена способом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

Повний текст ухвали складений 23 серпня 2024 року.

СуддяОлександр КРАВЧУК