Справа № 643/9333/24
Провадження № 1-кс/643/1028/24
26.08.2024 слідчий суддя Московського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові погоджене прокурором Салтівської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 клопотання слідчого Харківського районного управління поліції № 2 ГУНП в Харківській області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42024222040000005 внесеному 07.02.2024 до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,-
З поданого клопотання вбачається, що в провадженні СВ Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області перебувають матеріали досудового розслідування внесеного 07.02.2024 до ЄРДР № 42024222040000005.
Так, досудове розслідування у вказаному кримінальному проваджені розпочато за фактом виявлення ознак привласнення бюджетних коштів під час виконання укладеного 15.12.2023 між ІНФОРМАЦІЯ_1 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » договору №970, предметом якого є аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1 на суму 119 991 248,45 грн.
25.12.2015 президентом України було підписано Закон України «Про публічні закупівлі», який визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції
ІНФОРМАЦІЯ_3 затверджено статут територіальної громади міста Харкова, який розміщено на офіційному веб-порталі останньої ( ІНФОРМАЦІЯ_4 стаття 1 розділу 1 якого передбачає, що територіальна громада міста Харкова, як первинний суб'єкт місцевого самоврядування, основний носій його функцій і повноважень - це жителі, що об'єднані постійним проживанням у межах міста, що мають колективні інтереси і правовий статус, визначений Конституцією України, Європейською хартією місцевого самоврядування, законами України, цим Статутом.
Таким чином вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_5 , в тому числі її структурні підрозділи, реалізуючи інтереси територіальної громади, є суб'єктом ЗУ «Про публічні закупівлі», та має здійснювати усі закупівлі шляхом проведення відкритих торгів використовуючи авторизований електронний майданчик.
Так, за посилання ІНФОРМАЦІЯ_6 розміщено результати публічної закупівлі проведеної за вказаним фактом.
При цьому, відомості щодо наявності інших пропозицій на ресурсі відсутні, а закупівля проведена без використання електронної системи.
Встановлено, що за результатами вказаної закупівлі укладено договір №970 від 15.12.2023. Умовами укладеного договору передбачено строк виконання робіт до 31.12.2024.
Так, розрахунки за вказаним договором проводяться шляхом перерахування Замовником коштів на поточний рахунок Підрядника на підставі акту приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в), довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (КБ-3).
Згідно до умов додаткової угоди №2 від 29.12.2023 до вказаного договору пункт 3.7. розділу ІІІ. «ЦІНА ДОГОВОРУ» викладено в новій редакції: «3.7. Фінансування робіт у 2023 році здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів (об'єктів, заходів), спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 534-р від 16.062023 «Про виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії» (із змінами) та складає - 26 765 772 грн 56 коп., в тому числі ПДВ (20%) - 4 460 962 грн 09 коп.».
Встановлено, що станом на теперішній час на рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » вже перераховано 26 765 772,56 грн. за вказаним договором, однак є обґрунтовані підстави вважати, що вартість проведених робіт завищена та вони проведені не в повному обсязі, а договір укладено з метою привласнення бюджетних коштів, в умовах воєнного стану.
Згідно до пункту 98 «Загальних умов укладення та виконання договорів підряду», затверджених постановою КМУ №668 від 01.08.2005, договором підряду може бути передбачено, що оплата виконаних робіт проводиться після прийняття замовником закінчених робіт (об'єкта будівництва) або поетапно проміжними платежами в міру виконання робіт.
Таким чином вбачається, що за будь яких умов сплата коштів на користь підрядника здійснюється на підставі затверджених актів приймання виконаних будівельних робіт, що оформлюються за формою КБ-2В (КБ-3).
Згідно до встановлених відомостей перерахування вказаних коштів мало місце 25.12.2023 на підставі акту приймання виконаних будівельних робіт КБ-2 від 25.12.2023 за №1/970 та №2/970.
Таким чином, в період з 15.12.2023 по 25.12.2023 підрядником в особі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » начебто виконано робіт на суму 26 765 772,56 грн. При цьому, саме підприємство дислокується у м. Дніпро, де розташовується як офіс так і склад; має, включаючи директора, 10 працівників (що підтверджується наказом №27-11/1-К від 27.11.2023) та має лише п'ять спеціальних транспортних засоби (ЗІЛ 5301, Трактор ЮМЗ-6, автогрейдер, Маз, КрАЗ 256), усі дислокуються у м. Дніпро.
При цьому, згідно листа директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » останнє зобов'язалося субпідрядників в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору до робіт не залучати.
За вказаних умов начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 спочатку прийнято та розглянуто пропозицію ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », а потім визначено відповідність поданої документації та переможця в особі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
Проведеним оглядом за місцем проведення робіт, а саме за адресою: АДРЕСА_1 , який мав місце вже 01.03.2024, вбачається, що й на момент огляду, тобто майже через три місяці після затвердження акту виконаних робіт на суму 26 765 772,56 грн., фасад будинку має численні уламкові ушкодження, конструктив будинку має ушкодження у вигляді сквозних отворів, які прикриті OSB-листами, наявні сліди горіння у деяких частинах будинку, а на місці перебуває лише 4 працівника, які одягнуті у робітничі жилеті з написом « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
Допитаний начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 взагалі не зміг надати жодних пояснень за якими критеріями та яким чином ним було визначено обсяги робіт, визначено переможцем ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », та обсяги виконаних робіт за актом на суму 26 765 772,56 грн.
Водночас, в ході досудового розслідування в якості свідків допитано працівників, які безпосередньо виконували роботи за вказаним договором.
Зокрема, з показань вказаних осіб, вбачається, що щонайменше у 16 квартирах роботи не проведено, а уповноважена особа ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » запевнив, що такі обставини не заважатимуть прийняттю робіт, а їх виконання все одно буде внесено до відповідних актів.
Крім того, допитані працівники зазначили, що визначена частина робіт була виконана з порушенням проекту та пожежної безпеки, а частина прихованих робіт, яке те передбачено кошторисної документацією, взагалі не виконувалась.
При цьому, усі допитані робітники зазначили, що розрахунки з ними ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » за проведені роботи відбувався у готівковій формі.
Згідно до чинного законодавства України механізмом встановлення в ході досудового розслідування відповідності фактично виконаних будівельних робіт проектній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення переліку та об'ємів фактично виконаних робіт з будівництва (ремонту, реконструкції) об'єктів; визначення відповідності обсягів та вартості фактично виконаних будівельних робіт обсягам та вартості, визначеним проектно-кошторисною або первинною звітною документацією; відповідності первинної звітної документації з будівництва за порядком складання і наведеними розрахунками вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва є проведення судової будівельно-технічної експертизи, оскільки вирішення подібних питань потребує спеціальних знань, а згідно до чинного кримінально-процесуального законодавства України одним із джерел доказів є саме висновки експертів.
Відповідно п. 5.1.3. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 № 53/5 від 08.10.1998 (у редакції наказу ІНФОРМАЦІЯ_8 від 26.12.2012 № 1950/5): «…для вирішення питань про відповідність фактично виконаних будівельних робіт проектній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення переліку та об'ємів фактично виконаних робіт з будівництва (ремонту, реконструкції) об'єктів; визначення вартості фактично виконаних робіт з будівництва об'єктів; визначення відповідності обсягів та вартості фактично виконаних будівельних робіт обсягам та вартості - експерту необхідно надати договірну документацію (договори підряду та додатки до них, додаткові угоди тощо), а також проектно-кошторисну та первинну звітну і виробничу документацію (форми КБ-2в, КБ-3, відомості списання матеріалів, журнал виконання робіт, акти огляду прихованих робіт, акти випробувань тощо) на виконання будівельних робіт».
Враховуючи вищевикладене, вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
На підставі викладеного слідчий звернувся до суду з клопотанням зазначивши, що для повного і всебічного досудового розслідування, перевірки фактичних обставин у органу досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до документації щодо укладеного договору, з усіма додатками, актами виконаних робіт, проектно-кошторисної документації з можливістю вилучення належним чином завірених копій такої документації.
Володільцем вказаних речей і документів є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 .
Вказана документація має важливе значення для доказування у даному кримінальному провадженні, містить ідентифікаційні данні уповноважених осіб, якими прийнято такі рішення, обсяги робіт та кількісні характеристики матеріалів, тощо, яка необхідна в тому числі для подальшого проведення комплексу необхідних судових експертиз, в тому числі направлених на незалежну оцінку проведених робіт.
Таким чином вказана документація буде використовуватись в якості доказів у даному кримінальному провадженні, оскільки відповідає відповідним положенням ст.ст. 98, 99 КПК України.
Вилучення означених вище документів обумовлене тим, що орган досудового розслідування не може запросити у порядку ст. 93 КПК України відомості, що містяться у таких документах, та згідно до ст. 162 КПК України інформація у вказаній документації віднесена до такої, що містить охоронювану законом таємницю.
Крім того, у зв'язку з існуванням реальної загрози зміни та знищення речей чи документів, оскільки фактичні обставини встановлені в ході досудового розслідування вказують на вчинення умисних дій з боку такого суб'єкта господарювання на приховання своїх дій, з метою забезпечення повного досудового розслідування, та уникнення перешкоджанню проведення подальших слідчих дій, на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, наявна необхідність провести розгляд даного клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі та документи до яких необхідно отримати доступ.
Разом з клопотанням слідчий подав заяву про розгляд клопотання у свою відсутність та підтримав його.
Слідчий суддя, розглянувши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження дійшов наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 163 КПК України після отримання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд здійснює судовий виклик особи, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, за винятком випадку, встановленого частиною другою цієї статті.
Слідчим в клопотанні доведені ризики, передбачені ч. 2 ст. 163 КПК України, тому розгляд клопотання проводиться без виклику у судове засідання особи, яка володіє відповідною інформацією, речами та документами.
Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає, що слідчим дотримані вимоги ч. 2 ст. 160, ч. 5 ст. 163 КПК України, клопотання є обґрунтованим, доведена наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні й вказані документи перебувають у володінні зазначеного товариства, містять охоронювану законом таємницю, тому задовольняє клопотання у повному обсязі.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 163-166 КПК України, -
Клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити.
Надати слідчому СВ Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області ОСОБА_4 та прокурорам Салтівської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 , ОСОБА_6 дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю вилучення належним чином завірених їх копій, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 , а саме до:
- договору №970 від 15.12.2023 (Аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_4 - капітальний ремонт і реставрація), з усіма додатками, графіками та специфікаціями, додатковими угодами;
- протоколів загальних зборів, зборів учасників, тощо з приводу участі та укладання Договору №970 від 15.12.2023;
- документації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яка стала підставою укладення вказаних договорів, зокрема поданих пропозицій, результатів їх розгляду, та листування з замовником щодо їх розгляду;
- затвердженої проектно-кошторисної документації за договором з приводу виконання вищевказаних робіт, зокрема дефектних актів, розрахунків та кошторисів, договірних цін, відомостей ресурсів, загальновиробничих витрат, робочих креслень та пояснювальних записок, актів на приховані роботи та акти проміжного приймання окремих відповідальних конструкцій, журналів нагляду, проектної документації;
- експертних звітів щодо розгляду кошторисної частини проектної документації за фактом проведення вказаних робіт;
- виконавчої документації в повному обсязі (сертифікати, технічні паспорти та інші документи, що засвідчують якість матеріалів, конструкцій та деталей, які застосовувалися при виконанні робіт, матеріали обстежень та перевірок у процесі виконання робіт), за договором укладеними з приводу виконання вищевказаних робіт;
- виконавчі схеми (графічні зображення та специфікації) на металопластикові конструкції вікон, які включені до відомостей ресурсів, та до Актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, складених за умовами вказаних договорів;
- договірних цін, скоригованих договірних цін в печатному та електронному вигляді в повному обсязі (локальні кошториси, відомості ресурсів, інші розрахунки), локальних кошторисів, відомостей ресурсів, загальновиробничих витрат на роботи за договором укладеними з приводу виконання вищевказаних робіт;
- актів вхідного контролю будівельних матеріалів, виробів та комплектів доставлених для виконання будівельних робіт за таким договором;
- актів приймання виконаних робіт (форма КБ-2в, КБ-3) в повному обсязі (відомості ресурсів, інші розрахунки) в печатному та електронному вигляді, за договорами щодо виконання вищевказаних робіт, укладеними за результатами виконання робіт за таким договором;
- актів на приховані роботи за вказаним договором;
- комплектів робочих креслень, специфікації обладнання та матеріалів з написами щодо відповідності виконаних в натурі робіт цим кресленням, специфікаціям або внесеним в них змінам за погодженням з проектною організацією та замовником за вказаним договором;
- журналів обліку виконаних робіт (форма №КБ-6), на підставі яких складаються акти приймання виконаних робіт (форма №КБ-2в), за договором укладеними з приводу виконання вищевказаних робіт;
- документації та договорів на здійснення технічного та авторського нагляду за виконанням робіт за договорами з приводу виконання вищевказаних робіт;
- платіжних доручень, документів щодо здійснення перерахунку грошових коштів в рахунок сплати виконаних робіт за договорами щодо виконання вищевказаних робіт, виписок банків, прибуткових (видаткові) касових ордерів, актів заліку зустрічних вимог та інших документів, які підтверджують проведення розрахунків;
- видаткових/прибуткових чи товарно-транспортних накладних з приводу придбання матеріалів, платіжних документів до них, а також сертифікатів, паспортів та інших документів, що засвідчують якість та відповідність нормам таких матеріалів, використаних для виконання робіт за вказаним договором;
- розрахунків заробітної плати, яка діяла на момент складання актів на виконані роботи за вказаним договором;
- штатного розпису ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на 2023, 2024 роки, з усіма змінами. Журналів інструктажів, також документації щодо наявності відповідних працівників для виконання робіт на обладнанні, машинах (спецтехніці) і механізмах необхідних для виконання робіт за укладеним договором, зокрема наказів про призначення таких осіб на займані посади, карток за формою 2-П, цивільно-правових договорів на залучення таких осіб до виконання робіт, сертифікатів довідок про проходження навчання, дипломів, тощо, які надають право таким особам на виконання робіт;
- документації, в тому числі: сертифікатів, технічних паспортів, дозволів, відомостей щодо постановки на баланс, технічних характеристик щодо наявного діючого обладнання, машин (спецтехніки) і механізмів, їх назви, типу (марки) або моделі, технічного стану та кількості, зокрема авто гудронатору, необхідних для виконання робіт за договором №970 від 15.12.2023, а також документів щодо підстави користування таким обладнанням/машинами (спецтехнікою), зокрема договорів оренди, чи балансових відомостей;
- договорів субпідряду, у разі залучення до виконання робіт за вказаним договором - 3х осіб, з усіма додатками, графіками та специфікаціями, додатковими угодами, та актами.
Строк дії ухвали до 26.10.2024.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1