Постанова від 21.08.2024 по справі 953/5569/24

Справа№ 953/5569/24

н/п 3/953/1863/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" серпня 2024 р. м. Харків

Суддя Київського районного суду м. Харкова Власова Ю.Ю.

з участю секретаря Іоненко С.Р.,

представника митниці Тупікової О.О.

розглянувши в приміщенні суду матеріали справи про притягнення до відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 483 МК України

ВСТАНОВИВ:

15.06.2023 гр. України ОСОБА_1 в зоні діяльності митного поста «Устилуг» Волинської митниці ввезла на митну територію України легковий транспортний засіб SKODA OCTAVIA. (LT) HGV620, VIN: НОМЕР_2 .

При цьому громадянка ОСОБА_1 надала митному органу декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 13.06.2023. де в розділі 6 «Отримувач» вказано: БФ «ХАРКІВ З ТОБОЮ», код СДРПОУ 39488268 (благодійна організація «Благодійний фонд «ХАРКІВ З ТОБОЮ», м. Харків, вул. Дарвіна, буд. 37, оф. 2а).

В розділі 9 «Вид допомоги» зазначено: транспортний засіб: SKODA OCTAVIA. VIN: НОМЕР_2 . Також гр. ОСОБА_1 надала Звернення від 13.06.2023 №14/11-01 Благодійної організації «Благодійний фонд «ХАРКІВ З ТОБОЮ» до керівника Львівської обласної ВЦА- голові Львівської ОДА ОСОБА_2 та начальника Львівської митниці щодо сприяння ввезення на митну територію України громадянкою Стельмах Інною транспортного засобу SKODA OCTAVIA, VIN: НОМЕР_2 . для доставки як гуманітарної допомоги для задоволення потреб Збройних Сил України через пункт пропуску «Устилуг».

Управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил спільно з відділом внутрішньої безпеки Харківської митниці були проведені перевірочні заходи, у ході яких на адресу Благодійної організації «Благодійний фонд «ХАРКІВ З ТОБОЮ» листом від 07.05.2024 № 7.14-4/20-01/14/3239 направлений запит щодо підтвердження факту надходження на адресу організації транспортних засобів та факту видачі документів щодо сприяння їх ввезенню на митну територію України уповноваженими особами від Благодійної організації «Благодійний фонд «ХАРКІВ З ТОБОЮ» як гуманітарної допомоги для забезпечення потреб Збройних сил України.

Листом від 14.12.2023 № 1203/3E БО «Благодійний фонд «ХАРКІВ З ТОБОЮ» Харківську митницю повідомлено, що за заявою БО «Благодійний фонд «ХАРКІВ З ТОБОЮ» 11.10.2023 СУ ГУНП України в Харківській області внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслі­дувань та розпочате досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023220000001178 за фактами незаконного ввезення на територію України гуманітарної допомоги невстановленими особами із використанням підроблених документів, виданих від імені БО «Благодійний фонд

«ХАРКІВ З ТОБОЮ». Вказана організація визнана потерпілою у даному кримінальному провадженні.

Листом від 08.05.2024 № 0502/ЗГ/24-В Благодійна організація «Благодійний фонд «ХА­РКІВ З ТОБОЮ» повідомила Харківську митницю, що не є одержувачем транспортних засобів згідно наданого переліку в тому числі і транспортного засобу: SKODA OCTAVIA. VIN: НОМЕР_2 . та не надавала Звернення керівнику Львівської обласної ВЦА- голові Льві­вської ОДА ОСОБА_2 , начальнику Львівської митниці щодо сприяння ввезенню цього транспортного засобу на митну територію України гр. ОСОБА_3 для доставки як гуманіта­рної допомоги для задоволення потреб Збройних Сил України через пункт пропуску «Устилуг».

Згідно Висновку експерта Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса» від 23.04.2024 № 1460 за результатами проведення транспортно- товарознавчої експертизи за матеріалами кримінального провадження № 12023220000001178. середня ринкова вартість транспортного засобу: SKODA OCTAVIA. VIN: НОМЕР_2 становить 75492,59 грн

За наявною у митниці адресою, громадянку ОСОБА_1 було пові­домлено листами Харківської митниці № №7.14-2/20-01/10/1763 від 05.03.2024 та №7.14-1/20- 01/10/3047 від 30.04.2024 про необхідність прибуття 04.04.2024 та 16.05.2024 до управління боро­тьби з контрабандою та порушеннями митних правил Харківської митниці для надання пояснень та можливої участі у складанні протоколу про порушення митних правил, вказаний лист громадя­нка отримала, проте, до митниці не з'явилась, про причини неявки не повідомила, жодних звернень до митниці не надходило.

Протокол про порушення митних правил, передбачене ч.І ст.483 Митного кодексу України № 0036/80700/24 від 17 травня 2024 року складено за відсутності громадянки України ОСОБА_1 , а примірник протоколу направлено поштою.

31.05.2024, в ході здійснення провадження за адресою Волиньської митниці, відповідно до вимог ст. 518 МК України направлено доручення на проведення окремих процесуальних дій щодо організації опитування гр. ОСОБА_1 . На виконання вищевказаного доручення працівниками Волинської митниці направлено письмове повідомлення, що на адресу громадянки направлено лист щодо необхідності прибуття її до Волинської митниці для надання письмових пояснень по питанням, наведених у дорученні. В разі прибуття громадянки до митниці її буде невідкладно опитано та проінформовано митницю.

В ході здійснення провадження за адресою благодійної організації «Благодійний фонд «ХАРКІВ З ТОБОЮ» листом від 30.05.2024 № 7.14-2/20-04/14/3776 було направлено повістку для з'ясування додаткових обставин по справі, надання пояснень.

04.06.2024 за адресою ВПС ГІМП управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Харківської митниці з'явилась гр. ОСОБА_4 директор Благодійної організації «Благодійний фонд «ХАРКІВ З ТОБОЮ», надала відповідні письмові пояснення щодо обставин матеріалів справи, повідомивши Харківську митницю, що не є одержувачем транспортних засобів, в тому числі зазначеного в протоколі про ПМГ1 №0039/80700/24. а саме SKODA OCTAVIA. VIN: НОМЕР_2 . Також, гр.

ОСОБА_4 додатково підтвердила, що громадянин, відносно якого складено вищезазначений протокол про ПМП. а саме гр. ОСОБА_1 їй невідома, вона, та співробітники Благодійної організації «Благодійний фонд «ХАРКІВ З ТОБОЮ» не видавали жодних документів щодо сприяння ввезенню на митну територію України іншим особами для доставки транспортних засобів, в тому числі SKODA OCTAVIA, VIN: НОМЕР_2 для задоволення потреб Збройних Сил України.

В зв'язку із тим. що вищевказаний транспортний засіб не було вилучено, а гр. ОСОБА_1 не було опитано Харківською митницею 04.06.2024 відповідна інформація внесена до модуля «Орієнтування» АСМО «Інспектор», та направлено за адресами митниць України (крім Енергетичної та Координаційно-моніторінгової митниць) орієнтування № 7.14-2/20-04/7/30928 від 05.06.2024з вимогами: у разі виявлення в пунктах пропуску та зонах митного контролю т.з. SKODA OCTAVIA. VIN: НОМЕР_2 , здійснення його тимчасове вилучення у порядку ст. 511 МК України. У разі перетину митного кордону України громадянки ОСОБА_1 - ознайомити громадянку з протоколом про ПМП, роз'яснити їй процесуальні права, передбачені ч.

4 ст. 494. ст. 498 МКУ. вручити їй примірник вказаного протоколу під особистий підпис та другий примірник протоколу - надіслати до Харківської митниці. Опитати вищевказану громадянку у якості особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, склавши при цьому відповдний протокол, за питаннями, наведеними в орієнтуванні № 7.14-2/20- 04/7/30928 від 05.06.2024.

Ер. ОСОБА_1 повідомлено про направлення матеріалів справи про порушення митних правил для розгляду до Київського районного суду м. Харкова, його також інформовано про місце знаходження суду та попереджено про необхідність прибути до суду для участі в судовому розгляді справи про порушення митних правил.

В діях громадянки України ОСОБА_1 мають місце подія та склад порушення митних правил, передбаченого ч.І ст. 483 МК України, а саме переміщення товарів через митний кордон України з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача товарів, а саме декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 15.06.2023, а також звернення Благодійної організації «Благодійний фонд «ХАРКІВ З ТОБОЮ» щодо сприяння ввезенню зазначеного транспортного засобу на митну територію України, що доведено матеріалами справи про порушення митних правил № 0036/80700/24

ОСОБА_1 в судове засідання не прибула, про день та час слухання справи повідомлялась своєчасно та належним чином, про поважність причин неявки суд не повідомила.

Представник митниці під час розгляду протоколу заявила, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, просила накласти стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 483 МК України.

Згідно з ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Частиною 1 ст. 483 МК України встановлена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості,.

Аналіз вказаної норми свідчить, що таке порушення митних правил вчиняється лише з прямим умислом.

Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Згідно із ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 23 КУпАП встановлено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно зі ст.ст. 33-35 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини при вирішенні питання про стягнення необхідно враховувати співрозмірність шкоди, завданої державним та суспільним інтересам, і шкоди, завданої особі. Суд повинен проаналізувати, чи дотримано органами влади розумний баланс між заходами, вжитими для забезпечення загальних інтересів суспільства, та потребою захищати право особи на мирне володіння своїм майном, тобто, чи не стали вжиті заходи особистим та надмірним тягарем для заявника. Крім того, Суд звертає увагу, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Питання про те, чи буде досягнута справедлива рівновага між вимогами загального інтересу і захисту фундаментальних прав особи, має значення лише при умові, що таке втручання відповідає вимогам закону і не є безпідставним.

В рішенні "Краєва проти України" від 13.01.2022 (скарга № 72858/13, §§ 31-33) Європейський Суд з прав людини сказав, що відповідно до частини першої статті 483 МК України, згідно з якою заявницю було визнано винною, штраф у розмірі, який дорівнює вартості товару, що сама собою була дуже високою, та конфіскація товару були обов'язковими заходами без винятків. Відсутність свободи розсуду в українських судів щодо стягнень виключала оцінку індивідуальної ситуації, роблячи будь-яку таку оцінку марною. Суд вже зазначив, що така жорстка система сама собою не здатна забезпечити необхідний справедливий баланс між суспільними інтересами і правом особи на мирне володіння своїм майном (див., mutatis mutandis, рішення у справі "Гирлян проти Росії", заява № 35943/15). Обов'язковий характер стягнення, а за обставин цієї справи - розмір штрафу, позбавив заявницю можливості викласти аргументи в її справі і мати шанс на успіх у провадженні щодо неї. Наведених міркувань достатньо для висновку Суду, що за обставин цієї справи накладене на заявницю стягнення, зокрема, розмір штрафу, який її зобов'язали сплатити згідно з постановою апеляційного суду у результаті застосування частини першої статті 483 Митного кодексу України, становило непропорційне втручання у її майнові права всупереч вимогам статті 1 Першого протоколу до Конвенції.

Частина 1 статті 483 МК України в разі доведеності вини особи передбачає стягнення у вигляді накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.

Вартість безпосереднього предмета порушення митних правил у цій справі становить 75492,59 гривень.

З огляду на фактичні обставини цієї справи та практику Європейського Суду з прав людини, вбачаються підстави для висновку, що застосування до ОСОБА_5 і штрафу, і конфіскації предмета порушення митних правил, що передбачено санкцією ч. 1 ст. 483 МК України як безальтернативне стягнення, буде порушенням положень ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки буде непропорційним, не відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі правопорушника і буде очевидно неспіврозмірним практичній ролі "правопорушення та відповідальності".

З урахуванням наведеного встановлено підстави для накладення на ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товару.

З порушника відповідно до п.5 ч. 2 ст. 4 Закону України № 3674-VI підлягає стягненню судовий збір у відповідному розмірі.

Керуючись ст.ст. 522, 527, 528 МК України,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, та накласти на нього стягнення у вигляді 50 відсотків вартості товару, а саме: транспортного засобу SKODA OCTAVIA. (LT) HGV620, VIN: НОМЕР_2 у сумі 37746 (тридцять сім тисяч сімсот сорок шість) гривень 29 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання, роботи або за місцезнаходженням майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Київський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня винесення такої постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Ю.Ю. Власова