Ухвала від 20.06.2024 по справі 757/27424/24-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/27424/24-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 (в режимі відеоконференції), розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024000000001137, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.06.2024, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд слідчому судді надійшло вказане клопотання.

Обґрунтовуючи клопотання, слідчий зазначає, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора розслідується кримінальне провадження №12024000000001137 від 14.06.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Всупереч нормам міжнародного гуманітарного права, в тому числі Декларації Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), президент Російської федерації - Путін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил РФ на територію України.

Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил РФ, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглась на територію України через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснила збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

24 лютого 2022 року указом президента України Володимира Зеленського № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України.

Починаючи з 24 лютого 2022 року до теперішнього часу, РФ тимчасово окуповано частину території Херсонської області.

В подальшому, за вказівки невстановлених представників РФ у районних центрах та містах на території Херсонської області, де органи влади України тимчасово не здійснюють своїх повноважень, утворено не передбачені законодавством України так звані «державні адміністрації».

27 вересня 2022 року окупаційною владою РФ та під її контролем, на тимчасово окупованій території Херсонської області проведено референдум, відповідно до якого народ Херсонської області прийняв рішення про возз'єднання з РФ на правах її суб'єкта.

29 вересня 2022 року указом президента РФ «про визнання Херсонської області» №686 - Херсонську область визнано незалежною. В подальшому, 30 вересня 2022 року, між президентом РФ Путіним та тимчасово виконуючим обов'язків губернатора Херсонської області ОСОБА_6 , укладено договір «між рф і Херсонською областю про прийняття її в склад РФ і створення нового суб'єкта», відповідно до якого враховано результати референдуму від 27 вересня 2022 року та приєднано Херсонську область до складу рф у якості нового суб'єкту.

Для реалізації та надання законності рішень, прийнятих на підставі указу президента РФ від 29.09.2022 та договору від 30.09.2022 між РФ і Херсонською областю центральною виборчою комісією РФ 15.06.2023 на 119 засіданні «центральної виборчої комісії Російської Федерації» було прийнято рішення про проведення виборів на території Херсонської області 10 вересня 2023 року.

В зв'язку з вище описаними подіями, громадянин України ОСОБА_5 , який з 24.02.2022 перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, не перемістився на підконтрольну органам державної влади України територію, хоча мав на це змогу, в нього виник умисел на вчинення колабораційної діяльності та умисних дій на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України.

Так, ОСОБА_5 , у не встановлений досудовим розслідуванням час, усвідомлюючи злочинний характер та суспільну небезпечність своїх дій, діючи з прямим умислом, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією, добровільно подав свою кандидатуру до херсонського регіонального відділу всеросійської політичної партії «Єдина Росія», з метою включення до партійного списку як кандидата в депутати так званої «херсонської обласної думи першого скликання».

23 серпня 2023 року, представниками херсонського регіонального відділення «єдина Росія», до центральної виборчої комісії Херсонської області, яка розташована за юридичною адресою: АДРЕСА_1 , але фактично розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , при окупаційній адміністрації держави-агресора, подано список кандидатів в депутати на виборах до так званої «херсонської обласної думи першого скликання», юридична адреса якої згідно даних вказаних на сайті в мережі інтернет за адресою: АДРЕСА_3 , але фактично розташованої за адресою: АДРЕСА_4 , відповідно до якого, того ж дня, ОСОБА_5 , зареєстровано під номером 12 у партійному списку.

10 вересня 2023 року, за результатами виборів до «херсонської обласної думи першого скликання», яка розташована та функціонує за адресою: АДРЕСА_4 , політична партія «Єдина Росія» набрала 74,86 відсотки. Відповідно до «Постанови комісії від 10 вересня 2023 № 22/145 «про результати виборів депутатів херсонської обласної думи першого скликання», юридична адреса якої згідно даних вказаних на сайті в мережі інтернет за адресою: АДРЕСА_3 , але фактично розташованої за адресою: АДРЕСА_4 , зазначено, що ОСОБА_5 , обрано депутатом «херсонської обласної думи першого скликання» за законами РФ на тимчасово окупованій території України, за списком політичної партії комуністична партія Російської Федерації.

З метою проведення незаконних виборів на території Херсонської області так званих «депутатів херсонської обласної думи першого скликання» у період часу з серпня 2023 року по 10 вересня 2023 року ОСОБА_5 , неодноразово здійснював публічні заклики до проведення незаконних виборів на тимчасово окупованих територіях та прийняття участі жителів окупованих районів у вказаних виборах.

Так, ОСОБА_5 , маючи умисел на вчинення публічних закликів до проведення незаконних виборів на тимчасово окупованих територіях у телеграм-каналі, який адміністрував та має назву « ІНФОРМАЦІЯ_1 », де постійно, систематично здійснював підтримку президента РФ ОСОБА_7 , дій військовослужбовців РФ, виправдовував збройну агресію рф проти України, освітлював проведення незаконних виборів на території Херсонської області та повністю їх підтримував.

Встановлено, що у телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_1 », міститься велика кількість публікацій, висвітлених ОСОБА_5 , також містить безліч фото ОСОБА_5 , як депутата так званої херсонської обласної думи 1-го скликання, а також заклики до місцевих мешканців Херсонської області приходити на виборчу дільницю та проголосувати за кандидатів в депутати «херсонської обласної думи першого скликання».

Крім того, ОСОБА_5 , 29.08.23 у телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розміщено допис про громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який в рамках виборчої компанії, зустрівся з мешканцями міста Генічеськ, для обговорення питань пов'язаних з водопостачанням, ремонту доріг, транспортних розв'язок, відсутності достатньої кількості місць для паркування та інше.

Отже, громадянин України ОСОБА_5 , маючи досвід роботи на посадах в органах місцевого самоврядування України, усвідомлюючи злочинний характер та суспільну небезпечність своїх дій, обрався депутатом до незаконного органу влади - окупаційної адміністрації держави-агресора РФ, а саме «херсонської обласної думи першого скликання» та взяв участь в проведенні незаконних виборів до «херсонської обласної думи першого скликання» на тимчасово окупованій території Херсонської області, а також своїми умисними діями здійснював заклики місцевих громадян до проведення таких незаконних виборів на території Херсонської області.

Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 Кримінального кодексу України.

Підозра ОСОБА_5 у вчинені вказаного вище кримінального правопорушення обґрунтовується протоколами допиту свідків, впізнання особи по фотознімками та іншими матеріалами досудового розслідування у своїй сукупності.

23.05.2024 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Повідомлення про підозру ОСОБА_5 від 23.05.2024 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, вручена у спосіб, передбачений для вручення повідомлення.

04.06.2024 підозрюваного ОСОБА_5 оголошено у державний розшук. Здійснення розшуку підозрюваного ОСОБА_5 , доручено співробітникам Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.

На даний час, підозрюваний ОСОБА_5 , переховується від органів досудового розслідування та суду, та знаходиться на тимчасово окупованій території Херсонської області з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Притягнути ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, неможливо.

Таким чином, здійснити повідомлення про підозру шляхом безпосереднього вручення, надіслання поштою, чи факсимільним зв'язком, здійснення повідомлення по телефону або телеграмою неможливо.

Враховуючи викладене, повідомлення про підозру ОСОБА_5 , та повістка про його виклик у відповідності до ч. 8 ст. 135 КПК України 27.05.2024 опубліковані на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та 24.05.2024 в газеті «Урядовий кур'єр».

Отже, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 умисно переховується від слідства та суду на тимчасово окупованій території Херсонської області, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинення ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

На даному етапі кримінального провадження стороною обвинувачення та слідчим суддею не вирішуються питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення. Сторона обвинувачення на підставі оцінки сукупності отриманих доказів стверджує, що причетність особи до вчинення нею злочинів є вірогідною та достатньою для застосування щодо особи обмежувальних заходів.

З урахуванням викладеного, слідчий просив задовольнити клопотання та надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024000000001137 від 14.06.2024 відносно ОСОБА_5 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Захисник ОСОБА_5 - адвокат ОСОБА_4 заперечував проти задоволення клопотання, оскільки проведення спеціального досудового розслідування значно обмежує права особи, підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення та не направлене на реалізацію принципів кримінального процесуального законодавства.

Слідчий суддя, заслухавши думку сторін кримінального провадження, вивчивши матеріали справи, надходить наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, вчиненого підозрюваним, стосовно якого уповноваженим органом прийнято рішення про передачу його для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Як вбачається з матеріалів, що долучені до клопотання, 23.05.2024 складено та погоджено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5. ст. 111-1 КК України /а.м. 75-80/.

Письмове повідомлення про підозру в день його складення ОСОБА_5 вручене не було у зв'язку із неможливістю такого вручення, а тому останнього було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5. ст. 111-1 КК України, у спосіб, передбачений ч. 8 ст. 135, ч. 1 ст. 278 КПК України, а саме шляхом друкування вказаного повідомлення про підозру у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газета «Урядовий кур'єр» випуск від 24.05.2024 №106 та 27.05.2024 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. /а. м. 114-116/.

Таким чином, при врученні ОСОБА_5 повідомлення про підозру від 23.05.2024 вимоги ст. ст. 276-279, 135 КПК України дотримані, ОСОБА_5 набув статусу підозрюваного.

Обставини, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованому йому кримінальному правопорушенні, підтверджуються зібраними у ході досудового розслідування матеріалами, в тому числі: протоколом «Виборчої комісії Херсонської області про результати виборів» від 10.09.2023 /а.м. 61-62/, постановою Виборчої комісії Херсонської області № 22/145 від 10.09.2023 /а.м. 63-66/, протоколами огляду комп?ютерних даних від 10.10.2023, 07.02.2024 /а.м. 67-74, 117-134/, протоколами добиту свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 /а.м. 90-94, 98-102, 106-110/, протоколами пред?явлення особи до впізнання за фотознімками від 15.04.2024, 23.04.2024 /а.м. 95-97, 111-113/.

Окрім того, підозрюваний ОСОБА_5 викликався до слідчого для допиту та для участі у слідчих та процесуальних діях в якості підозрюваного на 26.05.2024, 29.05.2024, 30.05.2024. Вказані повістки відповідно до вимог ст. 135 КПК України були розміщені у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газета «Урядовий кур'єр», випуск від 24.05.2024 №106) та 27.05.2024 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Натомість, підозрюваний ОСОБА_5 до слідчого не з'явився, причини неприбуття не повідомив.

04.06.2024 постановою старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_11 підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оголошено у розшук. Здійснення розшуку підозрюваного ОСОБА_5 доручено ДСР НП України /а.м. 83-84/.

Відповідно до матеріалів виконання доручення слідчого головним оперуповноваженим ДСР НП України ОСОБА_12 вбачається, що 23.08.2023 ОСОБА_5 за добровільною згодою зареєстровано кандидатом в депутати при проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме так званих «депутатов Херсонской областной Думы первого созыва» за партійним списком Херсонського відділення російської політичної партії «Единая Россия». Відповідно до протоколу про результати виборів так званої «Избирательной комиссии Херсонской области» та постанови № 22/145 «? результатах выборов депутатов Херсонской областной Думы первого созыва» ОСОБА_5 обрано депутатом до зазначеного вище незаконного органу влади окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації за списком /а.м. 87-88/.

Наведені обставини прямо та беззаперечно свідчать про те, що підозрюваний ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованому йому кримінальному правопорушенні, переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Враховуючи викладене, кваліфікацію дій підозрюваного за ч. 5. ст. 111-1 КК України, слідчий суддя вважає наявними підстави, визначені ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання сторони обвинувачення про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024000000001137 стосовно підозрюваного ОСОБА_5 .

Керуючись ст. 297-1, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати у кримінальному провадженні №12024000000001137, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.06.2024, дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Херсон, громадянина України, остання відома адреса проживання: АДРЕСА_5 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1