Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
22 серпня 2024 року Справа № 520/20589/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садової М.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача у якому просить: - визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач-1) від 14.05.2024 №14807-13388/C-03/8-2000/24 щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену відповідно до ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 20.03.2024, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 20.03.2024 №2-р(11)/2024; - визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач-2) від 28.05.2024 № 963240832666 щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену відповідно до ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, без обмеження десятьма прожитковими мінімумами установленими для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 20.03.2024, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 20.03.2024 №2-р(11)/2024; - зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з урахуванням раніше виплачених сум перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену відповідно до ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 20.03.2024, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 20.03.2024 №2-p(11)/2024; - зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, при перерахунку пенсії, здійснити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням встановлених строків їх виплати, на підставі Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” № 2050-ІІІ від 19.10.2000 та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, за період з березня 2024 року, до дати виплати заборгованості по пенсії у повному розмірі.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач зазначає, що виплата пенсії здійснюється з обмеженням максимального розміру у відповідності до першого речення частини третьої ст. 67 вказаного Закону. Згідно з рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(ІІ)/2024 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним) припис статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII зі змінами. Тому, вважає протиправними дії відповідача щодо обмеження виплати пенсії максимальним розміром. У зв'язку із наведеним просить позов задовольнити.
Відповідачем-2 подано до суду відзив, який містить заперечення на позов. Наводить аргументи про те, що позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2024 з дотриманням вимог чинного законодавства, яке містить обмеження розміру пенсії її максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами), а рішення КСУ ухвалено 20.03.2024. Відтак відмова у перерахунку пенсії є правомірною. Просить у позові відмовити.
Відповідачем-1 не подано відзиву, який би містив заперечення на позов.
23.07.2024 ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відтак розгляд і вирішення адміністративної справи проводиться за правилами письмового провадження на підставі матеріалів справи.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного з огляду на таке.
Суд установив, позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію на умовах Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Дані обставини установлено із перерахунків пенсії, особовий рахунок № НОМЕР_1 /а.с. 10-11/.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії позивача від 13.05.2024:
- з 01.06.2024-12.02.2025. Основний розмір пенсії від середнього заробітку, розмір 43948.35 грн. Цільова допомога інвалідам війни 11-ї групи, розмір 50.00 грн. Додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС пост. №112 п.5, розмір 379.60 грн. Підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2361 грн), розмір 944.40 грн. Місяць підвищення розміру пенсії 01.06.2024. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року, розмір -5199.67 грн. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року, розмір -1740.35 грн. Розмір пенсії з надбавками, розмір 38382.33 грн. Максимальний розмір пенсії 23610.00 грн /а.с. 10-11/.
- від 13.02.2025 довічно. Основний розмір пенсії від середнього заробітку, розмір 43948.35 грн. Цільова допомога інвалідам війни 11-ї групи, розмір 50.00 грн. Підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2361 грн.), розмір 944.4 грн. Додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС пост. №112 п.5, розмір 379.60 грн. Місяць підвищення розміру пенсії 01.06.2024. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року, розмір -5199.67 грн. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року, розмір -1740.35 грн. Розмір пенсії з надбавками 38382.33 грн. Максимальний розмір пенсії 23610.00 грн. /а.с. 10-11/.
Позивач звернувся до відповідача-1 із заявою, в якій просив нараховувати і виплачувати з 20.03.2024 з дня набрання чинності Конституційним Судом України рішення №2-р(ІІ)/2024, пенсію без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, адже така визнана неконституційною.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області 14.05.2024 №14807-13388/C-03/8-2000/24 відмовило у перерахунку пенсії позивача. Наводить аргументи про те, що на даний час питання здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(ІІ)/2024 знаходиться на опрацюванні органами Пенсійного фонду України в межах повноважень та у визначеному законом порядку.
Позивач звернувся 20.05.2024 із листом до відповідача-2 про виплату пенсії з 20.03.2024 з урахуванням рішення КСУ від 20.03.2024. 28.05.2024 № 9569/03-16 відповідач прийняв рішення про відмову в перерахунку пенсії та повідомив, що для виплати пенсії без обмеження десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб наразі підстав немає /а.с. 17/.
Не погоджуючись з рішеннями відповідачів щодо обмеження розміру пенсії, позивач звернувся до суду із захистом свого порушеного права.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, визначені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-ХІІ від 28.02.1991 (далі - Закон №796).
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону №796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Згідно з ч. 5 ст. 54 Закону №796-ХІІ порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Обмеження максимального розміру пенсії вперше були введені в дію Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VI), що набрав чинності з 01.10.2011.
Згідно з статті 2 Закону № 3668-VІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону № 796-XII, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Як вбачається з протоколу про перерахунок пенсії позивача з 01.06.2024 пенсійним органом встановлено пенсію у розмірі 38382,33 грн. Підсумок пенсії з урахуванням максимального розміру склав 23610,00 грн.
З огляду на викладене установлено, що дійсно розмір пенсії позивача обмежено максимальним її розміром установленими законами № 668-VІ та № 796-ХІІ.
20.03.2024 Конституційний Суд України прийняв рішення №2-р(II)/2024, яким визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(II)/2024 припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, з 20.03.2024, тобто з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від №2-р(II)/2024, стаття 67 Закону №796-XII не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, також припис статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон №796-XII, зі змінами, визнано неконституційними.
Враховуючи наведене вище суд прийшов переконання про те, що відповідачами протиправно відмовлено у перерахунку і виплаті позивачу з 20.03.2024 пенсії без обмеження десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, а відтак з метою ефективного захисту порушеного права позивача необхідно зобов'язати відповідача-1 нараховувати та виплачувати позивачу пенсію з 20.03.2024 без обмеження її десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, у відповідності до рішення КСУ від 20.03.2024 №2-р(II)/2024, з урахуванням виплачених сум.
Щодо позовних вимог позивача в частині зобов'язання відповідача-1 при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 20.03.2024, здійснити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням встановлених строків їх виплати, на підставі Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” № 2050-ІІІ від 19.10.2000 та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, за період з березня 2024 року, до дати виплати заборгованості по пенсії у повному розмірі, суд прийшов наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” від 19 жовтня 2000 року N 2050-III (далі Закон № 2050-III), підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно з ст. ст. 2-4 Закону № 2050-III, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші. Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
З метою реалізації Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2001 № 159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок № 159).
Пунктами 2, 3 Порядку № 159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001.
Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат);
Системний аналіз означених норм дає змогу дійти висновку, що основними умовами для виплати суми компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати є:- порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії); - виплата нарахованих доходів (при цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу).
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 16.05.2019 (справа № 134/89/16-а), від 10.02.2020 (справа № 134/87/16-а), від 05.03.2020 (справа №140/1547/19), від 16 квітня 2020 року (справа № № 200/11292/19-а).
З огляду на викладене, суд прийшов переконання про те, що оскільки відповідачем-1 перерахунок та виплата пенсії позивача з 20.03.2024 без обмеження її максимальним розміром ще не здійснено, тож відсутні підстави вважати, що відповідачем-1 порушено строки виплати нарахованої пенсії, оскільки для проведення розрахунку компенсації втрати частини доходів необхідно здійснення виплати нарахованих доходів та порушення строку виплати нарахованих доходів (пенсії), адже остаточна сума компенсації, підлягає розрахунку на день виплати боргу та не залежить від дати ухвалення судового рішення, а відтак у такій позовній вивозі слід відмови за безпідставність та передчасністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, розподіл судових витрат у відповідності до ст. 139 КАС України не здійснюється.
Щодо вимоги позивача про необхідність негайного виконання цього рішення суду, то у відповідності до ч. 1 ст. 371 КАС України даний спір не відноситься до категорії справ, судове рішення щодо яких підлягає негайному виконанню.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача-1 надати звіт про виконання судового рішення протягом 30 днів з дати набрання законної сили рішенням суду, суд, з урахуванням обставин справи, характеру спірних правовідносин, предмета та категорії спору, обов'язковість виконання судового рішення сторонами, відсутністю доказів щодо його ймовірного не виконання із сторони відповідача-1, прийшов висновку, що на даний час немає підстав для застосування положень ст. 382 КАС України.
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними рішення головного управління Пенсійного Фонду України в Харківський області від 14.05.2024 № 14807-13388/С-03/8-2000/247 та рішення головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 28.05.2024 № 963240832666 щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену відповідно до ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, без обмеження десятьма прожитковими мінімумами установленими для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 20.03.2024, з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення №2-р(11)/2024.
Зобов'язати головне управління Пенсійного Фонду України в Харківський області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 20 березня 2024 року пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.
В позовній вимозі про зобов'язання головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області при перерахунку пенсії здійснити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням встановлених строків їх виплати, на підставі Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” № 2050-ІІІ від 19.10.2000 та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, за період з березня 2024 року, до дати виплати заборгованості по пенсії у повному розмірі - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
відповідач головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, місцезнаходження - місто Харків, майдан Свободи, будинок № 5, код ЄДРПОУ 14099344.
відповідач головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, місцезнаходження - місто Миколаїв, вул. Морехідна, будинок № 1, код ЄДРПОУ 13844159.
Повне судове рішення складено суддею 22 серпня 2024 року.
Суддя М. І. Садова