Рішення від 23.08.2024 по справі 520/13445/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2024 р. Справа № 520/13445/24

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому, з урахуванням уточненого позову, просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у тому, що ним не повернуто позивачу військовий квиток згідно з поданою заявою про повернення квитка від 16.10.2023, який протиправно утримується у ІНФОРМАЦІЯ_2 , не розглянуто об'єктивно і вчасно заяву позивача від 23.04.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не прийнято рішення відповідно до чинного законодавства про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 2 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";

- зобов'язати начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 повернути позивачу військовий квиток та надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 2 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що згідно з договором про надання платної освітньої послуги для підготовки фахівців № 24-6/23 від 15.08.2023, договором про навчання у закладі вищої освіти № 6/2023-096 від 10.08.2023, що укладені між ОСОБА_1 та Національним аерокосмічним університетом ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», та витягом з наказу № 1203-уч Національного аерокосмічного університету ім. М. Є. Жуковського «ХАІ» від 15.08.2023 ОСОБА_1 зарахований студентом 1 курсу факультету № 6 за фахом 051 Економіка, економіка підприємства, бакалавр, денна форма навчання зазначеного учбового закладу, є здобувачем вищої освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності. Вказує, що факт навчання підтверджується довідкою НАУ від 05.10.2023 за № 1653, довідку форми № 20 про навчання надати не може, тому що вона видається після пред'явлення військового квитка, який знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_2 . З посиланням на приписи чинного законодавства позивач вказує, що на нього розповсюджуються положення абзацу 2 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" про відстрочку від призову під час мобілізації, а тому ненадання відстрочки від мобілізації, а також утримання військового квитка відповідачем вважає безпідставним і незаконним. На заяви позивача повернути військовий квиток та на отримання відстрочки від мобілізації, направлені відповідачу, останнім жодної відповіді не надано.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження у справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копію ухвали про відкриття провадження надіслано сторонам та ними отримано, що підтверджено рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.

Представником відповідача надіслано відзив на позов разом з доданими до нього документами, в якому він заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначаючи, що за результатом розгляду звернення позивача з приводу повернення військового квитка ІНФОРМАЦІЯ_3 надано відповідь, що військово-обліковий документ на ім'я ОСОБА_1 серед знайдених, прийнятих на зберігання, вилучених або знищених не значиться. Щодо звернення позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, то ІНФОРМАЦІЯ_3 надано відповідь, що така надається військовозобов'язаному, який особисто прибув до відповідного ІНФОРМАЦІЯ_4 (за місцем перебування на військовому обліку) та надав оригінали документів, які підтверджують підставу для надання відстрочки. Після наданих відповідачем письмових роз'яснень позивач до ІНФОРМАЦІЯ_5 особисто не з'явився, будь-яких документів не надав.

Вказане в сукупності, на думку відповідача, свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, у зв'язку з чим просить суд відмовити в їх задоволенні.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з огляду на таке.

Як убачається з матеріалів справи, 21.07.2022 за результатом проходження військово-лікарської комісії військовозобов'язаний ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби (за графою ІІ ст. 74в, 64в Наказу МОУ № 402 від 14.08.2008).

На підставі заяви ОСОБА_1 про втрату раніше виданого військово-облікового документу - тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 05.01.2023 позивачу видано новий військово-обліковий документ - тимчасове посвідчення № НОМЕР_2 .

06.01.2023 позивача призначено до складу команди та ІНФОРМАЦІЯ_3 виданий військовий квиток серії НОМЕР_3 , що підтверджується відомістю на видачу військових квитків з підписом ОСОБА_1 , наявною в матеріалах справи.

10.07.2023 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 та повідомив, що у зв'язку зі зміною стану здоров'я бажає пройти повторне обстеження та медичний огляд.

10.07.2023 відповідачем видано направлення на обстеження та медичний огляд. За результатом медичного огляду військово-лікарською комісією 23.08.2023 згідно з Наказом МОУ № 402 від 14.08.2008, відповідно до графи ІІ статей 53в, 54г, 64г Розкладу хвороб позивач визнаний придатним до військової служби, що підтверджується довідкою № 2766 від 23.08.2023, наявною в матеріалах справи.

Вказані обставини позивачем не заперечуються.

ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою від 15.08.2023, у якій просив негайно повернути його військовий квиток, який незаконно утримується у ІНФОРМАЦІЯ_2 , що перешкоджає отримати освіту як громадянину України.

Разом із заявою від 15.08.2023 про надання відстрочки позивач направив відповідачу заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та звільнення від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період на підставі абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". До заяви, згідно з описом, позивач долучив додатки (в копіях): паспорту; витягу з реєстру про реєстрацію місця проживання; договору про надання платної освітньої послуги для підготовки фахівців від 15.08.2023; договору про навчання у закладі вищої освіти від 10.08.2023;витягу з наказу № 1203-уч від 15.08.2023.

23.08.2023 позивач призначений на воєнний час до команди НОМЕР_4 та ІНФОРМАЦІЯ_3 йому оформлено повістку про прибуття.

24.08.2023 позивач повторно звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 , у якій просив розглянути заяву про надання відстрочки від мобілізації, яка отримана відповідачем та знаходиться на розгляді з відповідними документами.

16.10.2023 позивач також звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою,у якій просив негайно повернути його військовий квиток, зазначивши, що раніше подавав заяву з документами на отримання відстрочки, але ІНФОРМАЦІЯ_3 вказав про необхідність подання форми 20 від учбового закладу, проте, така форма не може бути надана учбовим закладом без надання військового квитка.

23.04.2024 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій зазначив, що навчається в Національному аерокосмічному університеті ім. М. Є. Жуковського «ХАІ», а отже на нього розповсюджуються приписи абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". З огляду на зазначене просив прийняти рішення про надання відстрочки від мобілізації в особливий період на підставі абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"; видати відповідний документ про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації; повернути військовий квиток та присвоїти він-код, данні про який внести до військового квитка. До заяви, згідно з описом, позивач долучив додатки (в копіях): паспорту; витягу з реєстру про реєстрацію місця проживання; довідки від 05.10.2023 за № 1653; договору про надання платної освітньої послуги для підготовки фахівців від 15.08.2023; договору про навчання у закладі вищої освіти від 10.08.2023; витягу з наказу № 1203-уч від 15.08.2023.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неповернення військового квитка за заявою від 16.10.2023, не розгляду заяви від 23.04.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації,позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами частини десятої статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII від 25.03.1992 (далі також - Закон № 2232-XII) громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до частини п'ятої статті 33 Закону № 2232-XII військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За приписами Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 07.12.2016, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави та полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, підприємств, установ та організацій щодо фіксації, накопичення та аналізу військово-облікових даних призовників і військовозобов'язаних із відображенням їх у військово-облікових документах, а також здійснення контролю за дотриманням призовниками і військовозобов'язаними, посадовими особами державних органів, підприємств, установ та організацій встановлених правил військового обліку.

Військовий облік ведеться з метою забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів, особовим складом у мирний час та особливий період.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі також - Порядок № 1487), визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Згідно з п. 20 Порядку № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Військово-обліковими документами є:

для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;

для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного;

для резервістів - військовий квиток.

За приписами ч. 9 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів Додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 за №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа.

Відповідно до пункту 3 Порядку видачі, зберігання та знищення військових квитків осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженим Наказом Міністерства оборони України від 10.04.2017 за № 206, видача військових квитків військовозобов'язаним проводиться Р(М)ВК за місцем їх перебування на військовому обліку на підставі заяви про видачу військового квитка.

Військові квитки видаються під особистий підпис у відомості видачі військових квитків (тимчасових посвідчень) Р(М)ВК (далі - відомість).

Суд встановив, що на час виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 мав статус військовозобов'язаного та перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідачем не заперечується, що 17.10.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_5 надійшло звернення ОСОБА_1 від 16.10.2023 з приводу повернення військового квитка, оформленого на його ім'я.

За результатом розгляду звернення позивача відповідачем надано відповідь за вих. № 334/ю від 20.10.2023, за змістом якої військово-обліковий документ на ім'я ОСОБА_1 , серед знайдених, прийнятих на зберігання, вилучених або знищених - не значиться. Також роз'яснено, що згідно з п.п. 9 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (в редакції, чинній на час надання відповіді), передбачено обов'язок військовозобов'язаного негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа.

Проте, позивач із відповідною заявою про втрату військово-облікового документа та отримання нового військового квитка в установленому порядку не звертався, що позивачем не заперечується.

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з цим, суд зазначає, що визначений цією правовою нормою обов'язок відповідача - суб'єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Під час розгляду справи судом не встановлено протиправної бездіяльності відповідача щодо неповернення позивачу військового квитка згідно з поданою заявою про повернення квитка від 16.10.2023.

Так,за матеріалами справи,06.01.2023 позивачу виданий військовий квиток серії НОМЕР_3 , що підтверджується відомістю на видачу військових квитків з підписом ОСОБА_1 .

За змістом листа за вих. № 334/ю від 20.10.2023 та відзиву на позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_5 військово-обліковий документ на ім'я ОСОБА_1 серед знайдених, прийнятих на зберігання, вилучених або знищених - не значиться.

З огляду на те, що матеріали справи не містять доказів на підтвердження факту перебування військового квитка ОСОБА_1 у ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд дійшов висновку, що в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у тому, що ним не повернуто позивачу військовий квиток згідно з поданою заявою про повернення квитка від 16.10.2023, зобов'язання відповідача повернути позивачу військовий квиток слід відмовити.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невчасного розгляду заяви позивача від 23.04.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та неприйняття відповідного рішення, зобов'язання відповідача надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 2 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" суд зазначає таке.

За приписами пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України від 24.02.2022 за № 64/2022 з 24 лютого 2022 року в Україні був введений воєнний стан, який продовжувався в подальшому та діє до цього часу.

Також указом Президента України від 24.02.2022 за № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, яка триває станом на час розгляду справи.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, регулюються Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-XII (далі - Закон України №3543-XII, в редакції станом на час спірних правовідносин).

Відповідно до ст. 1 Закону № 3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 22 Закону № 3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Так, зокрема, відповідно до частин третьої, п'ятої статті 22 Закону №3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Статтею 23 Закону № 3543-XII визначені категорії осіб, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

За приписами абзацу другого частини третьої статті 23 Закону України № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які є здобувачами професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.

Згідно з абзацом дев'ятим пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 за № 154 (далі - Положення № 154, в редакції чинні на момент виникнення спірних правовідносин), районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Отже, до повноважень відповідача належить оформлення відстрочок від призову під час мобілізації для військовозобов'язаних, які проживають на території відповідного району.

Частиною 11 статті 38 Закону № 2232-XII визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

За приписами п. 23 Порядку № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 року № 265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад”, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.

Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів наведені в додатку 2 до Порядку № 1487 (далі Правила Порядку № 1487).

Згідно з п. 1 Правил Порядку № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:

1) перебувати на військовому обліку:

за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі органи СБУ), військовозобов'язані Служби зовнішньої розвідки - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;

за місцем роботи (навчання) в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності;

у разі вибуття за межі України на строк більше трьох місяців за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України;

2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;

3) не змінювати місце проживання з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів СБУ, Служби зовнішньої розвідки без дозволу відповідного керівника);

4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань приписки, призовних комісій або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у Службі зовнішньої розвідки за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки;

5) проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві;

6) особисто прибувати до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки з паспортом громадянина України і військово-обліковими документами для зняття з військового обліку в разі вибуття в іншу місцевість до нового місця проживання, за межі України на постійне місце проживання або на строк більше трьох місяців, у разі зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району;

7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки, закордонної дипломатичної установи України), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;

8) особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у ст. 23 Закону № 3543-XII;

9) негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;

10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки;

11) подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу.

Отже, право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, особливого періоду, кореспондує з обов'язком військовозобов'язаного дотримуватися правил військового обліку, зокрема щодо своєчасного повідомлення органам, в яких вони перебувають на військовому обліку,про зміну рівня освіти.

Суд встановив, що після оголошення мобілізації, проте до призову на військову службу, ОСОБА_1 вступив на навчання до Національного аерокосмічного університету ім. М. Є. Жуковського «ХАІ», де навчається за денною формою навчання, що підтверджено витягом з наказу № 1203-уч від 15.08.2023.

Отже, до моменту призову на військову службу ОСОБА_1 відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону № 3543-ХІІ набув право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

За матеріалами справи ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та звільнення від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період на підставі абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" 15.08.2023. До заяви, згідно з описом, позивач долучив додатки (в копіях): паспорту; витягу з реєстру про реєстрацію місця проживання; договору про надання платної освітньої послуги для підготовки фахівців від 15.08.2023; договору про навчання у закладі вищої освіти від 10.08.2023; витягу з наказу № 1203-уч від 15.08.2023.

Тобто позивачем своєчасно повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_3 про зміну рівня освіти.

У відповідь на заяву від 15.08.2023 відповідач листом за вих. № 334/ю від 20.10.2023, з посиланням на підпункт 8 пункту 1 Порядку № 1487, роз'яснив позивачу, що за наявності підстав, визначених статтею 23 Закону № 3543-ХІІ, відстрочка від призову під час мобілізації надається будь-якому військовозобов'язаному, який особисто прибув до відповідного ІНФОРМАЦІЯ_4 (за місцем перебування на військовому обліку) та надав оригінали документів, що підтверджують підставу для надання відстрочки.

23.04.2024 ОСОБА_1 подав до ІНФОРМАЦІЯ_5 заяву, в якій просив, зокрема, прийняти рішення про надання відстрочки від мобілізації в особливий період на підставі абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"; видати відповідний документ про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. До заяви, згідно з описом, позивач долучив додатки (в копіях): паспорту; витягу з реєстру про реєстрацію місця проживання; довідки від 05.10.2023 за № 1653; договору про надання платної освітньої послуги для підготовки фахівців від 15.08.2023; договору про навчання у закладі вищої освіти від 10.08.2023; витягу з наказу № 1203-уч від 15.08.2023.

Надходження заяви позивача від 23.04.2024 про надання відстрочки від мобілізації до канцелярії ІНФОРМАЦІЯ_5 23.04.2024 відповідачем не заперечується.

Листом від 23.04.2024 за № ВОБ/ НОМЕР_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 надав відповідь на вказане звернення позивача, що підтверджується записом у Журналі реєстрації вихідних документів за № 1158 та фіскальним чеком ПАТ «Укрпошта» від 10.07.2024, копії яких наявні в матеріалах справи.

Так, у листі від 23.04.2024 за № ВОБ/1158 ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомив позивача, що за результатом розгляду заяви, попередньо, вбачається наявність права на отримання відстрочки від військової служби під час мобілізації згідно зі ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", проте отримання такої відстрочки можливе лише за умови особистої присутності та подання оригіналів усіх необхідних документів. Відповідач також зазначив, що для оформлення права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації позивачу необхідно особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_5 у зручний час, в межах часу роботи з громадянами, при собі мати оригінали паспорта громадянина України, військово-облікового документа та документів, що надають право на відстрочку від призову.

Отже, з копії відповіді від 23.04.2024 за № ВОБ/1158, наявної в матеріалах справи, судом встановлено, що питання надання позивачу відстрочки від мобілізації не було розглянуто відповідачем по суті саме через недотримання позивачем підпункту 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, закріплених у додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 за № 1487, тобто рішення за заявою позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідачем не прийнято.

Щодо зазначених відповідачем підстав суд зауважує, що приписи ч. 11 ст. 38 Закону № 2232-XII, абз. 1 п. 23 Порядку № 1487 та пп. 8 п. 1 Правил Порядку № 1487 зобов'язують позивача як військовозобов'язаного особисто повідомити ІНФОРМАЦІЯ_3 про зміну персональних даних та надати документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у ст. 23 Закону № 3543.

Однак, суд звертає увагу, що обов'язок «особисто повідомити», не є тотожним обов'язку «особисто прибути», про що, серед іншого, свідчить аналіз положень ч. 11 ст. 38 Закону № 2232-XII, абз. 1 п. 23 Порядку № 1487 та пп. 8 п. 1 Правил Порядку № 1487, в яких йдеться про обов'язок «особисто повідомити», в порівнянні з нормами абз. 2 п. 23 Порядку № 1487, пп. пп. 6, 7 п. 1 Правил Порядку № 1487, в яких йдеться про обов'язок «особисто прибути».

Ні Закон № 2232-XII, ні Закон № 3543-ХІІ, ні Порядок № 1487, ні Правила Порядку № 1487 не зобов'язують військовозобов'язаного особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реалізації права на відстрочення від призову під час мобілізації з підстав, передбачених абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону № 3543-ХІІ.

З огляду на викладене посилання відповідача у листі від 23.04.2024 за № ВОБ/1158 на те, що «отримання відстрочки можливе лише за умови особистої присутності» позивача є нормативно необґрунтованим.

Отже, суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо неналежного розгляду заяви позивача від 23.04.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, а тому таку бездіяльність відповідача належить визнати протиправною.

Враховуючи ту обставину, що заява позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації не розглянута у встановленому законодавством порядку, обираючи належний спосіб захисту прав позивача, суд дійшов висновку про покладення на відповідача обов'язку повторно розглянути заяву позивача від 23.04.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, з урахуванням висновків суду, викладених в судовому рішенні.

Одночасно суд ураховує, що з 18.05.2024 змінено порядок отримання відстрочки від військової служби, оскільки внесені зміни до ст. 23 Закону №3543-XII. Також із вказаної дати набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 (далі - Порядок № 560), який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки.

Відповідно до п.п. 56, 57 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Згідно з п. 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (п. 59 Порядку № 560).

Відповідно до п. 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

З огляду на зазначене, суд звертає увагу, що під час повторного розгляду відповідачем заяви від 23.04.2024 позивач не позбавлений права надати до ІНФОРМАЦІЯ_5 додаткові документи на виконання приписів чинного законодавства станом на час розгляду такої заяви для прийняття відповідного рішення.

В свою чергу вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 2 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", є передчасними, оскільки відповідач не розглянув відповідну заяву позивача.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неналежного розгляду заяви позивача від 23.04.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 23.04.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 2 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, з урахуванням висновків суду, викладених в судовому рішенні.

Суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, з огляду на задоволення судом позовної вимоги немайнового характеру, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений ним при зверненні до суду із цим позовом судовий збір в сумі 1211,20 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 23.04.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.04.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 2 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, з урахуванням висновків суду, викладених в судовому рішенні.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 ) судові витрати в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Шевченко О.В.