23 серпня 2024 року Справа № 480/3956/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Бондаря С.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3956/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку призначеної позивачу пенсії;
- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 183450011959 від 15.11.2023 про відмову у перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити її перерахунок (обчислення) і виплату з 1 листопада 2023 року відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. 13-1 Прикінцевих положень цього Закону, врахувавши додатковий страховий стаж роботи та додатково отриману заробітну плату на дату перерахунку з часу призначення пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 06.07.2020 йому призначена пенсія за вислугу років згідно з вимогами ст. 86 Закону України «Про прокуратуру». З того часу він продовжує працювати в органах прокуратури. За час роботи збільшилися розмір заробітної плати та страховий стаж. Відповідно до пункту 13-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія позивачу виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На виконання п. 13-1 Прикінцевих положень вказаного Закону йому повинно бути, проведено перерахунок пенсії у зв'язку із продовженням трудової діяльності з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Проте жодного разу такий перерахунок не проводився, хоча із часу її призначення пройшло понад 3 роки. Тому позивач 09.11.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії у порядку, визначеному ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 13-1 його Прикінцевих положень. Втім рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15.11.2023 йому відмовлено в перерахунку пенсії. На думку позивача така відмова є протиправною, оскільки вказаними нормами Закону визначено дві умови у їх сукупності, за яких пенсія не перераховується, у той же час, під ці умови позивач не підпадає, так як пенсія йому призначена за Законом України "Про прокуратуру".
Ухвалою суду від 31.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало суду відзив на позов, у якому, заперечуючи проти позову, зазначає, що позивачу правомірно відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058-ІV, оскільки дія вказаної частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», та які не досягли віку встановленого ст. 26 цього Закону.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області без поважних причин не надало суду відзиву на позов.
Суд, дослідивши надані сторонами докази, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області так як йому з 06.07.2020 призначена пенсія за вислугу років згідно з вимогами ст. 86 Закону України "Про прокуратуру".
Після призначення пенсії позивач продовжив працювати в органах прокуратури, що підтверджується довідками про страховий стаж та про заробітну плату.
09.11.2023 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії, у якій просив провести перерахунок призначеної йому пенсії у порядку, визначеному ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі за текстом - Закон № 1058-ІV) та п. 13-1 його Прикінцевих положень.
Для прийняття рішення за результатами поданої заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 183450011959 від 15.11.2023 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058-ІV, оскільки дія вказаної частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
Вважаючи таке рішення протиправним, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Так, з 1 січня 2004 року набрав чинності Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон України № 1058-ІV), який, є основним законом, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII, яким Прикінцеві положення Закону України №1058-IV доповнено, зокрема, пунктом, 13-1.
Згідно з пунктом 13-1 Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VІ (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.
Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.
Виплата працюючим пенсіонерам у період роботи на інших посадах пенсій, призначених на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", з 1 жовтня 2017 року поновлюється у розмірах, що були встановлені відповідними законами.
Таким чином, пунктом 13-1 Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV в редакції, яка застосовується з 1 жовтня 2017 року, передбачено, що пенсія працюючому пенсіонеру, призначена на умовах Закону України "Про прокуратуру", виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України № 1058-IV.
Як зазначено в п. 1 Прикінцевих та Перехідних положеннях Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VІ, цей Закон набирає чинності з 1 жовтня 2011 року, крім абзацу одинадцятого підпункту 11 та абзацу сто тридцять восьмого підпункту 17 пункту 6 розділу II цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2012 року.
З урахуванням того, що пенсія позивачу призначена з 06.07.2020, тобто, після набрання чинності Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", а позивач продовжує працювати в органах прокуратури, його пенсія підлягає виплаті у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України №1058-IV.
Водночас, відповідно до ч.4 ст.42 Закону України № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч.4 ст.24 Закону України № 1058-IV).
Відтак, враховуючи викладене, з огляду на те, що позивач, який на даний час є отримувачем пенсії, розмір якої визначається відповідно до Закону України №1058-IV, після призначення пенсії 06.07.2020 пропрацював та продовжує працювати в органах прокуратури понад 24 місяці, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України №1058-IV та п.13-1 Прикінцевих положень цього Закону.
При цьому посилання в оскаржуваному рішенні на те, що ч.4 ст.42 Закону України №1058-IV не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення" є помилковим, оскільки пенсія ОСОБА_1 призначена за вислугу років на умовах Закону України "Про прокуратуру".
Щодо підстави відмови у перерахунку пенсії - не досягнення позивачем віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд зазначає наступне.
Стаття 42 Закону України №1058-IV, яка має назву «Індексація та перерахунок пенсій» передбачає не лише порядок індексації, а й перерахунок пенсії, який визначено в частині 4 даної статті. При цьому частина 4 статті 42 Закону України №1058-IV, містить абзац сьомий, який є спеціальним до даної норми, та який передбачає виключні умови, за яких перерахунок пенсії, відповідно до даної частини не здійснюється. Так, відповідно до абз.7 ч.4 ст.42 Закону України №1058-IV. Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
Тобто для відмови у перерахунку пенсії у даному випадку має бути наявні одночасно дві умови: 1) призначення пенсії за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", 2) не досягнення віку, встановленого статтею 26 цього Закону. Водночас, враховуючи, що позивачу пенсія призначена за вислугу років на підставі спеціального Закону - Закону України «Про прокуратури», у даному випадку відсутня одночасна наявність зазначених вище умов.
Відтак, оскаржуване рішення, прийняте з порушенням Закону України №1058-IV, воно не може відповідати критеріям правомірності, визначеним в ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
За встановлених у справі обставин суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 183450011959 від 15.11.2023, яким позивачу відмовлено у перерахунку пенсії є протиправним і підлягає скасуванню.
Також суд звертає увагу, що розгляд заяви та винесення рішення за заявою позивача від 09.11.2023 здійснювало Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 року № 22-1, а тому з урахуванням скасування вище зазначеного рішення, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повинно здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п.13-1 Прикінцевих положень цього Закону.
Отже у задоволенні вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області необхідно відмовити.
Крім того, предметом переданого на вирішення суду спору є неправомірність рішення органу Пенсійного фонду саме щодо не проведення перерахунку пенсії, а не її не виплата після перерахунку. Визначення судом органу Пенсійного фонду, уповноваженого на фактичну виплату пенсії, за відсутності факту перерахунку пенсії, є передчасним і як спосіб захисту не відповідає змісту порушеного права, за захистом якого звернувся позивач, тому в цій частині вимог також необхідно відмовити.
Щодо дати проведення перерахунку, суд зазначає наступне.
Згідно із ч.1 ст. 44 Закону України №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно із ч.4 ст. 45 Закону №1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як встановлено судом, позивач із заявою про перерахунок пенсії звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області 09.11.2023, тобто до 15 числа, тому перерахунок пенсії позивача повинен бути проведений з 01.11.2023.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 183450011959 від 15.11.2023, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.11.2023 перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п.13-1 Прикінцевих положень цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за рахунок його бюджетних асигнувань в рахунок повернення суму судового збору в розмірі 1211,20 грн сплачених за квитанцією від 14.05.2024.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, код ЄДРПОУ 21108013), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 183450011959 від 15.11.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.11.2023 перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п.13-1 Прикінцевих положень цього Закону.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар