cправа №947/23979/24
провадження №3/947/4873/24
23 серпня 2024 року м.Одеса
Суддя Київського районного суду міста Одеси Щербіна А.В., у присутності секретаря судового засідання Свистунової Є.С.,
розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за участю: ОСОБА_1 , її захисника Коробчинського В.В.,
05.08.2024 року на адресу суду з Південного офісу Державної аудиторської служби України надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.164-14 КУпАП (протоколи №15-0149/2024/пр; №15-0151/2024/пр; №15-0152/2024/пр).
Крім того, 06.08.2024 року на адресу суду з Південного офісу Державної аудиторської служби України також надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.164-14 КУпАП (протоколи №15-0148/2024/пр; №15-0155/2024/пр).
Постановою суду від 23.08.2024 року, вищевказані матеріали об'єднані в одну справу №947/23979/24.
З протоколу про адміністративне правопорушення №15-0151/2024/пр від 29.07.2024 року зокрема вбачається, що при здійсненні моніторингу процедури відкритих торгів з особливостями за предметом закупівлі: ДК 021:2015:15410000-5, яка проведена Медичним реабілітаційним центром «Одеський» (надалі - Замовник), засновником якого є Державна служба України з надзвичайних ситуацій, (оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2024-01-17-002403-a), очікуваною вартістю 497610,00 грн. з ПДВ, виявлено порушення законодавства про закупівлі, невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону.
Крім того, з протоколу про адміністративне правопорушення №15-0149/2024/пр від 29.07.2024 року зокрема вбачається, що при здійсненні моніторингу процедури відкритих торгів з особливостями за предметом закупівлі: ДК 021:2015:15230000-9, яка проведена Замовником (оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2024-01-23-007466-a), очікуваною вартістю 735496,53 грн. з ПДВ, виявлено порушення законодавства про закупівлі, невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону.
Крім того, з протоколу про адміністративне правопорушення №15-0152/2024/пр від 29.07.2024 року зокрема вбачається, що при здійсненні моніторингу процедури відкритих торгів з особливостями за предметом закупівлі: ДК 021:2015:15540000-5, яка проведена Замовником (оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2024-01-24-002842-a), очікуваною вартістю 633532,74 грн. з ПДВ, виявлено порушення законодавства про закупівлі, невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону.
Крім того, з протоколу про адміністративне правопорушення №15-0155/2024/пр від 29.07.2024 року зокрема вбачається, що при здійсненні моніторингу процедури відкритих торгів з особливостями за предметом закупівлі: ДК 021:2015:15220000-6, яка проведена Замовником (оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2024-01-19-003578-a), очікуваною вартістю 1096725,00 грн. з ПДВ, виявлено порушення законодавства про закупівлі, невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону.
Крім того, з протоколу про адміністративне правопорушення №15-0148/2024/пр від 29.07.2024 року зокрема вбачається, що при здійсненні моніторингу процедури відкритих торгів з особливостями за предметом закупівлі: ДК 021:2015:15510000-6, яка проведена Замовником (оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2024-01-16-005842-a), очікуваною вартістю 840636,00 грн. з ПДВ, виявлено порушення законодавства про закупівлі, невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону.
Відповідно до змісту вищевказаних протоколів, суть правопорушень полягала в тому, що відповідно до п.3 Таблиці 1 Додатка 1 «Кваліфікаційні критерії та інші вимоги» до тендерної документації (далі - ТД) на підтвердження відповідності кваліфікаційному критерію щодо наявності в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати: довідку про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід: особові медичні книжки персоналу - сторінки із чинними датами проходження медогляду на працівників, які будуть залучені до постачання предмету закупівлі (водій/ї, експедитор/и, комірник/и, вантажник/и).
В той же час, надана учасником процедури закупівлі ФОП ОСОБА_2 , по всім вищевказаним процедурам закупівель, особиста медична книжка комірника ОСОБА_3 , яка буде залучена до постачання предмету закупівлі, не містила чинної дати проходження медогляду на дату подання учасником тендерної пропозиції, чим не дотримано вимоги п.3 Таблиці 1 Додатка 1 до ТД.
У зв'язку з цим, в порушення вимог абз.5 пп.2 п.44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 р. №1178 (надалі - Порядок №1178).
Замовник не відхилив тендерну пропозицію, по всім вищевказаним процедурам закупівель, учасника процедури закупівлі ФОП ОСОБА_2 , як таку, що не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абз.1 ч.3 ст.22 Законом України «Про публічні закупівлі».
Вищезазначені порушення були допущені провідним фахівецем з публічних закупівель Медичного реабілітаційного центру «Одеський» ОСОБА_1 , яка є уповноваженою особою відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель, та за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.3 ст.164-14 КУпАП.
Внаслідок вчинення вищевказаних правопорушень, матеріальна шкода не заподіяна.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вищевказаних адміністративних правопорушення, передбачених ч.3 ст.164-14 КУпАП визнала повністю, щиро каялася. Додатково пояснила, що більше трьох років працює на напрямку публічних закупівель. Тривалий час працювала одна. Тільки за цей рік, нею вже було оброблено більше 100 процедур закупівель, і це її перша помилка. До цього часу, проведені перевірки порушень не виявляли та зауважень до неї не було. Вказувала, що хоча всі процедури закупівель були оголошені в різні дні, розгляд документів та визначення переможця відбувався приблизно в один період на початку 2024 року, і вона через свою необережність не звернула увагу рік проходження медичного огляду комірника - 2023 рік, хоча вже був 2024 рік. Звертала увагу, що медичний огляд комірника, не становив істотного порушення на момент проведення процедури, оскільки ніяким чином не впливав на економічні та якісні характеристики продуктів, які потрібно було закупити. Дата медичного огляду мала принципове значення лише вже при прийомі продуктів під час поставок. Просила вибачити її за неуважність та звільнити від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КУпАП, через малозначність діяння.
Захисник Коробчинської І.А., в судовому засіданні, підтримав свою підзахисну та просив також звільнити її від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КУпАП. Додатково зазначив, що при проведенні вищевказаних процедур закупівель, не було порушено основні принципи здійснення публічних закупівель та недискримінація учасників, передбачені ст.5 Закону України «Про публічні закупівлі». Крім того, звертав увагу, що внаслідок вказаних правопорушень, матеріальна шкода не була заподіяна.
Частина 3 ст.164-14 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність, зокрема за невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону.
Відповідно до абз.3 пп.2 п.44 Порядку №1178, Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абз.1 ч.3 ст.22 Закону.
Згідно з абз.1 ч.3 ст.22 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
Відповідно до п.3 Таблиць 1 Додатків 1 «Кваліфікаційні критерії та інші вимоги» до тендерної документації щодо проведення процедури відкритих торгів для закупівлі товару за кодом національного класифікатора України ДК 021:2015, Єдиний закупівельний словник 15410000-5; Єдиний закупівельний словник 15230000-9, Єдиний закупівельний словник 15220000-6, Єдиний закупівельний словник 15510000-6, Єдиний закупівельний словник 15540000-5, які були затверджені протокольним рішенням уповноваженої особи №04 від 17.01.2024, протокольним рішенням уповноваженої особи №10 від 23.01.2024, протокольним рішенням уповноваженої особи №08 від 19.01.2024, протокольним рішенням уповноваженої особи №01 від 16.01.2024, протокольним рішенням уповноваженої особи №12 від 24.01.2024 року Медичного реабілітаційного центру «Одеський» відповідно, до документів, які надають учасники для відповідності кваліфікаційних критеріїв віднесено - особові медичні книжки персоналу - сторінки із чинними датами проходження медогляду на працівників, які будуть залучені до постачання предмету закупівлі (водій/ї. експедитор/и. комірник/и. вантажник/и).
Згідно довідок ФОП ОСОБА_4 №1 від 21.01.2024 року та №6 від 27.01.2024 року, останній повідомив, що до працівників, які мають необхідні знання та досвід для належного виконання умов договору про закупівлю, зокрема належить комірник ОСОБА_3 .
Відповідно до копії особової медичної книжки ОСОБА_3 , дата наступного її медичного огляду 16.12.2023 року.
Таким чином, суддя погоджується, що подані ФОП ОСОБА_4 документи для участі у про проведенні відкритих торгів ID: UA-2024-01-17-002403-a, ID: UA-2024-01-23-007466-a, ID: UA-2024-01-24-002842-a, ID: UA-2024-01-19-003578-a, ID: UA-2024-01-16-005842-a в частині наявності у працівника особової медичної книжки із чинним датами проходження медогляду, не відповідають вимогам вищевказаних тендерних документацій.
Відповідно до п.35 ч.1 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі», уповноважена особа (особи) це службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель згідно з цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).
Згідно наказу №48 від 31.12.2021 року директора Медичного реабілітаційного центру «Одеський», уповноваженою особою, відповідальною за організацією та проведення процедур закупівлі, було визначено ОСОБА_1 .
Відповідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою №21 від 01.02.2024 року, №30 від 06.02.2024 року, №20 від 01.02.2024 року, №19 від 01.02.2024 року,№27 від 05.02.2024 року уповноважена особа Замовника ОСОБА_1 визначила переможцем відкритих торгів по закупівлям ID: UA-2024-01-17-002403-a, ID: UA-2024-01-23-007466-a, ID: UA-2024-01-19-003578-a, ID: UA-2024-01-16-005842-a, ID: UA-2024-01-24-002842-a відповідно - ФОП ОСОБА_4 .
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Таким чином, заслухавши пояснення особи, її захисника, дослідивши докази по справі, оцінюючи кожний доказ з точку зору належності, допустимості та достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, суддею встановлено, що 01.02.2024 року по закупівлі ID: UA-2024-01-17-002403-a, 06.02.2024 року по закупівлі ID: UA-2024-01-23-007466-a, 01.02.2024 року по закупівлі ID: UA-2024-01-19-003578-a, 01.02.2024 року по закупівлі ID: UA-2024-01-16-005842-a, 05.02.2024 року по закупівлі ID: UA-2024-01-24-002842-a ОСОБА_1 , будучи уповноваженою особою Медичного реабілітаційного центру «Одеський» не відхилила тендерні пропозиції ФОП ОСОБА_4 , документи працівника якого, в частині наявності у працівника особової медичної книжки із чинним датами проходження медогляду, не відповідали вимогам затверджених тендерних документацій Замовника, а отже підлягали відхиленню відповідно абз.3 пп.2 п.44 Порядку №1178, п.1 ч.1 ст.31 Закону України «Про публічні закупівлі», до тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.164-14 КУпАП, а саме: невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону.
На думку судді вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.164-14 КУпАП, була доведена належними та допустимими доказами, які були зібрані уповноваженою особою на складання протоколу про адміністративні правопорушення і досліджені під час судового розгляду.
Відповідно до ст.33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення, зокрема враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст.35 КУпАП суддею не встановлено.
До обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст.34 КУпАП, суддя відносить щире розкаяння винної, вчинення адміністративного правопорушення вперше, позитивну характеристику за місцем роботу, та наявність на утриманні неповнолітньої дитини.
При цьому, суддя приймає до уваги відсутність заподіяння матеріальної шкоди Медичному реабілітаційному центру «Одеський», негативних наслідків внаслідок вчинення вказаного адміністративного правопорушення, зокрема у вигляді шкоди правам і свободам інших громадян, власності, громадському порядку, та робить висновок, що вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення носить малозначний характер.
Відповідно до ст.22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Таким чином, з метою виховання та запобігання вчинення ОСОБА_1 нових правопорушень, суддя вважає, що обґрунтованим та достатнім буде обмежитися усним зауваженням.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22, 33, 34, 35, 164-14, 251, 252, 280, 283, 284, 288, 289, 291, 294 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суддя
1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.164-14 КУпАП.
2. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КУпАП та обмежитись усним зауваженням.
3. Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
4. Ця постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Київський районний суд міста Одеси протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А.В. Щербіна