Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
22 серпня 2024 р. №520/26490/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) , Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, буд. 23,м. Черкаси,Черкаська область,18000, код ЄДРПОУ21366538) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області при відмові ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком;
- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо застосування усередненого показника середньої заробітної плати за 2023 рік у розмірі 3764,40 грн.;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Харківській області зробити обчислення пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру усередненого показника середньої заробітної плати за 2020 - 2022 роки, який становить 12444,64 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно при переході з пенсії державної служби на пенсію за віком застосував показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014-2016 роки. Позивач вважає, що підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки, починаючи з 01.03.2023, оскільки позивачу з 07.12.2009 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а на пенсію за віком відповідно до № 1058-ІV відповідач 1 автоматично перевів позивача 01.03.2023 вперше. Тобто, позивач вважає, що у даному випадку має місце первинне призначення йому пенсії у 2023 році на підставі Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачам надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачам через систему "Електронний суд" та надійшла в електронний кабінет користувачів, що підтверджується електронною роздруківкою.
Представник ГУ ПФУ в Харківській області надав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що з 07.12.2009 позивачу вперше призначено пенсію за віком згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування". Починаючи з 01.03.2023 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV на підставі п. 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-ІV, який передбачено, що особам, яким пенсію призначено, зокрема, відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" розмір яких, з урахуванням перерахунків, розрахований за нормами Закону № 1058-ІV буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійної справи. Так, як позивачу вже була призначена пенсія за віком, відсутні підстави для повторного призначення одного і того ж виду пенсії а також застосування показника середньої заробітної плати. Оскільки мало місце призначення одного й того ж самого виду пенсії (пенсії за віком), але за іншим законом, показник середньої заробітної плати при переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час первинного призначення пенсії за віком.
Представник ГУ ПФУ в Черкаській області надав відзив на позов. в якому заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав того, що правові підстави для застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2020-2022 роки при перерахунку пенсії позивача за віком у 2023 році відсутні, оскільки показник середньої заробітної плати по Україні за 2020-2022 роки застосовуються лише при первинному призначенні пенсії. Натомість, що у спірних правовідносинах відбулось переведення позивача автоматизованим способом на такий самий вид пенсії (пенсії за віком), однак згідно іншого закону. Просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.
Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 з 07.12.2009 перебував на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області як отримувач пенсії за віком, яку призначено згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
З 01.03.2023 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV на підставі п. 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, яким передбачено, що особам, яким пенсію призначено, зокрема, відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", розмір яких, з урахуванням перерахунків, розрахований за нормами Закону № 1058-ІV буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійної справи.
У серпні 2023 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії на підставі ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вказана заява позивача за принципом екстериторіальності розглянута ГУ ПФУ в Черкаській області, за результатом чого рішенням від 16.08.2023 № 963080126332 ОСОБА_1 повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії в 2023 році (за 2020-2022 роки), оскільки заявника автоматично переведено з пенсії за віком згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі п. 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV.
Позивач не погоджуючись з такими діями суб'єкта владних повноважень, звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV, він визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Згідно частини першої статті 9 Закону № 1058-ІV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами частини другої статті 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно з пунктом 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України № 1058-IV у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення.
З аналізу вищенаведених норм законодавства випливває, що частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У випадку переведення на інший вид пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Cудом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та до 01.03.2023 отримував пенсію за віком відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а з 01.03.2023 позивача переведено з пенсії за віком, призначеної за нормами Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", на пенсію за віком, призначену за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Тобто позивача з 01.03.2023 переведено на той самий вид пенсії (за віком), хоча й за нормами іншого закону.
Відтак, оскільки мало місце призначення одного й того ж самого виду пенсії (пенсії за віком), але за іншим законом, показник середньої заробітної плати при переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час первинного призначення пенсії за віком.
При цьому враховується правова позиція, сформована Верховним Судом у постановах від 29.11.2022 у справі № 560/4589/21, від 18.05.2023 у справі № 560/19830/21 та від 27.06.2023 у справі № 500/4392/2.
Враховуючи наведене, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства та беручи до уваги встановлені обставини справи, суд доходить висновку про відсутність підстав для призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року призначення такої пенсії (за 2020-2022 рр.), оскільки зміни виду пенсії не відбулось, а доводи позивача та представлені ним докази наразі не спростовують вказаних висновків суду.
Таким чином, ГУ ПФУ в Черкаській області правомірно відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2020-2022 рр., а відтак ГУ ПФУ в Черкаській області не допущено порушення прав та законних інтересів позивача у спірних правовідносинах.
Інші позовні вимоги, заявлені до ГУ ПФУ в Харківській області, є похідними, а тому також не можуть бути задоволеними.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відтак, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст.139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, буд. 23,м. Черкаси, Черкаська область,18000, код ЄДРПОУ21366538) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя А.С.Мороко