Ухвала від 22.08.2024 по справі 460/9383/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

22 серпня 2024 року м. Рівне№460/9383/24

Рівненський окружний адміністративний суд складі судді Максимчука О.О. після одержання позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій, перевіривши виконання вимог статтей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України),

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся через свого адвоката Андросюка Ігоря Сергійовича (далі - представник/адвокат позивача) до Рівненського окружного адміністративного суду з вказаним адміністративним позовом (позовною заявою) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач-1 або ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач-2 або ІНФОРМАЦІЯ_3 ), у якому позивач просить суд:

1) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо незарахування позивача на спеціальний військовий облік та не внесення позивача в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомостей про надану позивачу відстрочку;

2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 зарахувати позивача на спеціальний військовий облік, як особу що має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком до 06.05.2025;

3) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про надану позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком до 06.05.2025.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами частини 2 статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Для реалізації конституційного права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності вказаних суб'єктів у сфері управлінської діяльності в Україні створено систему адміністративних судів.

Порядок здійснення судочинства в адміністративних судах визначає КАС України, частиною 1 статті 5 якого передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог (частина 2 статті 9 КАС України).

Статтею 160 КАС України передбачено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування; позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. Водночас, приписами статтей 160, 161, 172 КАС України обов'язкові вимоги до форми і змісту позовної заяви та документів, що додаються до позовної заяви, а також правила об'єднання в одній позовній заяві декількох позовних вимог.

Умовами прийнятності позовної заяви до розгляду є її відповідність вимогам щодо форми і змісту, які визначені у статті 160, 161, 172 КАС України, а також дотриманні визначених статтею 122 КАС України строків звернення до суду, обов'язковому поданні переліку матеріалів, що повинні бути додані до неї, в тому числі і в частині сплати судового збору та, у разі пропуску строку звернення до суду, подання відповідного клопотання про його поновлення, доказів поважності причин його пропуску.

Тож право на судовий захист не є абсолютним. Законодавством встановлені вимоги, які мають бути дотримані особою, яка звертається до суду за захистом прав, свобод та інтересів.

Однак, подана позивачем до суду позовна заява не відповідає деяким вимогам, які встановлені наведеними вище приписам КАС України для позовної заяви, як умовам її прийнятності до розгляду адміністративним судом, а саме вимогам пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України, оскільки у позовній заяві відсутній зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Так, з тексту позовної заяви вбачається, що позивачем визначено двох відповідачів, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також ІНФОРМАЦІЯ_3 . Однак, позовні вимоги сформульовані і заявлені лише до одного відповідача, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , і при цьому позовна заява не містить будь-яких позовних вимог до другого відповідача за позовом, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зазначене свідчить про неузгодженість заявлених позовних вимог із суб'єктним складом відповідачів, визначених позивачем у позовній заяві.

Наведене формулювання позивачем змісту позовних вимог суперечить приписам пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України, оскільки звернені до суду вимоги позивача повинні бути адресовані кожному із відповідачів окремо, а тому позивачу слід уточнити суб'єктний склад учасників справи або сформулювати свої позовні вимоги таким чином, щоб вони були пред'явлені окремо до кожного відповідача із вказівкою на те, які дії повинні бути вчинені кожним із них.

Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У зв'язку з наведеним та керуючись статтями 160, 161, 172, 169 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій.

2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю 10 днів з дня вручення (отримання) позивачу цієї ухвали про залишення позовної заяви без руху.

3. Встановити позивачу спосіб усунення недоліків позовної заяви, а саме подання позивачем до суду належним чином оформленої позовної заяви відповідно до вимог статті 160 КАС України із уточненим суб'єктним складом відповідачів або з позовними вимогами, викладеними у відповідності до приписів статті 5 КАС України щодо кожного з відповідачів (у разі подання позову до декількох відповідачів), а також копій такої позовної заяви у кількості відповідно до кількості відповідачів.

4. Роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

5. Копію цієї ухвали надіслати позивачу і його представнику (за наявності).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Олександр МАКСИМЧУК