Справа № 949/1479/24
22 серпня 2024 року м. Дубровиця
Суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Тарасюк А.М., з участю прокурора Агатинської Н.А., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої в АДРЕСА_1 , працює головним бухгалтером комунального підприємства "Будинкоуправління" Дубровицької міської ради,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією №276, №275 та №274 від 23 липня 2024 року, ОСОБА_1 11 червня 2024 року об 11:14, 10:59 та 10:36 год. Перебуваючи на посаді головного бухгалтера комунального підприємства "Будинкоуправління" Дубровицької міської ради, будучи згідно підпункту "а" пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", посадовою особою юридичних осіб публічного права - суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог фінансового контролю, передбачених частиною 1 статті 45 Закону України "Про запобігання корупції", несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023, за 2022 та 2021 роки, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вказані адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП постановами судді від 12 серпня 2024 року об'єднані в одне провадження.
У судове засіданні ОСОБА_1 не з'явилася, хоча була належним чином повідомлена про місце і час розгляду справи. Однак подала заяву про розгляд справи без її участі. Свою вину у вчиненому правопорушенні визнала та пояснила, що не знала про обов'язок подавати вказані декларації у визначені законом строки.
Прокурор Дубровицького відділу Сарненської місцевої прокуратури Агатинська Н.А. у судовому засіданні просила визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки її вина, у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень, повністю доведена доказами, дослідженими в судовому засіданні. Просила застосувати до ОСОБА_1 стягнення у вигляді мінімального штрафу, визначеного санкцією цієї статті.
Заслухавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведена і підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її у точній відповідності з законом.
При цьому, висновок про наявність чи відсутність у діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження усіх обставин справи в їх сукупності (ст. 252 КУпАП).
У відповідності до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Так, положеннями ст. 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В силу положень п.п. "а" п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, члени Ради Національного банку України (крім Голови Національного банку України), особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, члени Ради нагляду за аудиторською діяльністю Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, які не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті, посадові особи та інспектори Інспекції із забезпечення якості Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, члени Ради Аудиторської палати України, посадові особи Аудиторської палати України та працівники комітету з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України та комітетів з контролю якості аудиторських послуг професійних організацій аудиторів та бухгалтерів, Голова, заступники Голови, інші члени Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, крім обраних з числа здобувачів вищої освіти та представників всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців, а також посадові особи секретаріату Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти;
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Частина 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно наказу № 54 від 18.08.2008 ОСОБА_1 з 19.08.2008 року переведено на посаду головного бухгалтера КП «Будинкоуправління» Дубровицької міської ради.
Згідно доданого до матеріалів справи Статуту КП «Будинкоуправління», дане підприємство засноване на міській комунальній власності, власником якого є Дубровицька міська рада та яке має статус юридичної особи.
Порядок утворення юридичних осіб публічного права визначений, зокрема, у листі Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 29 червня 2006 року №4643, де зазначається, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.
Серед функціональних обов'язків, які покладені на головного бухгалтера підприємства, є забезпечення ведення бухгалтерського обліку, організація роботи бухгалтерської служби, контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх видів господарських операцій, забезпечення неухильного дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів та ін, що визначено у посадовій інструкції головного бухгалтера, затвердженої керуючим КП "Будинкоуправління" Столярцем С.В. 08 липня 2008 року.
Разом з тим, Національним агентством з питань запобігання корупції надано роз'яснення суб'єктам декларування, а саме посадовим особам юридичних осіб публічного права, іншим особам, які зобов'язані подавати декларації відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".
Серед іншого, у Розділі "Суб'єкти декларування" НАЗК вказує, що суб'єктами, на яких поширюється дія Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону (пп. "а" п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону).
При цьому зауважує, що формулювання "які не зазначені у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону" означає, що Законом передбачена так звана ієрархія категорій суб'єктів декларування: якщо посада та/або вид діяльності особи підпадає під дію кількох пунктів ч. 1 ст. 3 Закону, така особа вважається декларантом за пунктом, який у ст. 3 закріплений вище.
Отже, до посадових осіб юридичних осіб публічного права, зокрема, належать керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар юридичної особи публічного права.
Виходячи з цього, відповідно до п.п. "а" п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером юридичної особи публічного права, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно рішення НАЗК від 10 червня 2016 року №3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за №960/29090, декларація заповнюється та подається суб'єктом декларування на вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом заповнення електронної форми особами, зазначеними у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", упродовж періоду, коли такі особи здійснюють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, - щороку у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року декларацію, що охоплює попередній звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно).
Відповідно до п. 2-1 прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції", декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 01 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 01 червня.
Разом з тим, відповідно до п. 2-7 Розділу ХІІІ Закону України "Про запобігання корупції", особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" (набрав чинності 12 жовтня 2023 року), подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Так, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року Указом Президента України №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введений воєнний стан, який діє на даний час.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2022 та 2023 роки, в термін не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті "nazk.gov.ua", ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік о 11:14 год. 11 червня 2024 року, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік - о 10:59 11 червня 2024 року та декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік - о 10:36 11 червня 2024 року.
Враховуючи встановлені обставини, витяг з реєстру, можна зробити висновок, що ОСОБА_1 знала про необхідність подання щорічної електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 та 2023 роки, але свідомо знехтувала вищевказаними вимогами та не вжила жодних заходів щодо своєчасного подання таких декларацій.
Пояснення ОСОБА_1 про те, що вона не подавала декларації, бо не знала, що такі треба подавати, не заслуговують на увагу та свідчать лише про намагання уникнути відповідальності.
Вказане підтверджується також наявним у матеріалах справи наказом №15 від 02 листопада 2015 року КП "Будиуправління", з метою виконання вимог законодавства України у сфері запобігання корупції, внесено зміни по посадової інструкції головного бухгалтера КП "Будиуправління", якими доповнено пунктами про те, що головний бухгалтер виконує обов'язки уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції в КП "Будинкоуправління в межах повноважень, визначених Типовим Положенням про уповноважений підрозділ (особу) з питань запобігання та виявлення корупції, затвердженим постановою КМУ від 04 вересня 2013 року №706 "Питання запобігання та виявлення корупції". Головний бухгалтер повинен знати законодавство України у сфері запобігання корупції.
При цьому, як зазначається у постанові Великої палати Верховного Суду від 24 січня 2021 року у справі №800/30/17 (990/1/1328/18), вжиття конструкції "повинна була дізнатися" слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строків.
Відповідно до абз. 9 п.п. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22 травня 2017 року №223-943/0/4-17 "Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією", під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Однак, як в ході збору доказів, так і в ході судового розгляду, поважних причин для несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічних декларацій не встановлено.
Отже, досліджені докази вважаю належними та допустимими, а в своїй сукупності - достатніми. Доказів, які б спростовували наведені в протоколах обставини, ОСОБА_1 надано не було.
Таким чином, враховуючи, що по справі зібрано достатньо доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, та які підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є всі підстави для притягнення її до адміністративної відповідальності.
Постанова суду, згідно ст. 283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, на достатніх і незаперечних доказах.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до ст. 33 КУпАП, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
При цьому, суд зважає на те, що на момент розгляду справи, ОСОБА_1 виконала свій обов'язок та подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 - 2022 роки.
Відповідно до ст.ст. 34, 35 КУпАП судом не встановлено обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
За перелічених фактичних обставин, враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, яка раніше не притягувалася до відповідальності, ступінь її вини, зважаючи на те, що вона виконала свій обов'язок та подала відповідні декларації, а також відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суд дійшов переконання, що необхідним та достатнім для її виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень є адміністративне стягнення у виді штрафу, враховуючи положення ч. 2 ст. 36 КУпАП, в мінімальному розмірі санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, який буде відповідати вимогам ст.ст. 23, 33 КУпАП і є співмірним скоєному.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, міститься у ст. 5 вказаного Закону.
Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1 до осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору не відноситься, а відтак, з неї слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 40-1, 284, 287, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. (вісімсот п'ятдесят гривень).
(Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів: ГУК у Рівн.обл/Дубров.міс.тг/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38012494, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA958999980313090106000017511, код класифікації доходів бюджету: 21081100, призначення платежу: адміністративний штраф (ПІБ) Дубровицький районний суд Рівненської області, код ЄДРПОУ 26406188).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_1 виданий 09.05.1996 Дубровицьким РВ УМВС України в Рівненській області, судовий збір у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) на користь держави в особі Державної судової адміністрації України:
отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106;
код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783;
банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001;
код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено до Рівненського апеляційного суду через Дубровицький районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, тобто 1700 грн. (одна тисяча сімсот гривень).
Суддя: підпис.
Згідно з оригіналом.
Суддя Дубровицького
районного суду Тарасюк А.М.