Постанова від 22.08.2024 по справі 685/857/24

Справа № 685/857/24

Провадження № 3/685/569/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2024 року

Суддя Теофіпольського районного суду Хмельницької області Турчин-Кукаріна І. В., за участі секретаря судового засідання Сусь А.А.,

прокурора Радчишина В.О.,

особи, щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України

про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який народився у селі Новоставці Теофіпольського району, зареєстрований та проживає у будинку АДРЕСА_1 , до 01.11.2023 займав посаду старшого державного інспектора відділу обліку платежів та зведеної звітності управління ГУ ДПС України у Хмельницькій області, пенсіонер,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади старшого державного інспектора відділу обліку платежів та зведеної звітності управління ГУ ДПС України у Хмельницькій областіта будучи відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам абз. 1 ч. 2 ст. 45 3акону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подав 31.01.2024 декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_2 підтримав протокол про адміністративне правопорушення № 302 від 12.07.2024, повідомив його зміст та обставини, викладені у матеріалах справи про притягнення до адміністративної відповідальності, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ОСОБА_1 у судовому засіданні після роз'яснення прав та обов'язків особи, яка притягається до адміністративної відповідальності повідомив, що знав про необхідність подати декларацію відповідного виду при звільненні з посади, проте помилково вважав, що під час дії воєнного стану такий обов'язок тимчасово призупинено на строк до трьох місяців після закінчення воєнного стану.

Як вбачається із дослідженого в судовому засіданні протоколу про адміністративне правопорушення № 302 від 12.07.2024, у місці, відведеному у протоколі для надання пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 зазначив, що про подачу декларації при звільненні він знав, проте не знав про її обов'язкове подання під час дії воєнного стану («через три місяці по закінченню військового стану»).

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IXвід 20.09.2023, який набрав чинності 12.10.2023, у розділі XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» пункт 2-7 викладено в новій редакції, згідно з якою з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX від 20.09.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом...».

Крім цього, зазначеним Законом України ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» викладено у новій редакції, за якою особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади старшого державного інспектора відділу обліку платежів та зведеної звітності управління ГУ ДПС України у Хмельницькій області01.11.2023 та будучи відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам абз. 1 ч. 2 ст. 45 3акону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подав 31.01.2024 декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є порушенням вимог фінансового контролю, яке тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На вимогу ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

За змістом ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У цій справі, окрім власного визнання вини ОСОБА_1 у наданих ним в судовому засіданні поясненнях, його вина підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 302 від 12.07.2024, складеним старшим оперуповноваженим 1-го сектору Управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України капітаном поліції Савіцьким Р.Ю., а також долученими до зазначеного протоколу та дослідженими в судовому засіданні копіями документів, а саме: копією наказу ГУ ДПС у Хмельницькій області від 01.11.2023 № 380-о «Про припинення державної служби та звільнення ОСОБА_1 », на підставі якого ОСОБА_1 звільнено з посади старшого державного інспектора відділу обліку платежів та зведеної звітності управління економічного аналізу за угодою сторін 01.11.2023, заявою ОСОБА_1 від 20.05.2019 про те, що йому роз'яснено вимоги Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014, витягом з наказу № 377-о від 28.09.2022 «Про присвоєння чергового рангу держаного службовця працівникам, згідно з яким ОСОБА_1 присвоєно 6 ранг державного службовця, копією посадової інструкції державного службовця - старшого державного інспектора Відділу обліку платежів та зведеної звітності Управління економічного аналізу (категорії державної служби В), затвердженої 17.06.2022, наявний підпис ОСОБА_1 про ознайомлення 20.06.2022, роздруківкою скриншоту із сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, де датою подання декларації при звільненні зазначено 31.01.2024 23 год 40 хв, роздруківкою зазначеної декларації при звільненні за період з 01.01.2023 по 01.11.2023 від 22.05.2024, із зазначенням дати та часу подання: 31.01.2024, 23 год 40 хв.

На виконання обов'язку, передбаченого ст. 245 КУпАП забезпечити своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності, а також на вимогу ст. 252 КУпАП оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку про вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Разом з тим, станом на дату та час розгляду і вирішення справи судом строк накладення адміністративного стягнення, визначеного ст. 38 КУпАП, пов'язаного з корупцією, а саме - шість місяців з дня його виявлення та не пізніше двох років з дня його вчинення, сплинув.

Зазначений у протоколі про адміністративне правопорушення № 302 від 12.07.2024 вид правопорушення об'єктивно виражений у формі бездіяльності, яка полягає у неподанні декларації у встановлений законом строк, а саме протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності.

Враховуючи публічність Єдиного державного реєстру декларацій та наявність доступу до нього органів, уповноважених на складання протоколу про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, за вказаних обставин, днем вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, у виді несвоєчасного подання без поважних причин декларації, слід вважати 02.12.2023.

02.12.2023 суб'єктам, уповноваженим на складання протоколу, стало відомо про порушення суб'єктом декларування вимог фінансового контролю і саме з цього дня розпочався перебіг шестимісячного строку накладення адміністративного стягнення, передбачений ст. 38 КУпАП та який сплинув 02.06.2024. Відтак, протокол про адміністративне правопорушення № 302 від 12.07.2024 складено поза межами зазначених у ст. 38 КУпАП строків, отримано судом 30.07.2024.

За вказаних обставин, станом на дату та час розгляду і вирішення справи судом строки накладення адміністративного стягнення, визначені ст. 38 КУпАП, пов'язані з корупцією, а саме - шість місяців з дня його виявлення та не пізніше двох років з дня його вчинення, минули.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчились строки, передбачені статтею 38 КУпАП.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 27, 38, 172-6, 221, 245-252, 276-279, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за фактом несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні, у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП - закрити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.

Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Теофіпольський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня її винесення.

У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Суддя: І.В. Турчин-Кукаріна