Постанова від 21.08.2024 по справі 200/3967/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2024 року справа №200/3967/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Мандрика Владислава Володимировича в інтересах ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року у справі № 200/3967/23 (головуючий І інстанції Ушенко С.В.) за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність щодо нарахування і виплати додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно дням безпосередньої участі в бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за період з квітня по листопад 2022 року, з урахуванням фактично виплачених сум; зобов'язати нарахувати і виплатити додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно дням безпосередньої участі в бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за період з квітня по листопад 2022 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року у задоволенні позовних вимог - відмовлено.

Представник позивача не погодився з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення, прийняти нове про задоволення позову, посилаючись на порушення норм матеріального права, неповне з'ясування обставин. Апелянт вважає, що для виплати додаткової грошової винагороди у розмірі до 100 000 грн не є обов'язковою виключно безпосередня участь у бойових діях, оскільки положення пункту 1 Постанови КМУ № 168 від 28.02.2022 року передбачають, зокрема, й здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Аналіз пункту 1 Постанови КМУ № 168 від 28.02.2022 р. свідчить про те, що для виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України у розмірі 100 000 грн достатньо встановлення наступних обставин: період дії воєнного стану; перебування на військовій службі; - безпосередня участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії; перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. Судом першої інстанції не було покладено на відповідача обов'язок доказування факту неприйняття позивачем участі у бойових діях або безпосередньої особистої участі у заходах з оборони, відсічі і стримування збройної агресії. Судом першої інстанції не було взято до уваги, що проблеми, які виникають підчас створення та обміну інформацією про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів не можуть мати негативні наслідки для такого військовослужбовця, а отже, й не може впливати на його особисті права, в тому числі на право отримання спірної додаткової винагороди. Позивачем була висловлена презумпція, що він брав безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, про що свідчить подана ним довідка від 07.01.2023 р. № 165 про безпосередню участь Позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України у період з 06.04.2022 р. по 04.05.2022 р., з 22.05.2022 по 01.12.2022 р. в м. Новогродівка Покровського району Донецької області.

Відповідачем надано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити у її задоволені.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».

За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).

За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, відзиву, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для скасування рішення, виходячи з наступного.

За витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 06.04.2022 року № 195 солдата ОСОБА_1 , призваного ІНФОРМАЦІЯ_1 6 квітня 2022 року, призначено на посаду радіотелефоніста-лінійного наглядача відділення управління взводу управління командира батареї реактивної артилерійської батареї бригадної артилерійської групи Військової частини НОМЕР_1 , і вважати таким, що з 6 квітня 2022 року справи та посаду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків.

За довідкою від 07.01.2023 року № 165, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 , позивач з 06.04.2022 року по 04.05.2022 року та з 22.05.2022 року по 01.12.2022 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в м. Новогродівка Покровського району Донецької області. Підстава: накази командира оперативно-технічного угруповання «Схід» № 96 від 01.05.2022 року, № 124 від 10.06.2022 року та наказ командира оперативно-технічного угруповання «Донецьк» № 122 від 08.12.2022 року.

Згідно довідки-розрахунку від 22 січня 2024 року № 0989/10/226 про нарахований дохід за період з квітня по листопад 2022 року позивач отримував додаткову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 в таких розмірах: квітень 2022 року - 25000 грн. (зарахований до списків частини 6 квітня); травень 2022 року - 49354,84 грн.; червень 2022 року - 80645,16 грн.; липень 2022 року - 30000 грн.; серпень 2022 року- 30000 грн.; вересень 2022 року-30000 грн.; жовтень 2022 року - 30000 грн.; листопад 2022 року - 30000 грн.; грудень 2022 року - 30000 грн. Тобто, позивач отримував додаткову винагороду, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 з розрахунку 30000 грн. у повному обсязі за спірний період. Додаткова винагорода, що передбачена зазначеною постановою Кабінету Міністрів України, з розрахунку 100000 грн. позивачу виплачувалась за безпосередню участь у бойових діях пропорційно дням виконання завдань у травні та червні 2022 року.

Згідно ч. 2 статті 1-2 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

За ч.ч. 1-3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування визначено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Воєнний стан в Україні триває по теперішній час.

За п. 1 Постанови № 168 (в її первинній редакції) було установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Згідно п. 5 Постанови № 168 вона набирає чинності з моменту опублікування, застосовується з 24.02.2022 року.

Згідно ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

За ч. 2 ст. 74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 07.01.2023 року № 165 позивач у спірний період брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, м. Новогродівка Покровського району Донецької області. Підстава: накази командира оперативно-технічного угруповання «Схід» № 96 від 01.05.2022 року, № 124 від 10.06.2022 року та наказ командира оперативно-технічного угруповання «Донецьк» № 122 від 08.12.2022 року.

Згідно п. 17 Розділу І «Загальні положення» Порядку № 260 на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.

Порядок та умови виплати зазначеної винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України встановлений рішенням Міністра оборони України, доведеним телеграмою від 25.03.2022 № 248/1298.

За п. 2 цього рішення на період дії воєнного стану військовослужбовцям (у тому числі військовослужбовцям строкової служби та курсантам вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти) встановлювати виплату щомісячної додаткової винагороди (пропорційно із розрахунку на місяць) в розмірах: 100000 гривень військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Згідно п. 3 рішення Міністра оборони України про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку командира військової частини (установи), до якої відряджений військовослужбовець.

В подальшому, Міністром оборони України, з метою врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, прийнято рішення від 23.06.2022 року № 912/з/29 (далі - рішення № 912/з/29).

За п. 1 Рішення № 912/з/29 під терміном «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи в районах у період здійснення зазначених заходів» (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка (який) веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил Оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій.

Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), був затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 р. за №453/37789 (зі змінами).

На його заміну наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004, затверджений Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

У цих переліках зазначені райони (у тому числі окремі райони Донецької області), де мали місце воєнні (бойові) дії. Проте, суд звертає увагу, що населений пункт Новогродівка відсутній у переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії.

На виконання вимог ухвали апеляційного суду від 24 липня 2024 року про витребування доказів - документального підтвердження безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях та забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з квітня 2022 року по листопад 2022 року включно, відповідачем надано відзив на апеляційну скаргу, до якого додано копії:

- пояснень ОСОБА_3 ;

- пояснень ОСОБА_4 ;

- пояснень ОСОБА_5 ;

- витягів з наказів на призначення на посаду військослужбовців, які надали пояснення.

У відзиві на апеляційну скаргу відповдіач зазначив таке.

В Позовній заяві ОСОБА_1 , вказано, що він перебував на території Новогродівської міської територіальної громади і зазначає, що дана територіальна громада відноситься до територій на яких ведуться бойові дії відповідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 (зі змінами) в редакції чинній на момент спору.

Водночас згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 (зі змінами) Новогродівська міська територіальна громада відноситься до територій можливих бойових дій та не була територією, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованою територією.

Згідно пояснень, наданих командиром реактивної артилерійської батареї військової частини НОМЕР_1 капітаном ОСОБА_4 , заступником командира реактивної артилерійської батареї з морально-психологічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 старшим лейтенантом ОСОБА_3 , головним сержантом-командиром бойової машини 2 реактивного артилерійського взводу реактивної артилерійської батареї військової частини НОМЕР_1 старший сержант ОСОБА_5 стало відомо, що солдат ОСОБА_1 у період з квітня 2022 року по листопад 2022 року у складі реактивної артилерійської батареї військової частини НОМЕР_1 виконував обов'язки військової служби на території тимчасового місця розташування реактивної артилерійської батареї військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_1 , що станом на травень 2022 року знаходилось за 41 км (по прямій лінії) до населеного пункту Піски, який був найближчим н.п. до села Новий Труд, в якому велись активні бойові дії.

Солдат ОСОБА_1 не був залучений до безпосередньої участі у бойових діях і виконання бойових завдань у період з квітня 2022 року по листопад 2022 року. 04.05.2022 під час виконання обов'язків військової служби в населеному пункті Новий Труд Донецької області ОСОБА_1 було отримане поранення в наслідок артилерійського обстрілу вищезазначеного населеного пункту. За період лікування після поранення, яке солдат ОСОБА_1 отримав 04.05.2022 виплата додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн, з розрахунку на місяць пропорційно кількості днів лікування відбулась вчасно та в повному обсязі.

Повернувшись після лікування до розташування підрозділу реактивної артилерійської батареї військової частини НОМЕР_1 в тимчасовому місці дислокації села Новий Труд Донецької області солдат ОСОБА_1 продовжив і надалі виконувати задання з забезпечення підрозділу реактивної артилерійської батареї, без залучення до участі в бойових діях, що в свою чергу виключало підстави для виплати додаткової винагороди з розрахунку 100 000 грн на місяць.

Отже, у військовій частині НОМЕР_1 відсутні бойові накази (бойові розпорядження); журнали бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад; рапорти (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах, так як солдат ОСОБА_1 безпосередньо не приймав участі в бойових діях за період з квітня 2022 року по листопад 2022 року.

Відповідно до довідки-розрахунку від 22 січня 2024 року № 0989/10/226 про нарахований дохід за період з квітня по листопад 2022 року позивач отримував додаткову винагороду відповідно до ПКМУ від 28.02.2022 в таких розмірах: Квітень 2022 року - 25000 грн.(зарахований до списків частини 6 квітня) Травень 2022 року - 49354,84 грн.(поранення) Червень 2022 року - 80645,16 грн.(поранення) Липень 2022 року - 30000 грн. Серпень 2022 року- 30000 грн. Вересень 2022 року-30000 грн. Жовтень 2022 року - 30000 грн. Листопад 2022 року - 30000 грн. Грудень 2022 року - 30000 грн.

Тобто позивач отримував додаткову винагороду, передбачену постановою КМУ від 28.02.2022 №168 з розрахунку 30 000 грн в повному обсязі за спірний період. Додаткова винагорода передбачена постановою КМУ від 28.02.2022 №168 з розрахунку 100 000 грн Позивачу виплачувалась пропорційно дням лікування після поранення в травні та червні 2022 року.

В апеляційній скарзі позивачем було піддано сумніву право Міністра оборони України врегульовувати порядок і умови виплати додаткової винагороди окремим дорученням, яким зокрема є Окреме доручення № 912/ з/29, військова частина НОМЕР_1 зазначає наступне:

по-перше, Постановою № 168 не встановлено, яким саме документом Міністр оборони України повинен визначати порядок і умови виплати додаткової винагороди. Так, у пункті 2 Постанови № 168 закріплено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів;

по-друге, наказом Міністерства оборони України від 01.04.2022 року № 98 «Про внесення зміни до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» (далі - наказ МОУ № 98) Розділ I Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 260, доповнено пунктом 17, яким визначено, що на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України. Відповідно до пункту 3 наказу МОУ № 98 цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року;

по-третє, підпунктом 24 пункту 10 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 року № 671, визначено, що Міністр дає обов'язкові для виконання військовослужбовцями, державними службовцями і працівниками апарату Міноборони доручення;

по-четверте, пунктом 2.1.6 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 07.04.2017 року № 124, визначений перелік документів, які створюються та використовуються у Збройних Силах України. До вказаного переліку включено також і окреме доручення (доручення). У абзаці чотирнадцятому пункту 2.1.6 вказаної Інструкції визначено, що окреме доручення (доручення) - форма реалізації управлінських повноважень командира (керівника), що передбачає визначення конкретного завдання, мети, строку та відповідальної за виконання посадової особи. Доручення надається до конкретно визначеного документа;

по-п'яте, якщо позивач не визнає окреме доручення № 912/з/29 таким, яке визначає порядок і умови виплати додаткової винагороди, то виникне ситуація, що винагорода в розмірі 30000 гривень виплачувалась йому безпідставно.

Командир військової частини НОМЕР_1 не має права не виконувати доручень Міністра оборони України, бо це кримінальне правопорушення.

Відповідно до статті 28 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 року № 548-XIV (далі - Статут), єдиноначальність є одним із принципів будівництва і керівництва Збройними Силами України і полягає в наділенні командира (начальника) всією повнотою розпорядчої влади стосовно підлеглих; наданні командирові (начальникові) права одноособово приймати рішення, віддавати накази.

Згідно із статтею 31 Статуту, начальники, яким військовослужбовці підпорядковані за службою, у тому числі і тимчасово, є прямими начальниками для цих військовослужбовців. Тобто Міністр оборони України є прямим начальником для командира військової частини НОМЕР_1 . Відкрита відмова виконати наказ начальника, а також інше умисне невиконання наказу тягне за собою кримінальну відповідальність за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених статтями 402 (Непокора) та 403 (Невиконання наказу) Кримінального кодексу України.

Також, відповідач звернув увагу суду на постанову Верховного Суду від 25 липня 2024 року у справі №340/5934/23 винесену складом колегії суддів Касаційного адміністративного суду, в точно аналогічній справі, де позивачем є ОСОБА_6 , який проходить службу в одному підрозділі з ОСОБА_1 , та який також не приймав участі в бойових діях.

Стосовно ухвали від 24 липня 2024 року №200/3967/23 про витребування доказів: як вже зазначалось вище в поясненнях у військовій частині НОМЕР_1 відсутні бойові накази (бойові розпорядження); журнали бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад; рапорти (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах, так як солдат ОСОБА_1 безпосередньо не приймав участі в бойових діях за період з квітня 2022 року по листопад 2022 року.

Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні належні, достовірні, достатні докази, наявність яких передбачена діючим законодавством, щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, зокрема, у квітні, липні, серпні, вересні, жовтні та листопаді 2022 року.

Крім того, факт перебування і виконання позивачем службових обов'язків (несення військової служби) на території Новогродівської міської територіальної громади під час дії воєнного стану не створює для відповідача обов'язку нарахування і виплати збільшеної додаткової винагороди, оскільки підставою для цього є документальне підтвердження безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для скасування рішення суду.

Керуючись ст.ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року у справі № 200/3967/23 за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 21 серпня 2024 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.А. Блохін

Е.Г. Казначеєв