21 серпня 2024 року Чернігів Справа № 620/3996/24
Чернігівський окружний адміністративний суд:
під головуванням судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Лавровської В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про відстрочення виконання рішення суду у справі № 620/3996/24,
Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області (далі - Управління, заявник) звернулось до суду із заявою про відстрочення виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі №620/3996/24 до 26.08.2024.
Заява мотивована тим, що на даний час виконання судового рішення ускладнюється введенням в Україні воєнного стану. Так,14.03.2022 всі бланки паспортів громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, які зберігались в УДМС України у Чернігівській області, в кількості 480 екземплярів, були знищені. З метою виконання судового рішення в даній справі, УДМС у Чернігівській області листом № 7401.3/8705-24 від 27.06.2024 звернулось до ДМС України про необхідність забезпечення УДМС у Чернігівській області необхідною кількістю бланків паспортів громадянина України зразка 1994 року, зокрема, для оформлення та видачі паспорта ОСОБА_1 Проте, отримання УДМС у Чернігівській області бланка паспорта громадянина України зразка 1994 року для виконання судового рішення в даній справі потребує певного часу, оскільки залежить від прийняття ДМС України відповідного наказу та фізичної доставки бланків. Отже, за таких обставин, УДМС просить відстрочити виконання рішення суду у справі № 620/3996/24.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Частиною другою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Як передбачено частиною четвертою статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи вищевикладене, судовий розгляд заяви про відстрочення виконання судового рішення здійснювався у відсутності осіб, які були належним чином повідомлені, без фіксування судового засідання звукозаписувальним технічним засобом, в письмовому провадженні, на підставі наявних у суду матеріалів справи.
Дослідивши матеріали заяви, суд зазначає.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.06.2024 у справі №620/3996/24, яке набрало законної сили 03.07.2024, зобов'язано Прилуцький відділ Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області оформити та видати паспорт громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у формі книжечки (на паперових носіях), відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Питання відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення визначає стаття 378 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Частиною п'ятою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Крім того, згідно із статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Отже, єдиною правовою підставою для відстрочення виконання судового рішення можуть бути виняткові обставини, які ускладнюють його виконання. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Вирішуючи подану Управлінням заяву, суд враховує, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 введено на території України воєнний стан, який продовжено станом на день розгляду заяви.
У зв'язку із введенням воєнного стану та враховуючи активні бойові дії в Чернігівській області, 14.03.2022 Управлінням знищено бланки паспортів громадянина України в кількості 480 штук, що підтверджується актом від 14.03.2022 №3 та доповідною запискою від 14.03.2022 №7401-1596/74.1-22 (а.с.61-66).
На підставі наведеної інформації, наказом ДМС України від 14.03.2022 №55 визнано недійсними бланки паспортів громадянина України зразка 1994 року в кількості 480 штук, які знаходились на балансі УДМС України у Чернігівській області (а.с.64-65).
З наведеного слідує, що в силу незалежних від заявника обставин, станом на 03.07.2024 він позбавлений можливості виконати рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від №620/3996/24 та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Разом з тим, відповідно до наданих суду доказів, УДМС України в Чернігівській області вживаються заходи щодо добровільного виконання рішення суду. Так, 27.06.2024 заявником до ДМС України направлено лист за №7401.3/8705-24 з проханням надати необхідну кількість бланків паспортів громадянина України для виконання рішення суду (а.с.66).
Підсумовуючи, суд зробив висновок, що з дня набрання рішенням суду законної сили виникли обставини, які істотно ускладнюють його виконання.
Ними є: дія воєнного стану, внаслідок якого УДМС України вилучила в Управлінні бланки паспортів у формі книжки. Суд не вдається до оцінки дій Служби, оскільки питання відноситься до сфери захисту національної безпеки.
Отже, беручи до уваги вказані обставини, суд дійшов висновку для задоволення заяви та відстрочення виконання рішення суду у справі №620/3996/24 до 26.08.2024.
Керуючись статтями 241-243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про відстрочення виконання рішення суду задовольнити повністю.
Відстрочити Управлінню Державної міграційної служби України в Чернігівській області виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі №620/3996/24 до 26.08.2024.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання та може бути оскаржена в порядку, встановленому ст.ст. 294-297 КАС України.
Суддя І.І. Соломко