Рішення від 21.08.2024 по справі 520/9942/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

21 серпня 2024 року № 520/9942/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд :

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром з 01.07.2021 року протиправною;

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” з 01.07.2021 року, після проведення перерахунку пенсії на виконання рішень Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 по справі №520/4564/2020, від 27.10.2021 по справі №520/17646/21 та від 16.01.2024 по справі №520/30792/23, протиправною;

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 індексації пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” у повному розмірі без обмеження індексації пенсії максимальним розміром 1500,00 грн. з 01.03.2023 року протиправною;

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 індексації пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році” у повному розмірі без обмеження індексації пенсії максимальним розміром 1500,00 грн. з 01.03.2024 року протиправною;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром:

з 01.07.2021 року з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”;

з 01.03.2022 року додатково з урахуванням індексації пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році”;

з 01.03.2023 року додатково з урахуванням індексації пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” у повному розмірі без обмеження індексації пенсії максимальним розміром 1500,00 грн.;

з 01.03.2024 року додатково з урахуванням індексації пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році” у повному розмірі без обмеження індексації пенсії максимальним розміром 1500,00 грн.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження у справі.

Суддя Кухар М.Д. з 19.06.2024 по 21.06.2024 та з 04.07.2024 по 05.07.2024 перебувала у відрядженні, з 08.07.2024 по 09.08.2024 перебувала у щорічній відпустці.

Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив, що Позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУПФУ) та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Позивачу призначена пенсія в розмірі 85% грошового забезпечення з 02.09.1998 року.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 по справі 520/4564/2020, яке набрало законної сили 14.12.2020, позов ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 90 % грошового забезпечення з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р., з 01.01.2018 р., здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018, з урахуванням виплачених сум з нарахуванням і виплатою компенсації втрати частини доходу.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 по справі520/17646/21, позов ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років з 01 квітня 2019 року у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФХ-102295 від 30.11.2020 та провести виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08.02.2022 по справі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 по справі № 520/17646/21 скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у обмеженні пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 01.04.2019 та зобов'язанні Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром з 01.04.2019.

Прийнято в цій частині нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у обмеженні пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 01.04.2019 та зобов'язанні Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром з 01.04.2019 - задоволено.

В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 у справі № 520/17646/21 залишено без змін. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2024 по справі №520/30792/23, яке набрало законної сили 16.02.2024, позов задоволено частково, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022, що враховується для перерахунку пенсії від 17.07.2023 №ФХ-102295 з 01.02.2022, наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В силу положень ст. ст. 255, 325 КАС України зазначені судові рішення набрали законної сили.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

В силу принципу юридичної визначеності не можна ставити під сумнів рішення яке набрало законної сили. Зазначеними судовими рішеннями, які набрали законної сили, встановлено право позивача на отримання пенсії: 1) з 01.04.2019 року в розмірі 90% грошового забезпечення, визначеного ІНФОРМАЦІЯ_2 в довідці від 30.11.2020 №ФХ-102295 та без обмеження пенсії максимальним розміром; 2) з 01.02.2022 у розмірі, визначеному з грошового забезпечення встановленого ІНФОРМАЦІЯ_2 в довідці від 17.07.2023 №ФХ-102295.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 по справі 520/17646/21 ГУПФУ здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 у розмірі 90% грошового забезпечення, визначеного ІНФОРМАЦІЯ_2 в довідці від 30.11.2020 №ФХ-102295, без обмеження пенсії максимальним розміром та призначило з 01.04.2019 пенсію до виплати у розмірі 27097,20 грн.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713), на підставі якої було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2021 та протиправно повторно зменшено розмір пенсії позивача з 90% до 70% грошового забезпечення та обмежено розмір пенсії максимальним розміром, у зв'язку з чим ОСОБА_1 з 01.07.2021 призначено пенсію до виплати у розмірі 18540,00 грн., чим порушив вимоги ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, яка передбачає, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2024 по справі №520/30792/23 ГУПФУ проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 та надані перерахунки пенсії з 01.02.2022 та з 01.03.2024, згідно з якими вбачається, що під час виконання зазначеного рішення суду ГУПФУ повторно порушене право позивача на отримання пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром: з 01.07.2021 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови КМУ №713; з 01.03.2022 року додатково з урахуванням індексації пенсії, встановленої постановою КМУ №118; з 01.03.2023 року додатково з урахуванням індексації пенсії, встановленої постановою КМУ №168 у повному розмірі без обмеження індексації пенсії максимальним розміром 1500,00 грн.; з 01.03.2024 року додатково з урахуванням індексації пенсії, встановленої постановою КМУ №185 у повному розмірі без обмеження індексації пенсії максимальним розміром 1500,00 грн.

Позивач, через свого представника звернувся до відповідача із запитом щодо зменшення розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення, нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 гривень яка передбачена постановою КМУ № 713 з 01.07.2021, нарахування та виплату індексації пенсії з 01.03.2023 на підставі постанови КМУ №168 та з 01.03.2024 на підставі постанови КМУ №185.

Листом від 26.03.2024 № 2000-0203-8/50822 ГУПФУ в Харківській області повідомило, що оскільки після перерахунку пенсії проведеного на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 по справі № 520/4564/2020 розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився більш ніж на 2000 гривень, з 01.07.2021 року щомісячну доплату до пенсії відповідно до постанови КМУ № 713 не встановлено.

З 01.02.2022 норму пенсії встановлено у розмірі 70% грошового забезпечення, оскільки рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2024 по справі №520/30792/23 (в листі помилково зазначено рішення від 29.01.2024 №520/35832/23) не містить зобов'язань щодо перерахунку пенсії з урахуванням 90% грошового забезпечення.

Розмір індексації пенсії проведеної на підставі постанов КМУ №168 та №185 обмежено розміром 1500 гривень.

Отже вказаним листом позивачу повідомлено про його порушене право на отримання пенсії у належному розмірі та фактично відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.

Перерахунок пенсії позивача, проведений ГУПФУ на виконання судових рішень по справам № 520/4564/2020, №520/17646/21 та №520/30792/23 з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, у зв'язку з чим позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови КМУ № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Аналогічні правові висновки викладені в постанові Верховного суду від 08.11.2022 по справі № 420/2473/22, від 02.03.2023 по справі № 600/870/22-а та від 04.04.2023 по справі № 380/25987/21.

Отже підстав щодо не нарахування та не виплати позивачу доплати до пенсії згідно постанови КМУ № 713 з 01.07.2021 немає.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» позивачу з 01.03.2023 року проведено перерахунок пенсії у зв'язку з її індексацією, внаслідок чого розмір його пенсії збільшився.

Станом на 01.03.2023 року основний розмір пенсії позивача, розрахований у розмірі 70% грошового забезпечення, з урахуванням індексації за 2022 рік складав 36723,37 грн. З урахуванням проведеної індексації з 01.03.2023 (36723,37*1,197) розмір пенсії з 01.03.2023 склав 38223,37 грн., оскільки сума індексації з 01.03.2023 обмежена розміром 1500,00 грн.

Сума індексації пенсії з 01.03.2023 з урахуванням встановленого постановою КМУ № 168 коефіцієнту 1,197 повинна становити 7234,50 (36723,37*0,197) грн., а розмір пенсії з індексацією - 43957,87 грн.

З урахуванням щомісячної доплати встановленої постановою КМУ №713 (2000,00 грн.) підсумок пенсії з розрахунку 70% грошового забезпечення з 01.03.2023 повинен був становити 45957,87 грн.

Проте ГУПФУ призначив позивачу пенсію з 01.03.2023 у розмірі 27097,20 грн., тобто з обмеженням максимальним розміром (встановленим на власний розсуд) та без урахування індексації.

Окрім того, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 23.02.2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» у відповідності до якої позивачу з 01.03.2024 року проведено перерахунок пенсії у зв'язку з її індексацією та протиправно визначено розмір індексації пенсії із застосуванням максимального розміру 1500,00 гривень.

Сума індексації пенсії з 01.03.2024 з урахуванням встановленого постановою КМУ № 185 коефіцієнту 1,0796 повинна становити 3499,05 (43957,87*0,0796) грн., а розмір пенсії з індексацією - 47456,92 грн.

З урахуванням щомісячної доплати встановленої постановою КМУ №713 (2000,00 грн.) підсумок пенсії з розрахунку 70% грошового забезпечення з 01.03.2024 повинен був становити 49456,92 грн.

Проте ГУПФУ призначив позивачу пенсію з 01.03.2024 у розмірі 27097,20 грн., тобто з обмеженням максимальним розміром (встановленим на власний розсуд) та без урахування індексації.

Позивач вважає, що своєю бездіяльністю, яка полягає у не нарахуванні та не виплаті позивачу пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 та без обмеження максимальним розміром (з 01.07.2021), додатково з урахуванням індексації пенсії встановленої постановами КМУ від 16.02.2022 №118 (з 01.03.2022), від 24.02.2023 № 168 без обмеження сумою 1500,00 гривень (з 01.03.2023) та від 23.02.2024 № 185 без обмеження сумою 1500,00 гривень (з 01.03.2024), відповідач порушує інтерес позивача який полягає в отриманні пенсії у розмірі встановленому чинним законодавством,що стало підставою звернення до суду.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вкаує наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 по справі 520/4564/2020, яке набрало законної сили 14.12.2020, встановлено право ОСОБА_1 на отримання пенсії у розмірі 90 % грошового забезпечення з 01.01.2018 р.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 по справі 520/17646/21 також визначено право ОСОБА_1 на отримання пенсії за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення з 01.04.2019 р.

Проте, під час проведення перерахунку пенсії з 01.07.2021 ГУПФУ протиправно зменшило розмір пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення.

Питання стосовно зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, було предметом розгляду у зразковій справі № 240/5401/18.

За результатами перегляду вказаної справи Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16 жовтня 2019 року погодилася з висновками Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладеним у рішенні від 5 лютого 2019 року, про наявність підстав для задоволення позову та про те, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі Постанови № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії.

Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Аналогічна позиція підтримана Верховним Судом в постанові від 16.03.2023 року по справі №580/8568/21.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи наведене суд дійшов висновку про протиправність зменшення призначеного розміру грошового забезпечення з 90% до 70% та відповідно, протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не нарахуванні та не виплаті позивачу пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з 01.07.2021 року а під час подальших перерахунків пенсії у зв'язку з її індексацією.

Також суд вказує, що Конституційний Суд України у рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким визнав такими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер.

Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.

Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Згідно пункту 2 резолютивної частини цього рішення положення частини 7 статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, з 20.12.2016 нечинною є ч. 7 ст. 43 Закону №2262-XII, а отже визначення максимального розміру пенсії не встановлено чинними положеннями Закону №2262-ХІІ.

Кабінет Міністрів України ігнорує рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 про визнання неконституційними положень ст. 43 Закону №2262-ХІІ в частині визначення максимального розміру пенсій військовослужбовців та у своїх постановах від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» протиправно зазначає про призначення щомісячної доплати та індексації пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19). Така правова позиція була в черговий раз підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19 (провадження 11-325апп21).

Судом також встановлено, що Позивачу призначена пенсія з 02.09.1998 року, що підтверджується розрахунком пенсії Міністерства оборони України за вислугу років.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту. У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн.

Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків.

Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00- 2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018. Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови КМУ № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови КМУ № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Проведений на виконання судових рішень від 09.07.2020 по справі 520/4564/2020, від 27.10.2021 по справі 520/17646/21 та від 16.01.2024 по справі №520/30792/23 перерахунок пенсії позивача відбувся з метою відновлення порушеного права позивача на належний розмір пенсії, право на отримання якої виникло до 01.03.2018, та не пов'язаний з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУПФУ на виконання судових рішень з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови КМУ № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови КМУ № 713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Аналогічні правові висновки викладені в постанові Верховного Суду від 08.11.2022 по справі № 420/2473/22, від 02.03.2023 по справі № 600/870/22-а та від 04.04.2023 по справі № 380/25987/21.

Також суд вказує, що 16.02.2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118).

Відповідно до пункту 1 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Згідно пункту 2 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

З урахуванням пункту 1 Постанови № 118 коефіцієнт збільшення складає 1,14.

З 01.03.2022 розмір пенсії позивача з урахуванням індексації пенсії розраховано ГУПФУ в Харківській області наступним чином: 32213,48 (основний розмір пенсії 70% від 46019,25)*1,14=36723,37 грн.

Проте, з урахуванням 90% грошового забезпечення визначеного уповноваженим органом: 41417,33 (основний розмір пенсії 90% від 46019,25)*1,14 =47215,76 грн., з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. встановленою постановою КМУ №713 = 49215,76 грн.

Також, 24 лютого 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі по тексту - Постанова № 168).

Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Згідно пункту 2 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

З урахуванням пункту 1 Постанови № 168 коефіцієнт збільшення складає 1,197. Пунктом 10 постанови КМУ №168 встановлено, що: - у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; - розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Згідно з положеннями статті 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-III (далі - Закон № 2017-ІІІ) законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо, зокрема, індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Стаття 19 Закону № 2017-III передбачає, що виключно законами України визначається величина порогу індексації грошових доходів громадян.

У постанові від 23.11.2023 у справі №200/1788/23 колегія суддів Першого апеляційного адміністративного суду зазначила, що положення абз. 2 п. 10 постанови КМ України від 24.02.2023 № 168 прямо суперечить приписам Конституції України, Законів України № 2262-XII, № 2017-III, № 1282-XII з врахуванням Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, які є спеціальними нормами та підлягають застосуванню органами Пенсійного фонду України в даних правовідносинах.

При цьому, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду відмовив у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 23.11.2023 у справі №200/1788/23.

Колегія суддів Другого апеляційного адміністративного суду у постанові від 07.03.2024 по справі №440/17706/23 також визнала протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо застосування з 01 березня 2023 року обмеження розміру збільшення перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» розміром 1500 гривень.

Окрім того, колегією суддів Київського окружного адміністративного суду прийнято рішення від 09.01.2024 по справі № 320/8511/23, яким: 1) визнано протиправним та нечинним в абзаці першому пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» застосування обмеження максимального розміру пенсії, визначеного законом; 2) визнано протиправним та нечинним абзац 2 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500 гривень.

Під час розгляду зазначеної справи колегією суддів Київського окружного адміністративного суду також враховані вимоги статті 19 Закону № 2017-III та висновки Першого апеляційного адміністративного суду викладені у постанові від 23.11.2023 у справі №200/1788/23, згідно з якими положення абз. 2 п. 10 постанови КМ України від 24.02.2023 № 168 прямо суперечить приписам Конституції України, Законів України № 2262-XII, № 2017-III, № 1282-XII з врахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, які є спеціальними нормами та підлягають застосуванню органами Пенсійного фонду України в даних правовідносинах, застосовуючи відповідно висновки Верховного Суду щодо питання правомірності обмеження пенсії максимальним її розміром викладену у постановах від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19, від 09.02.21 у справі № 640/2500/18, від 10.09.21 у справі № 300/633/19, від 24.09.21 у справі № 370/2610/17, від 06.11.2018 року у справі № 522/3093/17.

Таким чином, Таким чином, з 01.03.2023 розмір пенсії позивача з урахуванням індексації пенсії за 2022 рік виходячи з розміру 90% грошового забезпечення повинен становити: 56517,26 (47215,76*1,197) грн. З урахуванням щомісячної доплати встановленої постановою КМУ №713 (2000,00 грн.) підсумок пенсії з 01.03.2023 повинен становити 58517,26 грн.

Матеріалами справи підтверджується, встановленим обмеженням пенсії максимальним розміром сумою 27097,20 грн. знівельовано формально здійснену у перерахунку пенсії індексацію, оскільки фактично позивачу індексація пенсії з 01.03.2023 не виплачується.

Враховуючи, що Конституційним Судом України у рішенні № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року встановлена неправомірність обмеження розміру пенсії особи 10 (десятьма) прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, то відповідач при нарахуванні індексації позивачу не повинен зважати на максимальний розмір пенсії позивача.

Отже, норми постанови Кабміну України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» також неможливо застосувати в частині проведення індексації саме в межах максимального розміру пенсій військовослужбовців встановленого законом, оскільки жодним спеціальним законом таких обмежень станом на сьогодні не встановлено.

Судом також встановлено, що 23 лютого 2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185), на підставі якої з 01.03.2024 позивачу нараховується індексація пенсії.

Відповідно до пункту 1 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Згідно пункту 2 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 3 постанови КМУ №185 встановлено, що: - у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; - розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Таким чином, встановлені Кабінетом Міністрів України обмеження індексації пенсії у Постанові № 185 є ідентичними обмеженням, встановленим у Постанові №168, а отже у 2024 році змінився лише коефіцієнт збільшення, який з 01.03.2024 становить 1,0796.

Таким чином, з 01.03.2024 розмір пенсії позивача з урахуванням індексації пенсії повинен становити: 61016,03 (56517,26*1,0796) грн.

Сума індексації пенсії з 01.03.2024 становить 4498,77 грн., що перевищує максимальний розмір 1500 грн. встановлений Постановою № 185. З урахуванням щомісячної доплати встановленої постановою КМУ №713 (2000,00 грн.) підсумок пенсії з 01.03.2024 повинен становити 63016,03 грн., проте згідно з перерахунком пенсії проведеним з 01.03.2024 до виплати позивачу призначено пенсію у розмірі 27097,20 грн.

Суд вказує, що організаційно-правові та економічні заходи, спрямовані на забезпечення належного соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей пов'язані не з втратою працездатності, безробіттям або відсутністю достатніх засобів для існування (стаття 46 Конституції України), а особливістю виконуваних ними обов'язків щодо забезпечення однієї з найважливіших функцій держави - захисту суверенітету, територіальної цілісності України (частина перша статті 17 Основного Закону України).

Норми ч. 5 ст. 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.

Згідно зі ст. 13 Конвенції, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. При цьому ЄСПЛ у рішенні від 29.06.2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

Також, як наголошується ЄСПЛ у рішенні по справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права. Отже, обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права. Згідно Рішення ЄСПЛ по справі "Рисовський проти України" (Rysovskyyv. Ukraine) від 20.10.2011 року (заява № 29979/04), принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача перерахувати, нараховувати та виплатити позивачу пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром: з 01.07.2021 року з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови КМУ №713; з 01.03.2022 року додатково з урахуванням індексації пенсії, встановленої постановою КМУ №118; з 01.03.2023 року додатково з урахуванням індексації пенсії, встановленої постановою КМУ №168 у повному розмірі без обмеження індексації пенсії максимальним розміром 1500,00 грн.; з 01.03.2024 року додатково з урахуванням індексації пенсії, встановленої постановою КМУ №185 у повному розмірі без обмеження індексації пенсії максимальним розміром 1500,00 грн.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром з 01.07.2021 року протиправною.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” з 01.07.2021 року, після проведення перерахунку пенсії на виконання рішень Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 по справі №520/4564/2020, від 27.10.2021 по справі №520/17646/21 та від 16.01.2024 по справі №520/30792/23, протиправною.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 індексації пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” у повному розмірі без обмеження індексації пенсії максимальним розміром 1500,00 грн. з 01.03.2023 року протиправною.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 індексації пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році” у повному розмірі без обмеження індексації пенсії максимальним розміром 1500,00 грн. з 01.03.2024 року протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром:

з 01.07.2021 року з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”;

з 01.03.2022 року додатково з урахуванням індексації пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році”;

з 01.03.2023 року додатково з урахуванням індексації пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” у повному розмірі без обмеження індексації пенсії максимальним розміром 1500,00 грн.;

з 01.03.2024 року додатково з урахуванням індексації пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році” у повному розмірі без обмеження індексації пенсії максимальним розміром 1500,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір в розмірі 4844 (чотири тисячі вісімсот сорок чотири) грн.80 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кухар М.Д.