Ухвала від 19.08.2024 по справі 520/22711/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

19 серпня 2024 року Справа № 520/22711/24

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Ширант А.А., розглянувши матеріали адміністративного позову Дергачівської міської військової адміністрації Харківського району Харківської області (пл. Перемоги, буд. 5, м. Дергачі, Харківська обл., Харківський р-н, 62302, код ЄДРПОУ 44673786) до Відділу державної реєстрації Дергачівської міської ради (пл.Перемоги, буд. 5, м. Дергачі, Харківський р-н, Харківська обл., 62302) про припинення права власності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач просить суд:

- припинити право власності ВАТ "Дергачівський завод турбокомпрессор" на 7/100 частин комплексу стадіону "Авангард", розташованого за адресою: вул. Сумський шлях, 106, м. Дергачі, Харківський р-н, Харківська обл.;

- зобов'язати відділ державної реєстрації Дергачівської міської ради скасувати державну реєстрацію права власності ВАТ "Дергачівський завод турбокомпрессор" на 7/100, що розташовані за адресою: вул. Сумський шлях, 106, м. Дергачі, Харківський р-н, Харківська обл.

Позов обґрунтовано тим, що комплекс "Авангард" перебуває у спільній частковій власності позивача та ВАТ "Дергачівський завод турбокомпрессор". Ухвалою Господарського суду Харківської області від 30.07.2014 по справі про визнання банкрутом № Б-24/167-03 юридичну особу - ВАТ "Дергачівський завод турбокомпрессор" ліквідовано. Таким чином, у зв'язку з відсутністю співвласника позивач позбавлений можливості належним чином розпоряджатися майном.

Ознайомившись із матеріалами справи та, вирішуючи вказане питання, суд вважає, що поданий позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, враховуючи таке.

Згідно з п.1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Щодо юрисдикції адміністративного суду

Для реалізації конституційного права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у сфері управлінської діяльності в Україні створено систему адміністративних судів.

Порядок здійснення судочинства в адміністративних судах визначає Кодекс адміністративного судочинства України, який встановлює, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.1 ст. 2 КАС України).

Адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір (п.п. 1, 2 ч.1 ст.4 КАС України). Публічно-правовий спір - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Кожна особа має право в порядку, встановленому КАС України, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю (ч.1 ст.5 КАС України).

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п.1 ч.1 ст.19 КАС України).

Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч.1 ст.4 КАС України).

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій.

Наведене узгоджується з положеннями ст.ст. 2, 4, 19 КАС України, які закріплюють завдання адміністративного судочинства, визначення понять публічно-правового спору та суб'єкта владних повноважень, а також межі юрисдикції адміністративних судів.

Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Необхідно з'ясовувати, у зв'язку з чим виник спір та за захистом яких прав особа звернулася до суду.

Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення майнових правовідносин, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту майнових прав та інтересів.

Щодо змісту спірних правовідносин

З фактичних обставин справи вбачається, що спірні правовідносини виникли між позивачем та ВАТ "Дергачівський завод турбокомпрессор" у зв'язку з реалізацією права власності на комплекс стадіону "Авангард", розташованого за адресою: вул. Сумський шлях, 106, м. Дергачі, Харківський р-н, Харківська обл., а отже, існує спір про право, що виключає можливість розгляду цієї справи за правилами адміністративного судочинства.

Позивач у своїй позовній заяві порушує перед судом питання про скасування державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна - частину комплексу стадіону "Авангард", а що виникли між сторонами, не є відносинами влади і підпорядкування у розумінні КАС України, такі відносини не містять публічно-правової складової, а мають виключно майновий характер.

Щодо юрисдикції господарських судів

Відповідно до п. 6, 13 ч. 1 ст. 20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності, зокрема:

- справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці;

- вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами.

Отже, за суб'єктним складом сторін та сутністю спору ця справа підлягає розгляду господарським судом у порядку, визначеному нормами Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ч. 3 ст. 19 КАС України адміністративні суди не розглядають позовні вимоги, які є похідними від вимог у приватно - правовому спорі і заявлені разом з ними, якщо цей спір підлягає розгляду в порідку іншого, ніж адміністративне, судочинства і знаходить на розгляд відповідного суду.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що є підстави для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.

На підставі вищевикладеного, керуючись положеннями ст. ст. 5, 170, 241, 248, 256, 294, 295, 297 КАС України,

УХВАЛИЛА:

1. Відмовити у відкритті провадження.

2. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів до Другого апеляційного адміністративного суду з дня її підписання в порядку, передбаченому ст.294 КАС України.

Суддя А.А. Ширант