Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
20 серпня 2024 року № 520/5258/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не перерахування та не виплати (в тому числі обмеження максимальним розміром) пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат до додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат до додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" починаючи з 01.03.2023 року, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням виплачених сум
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області вчинено протиправні дії щодо не перерахування та не виплати (в тому числі обмеження максимальним розміром) його пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат до додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році". Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду Старосєльцевої О.В. від 04.03.2024 року, зокрема, прийнято позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за вищевказаним позовом; клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження - задоволено; вирішено здійснювати розгляд та вирішення справи одноособовим складом суду у порядку ст.263 КАС України; витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області засвідченні належним чином письмові докази, а саме: матеріали пенсійної справи позивача щодо призначення пенсії та здійснення всіх перерахунків пенсії з моменту призначення, у тому числі, станом на 01.03.2023року.
Представником відповідача через канцелярію суду було подано пояснення, в яких вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує. Також, представником відповідача зазначено, що позивач перебуває на обліку в управлінні як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року №2262-ХІІ. Із посиланням на положення постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” вказано, що п.10 останньої установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1- 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 грн, але вказаний припис є саме умовою виплати індексації та не регулює загальний розмір пенсії до виплати. Водночас представником відповідача вказано, що встановлення верхньої межі суми індексації не є тотожним регулюванню саме максимального розміру пенсії, а відтак відповідач правомірно обмежив суму індексації пенсії до виплати, що обумовлено умовами виплати такої індексації, а не обмеженням пенсії максимальним розміром. Крім того, представником відповідача вказано, що доводи позивача у позовній заяві зводяться до неправомірності дій Кабінету Міністрів України, що полягають у прийнятті Постанови №168 у чинній редакції, проте останній вимог до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною Постанови №168 чи її окремих положень не заявляє. Відтак зазначена постанова є чинною, у встановленому законом порядку протиправною не визнавалась.
У зв'язку зі звільненням судді з посади проведено повторний автоматизований розподіл справи.
Згідно проведеного повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями дану адміністративну справу 10.06.2024 року передано в провадження судді Мельникова Р.В.
Ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду Мельникова Р.В. від 12.06.2024 року адміністративну справу за вказаним вище позовом прийнято до розгляду.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно із положеннями п.2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову та заперечень, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером, пенсія якому призначена за вислугу років згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Під час розгляду справи встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01.11.2023 року у справі №520/23136/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 09.02.2023 р. № ФХ-110457 виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) на підставі довідки виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки від 09.02.2023 р. № ФХ-110457 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011 -XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”; стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 858,88 грн (вісімсот п'ятдесят вісім гривень 88 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344).
За даними програми “Діловодство спеціалізованого суду “ДСС)” встановлено, що судове рішення у вказаній справі не було оскаржено в апеляційному порядку та набрало законної сили.
Положеннями ч.4 ст. 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Судом встановлено доводи позивача стосовно того, що він звернувся до відповідача із зверненням щодо надання йому інформації щодо обрахунку розміру його пенсії та нарахування індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168.
Листом Головного управління Пенсійного фонду країни в Харківській області від 26.01.2024 року №2000-0309-8/15785 позивача, зокрема, було повідомлено про те, що перерахунок щодо індексації пенсії відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” проведено. Також зазначено, що рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.
В якості додатків до зазначеного листа, зокрема, надано перерахунки пенсії позивача з 01.03.2023 року з 01.04.2019 року та розрахунок пенсії до доплату (виплату, утримання) пенсії, складений 24.01.2024 року.
Зі змісту позовної заяви встановлено доводи позивача стосовно того, що з наданих йому перерахунків з 01.03.2023 року вбачається, що відповідач перерахував та виплатив йому доплату згідно із постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року, хоча доплата згідно вказаної постанови не є тотожною доплаті згідно із постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року. Водночас позивачем вказано і що долучений відповідачем розрахунок від 24.01.52024 року, згідно якого з 2019 року по даний час жодних індексацій йому не проводилось (не виплачувалось), про що свідчать стовпчики «Індексація», «Коефіцієнт індексації» з нульовими показниками. Отже виплата йому вказаної індексації насправді не проводилась.
Матеріали справи свідчать, що згідно із протоколом за пенсійною справою позивача від 01.03.2023 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” позивачу здійснено індексацію його пенсії з 01.03.2023, яка склала 1500,00 грн.
Станом на 01.03.2023 року після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду розмір становив 53% грошового забезпечення 9653,94 грн, який включає, зокрема: основний розмір пенсії - 7152,58 грн, індексація базового ОСНП 2022 - 1001,36 грн, індексація базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн.
Позивач, вважаючи свої права порушеними, звернувся до суду із позовом у цій справі.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
У положеннях ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Водночас, суд зазначає, що приписами ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з ч.1 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення індексацій пенсій врегульований Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” (далі - Постанова №168).
Пунктами 1 та 2 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Пунктом 10 Постанови №168 передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Враховуючи вищевикладене, слід дійти висновку про те, що позивач має право на підвищення на коефіцієнт збільшення та нарахування індексації до розміру його пенсії з 01.03.2023 року.
З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що згідно із протоколом за пенсійною справою позивача від 01.03.2023 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” позивачу нараховано індексацію його пенсії з 01.03.2023, яка склала 1500,00 грн.
Станом на 01.03.2023 року після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду у розмір становив 53% грошового забезпечення 9653,94 грн, який включає, зокрема: основний розмір пенсії - 7152,58 грн, індексація базового ОСНП 2022 - 1001,36 грн, індексація базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн.
Також, відповідач листом від 26.01.2024 року повідомив позивача про обставини того, що на виконання рішення суду у справі №520/23136/23 було здійснено перерахунок його пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.02.2023 року №ФХ-110457, за результатом чого нараховано різницю в пенсії за період з 01.04.2019 до 31.01.2024 року.
Отже, позивачу визначено розмір пенсії з 01.03.2023 року із врахування нарахованої індексації.
Водночас, суд зазначає, що і розрахунок на доплату сум пенсії, складений на виконання судового рішення у справі №520/23136/23 містить в собі суми пенсії з 01.03.2023 року із урахуванням індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”.
З огляду на встановлені під час розгляду справи обставини, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не перерахування та не виплати його пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат до додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".
Стосовно позовних вимог позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обмеження максимальним розміром його пенсії, починаючи з 01.03.2023 року, суд зазначає таке.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом № 3668-VI, який набрав законної сили 01.10.2011 року.
Відповідно до положень статті 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Суд зазначає, що матеріали справи не містять в собі доказів того, що розмір пенсії ОСОБА_1 було обмежено максимальним.
Відтак, підстави для задоволення позовних вимог позивача в цій частині відсутні.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.2, 6-11, 14, 77, 78, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром 3 під., 2 пов., м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Мельников Р.В.