Справа № 500/2681/24
21 серпня 2024 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (надалі, відповідач - 1), ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі, відповідач - 2), в якому просить визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не врахування пільгової вислуги ОСОБА_1 , сформованої за періоди служби в ОВС (з 17.03.1994 по 16.11.1998 та з 01.01.2001 по 11.07.2002) в Наказі командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 05.11.2023 №283; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 врахувати пільгову вислугу ОСОБА_1 , сформовану за періоди служби в ОВС (з 17.03.1994 по 16.11.1998 таз 01.01.2001 по 11.07.2002), про що внести зміни в Наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 05.11.2023 №283; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 зарахувати до календарної вислуги років ОСОБА_1 , яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні з розрахунку один місяць служби за півтора місяця та зазначити у відповідних документах календарну вислугу, яка дає право на призначення пенсії відповідно до пункту «б» ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262, зараховану на пільгових умовах -14 років 2 місяці 23 дня; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 підготувати та подати документи передбачені законодавством до ІНФОРМАЦІЯ_2 із зазначенням у відповідних документах календарної вислуги ОСОБА_1 , яка дає право на призначення пенсії відповідно до пункту «б» ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262, зарахованої на пільгових умовах -14 років 2 місяці 23 дня; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та подати до Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області подання та інші документи передбачені законодавством (із зазначенням у відповідних документах календарної вислуги, яка дає право на призначення пенсії, зарахованої на пільгових умовах -14 років 2 місяці 23 дня) для призначення пенсії ОСОБА_1 , відповідно до пункту «б» ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262.
Позов обґрунтований тим, що позивач вважає, що бездіяльність відповідача, щодо не врахування його пільгової вислуги в Наказі №283 та щодо пов'язаних з пільговою вислугою подальших дій стосовно її зарахування до календарної вислуги, яка дає право на призначення пенсії, підготовки та подання документів передбачених законодавством до ІНФОРМАЦІЯ_2 для подальшого подання відповідних документів до Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області для призначення пенсії згідно з пунктом «б» ч. 1 ст. 12 Закон №2262, є протиправною та такою, що порушує гарантовані конституційні соціальні права позивача на пенсійне забезпечення, що і слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 01.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачам встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Заперечуючи проти позовних вимог, представник Військової частини НОМЕР_1 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні даного позову. Просить врахувати, що перед звільненням позивача з військової служби, з ним було проведено бесіду та складено відповідний аркуш бесіди, де позивачу було доведено під підпис розрахунок його вислуги років. На момент підписання даного аркушу позивач не мав заперечень стосовно обчислення вислуги років. Вказує, що під час проходження військової служби у Військовій частині НОМЕР_1 документи, що дають підстави на обчислення вислуги років на пільгових умовах позивачем не надавались. Після звільнення з військової служби позивач до Військової частини НОМЕР_1 щодо правильності обчислення вислуги років не звертався. Також, звертає увагу суду на тому, що накази МВС: №018 від 28.08.2001 року «Про затвердження переліку посад начальницького складу, які несуть службу у підрозділах оперативної служби та підрозділах оперативно-технічних заходів, час проходження на яких зараховується на пільгових умовах» та №361 від 29.07.2008 року «Про затвердження Переліку посад працівників підрозділів карного розшуку органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця» станом на час звернення позивача до суду втратили чинність.
Від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву до суду не надходило.
Судом встановлено, що у відповідності до Наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №283 від 05.11.2023 позивача, звільненого наказом командира Військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 31.10.2023 за №214 з військової служби у відставку на підставі статті 26 частини 4 пункту 2 підпункту "г" (через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) - у зв'язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи) Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", з 05.11.2023 знято з грошового забезпечення та виключено зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , знято з усіх видів забезпечення та з забезпечення продуктами для приготування їжі в польових умовах з 06.11.2023; позивач вважається таким що 05.11.2023 справи та посаду здав та направлений для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно даного Наказу, календарна вислуга позивача становить 11 років 01 місяць 18 днів, загальна вислуга - 11 років 01 місяць 18 днів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до статей 1 та 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII), військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до статті 17-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом. Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України та Національному антикорупційному бюро України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України
Згідно постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону Кабінет Міністрів України постановив, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» і «з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються: військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року №530, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 року за №1294/26071, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (надалі Положення №530).
У відповідності до п. 2.1 Положення №530, особам, звільненим з військової служби, які мають право на пенсію відповідно до Закону, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються, серед іншого, служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Пункту 2.9 Положення №530 передбачає, що обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється за послужним списком та іншими документами з особової справи військовослужбовця.
Згідно пункту 2.10 Положення №530, перед представленням військовослужбовців до звільнення з військової служби управління (відділ) персоналу уточнює дані про проходження ними служби, а в необхідних випадках і дані про навчання в цивільних вищих (або колишніх середніх) навчальних закладах до прийняття (призову) на військову службу, підтверджує в послужних списках з їх особових справ періоди служби та іншої діяльності, що підлягає зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні, і окремо - на умовах, передбачених пунктом 2.2 цього розділу, або на пільгових умовах, після чого разом з відповідними підрозділами персоналу.
До того ж, відповідно до пункту 234 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (далі - Положення) - перед звільненням військовослужбовців уточнюються дані про проходження ними військової служби, документально підтверджуються періоди служби, що підлягають зарахуванню до вислуги в календарному та пільговому обчисленні, проводиться розрахунок вислуги років військової служби.
Інформація про розраховану вислугу років військової служби доводиться військовослужбовцю під підпис перед оформленням документів для його звільнення з військової служби. У разі незгоди з розрахунком вислуги років військової служби військовослужбовець повинен письмово обґрунтувати свої заперечення на аркуші з розрахунком вислуги років і засвідчити їх своїм підписом. У разі відмови військовослужбовця підписати розрахунок вислуги років про це робиться відповідний запис на цьому ж аркуші та засвідчується підписами осіб, які були присутні під час бесіди. Заперечення військовослужбовців щодо розрахунку вислуги років військової служби розглядаються командирами військових частин перед оформленням документів для звільнення з військової служби. Спірні питання щодо заліку вислуги років окремих періодів служби для призначення пенсії розглядаються спеціальною комісією Міністерства оборони України.
Суд враховує, що перед звільненням позивача з військової служби, з ним було проведено бесіду та складено відповідний аркуш бесіди, де позивачу було доведено під підпис розрахунок його вислуги років. Доказів наявності заперечень стосовно обчислення вислуги років у цій справі судом не здобуто та учасниками справи суду не подано.
З наведеного мотиву при вирішенні даної справи по суті суд приймає до уваги доводи представника відповідача - 1 з приводу того, що під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 документи, що дають підстави на обчислення вислуги років на пільгових умовах позивачем не надавались, про що судом також не здобуто жодних доказів.
Крім цього, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
На думку суду, у цій справі позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 щодо не врахування пільгової вислуги ОСОБА_1 , сформованої за періоди служби в ОВС (з 17.03.1994 по 16.11.1998 та з 01.01.2001 по 11.07.2002) в Наказі командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 05.11.2023 №283, зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 врахувати пільгову вислугу ОСОБА_1 , сформовану за періоди служби в ОВС (з 17.03.1994 по 16.11.1998 таз 01.01.2001 по 11.07.2002), про що внести зміни в Наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 05.11.2023 № 283, зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 зарахувати до календарної вислуги років ОСОБА_1 , яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні з розрахунку один місяць служби за півтора місяця та зазначити у відповідних документах календарну вислугу, яка дає право на призначення пенсії відповідно до пункту «б» ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262, зараховану на пільгових умовах -14 років 2 місяці 23 дня, є передчасними, адже спір в цій частині фактично не існує, оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б свідчили про те, що позивач після звільнення з військової служби звертався з даними питаннями до відповідача.
При цьому, оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні вказаних вище позовних вимог, до задоволення не підлягає й решта позовних вимог, а саме: щодо зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 підготувати та подати документи передбачені законодавством до ІНФОРМАЦІЯ_2 із зазначенням у відповідних документах календарної вислуги ОСОБА_1 , яка дає право на призначення пенсії відповідно до пункту «б» ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262, зарахованої на пільгових умовах -14 років 2 місяці 23 дня, зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та подати до Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області подання та інші документи передбачені законодавством (із зазначенням у відповідних документах календарної вислуги, яка дає право на призначення пенсії, зарахованої на пільгових умовах -14 років 2 місяці 23 дня) для призначення пенсії ОСОБА_1 , відповідно до пункту «б» ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262.
При цьому, суд вважає, що позивач не позбавлений права звернутися до відповідача - 1 із відповідним зверненням щодо зарахування спірних періодів служби з 17.03.1994 року по 16.11.1998 року та з 01.01.2001 року по 11.07.2002 року в органах внутрішніх справ до вислуги років на пільгових умовах, до календарної вислуги, а також внесення відповідних змін у Наказ командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №283 від 05.11.2023.
Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі Руїз Торія проти Іспанії, параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.
У рішенні Петриченко проти України (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими. Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.
Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи та докази, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає до задоволення повністю.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено та підписано 21 серпня 2024 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3 );
відповідачі:
Військова частина НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ),
ІНФОРМАЦІЯ_5 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ).
Головуюча суддя Дерех Н.В.