21 серпня 2024 року Справа № 480/7360/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду у м. Суми заяву Головного управління ДПС у Сумській області до Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Сумській області звернулось до Сумського окружного адміністративного суду із заявою до Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради, і просить суд стягнути з Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради за рахунок коштів на рахунках / електронних гаманцях платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг / емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, а також за рахунок готівки, що належить цьому платнику податків податковий борг:
- надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державними та місцевими бюджетами) загальною сумою 940 990,26 грн отримувач ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/13020401 на р/рUA188999980333169359000018540, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти загальною сумою 1 524 742,16 грн, отримувач ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/19010200 на р/р UA838999980333139363000018540, код отримувача 37970404 банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- рентна плата за користування надрами для видубування інших корисних копалин загальнодержавного значення загальною сумою 3 036 162,89 грн отримувач ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/13030100 на р/р UA288999980333149366000018540, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності (міської/селищної/сільської територіальної громади) загальною сумою 1 958 146,00 грн отримувач ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/11020202 на р/р UA968999980334129806000018540, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Заява обґрунтована тим, що КП "Міськводоканал" СМР, всупереч вимог Податкового кодексу України, порушило строки та повноту сплати самостійно задекларованого та узгодженого грошового зобов'язання, у зв'язку з чим, податковий борг у загальному розмірі 7 460 041,31 грн відповідачем несплачений.
КП "Міськводоканал" СМР надав до суду відзив на позовну заяву, у якому позов визнає у повному обсязі, підтверджує обставини, зазначені податковим органом в заяві щодо наявності податкового боргу. КП "Міськводоканал" СМР зазначив, що вказані суми дійсно були задекларовані у сумі 7 460 041,31 грн, які відповідачем не сплачені. Крім того, КП "Міськводоканал" СМР у відзиві просить судове засідання проводити без участі представника відповідача.
Судом відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 21.08.2024, розгляд справи ухвалено за заявою проводити за правилами ст. 283 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
КП “Міськводоканал” СМР зареєстровано як юридична особа, є платником податків і зборів (а.с.8-10).
Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 ПК України кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачений обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 ПК України).
Відповідно до пункту 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно з п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Відповідно до п.54.1 ст.54, п.57.1 ст. 57 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 240.1 ст. 240 ПК України платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: 240.1.1. викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; 240.1.2. скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; 240.1.3. розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання); 240.1.4. утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); 240.1.5. тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.
Відповідно до п. 249.1 ст. 249 ПК України суми податку обчислюються за податковий (звітний) квартал платниками податку.
Відповідно до п. 251.1 ст. 251 ПК України рентна плата складається з: 251.1.1. рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин; 251.1.2. рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; 251.1.3. рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України; 251.1.4. рентної плати за спеціальне використання води; 251.1.5. рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів; 251.1.6. рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.
Згідно з п. 255.12 ст. 255 ПК України порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу.
Відповідно до п. 257.3 ст. 257 ПК України платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки.
Згідно з п. 257.1 ст. 257 ПК України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.
Відповідно до пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Судом встановлено, що відповідачем самостійно було подано:
- розрахунок з екологічного податку за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти від 07.08.2024 №9223383393 на суму 1524742,16 грн (а.с. 15);
- розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 07.08.2024 №92233845814 на суму 3036162,89 грн (а.с. 16-17);
- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води (за платежами, що розподіляються між державними та місцевими бюджетами) від 07.08.2024 №9223384588 на суму 277586,72 грн (а.с. 13) та від 07.08.2024 №9223384611 на суму 663403,54 грн (а.с. 14).
- податкову декларацію з податку на прибуток підприємства та фінансових установ комунальної власності (міської/селищної/сільської територіальної громади) від 07.08.2024 №9223420451 на суму 1958146,00 грн (а.с. 18-19).
Крім того, наявність податкового боргу підтверджується витягом з історії недоїмок, сформованої на підставі ІКС "Податковий борг", витягу із ІКПП ІКС Податковий блок КП "Міськводоканал" СМР (а.с. 11).
Сума податкового боргу у загальному розмірі 7 460 041,31 грн не було сплачено у строки, визначені ПК України та залишається не сплаченим станом, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами та визнається відповідачем у повному обсязі.
Відповідно до п. 257.5 ст. 257 ПК України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається у згодженою.
Відповідно до п.п. 56.11 ст.56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання самостійно визначене платником податків.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України сума узгодженого грошового зобов'язання не сплаченого платником податку на встановлений строк набуває статусу податкового боргу
КП "Міськводоканал" СМР не було сплачено узгоджене податкове зобов'язання, тому за КП "Міськводоканал" СМР, станом на момент розгляду справи, обліковується заборгованість у загальному розмірі 7 460 041,31 грн.
Згідно з п.59.1 ст. 59, п.60.6 ст. 60 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане (вручене) податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що податковим органом сформовано податкову вимогу форми "Ю" від 29.05.2015 №423-23 (а.с.12), яка була вручена представнику КП "Міськводоканал" СМР 10.06.2015.
Відповідно до п.п.20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України податковий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з п. 95.4 ст. 95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Узгоджена сума грошового зобов'язання своєчасно та в повному обсязі не була сплачена, заборгованість перед бюджетом на момент розгляду справи не погашена та складає 7 460 041,31 грн, доказів сплати КП "Міськводоканал" СМР боргу суду не надано, сума боргу відповідачем визнається, підтверджується наданими заявником доказами.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у відповідності до вимог Податкового кодексу України, шляхом стягнення з відповідача суми податкового боргу в загальному розмірі 7 460 041,31 грн. за рахунок коштів на рахунках електронних гаманцях платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Керуючись ст.ст. 6-10, 90, 255, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Заяву Головного управління ДПС у Сумській області до Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради (код ЄДРПОУ 03352455, вул. Білопільський шлях, буд. 9, м. Суми, Сумська область) за рахунок коштів на рахунках електронних гаманцях платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків податковий борг загальною сумою 7 460 041,31 грн, а саме:
- надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державними та місцевими бюджетами) загальною сумою 940 990,26 грн отримувач ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/13020401 на р/рUA188999980333169359000018540, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти загальною сумою 1 524 742,16 грн, отримувач ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/19010200 на р/р UA838999980333139363000018540, код отримувача 37970404 банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- рентна плата за користування надрами для видубування інших корисних копалин загальнодержавного значення загальною сумою 3 036 162,89 грн отримувач ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/13030100 на р/р UA288999980333149366000018540, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності (міської/селищної/сільської територіальної громади) загальною сумою 1 958 146,00 грн отримувач ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/11020202 на р/р UA968999980334129806000018540, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Рішення підлягає негайному виконанню. Подання апеляційної скарги на рішення суду не перешкоджає його виконанню.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Гелета