Справа № 420/17794/23
21 серпня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
І. Зміст позовних вимог.
До суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якій просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12.06.2023 року №15265-14713/Т-02/8-1500/23 у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_2 в сумі 50 % від щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням довідок про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за №1002/23, №1003/23, №1004/23, №1005/23, № 1006/23, №1007/23, №1008/23, №1009/23, №1010/23, №1011/23, №1012/23, №1013/23 від 15.05.2023 року Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2015 року перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50 % від щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_2 з урахуванням довідок про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за №1002/23, №1003/23, №1004/23, №1005/23, № 1006/23, №1007/23, №1008/23, №1009/23, №1010/23, №1011/23, №1012/23, №1013/23 від 15.05.2023 року Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області по теперішній час та здійснити виплату недоотриманої суми.
II. Позиція сторін.
На обґрунтування вказаних вимог позивачка зазначає, що вона перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та з серпня 2006 року отримую пенсію у зв'язку з втратою годувальника, призначену відповідно до Закону України ''Про державну службу” № 3724-ХІІ від 16.12.93. Померлому годувальнику голові Ізмаїльського районного суду ОСОБА_2 звільненого у відставку було встановлено з 10 січня 2000 року щомісячне довічне грошове утримання у розмірі 90 відсотків заробітку/стаж роботи для довічного грошового утримання складає 33 роки 5 місяців/ відповідно до п.4 ст.43 Закону України «Про статус суддів». Позивачка звернулась до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії в разі утрати годувальника на підставі довідок про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за №1002/23, №1003/23, №1004/23, №1005/23, №1006/23, №1007/23, №1008/23, №1009/23, №1010/23, №1011/23.; №1012/23, №1013/23 від 15.05.2023 року, які надані Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Одеський області за період з 01.01.2015 року - 01.01.2023 року ОСОБА_1 , вдові колишнього судді у відставці ОСОБА_2 , починаючі з 01.01.2015 року по теперішній час та здійснити виплату недоотриманої суми. Проте, відповідач листом за № 15265-14713/Т-02/8-1500/23 від 12.06.2023 року повідомив про автоматичне переведення пенсії позивачки з 01.03.2023 року на умовах, передбачених пунктом 8 Порядку проведення перерахунку пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124, оскільки розмір яких з урахуванням перерахунку пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати буде більший, а призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року №1402-VІІІ не передбачено. Не погоджуючись з відмовою в перерахунку пенсії та вважаючи вказані дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії протиправними та такими, що порушують право на належний рівень пенсійного забезпечення, позивачка змушена звернутися до суду з даною позовною заявою.
16.08.2024 відповідачем надано до суду відзив на позов, яким заперечує проти його задоволення, вказуючи на те, що ОСОБА_1 з 20.07.2006 по 01.03.2023 отримувала пенсію у зв'язку з втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , яку обчислено відповідно до Закону України «Про державну службу». На підставі пункту 8 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 ст. 42 Закону №1058, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 (зі змінами), з 01.03.2023 позивача переведено з пенсії у зв'язку з втратою годувальника згідно Закону України «Про державну службу» на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за нормами Закону № 1058 при страховому стажі годувальника 38 років 03 місяці (стаж враховано по 10.01.2000), середньомісячній заробітній платі - 18 990,94 грн., визначеній за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 згідно з довідкою про заробітну плату. Розмір пенсії позивача з 01.03.2023 становить 4 224,06 грн., де розмір пенсії за віком - 3768,06 грн., компенсаційна виплата 75-ти річним - 456,00 грн. Довічне грошове утримання судді не є видом пенсії у розумінні норм діючого національного законодавства, а тому призначення пенсій у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VІІІ чинним законодавством не передбачено.
23.08.2023 року позивачкою надана відповідь на відзив, за якою не погоджується з доводами пенсійного органу, наголошуючи, що на тому, якщо, годувальник - чоловик ОСОБА_2 , був би жив, то він би отримував пенсію відповідно Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VІІІ та Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої виплачується пенсія за віком, тому вважає, що має право на проведення перерахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону «Про державну службу» від 16.1211993 року №3723-ХІІ, Закону України «Про статус суддів » N 2863-ХІІ від 15.12.1992, Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1931-ХП від 06.12.1991 р., Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003, Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VІІІ, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, в сумі 50 % від щомісячного грошового утримання судді у відставці з урахуванням довідок про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утриманню судді у відставці за №1002/23, №1003/23, №1004/23, №1005/23, №1006/23, №1007/23, №1008/23, №1009/23, №1010/23, №1011/23.; №1012/23, №1013/23 від 15.05.2023 року Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеський області.
III. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 21 липня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Оскільки від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні, якій з 20.07.2006 була призначена пенсія у зв'язку з втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , яку обчислено відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3724-ХІІ від 16.12.93, що підтверджується Розпорядженням Управління ПФУ у м. Ізмаїл від 10.11.2006 року № 133943. ( а.с. 87)
Відповідно до рішення Ізмаїльського ОУ ПФУ від09.03.2023 року № 951070133943 « Про перерахунок пенсії» з 01.03.2023 позивачку переведено з пенсії у зв'язку з втратою годувальника згідно Закону України «Про державну службу» на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за нормами Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV при страховому стажі годувальника 38 років 03 місяці (стаж враховано по 10.01.2000), середньомісячній заробітній платі - 18 990,94 грн., визначеній за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 згідно з довідкою про заробітну плату. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 становить 4224,06 грн., де розмір пенсії за віком - 3 768,06 грн., компенсаційна виплата 75-ти річним - 456,00 грн. ( а.с. 98)
23.05.2023 року позивачка звернулась до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою, у якій просила здійснити перерахунок призначеної їй пенсії в разі утрати годувальника, з врахуванням довідок про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за №1002/23, №1003/23, №1004/23, №1005/23, №1006/23, №1007/23, ^1008/23, №1009/23, №1010/23, №1011/23, №1012/23, №1013/23 від 15.05.2023 року надані Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Одеський області з 01.01.2015 року - 01.01.2023 року, видані ОСОБА_1 , вдові колишнього судді у відставці ОСОБА_2 , починаючі з 01.01.2015 року по теперішній час та здійснити виплату недоотриманої суми, обґрунтовуючи тим, що відповідно до Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV, Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ, рішення Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої, абзаців першого, другого, четвертого, шостого частини п'ятої статті 141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та положень пункту 5 розділу III "Прикінцеві Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (справа про щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці) справа №1-8/2016 від 08 червня 2016 року №4- рп/2016, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за Законом №3723-ХІІ відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. До вказаного листа додані копії довідок про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ( а.с. 12-15, 18-30)
12.06.2023 року Головне управління ПФУ в Одеській області листом за № 15265-14713/Т-02/8-1500/23 повідомило позивачку, що вона отримувала пенсію у зв'язку з втратою годувальника, призначену за нормами Закону України “Про державну службу”, та її розмір на 01.02.2023 становив 3 699,73 грн. Пунктом 8 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон), затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (зі змінами), передбачено, що особам, пенсії яким призначені, зокрема, відповідно до Закону, розмір яких з урахуванням перерахунку пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених Законом, за матеріалами пенсійних справ. У зв'язку з вищезазначеним з 01.03.2023 позивачку переведено з пенсії у зв'язку з втратою годувальника згідно Закону України “Про державну службу” на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за нормами Закону при страховому стажі годувальника 38 років 3 місяці (стаж враховано по 10.01.2000), середньомісячній заробітній платі 18990,94 грн, визначеній за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 згідно з довідкою про заробітну плату, та її розмір становить 4224,06 грн, де: розмір пенсії за віком - 3768,06 грн; компенсаційна виплата 75-ти річним - 456,00 грн. Призначення пенсій у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 02.06.2016 № 1402-УІІІ чинним законодавством не передбачено. ( а.с. 11)
Вважаючи дану відмову протиправною, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
V. Норми права, які застосував суд.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до пункту 4 ст. 43 Закону України «Про статус суддів» від 15.12.1992 № 2862-XII, який втратив чинність з 01.01.2012 року на підставі Закону України « Про внесення змін до Бюджетного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 23.12.2010 року № 2856-VI ), судді, який пішов у відставку, за наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу" ( 3723-12 ). Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді. Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді менше 20 років досяг 55-річного віку (для жінок - 50 років), розмір щомісячного грошового утримання обчислюється пропорційно кількості повних років роботи на посаді судді. При досягненні таким суддею пенсійного віку за ним зберігається право на одержання щомісячного довічного грошового утримання в зазначеному розмірі, або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу".
Відповідно до частини першої статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 2453-VI ( який був чинним у період з 03.08.2010 та втратив чинність, крім положень, зазначених у пунктах 7, 23, 25, 36 розділу XII Закону № 1402-VIII від 02.06.2016, на підставі Закону № 1402-VIII від 02.06.2016) суддя, який вийшов у відставку, при досягненні пенсійного віку, виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України «Про державну службу» або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.
Відповідно до частини другої статті 138 № 2453-VI суддя який не досяг пенсійного віку, отримує щомісячне довічне утримання. При досягненні таким суддею пенсійного віку за ним зберігається право на отримання щомісячного грошового утримання чи за його вибором призначається пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону № 3723-XII.
У лютому 2015 року вступив в законну силу Закон України «Про забезпечення права на справедливий суд» № 192-VIII від 12 лютого 2015 року, розділ 10 якого визначав статус судді у відставці.
Згідно статей 141-142 цього Закону суддя у відставці також мав право на призначення йому пенсії на умовах передбачених статтею 37 Закону № 3723-XII, або за його вибором право на отримання щомісячного довічного утримання.
Аналогічним чином визначав право судді у відставці на пенсійне забезпечення, а також права утриманців померлого судді у відставці на отримання пенсії на випадок втрати годувальника Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02 березня 2015 року, яким було змінено назву статті 37 Закону України «Про державну службу» на нову назву «Пенсійне забезпечення державних службовців».
В подальшому, Закон № 3723-XII втратив чинність на підставі Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10 грудня 2015 року (далі - Закон № 889-VIII) за винятком статті 37 Закону України № 3723-XII, яка повинна застосовуватися до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу 11 Закону № 889 -VIII.
Згідно із пунктами 10 і 12 розділу 11 Закону № 889 -VIII та Закону № 2453-VI державні службовці які на момент набрання законної сили цим законом мають стаж роботи на державній службі 10 або 20 років на посадах віднесених до відповідних категорій державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначено Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), зокрема
- пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом. ( стаття 1 Закону № 1058-IV),
- пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом. ( стаття 1 Закону № 1058-IV)
- відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. ( частина перша статті 9 Закону № 1058-IV)
- особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором. ( стаття 10 Закону № 1058-IV)
- розмір пенсії за віком унормовано у статті 27 Закону № 1058-IV
- пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками. ( частина 1 статті 37 Закону №1058-IV)
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), яким визначено, зокрема, -
- заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) ( абзац перший пункту 1.1 розділу Порядку № 22-1)
- до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу. ( пункт 2.7. розділу ІІ Порядку 22-1)
- заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.( пункт 4.1 розділу IV Порядку 22-1)
- рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. ( абзац 3 пункту 4.3 розділу ІV Порядку 22-1).
VI. Оцінка суду.
З аналіз наведених вище норм вбачається, що законодавцем передбачено загальний підхід для обчислення усіх видів пенсій з базової величини - пенсії за віком, порядок обчислення якої унормовано у статтею 27 цього Закону.
Так само від розміру пенсії за віком визначається розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника (частина перша статті 37 Закону № 1058-IV).
Тобто, незалежно від того, отримувала особа пенсію за віком чи ні, усі пенсії, в тому числі і пенсія у зв'язку з втратою годувальника, обчислюються з однакової базової величини - пенсії за віком.
Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 09 листопада 2018 року у справі №236/3193/16-а, від 11 липня 2019 року у справі №667/1568/16, від 15 січня 2020 року у справі №592/7939/16-а, від 28 квітня 2020 року у справі №635/4299/17.
Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови у перерахунку позивачці пенсії у зв'язку з втратою годувальника, а саме судді у відставці, в розмірі 50 % суми суддівської винагороди.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами у справі, чоловік позивачки ОСОБА_2 за життя мав статус суддів у відставці та з 10 січня 2000 року отримував щомісячне довічне грошове утримання, призначене відповідно до п.4 ст.43 Закону України «Про статус суддів » від 15.12.1992 № 2862-XII, який був чинним на момент виходу його у відставку.
У зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , його дружині - ОСОБА_1 була призначена з серпня 2006 року пенсія у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3724-ХІІ від 16.12.93 р.
Враховуючи, отримане позивачкою права на призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника на підставі статті 37 Закону № 3723-ХІІ, щодо обрання правильної базової величини для визначення розміру пенсії, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 37 Закону № 3727-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У статті 37-1 Закону № 3727-ХІІ було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Закон України «Про статус суддів» від 15.12.1992 № 2862-XII не визначав особливостей пенсійного забезпечення осіб, що перебували на утриманні судді, на випадок його смерті.
Водночас Законом № 3727-ХІІ, зокрема, у редакції на момент виходу ОСОБА_2 у відставку, передбачались особливості пенсійного забезпечення осіб, що перебували на утриманні особи, яка отримувала пенсію за цим Законом.
Верховний Суд уже неодноразово розглядав подібні справи, у яких сформував правові висновки щодо застосування норм права, зокрема, в постанові від 21.12.2021 у справі № 440/7341/20.
У вказаній постанові Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду виснував, що не є перешкодою для застосування пенсії за віком як базової величини для обчислення розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника та обставина, що суддя у відставці не отримував пенсії за віком, а отримував щомісячне грошове утримання судді у відставці.
Отже, не отримання суддею у відставці ОСОБА_2 за його життя пенсії за віком, а щомісячне грошове утримання судді у відставці, не є перешкодою для застосування пенсії за віком як базової величини для обчислення розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
При цьому, суд вказує, що гарантії незалежності суддів мають функціональний характер і поширюються виключно на суддів, якщо інше прямо не визначено законом.
Такий же висновок зробив Верховний Суд в постанові від 21.12.2021 у справі № 440/7341/20, стверджуючи про відсутність підстав для відступу від висновку про те, що виплата довічного грошового утримання нерозривно пов'язана з конституційно визначеним статусом професійного судді, не є видом пенсії у розумінні законодавства, а відтак її розмір не може бути базовою величиною при розрахунку розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника, у випадку призначенні такої пенсійної виплати непрацездатним членам сім'ї судді.
Підсумовуючи викладене, відмова позивачці у призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50 % щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_2 є правомірною.
В контексті вказаного, суд звертається до висновку Верховного Суду, викладеного у вже згаданій постанові, згідно з яким частину першу статті 37 Закону № 1058-ІV слід застосовувати з урахуванням того, що розмір пенсії у зв'язку із втратою годувальника - судді у відставці, що отримував щомісячне довічне грошове утримання і на час смерті мав право на пенсію за віком на підставі статті 37 Закону № 3723-XII, визначається на вибір заявника, що звернувся за призначенням пенсії у зв'язку із втратою годувальника у розмірі: (1) 70% від розміру пенсії за віком, обчисленої на підставі статті 37 № 3723-XII, або (2) 50% від розміру пенсії за віком, обчисленої на підставі Закону № 1058-ІV.
Тобто, внаслідок не можливості застосування як базової величини розміру щомісячного довічного грошового утримання судді, позивачка, як утриманець, має право на застосування на вибір розміру пенсії за віком, на яку суддя мав право на підставі статті 37 Закону № 3723-XII, або пенсії за віком, визначеної на підставі Закону № 1058-ІV.
Оскільки предметом спору не є переведення позивачки з 01.03.2023 з пенсії у зв'язку з втратою годувальника згідно Закону України «Про державну службу» на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за нормами Закону №1058, тому суд не надає оцінку вказаним діям пенсійного органу.
VII. Висновок суду.
Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. ( ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
VІІI. Розподіл судових витрат.
Оскільки позивач відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, заяв про відшкодування інших витрат не заявляв, тому відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволені позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії- відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А Дубровна
.