Справа № №420/13123/24
21 серпня 2024 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
До суду з адміністративним позовом звернулось Головне управління ДПС в Одеській області до фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача податковий борг у сумі 25тис грн. по транспортному податку з фізичних осіб.
Ухвалою суду від 06.05.2024 року позов залишено без руху, надано строк на усунення недоліків позову.
Залишаючи позов без руху, суд дійшов висновку про невідповідність позовної заяви вимогам, встановленим статтями 160 та 161 КАС України, з огляду на наступне.
Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову в паперовій формі зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій позовної заяви та доданих до неї документів. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу (ч.2 ст.161 КАС України).
Позовна заява пред'явлена до ОСОБА_1 як фізичної особи-платника податків, якому на адресу АДРЕСА_1 направлені ППР та податкова вимога, проте не отримані ним.
Враховуючи вказані обставини позивачу необхідно було зазначити походження відомостей про дану адресу та надати належні докази даних реєстрації місця проживання відповідача, що буде свідчити про належне виконання позивачем як суб'єктом владних повноважень, зокрема, вимог ч.2 ст.161 КАС України.
Згідно зі ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.
Суд вважав необхідним залишити позов без руху та надати позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви та роз'яснити, що недоліки повинні бути усунути шляхом надання до суду належним чином оформленого позову відповідно до вимог статей 160, 161 КАС України та належних доказів в обґрунтування позовних вимог.
На виконання ухвали суду представник ГУ ДПС подав заяву, у якій зазначив, що фізичні особи-платники податків зобов'язані подавати контролюючим органам відомості про зміні даних, які вносяться до облікової картки, протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання заяви за формою №5ДР особисто або через законного представника чи уповноважену особу до контролюючого органу за місцем проживання, у разі зміни місця проживання - до контролюючого органу за новим місцем проживання.
Відповідно до п.63.1 ст.63 ПК України всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом.
Між тим, позивачем не було надано до суду доказів включення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків відомостей про ОСОБА_1 із визначенням його податкової адреси.
Отже відсутні докази виконання суб'єктом владних повноважень обов'язку щодо надіслання листом з описом вкладення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Також відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п.95.1, 95.2 ст.95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Таким чином, підставою для звернення податкового органу до суду з позовом про стягнення податкового боргу - є завершення 30 денного строку після надсилання на податкову адресу платника податків податкової вимоги, у зв'язку з виникненням податкового боргу.
Податкова вимога форми «Ф» від 03.10.2023 року №0023040-1305-1532 скерована на адресу АДРЕСА_2 .
Проте, оскільки відсутні докази, що саме ця адреса включена до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, непідтвердженим є виникнення передумови звернення до суду з цим позовом.
За встановлених обставин суд вважав необхідним продовжити позивачу строк на усунення недоліків позову.
Ухвалою суду від 20.05.2024 року позов залишено без руху, продовжено строк на усунення недоліків позову.
Також з метою встановлення відомостей про реєстрацію місця проживання до Відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області судом 11.07.2024 року скеровано запит вих. №420/13123/24/71931/24, у відповідь на який повідомлено, що згідно даних Одеської територіальної громади ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .
За встановлених обставин до позову не долучено докази надіслання листом з описом вкладення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів на адресу реєстрації відповідача - АДРЕСА_3 .
Також, оскільки підставою для звернення податкового органу до суду з позовом про стягнення податкового боргу є завершення 30 денного строку після надсилання на податкову адресу платника податків податкової вимоги, у зв'язку з виникненням податкового боргу, податкова вимога від 03.10.2023 року №0023040-1305-1532 скерована не на податкову адресу платника податків ОСОБА_1 , а на АДРЕСА_4 .
Таким чином, позивачем не надано доказів виникнення передумови звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 22.07.2024 року позов залишений без руху та позивачу продовжений строк на усунення недоліків позову.
29.07.2024 року до суду надійшла заява про продовження строку на усунення недоліків позову.
31.07.2024 року надійшла заява про виконання ухвали суду, в якій позивач вказує, що надає докази відправлення позову відповідачу. У якості доказу надає витяг з сайту Укрпошти, проте належного доказу, що за штрихкодом 0600946502879 наявне поштове відправлення позову з додатками на адресу відповідача не надано.
Суд вважав необхідним продовжити строк на усунення недоліків для надання належним доказів виконання вимог КАС України.
Ухвалою суду від 02.08.2024 року позов залишений без руху а позивачу продовжено строк на усунення недоліків позову. Повідомлено позивача про необхідність в п'ятиденний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Копія ухвали доставлена до електронного кабінету ГУ ДПС 02.08.2024 року.
Відповідно до п.2 ч.6 ст.251 КАС України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи. Також передбачено, що якщо судове рішення надіслано на офіційну електронну адресу пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Згідно ч.4-5 ст.18 КАС України єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (далі ЄСІТС) забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу на їх офіційні електронні адреси, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням ЄСІТС в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про ЄСІТС або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою (ч.7 ст.18 КАС України).
Згідно з п.37 розділу 2 Положення про порядок функціонування окремих підсистем ЄСІТС, затвердженого рішення Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 №1845/0/15-21 (далі Положення), Підсистема «Електронний суд» забезпечує можливість автоматичного надсилання матеріалів справ в електронному вигляді до Електронних кабінетів учасників справи та їхніх повірених.
До Електронних кабінетів користувачів надсилаються у передбачених законодавством випадках документи у справах, які внесені до автоматизованої системи діловодства судів та до автоматизованих систем діловодства, що функціонують в інших органах та установах у системі правосуддя. Документи у справах надсилаються до Електронних кабінетів користувачів у випадку, коли вони внесені до відповідних автоматизованих систем у вигляді електронного документа, підписаного кваліфікованим підписом підписувача (підписувачів), чи у вигляді електронної копії паперового документа, засвідченої кваліфікованим електронним підписом відповідального працівника суду, іншого органу чи установи правосуддя (далі - автоматизована система діловодства).
Пунктом 42 розділу 2 Положення передбачено, що засобами ЄСІТС в автоматичному режимі здійснюється перевірка наявності в особи зареєстрованого Електронного кабінету. У разі наявності в особи Електронного кабінету засобами ЄСІТС забезпечується надсилання до автоматизованої системи діловодства підтвердження доставлення до Електронного кабінету користувача документа у справі.
Таким чином повідомлення про доставлення електронної копії судового рішення в електронний кабінет учасника справи є належним доказом його вручення.
Між тим, станом на 21.08.2024 року позивачем не усунуто недоліки позову. Будь-яких заяв, клопотань по справі до суду не надійшло.
У своїй практиці Європейський суд неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у 6 § 1 Конвенції, не є абсолютним: воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання. У той же час заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду справи, що стосуються безпосередньо його, максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Згідно з ч.5,6,8 ст.169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків. Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху або про повернення позовної заяви надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення. Копія позовної заяви залишається в суді. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом
При таких обставинах в силу п.1 ч.4 ст.169 КАС України позов підлягає поверненню.
Керуючись ст.169 КАС України, суд,-
Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, - повернути позивачу без розгляду.
Роз'яснити позивачу що повернення позовної заяви не позбавляє її права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом
Ухвала набирає законної сили у порядку ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. ст. 293-295 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва