Справа № 420/25100/24
про залишення позовної заяви без руху
20 серпня 2024 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Дунайська логістична група» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання зареєструвати податкові накладні,
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Дунайська логістична група» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання зареєструвати податкові накладні, у якому позивач просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за підписом ОСОБА_1 №18262/44727731/2 від 26.03.2024 року про відмову у реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «ДЛГ» №2 від 16.09.2023р. на загальну суму 965 348,28 грн., в т.ч. ПДВ 20% 160 891,38 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних,
2. Зобов'язати Державну податкову службу України (ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ « ДУНАЙСЬКА ЛОГІСТИЧНА ГРУПА» №2 від 16.09.2023р. на загальну суму 965 348,28 грн., в т.ч. ПДВ 20% 160 891,38 грн. датою її фактичного подання на реєстрацію,
3. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за підписом ОСОБА_1 №18270/44727731/2 від 26.03.2024 року про відмову у реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «ДЛГ» №3 від 16.09.2023р. на загальну суму 924 500,09 грн., в т.ч. ПДВ 20% 154 083,35 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних,
4. Зобов'язати Державну податкову службу України (ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДУНАЙСЬКА ЛОГІСТИЧНА ГРУПА» №3 від 16.09.2023р. на загальну суму 924 500,09 грн., в т.ч. ПДВ 20% 154 083,35 грн. датою її фактичного подання на реєстрацію,
5. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за підписом ОСОБА_1 №18267/44727731/2 від 26.03.2024 року про відмову у реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «ДЛГ» №4 від 16.09.2023р. на загальну суму 2 433 455,80 грн., в т.ч. ПДВ 20% 405 575,97 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних,
6. Зобов'язати Державну податкову службу України (ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДУНАЙСЬКА ЛОГІСТИЧНА ГРУПА» №4 від 16.09.2023р. на загальну суму 2 433 455,80 грн., в т.ч. ПДВ 20% 405 575,97 грн. датою її фактичного подання на реєстрацію,
7. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за підписом ОСОБА_1 №18259/44727731/2 від 26.03.2024 року про відмову у реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «ДЛГ» №5 від 16.09.2023р. на загальну суму 929451,17 грн., в т.ч. ПДВ 20% 154 908,53 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних,
8. Зобов'язати Державну податкову службу України (ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДУНАЙСЬКА ЛОГІСТИЧНА ГРУПА» №5 від 16.09.2023р. на загальну суму 929451,17 грн., в т.ч. ПДВ 20% 154 908,53 грн датою її фактичного подання на реєстрацію.
При вирішенні питання про відкриття провадження у даній справі, суд встановив, що даний позов подано без дотримання приписів ч.3 ст.161 КАС України, у зв'язку із чим, ухвалою суду від 12.08.2024 року позовну заяву ТОВ «Дунайська логістична група» було залишено без руху.
Також, указаною вище ухвалою, позивачу було надано строк для усунення недоліків позовної заяви, шляхом подання до суду: доказу сплати судового збору; уточненої позовної заяви із зазначенням відомостей на виконання вимог п.4 ч.5 ст.160 КАС України, а саме - зміст позовних вимог щодо кожного із заявлених у позові відповідачів, а також вірного зазначення реквізитів оскаржуваних Товариством рішень, зокрема їх номерів, дати прийняття та органу, яким такі рішення були прийняті.
15.08.2024 через Електронний суд від позивача, за підписом представника надійшла заява про усунення недоліків, до якої додано позовну заяву із уточненими позовними вимогами, в якій позивач просить суд:
1. Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №10670568/44727731 від 05.03.2024, №10670566/44727731 від 05.03.2024, №10670567/44727731 від 05.03.2024, №10670565/44727731 від 05.03.2024;
2. Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної податкової служби України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за підписом ОСОБА_1 №18262/44727731/2 від 26.03.2024 року про відмову у реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «ДЛГ»№2 від 16.09.2023р. на загальну суму 965 348,28 грн., в т.ч. ПДВ 20% 160 891,38 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних,
3. Зобов'язати Державну податкову службу України(ЄДРПОУ43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДУНАЙСЬКА ЛОГІСТИЧНА ГРУПА» №2 від 16.09.2023р. на загальну суму 965 348,28 грн., в т.ч. ПДВ 20% 160 891,38 грн. датою її фактичного подання на реєстрацію,
4. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної податкової служби України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за підписом ОСОБА_1 №18270/44727731/2 від 26.03.2024 року про відмову у реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «ДЛГ» №3 від 16.09.2023р. на загальну суму 924 500,09 грн., в т.ч. ПДВ 20% 154 083,35 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних,
5. Зобов'язати Державну податкову службу України (ЄДРПОУ43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДУНАЙСЬКА ЛОГІСТИЧНА ГРУПА» №3 від 16.09.2023р. на загальну суму 924 500,09 грн., в т.ч. ПДВ20% 154 083,35 грн. датою її фактичного подання на реєстрацію,
6. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної податкової служби України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за підписом ОСОБА_1 №18267/44727731/2 від 26.03.2024 року про відмову у реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «ДЛГ» №4 від 16.09.2023р. на загальну суму 2 433 455,80 грн., в т.ч. ПДВ 20% 405 575,97 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних,
7. Зобов'язати Державну податкову службу України (ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДУНАЙСЬКА ЛОГІСТИЧНА ГРУПА» №4 від 16.09.2023р. на загальну суму 2 433 455,80 грн., в т.ч. ПДВ20% 405 575,97 грн. датою її фактичного подання на реєстрацію,
8. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної податкової служби України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за підписом ОСОБА_1 №18259/44727731/2 від 26.03.2024 року про відмову у реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «ДЛГ»№5 від 16.09.2023р. на загальну суму 929451,17 грн., в т.ч. ПДВ 20% 154 908,53 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних,
9. Зобов'язати Державну податкову службу України (ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДУНАЙСЬКА ЛОГІСТИЧНА ГРУПА» №5 від 16.09.2023р. на загальну суму 929451,17 грн., в т.ч. ПДВ20% 154 908,53 грн датою її фактичного подання на реєстрацію.
Водночас, доказу сплати судового збору позивач не надав.
Указане підтверджується Актом по справі № 420/25100/24 від "19" серпня 2024 р. №199, складеним працівниками відділу судово-адміністративних послуг та аналітичної роботи Одеського окружного адміністративного суду, про те, що під час відкриття конверту (електронного листа) ТОВ «Дунайська логістична група» не виявилось вказаних у додатку документів, а саме доказу про сплату судового збору.
Тобто, наразі, недоліки позову не усунуті повністю.
При цьому, розглянувши позовну заяву, яка надійшла до суду 14.08.2024 через Електронний суд та зареєстрована судом 15.08.2024р., з уточненими позовними вимогами, суд встановив, що позивач фактично збільшив свої вимог, та оскаржує вже 8 самостійних вимог немайнового характеру.
У відповідності до приписів пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем встановлена ставка судового збору - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Абзац 2 частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" встановлює, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2024 року на рівні 3028,00 грн.
Крім того, у відповідності до ч.3 ст.4 ЗУ Про судовий збір, при поданні до суду процесуальних документів, передбачених ч.2 цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
З огляду на вказане, розмір судового збору, який має сплатити позивач за подання цього позову, з урахуванням уточнень, становить 19379,20 грн. ((3028*8)*0,8).
Однак указаних коштів позивачем не сплачено, що свідчить про невідповідність поданого позову вимогам процесуального закону (ч.3 ст.161 КАС України) та наявність недоліку, з метою усунення якого, позивачеві необхідно сплатити судовий збір у сумі 19379,20 грн. та надати до суду підтверджуючий таку сплату документ.
Крім того, за результатом розгляду позовної заяви з уточненими позовними вимогами, суд звертає увагу, що згідно з п.5 ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Суд зауважує, що згідно з ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 4 статті 122 КАС України встановлено, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Отже, КАС України передбачає можливість установлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків. Такі спеціальні строки мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним строком звернення до адміністративного суду, визначеним частиною другою статті 122 цього Кодексу, а також скороченими строками, визначеними частиною четвертою статті 122 КАС України.
Спеціальною нормою, яка встановлює порядок оскарження рішень контролюючих органів, є стаття 56 ПК України. З її змісту вбачається, що у платника податків є право розсуду в обранні адміністративного та/або судового порядку оскарження такого рішення після його отримання. Обрання платником податків в першу чергу адміністративного порядку оскарження рішення не виключає можливості надалі звернутися до суду з відповідним позовом, що визнається досудовим порядком вирішення спору. Водночас якщо після отримання рішення контролюючого органу платник податків звертається до суду з позовом, його право на адміністративне оскарження такого рішення втрачається.
Суд зазначає, що у постанові від 11 жовтня 2019 року у справі № 640/20468/18 Верховний Суд здійснив системне тлумачення норм права, які регулюють питання обчислення строку звернення до суду в податкових спорах, висловивши правову позицію про те, що строки звернення до суду після застосування досудового порядку вирішення спору є коротшими, ніж звичайні строки.
Верховний Суд в указаній постанові також зазначив, що норма пункту 56.19 статті 56 ПК України є спеціальною нормою, яка регулює визначену її предметом групу правовідносин - оскарження податкових повідомлень-рішень та інших рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов'язань за умови використання платником податків досудового порядку вирішення спору.
Інші рішення контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов'язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України), оскаржуються в судовому порядку в такі строки:
а) тримісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги було прийнято та вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня вручення скаржнику рішення за результатами розгляду його скарги на рішення контролюючого органу;
б) шестимісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги не було прийнято та/або вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня звернення скаржника до контролюючого органу із відповідною скаргою на його рішення.
Як видно з позовної заяви, поданої Товариством 14.08.2024 (вхід. №ЕС/34364/24 від 15.08.2024) на виконання ухвали суду від 12.08.2024 року з уточненими позовними вимогами, ТОВ «Дунайська логістична група» в тому числі оскаржує Рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10670568/44727731 від 05.03.2024, №10670566/44727731 від 05.03.2024, №10670567/44727731 від 05.03.2024, №10670565/44727731 від 05.03.2024.
При цьому, до звернення до суду, позивач використовував процедуру адміністративного оскарження, шляхом подання відповідних скарг до Державної податкової служби України.
За результатами розгляду таких скарг Товариства, Державна податкова служба України прийняла рішення від 26.03.2024р., якими залишено скарги без задоволення та вищезазначені рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкових накладних позивача, - без змін.
Отже, позивач мав би оскаржити відповідні рішення комісії регіонального рівня у тримісячний строк.
В той же час, даний адміністративний позов складено в системі «Електронний суд» 07.08.2024 року та зареєстровано судом 08.08.2024 року.
Тобто, позивач звернувся з даним позовом щодо оскарження Комісії ГУ ДПС в Одеській області про відмову у реєстрації податкових накладних поза межами строку звернення з позовом до адміністративного суду визначеного ч.4 ст.122 КАС України.
Позивачем до суду не надано заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із наданням позивачу строку для усунення недоліків, шляхом сплати суми судового збору у розмірі 19379,20 грн з наданням суду відповідного доказу, а також подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з цим позовом із обґрунтуванням поважності причин пропуску такого строку та наданням доказів поважності причин його пропуску.
Судовий збір у розмірі 19379,20 грн за подачу цього позову до Одеського окружного адміністративного суду має бути перерахована або внесена на рахунок за наступними реквізитами: банк Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку 899998; код класифікації доходів бюджету 22030101; рахунок UA468999980313171206084015756; отримувач - ГУК в Од.обл./Київський р-н/22030101; код за ЄДРПОУ отримувача 37607526, призначення платежу: 101 (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Одеський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 122, 123, 160, 161, 169, 241-243, 256 КАС України, суд,
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Дунайська логістична група» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання зареєструвати податкові накладні - залишити без руху.
Надати позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом:
- подання до суду доказу сплати судового збору,
- подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з цим позовом із обґрунтуванням поважності причин пропуску такого строку та наданням доказів поважності причин його пропуску.
У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА