Справа № 420/23742/24
20 серпня 2024 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стефанов С.О., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання керівника Ізмаїльської окружної прокуратури Одеської області про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Службу у справах дітей Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області у справі за позовом керівника Ізмаїльської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави до Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду 29 липня 2024 року надійшов адміністративний позов керівника Ізмаїльської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави до Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області щодо не приведення штатної чисельності Служби у справах дітей Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області у відповідність до вимог ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей»,
зобов'язавши Ізмаїльську міську раду Ізмаїльського району Одеської області вчинити дії, спрямовані на приведення штатної чисельності Служби у справах дітей Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області у відповідність до вимог чинного законодавства.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін на підставі ст.262 КАС України.
19 серпня 2024 року від керівника Ізмаїльської окружної прокуратури Одеської області надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Службу у справах дітей Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, посилаючись на те, що рішення по даній справі може вплинути на обсяг прав Служби у справах дітей Ізмаїльської міської ради, оскільки предметом позову є приведення штатної чисельності Служби у справах дітей Ізмаїльської міської ради відповідно до нормативів, установлених ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», зобов'язавши Ізмаїльську міську раду вчинити дії, спрямовані на приведення штатної чисельності Служби у справах дітей Ізмаїльської міської ради відповідно до нормативів, установлених зазначеним Законом, а саме в кількості 9 осіб.
Розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Ізмаїльської окружної прокуратури Одеської області про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Службу у справах дітей Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Згідно з ч.5 ст.49 КАС України, про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Положеннями ст.50 КАС України визначено, що якщо в результаті ухвалення судового рішення сторона може набути право стосовно третьої особи або третя особа може пред'явити вимоги до сторони, така сторона зобов'язана сповістити цю особу про відкриття провадження у справі і подати до суду заяву про залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. До такої заяви повинні бути додані докази про направлення її копії особі, про залучення якої як третьої особи подана заява. У разі розгляду справи без повідомлення третьої особи про розгляд справи обставини справи, встановлені судовим рішенням, не мають юридичних наслідків при розгляді позову, пред'явленого стороною, яка брала участь у цій справі, до цієї третьої особи або позову, пред'явленого цією третьою особою до такої сторони.
З аналізу вказаних норм слідує, що необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Так, органом, уповноваженим здійснювати заходи щодо реалізації державної політики з питань соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на території Ізмаїльської міської територіальної громади, є Служба у справах дітей Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області.
Рішенням сесії Ізмаїльської міської ради від 25.06.2019 року за № 5375-УІІ «Об изменениях в структуре и общей численности аппарата Измаильского городского совета и исполнительного комитета, секретариата исполнительного комитета и исполнительных органов Измаильского городского совета, утвержденных решением Измаильського городского совета от 24.12.2015 № 220- VII» (мовою оригіналу) затверджено зміни у структурі і загальній чисельності апарату Ізмаїльської міської ради та виконавчого комітету,
секретаріату виконавчого комітету та виконавчих органів Ізмаїльської міської ради, у зв'язку з чим загальну чисельність персоналу Служби у справах дітей встановлено у кількості 6 осіб.
Отже, питання створення виконавчих органів, до складу яких входять служби у справах дітей, як юридичні особи, належить до повноважень органу місцевого самоврядування.
Відповідно до Положення про Службу у справах дітей засновником Служби є Ізмаїльська міська рада, а Служба є підзвітною і підконтрольною Ізмаїльській міській раді, підпорядкованою виконавчому комітету Ізмаїльської міської ради та Ізмаїльському міському голові.
Структура та штатний розпис Служби затверджується Ізмаїльським міським головою в межах граничної чисельності та фонду оплати праці працівників, затверджених Ізмаїльською міською радою.
Таким чином, Служба та її статус як юридичної особи визначається рішенням сесії Ізмаїльської міської ради, при цьому Служба не може приймати будь-яких самостійних рішень щодо власного фінансування, штатної чисельності, не має власної бухгалтерії, кошторису, майна, підзвітна та підконтрольна раді, є по своїй суті лише одним із органів Ізмаїльської міської ради, а не самостійним та повноцінним суб'єктом публічного права.
З урахуванням приписів ст.49 КАС України, оскільки прийняте судом рішення за наслідками розгляду справи по суті може вплинути на права та обов'язки Служби у справах дітей Ізмаїльської міської ради, оскільки предметом позову є приведення штатної чисельності Служби у справах дітей Ізмаїльської міської ради відповідно до нормативів,
установлених ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», зобов'язавши Ізмаїльську міську раду вчинити дії, спрямовані на приведення штатної чисельності Служби у справах дітей Ізмаїльської міської ради відповідно до нормативів, установлених зазначеним Законом, а саме в кількості 9 осіб, суд вважає за необхідне залучити останню до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст.49, 256 КАС України, суд, -
Клопотання керівника Ізмаїльської окружної прокуратури Одеської області про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Службу у справах дітей Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області - задовольнити.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Службу у справах дітей Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (код ЄДРПОУ 25915746, проспект Незалежності, буд. 62, м. Ізмаїл, Одеська область, 68600).
Зобов'язати керівника Ізмаїльської окружної прокуратури Одеської області направити протягом двох днів з дня отримання ухвали, копію позову разом з додатками Службі у справах дітей Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області та надати суду докази такого направлення.
Копію ухвали надіслати сторонам.
Встановити третій особі 3-денний строк з дня отримання позовної заяви для подання пояснень до позову, з дня отримання відзиву на позов - для подання пояснень до відзиву, із дотриманням вимог ч.ч.2, 4 ст.162 КАС України. На виконання вимог ч.3 ст.162 КАС України, копії пояснень та доданих до них документів повинні бути надіслані (надані) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) пояснень до суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за адресою http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/gromadyanam/cases/.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.256 КАС України та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.
Суддя С.О. Стефанов