21 серпня 2024 р. № 400/5182/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5,м. Миколаїв,54001,
провизнання дій та бездіяльності протиправними; зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (далі по тексту Відповідач) з вимогами про:
- визнання протиправними дій ГУ НП в Миколаївській області щодо ненарахування та невиплати додаткової грошової винагороди у розмірі 30 000 грн пропорційно дням перебування у лікувальному закладі на стаціонарному лікуванні, включаючи час переміщення з лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебування у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком ВЛК у зв'язку з пораненням пов'язаним із захистом Батьківщини за період: травень 2023 року - 30 000 грн, червень 2023 року -16451,58 грн, липень 2023 року - 30 000 грн, серпень 2023 року - 29 999,94 грн, вересень 2023 року - 29 999,94 грн, жовтень 2023 року - 30 000, 00 грн;
- зобов'язання ГУ НП в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату додаткової грошової винагороди відповідною до п. 1 ст. 168 Постанови КМУ у розмірі до 100 000 грн за період з 21.03.2023 року по 20.10.2023 року;
- визнання протиправною бездіяльності ГУ НП в Миколаївській області щодо ненарахування та невиплати додаткової грошової винагороди відповідно до п. 1 ст. 168 Постанови КМУ у розмірі до 100 000 грн щомісячно з 02.11.2023 року по 16.11.2023 року; з 16.11.2023 року по 13.12.223 року; з 14.12.2023 року по 15.01.2023 року; з 16.01.2023 року по 12.02.2023 року; з 13.02.2023 року по 04.03.2023 року; з 08.03.2023 року по 25.03.2023 року; 26.03.2023 року по 09.04.2023 року пропорційно дням перебування у лікувальному закладі на стаціонарному лікуванні, включаючи час переміщення з лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебування у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком ВЛК у зв'язку з пораненням пов'язаним із захистом Батьківщини;
- зобов'язання ГУ НП в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату додаткової грошової винагороди відповідно до п. 1 ст. 168 Постанови КМУ у розмірі до 100 000 грн щомісячно з 02.11.2023 року по 16.11.2023 року; з 16.11.2023 року по 13.12.223 року; з 14.12.2023 року по 15.01.2023 року; з 16.01.2023 року по 12.02.23023 року; з 13.02.2023 року по 04.03.2023 року; з 08.03.2023 року по 25.03.2023 року; 26.03.2023 року по 09.04.2023 року пропорційно дням перебування у лікувальному закладі на стаціонарному лікуванні, включаючи час переміщення з лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебування у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком ВЛК у зв'язку з пораненням пов'язаним із захистом Батьківщини.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач під час виконання службових обов'язків як поліцейський, перебуваючи на добовому чергуванні на блокпосту «Баржа 47» у м. Очакові, внаслідок ворожого обстрілу отримав тілесні ушкодження у вигляді мінно-вибухової контузії та перелому лівої плечової кістки. Після отримання травми перебував на тривалому лікуванні в закладах охорони здоров'я. За результатами ВЛК від 03.03.2024 року встановлено, що травма отримана під час виконання службових обов'язків у період воєнного стану під час безпосередньої у участі в бойових діях. 05.03.0224 року Позивач отримав статус учасника бойових дій, який видано на підставі Довідки про безпосередню участь у бойових діях від 12.12.2023 року №035/01/14-2023 та витягу з бойового розпорядження коменданта оборони міста Очакова № БР/33ПУ/дск ОКП-Очаків15.00 від 27.04.2022 року. Позивач зазначає, що у період з травня 2023 року по 20.10.2023 року Відповідач неправомірно нарахував йому, а він отримав додаткову грошову винагороду за травень 2023 року - 30 000 грн, червень 2023 року -16451,58 грн, липень 20223 року - 30 000 грн, серпень 20223 року - 29 999,94 грн, вересень 2023 року - 29 999,94 грн, жовтень 2023 року - 30 000, 00 грн, що є заниженим розміром додаткової грошової винагороди, оскільки відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 168 йому повинні були нарахувати та виплатити додаткову грошову винагороду в розмірі 100 000 грн на місяць. А в період з 01.11.2023 року по 09.04.2024 року додаткова грошова винагорода Позивачеві взагалі не виплачувалася. Позивач звертався до відповідача з листом, де просив виплатити йому недонараховану та невиплачену додаткову грошову винагороду з розрахунку 100 000 грн на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні та відпустці по реабілітації за період з травня 2023 року по 09.04.2024 року. Відповідачем відмовлено в задоволенні звернення позивача з посиланням на п. 6 Порядку та умов виплати додаткової грошової винагороди поліцейським на період воєнного стану, що затверджена Наказом МВС № 775 від 28.11.2022 року. Такі дії відповідача Позивач вважає протиправними, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
05.06.20204 року Ухвалою суду відкрито правлення по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а. с. 49-50).
20.06.2024 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, де зазначено, що ГУ НП в Миколаївській області не визнає позовні вимоги та зазначає, що у позивача відсутнє право на отримання додаткової грошової винагороди в розмірі 100 000 грн, оскільки під час перебування на блок посту «Баржа 57» він виконував службові обов'язки поліцейського, а не був залучений до виконання бойового завдання. Наказу про залучення до виконання бойового завдання відносно ОСОБА_1 керівництвом ГУ НП не видавалося. Окрім того, представник Відповідача наголошує, що м. Очаків не визнано Наказом Головнокомандувача ЗСУ територією ведення бойових дій. Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 отримав травму під час виконання службових обов'язків на території, яка не є зоною бойових дій, що у відповідності до Порядку та умов виплати додаткової грошової винагороди поліцейським на період воєнного стану, що затверджена Наказом МВС № 775 від 28.11.2022 року, виключає можливість нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової грошової винагороди у розмірі 100 000 грн пропорційно перебуванню на лікуванні в закладах охорони здоров'я. Відповідач вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та просить суд відмовити в задоволенні позову (а. с. 58-61).
26.06.2024 року Ухвалою суду задоволено клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та постановлено розглядати праву за правилами загального позовного провадження, призначивши проведення підготовчого засідання на 16.07.2024 року о 12:00 (а. с. 95-96).
16.07.2024 року від Позивача до суду надійшли додаткові письмові докази (характеристика; грамота; повідомлення про надання статусу дитини, що постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів ОСОБА_2 ; рентген-знімок) (а. с. 100-105).
16.07.2024 року від представника Відповідача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (а. с. 106-107).
22.07.2024 року від Позивача на адресу суду надійшла Відповідь на відзив, де зазначено, що відповідно до Наказу № 309 від 22.12.2022 року м. Очаків та Очаківська міська територіальна громада станом на 21.05.2023 року визнані територіями, на яких ведуться активні бойові дії, закінченням бойових дій на цій території визначено дату - 01.06.2023 року. Окрім того, Позивач посилаєтеся на те, що з 24.02.2022 року по 21.05.2023 року виконував чергування на блок-постах разом з військовими ЗСУ, які своєчасно отримували додаткове грошове забезпечення, виходячи з розміру 100 00 грн на місяць, у той час як поліцейські, які виконували такі ж завдання, що й бійці ЗСУ, отримували лише 30 000 грн на місяць, незважаючи на те, що виплата додаткового грошового забезпечення регламентована одним і тим самим нормативно-правовим актом - Постановою КМУ № 168. Позивач вважає, що неоднакове застосування відомствами Міністерства оборони та ГУ Нацполіції положень Постанови КМУ № 168 є порушенням його конституційних прав на гідну, очікувану оплату праці (а. с. 111-113).
30.07.2024 року від Відповідача надійшло заперечення на відповідь на відзив позивача, де представник відповідача виклала свою позицію щодо застосування положень Постанови № 168 КМУ, зазначивши, що оскільки Позивач отримав травму на території м. Очакова, яка не визначена Головнокомандувачем ЗСУ зоною бойових дій, то ОСОБА_1 не має права на отримання додаткової грошової винагороди у розмірі 100 000 грн. при несенні служби на цій території (а. с. 114-115).
19.08.2024 року представником відповідача надано до суду додаткові пояснення (а. с. 121-122).
За клопотанням сторін справа розглядається в порядку письмового провадження
З'ясувавши позицію сторін, дослідив докази, що містяться у справі, судом встановлено:
ОСОБА_1 з 2009 року проходив службу в органам міліції та Національної поліції, станом на 21.05.2023 року ОСОБА_1 обіймав посаду Інспектора СРПП ВП №7 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області.
Відповідно до Розрахунку нарядів «Сил та засобів, що заступають на добове чергування 21.05.2023 року і можуть бути залучені до реагування на заяви і повідомлення про правопорушення по відділенню поліції № 7 Миколаївського РУП ГКНП у Миколаївській області» ОСОБА_1 отримав наряд на добове чергування на Блокпост «Баржа -57» (а. с. 132 зворот).
ОСОБА_1 разом із сержантами поліції ОСОБА_3 та ОСОБА_4 затупили на чергування на Блок.пост №1 ( АДРЕСА_2 (пост ДАЇ) відповідно до графіку чергування (а. с. 133-134).
Під час несення служби 21.03.2023 року о 13:05 год внаслідок здійснення обстрілу військовими рф, перебуваючи на блок-посту № 1 (позивний «Баржа -57») ОСОБА_1 отримав мінно-вибухову травму та перелом лівої плечової кістки.
Про обставини травми Начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 була видана довідка «Про обставини травм (поранення, контузії, каліцтва)» № 154/54/23/1/65/1939 від 22.05.2023 року, де є посилання на Наказ командира військової частини НОМЕР_1 № 216 від 22.05.2023 року (а. с. 18).
Наказом № 119 Начальника ГУ НП у Миколаївській області від 23.05.2023 року була утворена комісія по розслідування нещасного випадку, який стався з ОСОБА_1 21.05.2023 року о 13:05 год.
За результатами розслідування нещасного випадку комісією складено Акт № 2, де у висновках зазначено: «Комісія з розслідування нещасного випадку кваліфікувала, що інспектор СРПП ВП № 7 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області майор поліції ОСОБА_1 отримав поранення (контузію, травму каліцтво) у період дії воєнного стану під час участі у бойових діях при забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, в період проходження служби під час виконання службових обов'язків» (а. с. 19-25).
ОСОБА_1 після отримання травми проходив тривале лікування у лікувальних закладах охорони здоров'я, що підтверджується виписками з медичних карт стаціонарного (амбулаторного) хворого (а. с. 26-38).
03.04.2024 року ОСОБА_1 пройшов обстеження ВЛК ДУ ТМО, де у свідоцтві про хворобу № 167 п. 11 зазначено «Травма, ТАК, отримана під час виконання службових обов'язків у період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки та оборони, у період дії воєнного стану під час участі у бойових діях при забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, в період проходження служби під час виконання службових обов'язків. Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням служби в поліції.» У п. 12 зазначено «Не придатний до служби в поліції» (а. с. 39-41).
23.04.2024 року Наказом № 343 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за ст. 77 ч. 1 п. 2 ЗУ «Про Національну поліцію» (за станом здоров'я (через хворобу) - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції (а. с. 42)).
10.04.2024 року Позивач звернувся з рапортом до Начальника ГУНП у Миколаївській області про виплату додаткової грошової винагороди у зв'язку з пораненням за період з травня 2023 по вересень 2023 року з розрахунку 100 000 грн та нарахування додаткової грошової винагороди у зв'язку з пораненням за період з 01.10 .2023 року по 09.04.2024 року (а. с. 43).
Листом від 02.05.2024 року за вих. № 39-595/05/28-2024 ГУНП у Миколаївські області було відмовлено Позивачеві у задоволенні Рапорту та зазначено, що оскільки територія, на якій ОСОБА_1 проходив службу, не включена до переліку територій проведення бойових дій, підстав для нарахування та виплати додаткової грошової винагороди, збільшеної до 100 000 грн немає (а. с. 44-46).
Релевантні джерела права:
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України від 02 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII).
Згідно із пунктом 4 частини 10 статті 62 Закону №580-VIII поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
За приписами пунктів 6, 7 розділу І Порядку №260 підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції (далі - орган поліції) про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ ректора ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат. Грошове забезпечення поліцейським виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення.
Таким чином, до складових грошового забезпечення осіб поліцейських відносяться, зокрема, щомісячні доплати.
Згідно зі статтею 1 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан. Строк дії воєнного стану в Україні в подальшому продовжено відповідними Указами Президента України та триває по теперішній час.
Згідно із п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовця, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28 лютого 2022 року №168 (в редакції від 21.01.2023 року яка була чинна на день виникнення спірних правовідносин) визначено: «Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил,…та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах…»
«…Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, включати осіб, зазначених у цьому пункті, у тому числі тих, які:
у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії».
Пунктом 2-1 Постанови № 168 КМУ встановлено: «Установити, що керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги, розміри виплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень.»
Так на виконання вимог п. 2-1 КМУ № 168 Наказом Міністерства Внутрішній справ № 775 від 28.11.2022 (Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2022 р. за № 1514/38850) розроблений та затверджений Прядок та умов виплати поліцейським додаткової винагороди на період воєнного стану та особливості виплати винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) (далі по тексту Порядок 775).
Відповідно до пункту 2 п. На період воєнного стану додаткова винагорода поліцейським виплачується в розмірах: «п.п.4) до 100000 гривень - поліцейським, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно участі в бойових діях або заходах;»
Пунктом 3 цього Порядку № 775 визначено, що «До безпосередньої участі в бойових діях або заходах належить здійснення поліцейським у районах проведення воєнних (бойових) дій:
1) бойових (спеціальних) завдань із відсічі та стримування збройної агресії проти України під час підпорядкування поліцейського відповідному органу військового управління або на виконання бойових розпоряджень такого органу;
2) виконання розвідувальних завдань, у разі їх залучення розвідувальним органом відповідно до законодавства;
3) охорони об'єктів (у тому числі несення служби на блокпостах) під час відбиття збройного нападу чи нанесення по них вогневого ураження противником, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення;
4) боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями в умовах безпосереднього зіткнення (взаємного вогневого контакту) з противником;
5) розмінування, що має оперативний характер, у частині виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів;
6) заходів з евакуації населення (жителів) із територій (населених пунктів), які під час здійснення таких заходів піддаються вогневому ураженню противника.».
Пунктом 4 Порядку № 775 визначено, що «До наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, уключаються поліцейські, у тому числі ті, які: 1) у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із участю в бойових діях або заходах, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних) - з дня отримання такого поранення (контузії, травми, каліцтва), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв'язку з отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії».
В пункті 5 Порядку № 775, визначено якими документами мають підтверджуватися факт здійснення поліцейськими повноважень поліції в місцях ударів, розмінування, виконання бойових (спеціальних) завдань, безпосередню участь у бойових діях або заходах, це є:
-наказ (у тому числі наказ на виконання бойового розпорядження);
-доручення;
-стройова записка;
-рапорт поліцейського (доповідна записка) про безпосередню участь у бойових діях або заходах;
-акт перевірки об'єкта на наявність вибухонебезпечних предметів або акт знищення (знешкодження) вибухонебезпечних предметів або таких, що їх нагадують;
-звернення органів державної влади або органів місцевого самоврядування про відселення людей із місць, небезпечних для проживання, плани проведення евакуації населення (обов'язкової евакуації окремих категорій населення), витяг з інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» про виконання завдань диспетчера (оперативного чергового) про реагування на повідомлення (заяви) осіб про необхідність евакуації людей унаслідок збройної агресії;
-графіки чергувань (розстановка нарядів поліції);
-витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань;
-витяг з єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події з використанням інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» або журналу єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події;
-акт уповноваженого органу або посадової особи про залучення поліцейських із числа здобувачів освіти, відряджених поліцейських до безпосереднього виконання повноважень поліції;
-інші документи, у яких містяться відомості про участь поліцейського в бойових діях або заходах в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;
-довідка (повідомлення) органів військового управління, штабів угруповань військ (сил) або штабів тактичних груп до пункту управління оперативно-стратегічного угрупування військ включно (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій, які здійснюють оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань, військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно, відповідно до переліку, затвердженого Генеральним штабом Збройних Сил України.».
У пункті 6. Прядку № 755 визначено, що «Перелік районів проведення воєнних (бойових) дій визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України».
Пункт 7 Порядку № 775 передбачає, що «Виплата додаткової винагороди поліцейським здійснюється на підставі наказів керівників органів (підрозділів) поліції за місцем постійного проходження служби поліцейського, де він призначений на штатну посаду, а керівникам органів (підрозділів) поліції, заступникам Голови Національної поліції України - на підставі наказу Голови Національної поліції України або особи, яка виконує його обов'язки. Виплата додаткової винагороди Голові Національної поліції України здійснюється на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України.
Для підготовки наказів про виплату додаткової винагороди поліцейським керівники структурних підрозділів або відокремлених підрозділів органів (підрозділів) поліції надають до підрозділу кадрового забезпечення органів (підрозділів) поліції розрахунок винагороди за час безпосередньої участі в бойових діях або заходах, час проходження служби поліцейських за формою, наведеною в додатку 1 до цих Порядку та умов (далі - розрахунок винагороди).
Для підготовки наказів про виплату додаткової винагороди поліцейським із числа курсантів та здобувачів освіти розрахунок винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) та додаткової винагороди поліцейським із числа курсантів та здобувачів освіти, форма якого наведена в додатку 2 до цих Порядку та умов, складає підрозділ кадрового забезпечення ЗВО МВС. При виконанні поліцейським із числа курсантів та здобувачів освіти безпосередніх повноважень поліції підставою для складання зазначеного розрахунку винагороди є документ, визначений в абзаці одинадцятому пункту 5 цих Порядку та умов за встановленою формою відповідно до п.9 Порядку №775, які надавались до відповідних підрозділів Національної поліції України для подальшої реалізації в установленому порядку (п. 9 Порядку №755).
Висновки суду:
З аналізу нормативно-правових актів, якими врегульовані правовідносини між сторонами, суд робить висновок, що для отримання права на включення до Наказів про виплату додаткової грошової винагороди у збільшеному розмірі до 100 000 грн за умови отримання поранення та перебування на тривалому лікуванні (реабілітації) поліцейського на весь період часу лікування, необхідно дотримання декілька умов:
- поранення отримано під час виконання службових обов'язків, пов'язане із участю в бойових діях або заходах,
- перебуваючи безпосередньо в районах ведення (здійснення) бойових дій,
- або перебуваючи безпосередньо на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України,
- або перебуваючи безпосередньо на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора,
- підтвердження перебування поліцейського на тривалому лікування в закладах охорони здоров'я або перебування у відпустці для лікування після поранення (Пунктом 4 Порядку № 775).
Документальним підтвердженням участі поліцейського у бойових діях є:
-наказ (у тому числі наказ на виконання бойового розпорядження);
-доручення;
-стройова записка;
-рапорт поліцейського (доповідна записка) про безпосередню участь у бойових діях або заходах;
-графіки чергувань (розстановка нарядів поліції);
-інші документи, у яких містяться відомості про участь поліцейського в бойових діях або заходах в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;
-довідка (повідомлення) органів військового управління, штабів угруповань військ (сил) або штабів тактичних груп до пункту управління оперативно-стратегічного угрупування військ включно (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій, які здійснюють оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань, військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно, відповідно до переліку, затвердженого Генеральним штабом Збройних Сил України (пункт 5 Порядку № 775).
У пункті 6. Прядку № 755 визначено, що «Перелік районів проведення воєнних (бойових) дій визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України».
Виходячи з фактичних обставин справи, судом встановлено, що Позивач проходив добове чергування на блок-посту 1 відповідно до графіку чергування від 20.05.2023 року та Рознарядів чергування на 21.05.2023 року.
Наказ (у тому числі наказ на виконання бойового розпорядження) ГУ НП України в Миколаївській області не видавався, також не видавався ані Наказ, ані Розпорядження на відрядження та/або залучення працівника поліції ОСОБА_1 на 21.05.2023 року до складу оперативно-тактичної групи сил ЗСУ для виконання бойової задачі.
Позивач посилається на Наказ командира в/ч НОМЕР_1 від 22.05.2023 року, як на Бойовий Наказ по виконанню бойового розпорядження, та на Бойове розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_2 15.00 від 27.054.2022 року, але суд критично оцінює таку позицію Позивача, оскільки ОСОБА_1 не був залучений (відряджений) до складу в/ч НОМЕР_1 , а відтак, Наказ Командира військової частини не може розповсюджуватися на осіб, які не є його підлеглими. Також ОСОБА_1 не поступав у розпорядження як підлеглий до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Окрім того, позивач лише посилається у своєму позові на дані документи, але всупереч вимогам ст. 161 КАС України не надає до суду докази, на які посилається в позові.
До того ж, станом на день отримання поранення - 21.05.2023 року м. Очаків не входило до переліку територій, де ведуться бойові дії, відповідно до рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України.
На підставі вище викладеного, суд вважає за необхідне зазначити, що Позивачем отримана травма внаслідок нещасного випадку під час виконання службових обов'язків (що підтверджено актом про нещасний випадок) на території м. Очаків (яке станом на 21.05.2023 року не було визнано зоною проведення бойових дій), а відтак, у Відповідача були відсутні підстави застосовувати положення п. 1 Постанови № 168 при виплаті грошового забезпечення Позивачеві під час тривалого лікування та перебування у відпустці для реабілітації.
За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 40108735) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 21.08.2024 р.
Суддя Н. В. Лісовська