про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
21 серпня 2024 р. № 400/7810/24
м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Лісовська Н. В., ознайомившись з
адміністративним позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачів1: Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), вул. Робоча, 1,м. Миколаїв,Миколаївський р-н, Миколаївська обл.,54006, 2: Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), просп. Дмитра Яворницького, 21А,м. Дніпро,49005, 3: Міністерства юстиції України, вул. Городецького архітектора, 13,м. Київ,01001, 4: Заводського районного суду міста Миколаєва, вул. Радісна, 3,м. Миколаїв,54020, 5: Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5,м. Миколаїв,54001,
третя особаОСОБА_2 , АДРЕСА_2 ,
прозобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Заводського відділу Державної виконавчої служби у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Міністерства юстиції України, Заводського районного суду м. Миколаєва, Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, за участю третьої особи ОСОБА_2 , з вимогами про: за передачу ідентифікатора третім особам Головного державного виконавця Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Тищенко Оксаною Валеріївною притягнути до відповідальності установлену законом.
Згідно зі ст. 1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, порядок здійснення судочинства в адміністративних судах визначає КАС України.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За визначенням п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративною справою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
У свою чергу, публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи (п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України).
З позовної заяви та доданих до неї документів не вбачається, що між позивачем та відповідачами виник публічно-правовий спір. Позовні вимоги про притягнення до відповідальності державного виконавця не відповідають вимогам ст. 5 КАС України, завданням адміністративного судочинства та не можуть бути розглянуті за правилами адміністративного судочинства.
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись ст. 170-171, 248 КАС України, суд, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 .
Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржено.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею у порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 КАС України.
Ухвала підписана суддею 21.08.2024 р.
Суддя Н. В. Лісовська