Справа №: 148/1556/24 Справа № 148/1557/24
Провадження № 3/148/751/24
19 серпня 2024 року суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Дамчук О.О. розглянувши матеріали, які надійшли від Тульчинського РВП ГУНП у Вінницькій області, про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючий за адресою АДРЕСА_1 , студента 2 курсу ВПУ № 41 м. Тульчин, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч.2 ст. 126 та ч. 6 ст. 121 КУпАП,
02.07.2024 близько 20.10 години, ОСОБА_1 по вул. Леонтовича в м. Тульчині, керував транспортним засобом мопед «Yamaha jog», без посвідчення водія відповідної категорії, тобто не маючи права керування таким транспортними засобом, чим порушив п.п. 2.1 (а) Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст. 126 КУпАП.
Він же, 02.07.2024 близько 20.10 години, по вул. Леонтовича в м. Тульчині, керував транспортним засобом мопед «Yamaha jog», без державного номерного знаку на даний транспортний засіб, чим порушив п.п. 2.9 (в) Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.6 ст. 121 КУпАП.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачені ст. 126 ч. 2 та 121 ч.6 КУпАП, а саме: керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим в установленому порядку.
У судовому засіданні неповнолітній ОСОБА_1 , щиро розкаявся та зобов'язався більше не вчиняти протиправних дій. Пояснив, що обізнаний, про те що без отримання посвідчення водія не має права сідати за кермо.
Законна представниця неповнолітнього ОСОБА_2 у судовому засіданні повідомила, що її син навчається водінню у Тульчинському ВПУ.
Розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов слідуючого висновку.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до абз.2 п. 7 Постанови КМУ № 1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» забороняється, експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають вимогам, установленим МВС, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені.
Пунктом 2.1 (а) ПДРУ встановлено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі, зокрема: посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Згідно п. 2.13. ПДР вбачається, що мопеди, моторолери та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун з робочим об'ємом до 50 куб.см або електродвигун потужністю до 4 кВт належать до категорії - А1 та право на керування транспортними засобами особам може бути надано: мототранспортними засобами і мотоколясками (категорії А1, А) - з 16-річного віку.
Виходячи зі змісту статей 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Окрім визнання своєї вини, вина ОСОБА_1 підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення серії ААД № 290555, та № 290556 від 02.07.2024, копією паспорту ОСОБА_1 , особистими поясненнями зазначеними на окремому аркуші щодо визнання обставин вчинення адміністративних правопорушень, відібраними в присутності законного представника.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто є неповнолітнім та має повних 16 років.
Із Закону України Про дорожній рух та Правил дорожнього руху вбачається, що їздити на мопеді та мотоциклі можна з 16 років, після складання відповідного іспиту на знання їзди та отримання посвідчення водія категорії «А» або «А1».
Із змісту ст. 9 КУпАП вбачається, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Із змісту ст. 23 КУпАП встановлено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Статтею 12 КУпАП передбачено, що адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.
Відповідно до ч.2 ст. 13 КУпАП, у разі вчинення неповнолітньою особою у віці від 16 до 18 років адміністративного правопорушення передбаченого, зокрема ст. 121-127 КУпАП, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах.
Частиною 2 статті 36 КУпАП передбачено, що якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до санкції ч.6 ст. 121 КУпАП, вчинене правопорушення тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Санкцією ч. 2 ст. 126 КУпАП передбачено, накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За таких обставин, при призначенні адміністративного стягнення вважаю за можливе, на підставі ч.2 ст. 36 КпАП України, накласти стягнення в межах санкції статті, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, також прийняти до уваги характер та ступінь тяжкості вчиненого адміністративного правопорушення, перевіривши існування обтяжуючих та пом'якшуючих обставин, дані про особу щодо якої розглядається справа про адміністративне правопорушення, вперше притягується до адміністративної відповідальності, характер вчинених правопорушень за ч. 6 ст. 121 та ч.2 ст. 126 КУпАП, які є потенційно загрозливими для забезпечення безпеки дорожнього руху й експлуатації транспорту, захисту життя та здоров'я людей, майнових прав фізичних і юридичних осіб, оскільки вчинені особою, яка не навчалась водінню, доказів протилежного неповнолітньою особою, яка притягається до адміністративної відповідальності або її законним представником до суду не надано, та не отримувала посвідчення водія відповідного зразку.
З огляду на зазначене, вважаю, що для виправлення та попередження вчинення нових правопорушень, на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності необхідно накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ч. 2 ст. 126 КУпАП та накладення такого стягнення є необхідним і достатнім в даному випадку, оскільки відповідатиме меті адміністративного стягнення.
Згідно зі ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений особою, яка притягнута до адміністративної відповідальності не пізніше, як через п'ятнадцяти днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі відсутності самостійного заробітку в осіб віком від 16 до 18 років, які вчинили адміністративне правопорушення, штраф стягується з батьків або осіб, які їх замінюють.
Роз'яснити особі, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, що у разі несплати нею штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП;
- витрати на облік зазначених правопорушень.
В силу ст. 40-1 КУпАП, на підставі ч.5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності підлягає стягненню судовий збір, в розмірах встановлених законодавством України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 36, 40-1, 121 ч.6, 126 ч.2, 221, 268, 283, 287, 307-308 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчинені адміністративних правопорушень передбачених ч.2 ст. 126 та ч.6 ст. 121 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення на загальних підставах, з урахуванням ч.2 ст. 13 КУпАП, на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП, остаточно призначивши адміністративне стягнення в межах санкції ч. 2 ст. 126 КУпАП у вигляді адміністративного штрафу в розмірі двохста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить в сумі 3400,00 (Три тисячі чотириста) гривень 00 коп. (рахунок UA418999980313080149000002001, отримувач коштів ГУК у Вінницькій області/ Він.обл./21081300, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37979858, Банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.) (ЕАП)).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), судовий збір на користь держави (отримувач коштів : ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету 22030106, рахунок UA 908999980313111256000026001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП)) у розмірі 605,60 (Шістсот п'ять) грн 60 коп.
Штраф підлягає сплаті у 15-денний строк з дня вручення постанови або залишення апеляційної скарги без задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несвоєчасного сплачення штрафу і виконання постанови в примусовому порядку, з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП, та витрати на облік зазначеного правопорушення.
Копії платіжних документів подаються до органу, від імені якого накладено стягнення, у триденний строк з дня сплати.
Своєчасно несплачений штраф буде примусово стягнутий у порядку, встановленому законодавством.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду через Тульчинський районний суд Вінницької області.
Суддя О.О. Дамчук