Справа № 147/1111/24
Провадження № 3/147/421/24
20 серпня 2024 року селище Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Почкіна Оксана Миколаївна, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Відділення поліції №2 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий Ковельським МРВ 27.10.2008,
за ч.1 ст.173-2 КУпАП,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №029846 від 19.08.2024 вбачається, що 19.08.2024 за місцем свого проживання в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство в сім'ї психологічного характеру відносно своєї тещі ОСОБА_2 , а саме ображав її нецензурною лайкою, намагався вчинити бійку, чим створював психологічний тиск.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 до суду не з'явився.
Дослідивши матеріали справи приходжу до висновку, що матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 по факту інкримінованого йому правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП підлягає поверненню на доопрацювання з наступних підстав.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за ст. 173-2 КУпАП не є обов'язковою.
Так, ч. 1 ст. 268 КУпАП передбачає, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до положень п. 3 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи.
Проте, для забезпечення визначених ч. 1 ст. 268 КУпАП прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд має обов'язок повідомити таку особу про день, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення передбачені статтею 173-2 розглядаються протягом доби.
Згідно приписів ч.1 ст. 277-2 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
Відтак, чинним КУпАП не врегульовано порядок повідомлення судом особи про день час та місце розгляду справи, який має відбутись протягом доби з дня надходження справи до суду, однак це не може порушувати права особи на її участь під час розгляду справи та бути повідомленою про це.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №029846 від 19.08.2024у графі «повідомлено, що розгляд адміністративної справи відбудеться» зазначено, що розгляд адміністративної справи відбудеться 20.08.2024 о 15 годині 00 хвилині у Тростянецькому районному суді.
Однак з протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що примірник протоколу від 19.08.2024 ОСОБА_1 вручено не було, він відмовився як засвідчити своїм підписом підтвердження про повідомлення йому про час і місце розгляду справи, так і від надання пояснень. Вказане свідчить про неналежне повідомлення останнього про розгляд справи про адміністративне правопорушення Тростянецьким районним судом Вінницької області 20.08.2024 о 15.00 год.
Крім того, ч. 2 ст. 251 КУпАП визначено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
Зокрема, зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №029846 від 19.08.2024 в графі «Підпис особи, яка ознайомлена з місцем та часом розгляду справи. У присутності понятих» та в графі «Від пояснення та підпису відмовився(лася) у присутності понятих» зазначено, що проводилась відеофіксація, однак до матеріалів справи диск з відеозаписом не долучено, що заздалегідь унеможливлює суд повно, всебічно та об'єктивно розглянути справу.
Відповідно до ст.278 КУпАП при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимог ст.256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що проводить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи про адміністративне правопорушення відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі, на доопрацювання.
Керуючись ст. ст. 251, 252, 256, 268, 277, 278, 283-285 КУпАП, суддя
Матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП повернути до Відділення поліції №2 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
.
Суддя: О.М. Почкіна