Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
19.08.2024 Справа № 922/2145/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Байбака О.І.
при секретарі судового засідання Пугачові Д.І.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Східне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України вул. Капітана Володимира Кісельова, 1,м. Полтава,Полтавська обл., Полтавський р-н,36014
до Товариство з обмеженою відповідальністю «Великий альянс» вул. Академіка Павлова, 120,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61054
про стягнення коштів
за участю представників сторін:
позивача - Авді К. Б. (витяг з ЄДРПОУ);
відповідача - не з'явився;
Східне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Великий альянс” (далі - відповідач) 136000,00 грн, з яких:
68000,00 грн - пені;
68000,00 грн - штрафу.
Позов обґрунтовано з посиланням на те, що відповідачем допущено порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про що адміністративною колегією Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення № 70/81-р/к від 20.08.2021 відповідно до якого на відповідача накладено штраф у розмірі 68000,00 грн за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п. 1 ст. 50, п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України “Про захист економічної конкуренції” у вигляді антиконкурентних узгоджених дій.
Крім того, оскільки відповідач, у визначений для добровільного виконання строк, не виконав зобов'язань, встановлених рішенням Антимонопольного комітету № 70/81-р/к від 20.08.2021, йому також нараховано 68000,00 грн пені на підставі ч. 5 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції”.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 21.06.2024 відкрито провадження у справі № 922/2145/24; розгляд справи постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 17.07.2024; встановлено сторонам строк для подання заяв по суті спору.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 17.07.2024 відкладено я підготовче засідання на 31.07.2024.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 31.07.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 19.08.2024.
У судове засідання 19.08.2024 прибув представник позивача, який підтримав вимоги, викладені у позові, просить суд їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання 19.08.2024 свого уповноваженого представника не направив, про причини неприбуття суд не повідомив, хоча судом вжито передбачених законом заходів з метою повідомлення про дату, час та місце проведення судового засідання.
Згідно з вимогами ст. 120 ГПК України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи та надання йому можливості реалізувати власні процесуальні права, судом засобами поштового зв'язку на його юридичну адресу, зазначену у позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань направлено копії ухвал від 21.06.2024, від 17.07.2024 та від 31.07.2024. Проте, вони повернулись на адресу суду з відміткою “адресат відсутній за вказаною адресою” (а. с. 33-36, 68-71, 75-78). Відомостей про наявність у відповідача іншої адреси матеріали справи не містять.
Згідно з вимогами п. п. 5-6 ст. 242 ГПК України, учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня. Днем вручення судового рішення, зокрема, є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Крім того, судом здійснювалось повідомлення відповідача шляхом направлення телефонограм (а. с. 50, 54), які, однак, передати не вдалось через те, що набраний номер не обслуговується.
З урахуванням викладеного, судом виконано процесуальний обов'язок щодо повідомлення відповідача про розгляду справи, а останній в розумінні вимог ст. ст. 120, 242 ГПК України вважається таким, що належним чином повідомлений про такий розгляд.
Оскільки неявка у судове засідання представника відповідача не перешкоджає розгляду справи, суд вважає за необхідне розглядати справу за його відсутності, за наявними в матеріалах справи документами.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані суду докази та доводи, суд встановив.
Як свідчать матеріали справи, адміністративна колегія Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, прийняла рішення № 70/81-р/к від 20.08.2021 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції у справі № 4/01-155-21 (а. с. 10-18).
Пунктом 1 резолютивної частини рішення № 70/81-р/к визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгівельно-промислове представництво «Альянс» та Товариство з обмеженою відповідальністю “Великий альянс” вчинили порушення, передбачене п. 1 ст. 50 та п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів шляхом погодження своєї поведінки під час підготовки тендерних пропозицій та участі у процедурі закупівлі, проведений Комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу» на закупівлю “Бензин А-92, бензин А-95, дизельне паливо, газ нафтовий скраплений” (ідентифікатор закупівлі в системі “Prozorro” - UA-2020-08-03-001657-a).
За вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції згідно з п. 3 резолютивної частини рішення № 70/81-р/к на Товариство з обмеженою відповідальністю “Великий альянс” накладено штраф у розмірі 68000,00 грн.
Як свідчать матеріали справи, копію рішення № 70/81-р/к Відділенням направлено на адресу відповідача рекомендованим повідомленням № 6102254620008, яке повернулось на адресу позивача з відміткою відділення поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання».
Також в порядку, визначено ст. 56 Закону України “Про захист економiчної конкуренцiї” Інформацію про рішення № 70/81-р/к опубліковано в офіційному друкованому виданні Кабінету Міністрів України - газеті Урядовий кур'єр № 230 (7098) від 30.11.2021 (а. с. 19).
На підставі ч. 3 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, має його сплатити у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу, тобто до 10.02.2022 включно.
На підставі ст. 56 Закону України “Про захист економiчної конкуренцiї” копія рішення вважається врученою відповідачу 10.12.2021.
Відповідач не скористався своїм правом на оскарження рішення № 70/81-р/к від 20.08.2021 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у зв'язку з чим, дане рішення є таким, що в передбаченому законом порядку набрало чинності, та підлягає виконанню відповідачем.
Як зазначалось, відповідач був зобов'язаний сплатити штраф до 10.02.2022 включно.
Однак, зазначений штраф відповідачем не сплачено.
Відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
З посиланням на зазначені обставини та на положення ч. 5 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” Східним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України також нараховано Товариства з обмеженою відповідальністю “Великий альянс” 68000 грн пені за період прострочення оплати штрафу з 11.02.2022 по 07.06.2024 (включно), всього за 847 днів прострочення.
Крім того, як свідчить розрахунок, при його здійсненні Східним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України враховані вимоги ч. 5 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” щодо обмеження максимального розміру пені розміром штрафу.
Обставини щодо стягнення пені та штрафу стали підставами для звернення позивача до суду з позовом у даній справі.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд виходить з такого:
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з вимогами ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Статтею 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, в тому числі, адміністративно-господарський штраф (ч. 1 ст. 239 ГК України).
Частиною 1 ст. 241 ГК України вказано, що адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Згідно з ст. 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі, про стягнення несплаченої у добровільному порядку пені.
Згідно зі змістом п. 1 ст. 50 та п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції" порушенням законодавства про захист економічної конкуренції є, зокрема, антиконкурентні узгоджені дії; спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів.
Частиною 1 ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі, про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу тощо.
Органи Антимонопольного комітету України накладають штрафи на об'єднання, суб'єктів господарювання: юридичних осіб; фізичних осіб; групу суб'єктів господарювання - юридичних та/або фізичних осіб, що відповідно до статті 1 цього Закону визнається суб'єктом господарювання, у випадках, передбачених частиною четвертою цієї статті (ч. 1 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції").
Відповідно до ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
Згідно приписів ч. 1 ст. 56 Закону України “Про захист економiчної конкуренцiї” у pазi, якщо вручити рiшення, розпорядження, немає можливості, зокрема, внаслiдок:
- вiдсутностi фiзичної особи за останнiм вiдомим мiсцем проживания (мiсцем реєстрацiї);
- відсутності посадових осiб чи уповноважених представників суб'єкта господарювання, органу адмiнiстративно-господарського управління та контролю за відповідною юридичною адресою,
- рiшення, розпорядження органiв Антимонопольного комiтету України вважається таким, що вручено вiдповiдачу, через десять днів з дня оприлюднення iнформацiї про прийняте рішення, розпорядження в офiційному друкованому органі (газета Верховної Ради України “Голос України”, газета Кабiнету Мiнiстрiв України “Урядовий кур'єр”, “Офiцiйний вiсник України”, друкованi видання вiдповiдної обласної ради за останнiм вiдомим мiсцем проживання чи мiсцем реєстрацiї, юриднчної адреси вiдповiдача).
Як зазначалось, відповідно до рішення № 70/81-р/к від 20.08.2021 на ТОВ “Великий альянс” покладено штраф у розмірі 68000,00 грн.
Відповідно до положень абз. 2 ч. 1 ст. 42 Закону України "Про захист економічної конкуренції" строк давності притягнення до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції становить п'ять років з дня вчинення порушення, а в разі триваючого порушення - з дня закінчення вчинення порушення.
Судом встановлено, що строк давності притягнення відповідача до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції в розумінні ст. 42 зазначеного Закону не сплинув, оскільки прийняття рішення відбулось в межах п'ятирічного строку з моменту вчинення товариством порушення конкурентного законодавства.
Копiя витягу з рішення № 70/81-р/к направлено позивачем супровiдним листом вiд 25.08.2021 № 70-02/4-7160 на адресу ТОВ “Великий альянс” (поштове вiдправлення № 6102254620008), що була зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фiзичних осiб - пiдприємців та громадських формувань на дату складання листа. Однак рекомендоване поштове відправлення № 6102254620008 повернуто до вiддiлення з вiдмiткою вiддiлення поштового зв'язку - “за закiнченням терміну зберiгання”.
Суд звертає увагу на правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 18.03.2021 у справі № 911/3142/19, відповідно до якої направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки, отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заг18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).
Також, інформацію про рішення № 70/81-р/к опубліковано в друкованому виданні Кабінету Міністрів України - газеті Урядовий кур'єр № 230 (7098) від 30.11.2021.
Згідно з ч. 3 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Відповідно до ч. 8 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.
Отже, штраф, накладений рішенням № 70/81-р/к на відповідача, підлягав сплаті з урахуванням ст. 62 Закону України “Про захист економічної конкуренції” до 10.02.2022 (включно).
Однак, відповідач не надав суду доказів сплати штрафу накладеного рішенням № 70/81-р/к.
Згідно з ч. 5 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Відповідно до ч. 3 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" нарахування пені припиняється з дня сплати штрафу, накладеного рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Як зазначено, на дату звернення позивача до суду з позовною заявою, відповідач не надав доказів сплати штрафу.
Згідно з ч. 7 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.
Згідно з позовною заявою, позивач здійснив нарахування пені за період з 11.02.2022 до 07.06.2024 (включно), тобто згідно з цим розрахунком загальна кількість днів прострочення сплати штрафу складає 847 днів.
Розмір пені за один день прострочення сплати штрафу складає:
68000,00 грн (розмiр штрафу накладеного рiшенням № 70/81-р/к): 100 х 1,5 (вiдсоток вiд суми штрафу вiдповiдно до ч. 5 ст. 56 Закону Украiни “Про захист економiчної конкуренцiї”) = 1020,00 грн.
1020,00 грн х 847 днів = 863940,00 грн.
Тобто, згідно з поданим позивачем розрахунком, за весь термін прострочення сплати штрафу підлягає нарахуванню пеня в сумі 863940,00 грн.
Разом з тим, відповідно до вимог до ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Оскільки відповідно до рішення № 70/81-р/к накладений штраф на ТОВ “Великий альянс” становить 68000,00 грн, відповідно і розмір пені також не може перевищувати 68000,00 грн.
Суд констатує, що відповідачем також не надано суду доказів сплати пені.
Оскільки рішення колегія Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 70/81-р/к від 20.08.2021 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції у справі № 4/01-155-21 є таким, що набрало чинності та є обов'язковим до виконання, і відповідач при цьому не надав суду доказів сплати штрафу на виконання зазначеного рішення та пені нарахованої в зв'язку з простроченням оплати штрафу в добровільному порядку, суд приходить до висновку про задоволення заявленого позову та стягнення з відповідача до державного бюджету України 68000,00 грн штрафу та 68000,00 грн пені за прострочення сплати зазначеного штрафу.
Здійснюючи розподіл судових витрат суд керується ст. ст. 123,126 ч. 1 ст. 129 ГПК України, та у відповідності до них такі витрати покладає на відповідача. За таких обставин, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню 2422,40 грн судового збору.
Керуючись ст. ст. 73-74, 76-80, 123, 126, 129, 232-233, 237-238, 240-241 ГПК України, господарський суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Великий альянс” (адреса: 61054, м. Харків, вул. Павлова Академіка, буд. 120; код ЄДРПОУ 37967109) на користь штраф у розмірі 68000 грн та пеню у розмірі 68000 грн із зарахуванням зазначеної суми до Державного бюджету України на рахунок відповідного управління Державної казначейської служби України за місцезнаходженням платника податків.
Стягувач - Східне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (адреса: 61022, м. Харків, майдан Свободи, будинок 5, Держпром, 6 під'їзд, 1 поверх, кімната 35; код ЄДРПОУ: 22630473)
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Великий альянс” (адреса: 61054, м. Харків, вул. Павлова Академіка, буд. 120; код ЄДРПОУ 37967109) на користь Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (адреса: 61022, м. Харків, майдан Свободи, будинок 5, Держпром, 6 під'їзд, 1 поверх, кімната 35; код ЄДРПОУ: 22630473) 2422,40 грн судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано в строки та в порядку визначеному ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
Повне рішення складено "20" серпня 2024 р.
Суддя О.І. Байбак