Рішення від 16.08.2024 по справі 646/3919/24

Справа № 646/3919/24

№ провадження 2/646/2032/2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.08.24 м.Харків

Червонозаводський районний суд м.Харкова у складі:

головуючого судді Білінської О.В.,

за участі секретаря судового засідання Тихоновської Г.В.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Куп'янської міської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Департамент реєстрації Харківської міської ради Харківської області про визнання права спільної часткової власності на нерухоме майно,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Червонозаводського районного суду м.Харкова з позовом про визнання за ними права спільної часткової власності в рівних частинах за кожним по 1/2 частці на приватизовану квартиру АДРЕСА_1 , яка набута на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого Куп'янським ливарним заводом 12 жовтня 1995 року на підставі розпорядження № 597 від 12 жовтня 1995 року, яке зареєстроване у Куп'янському бюро технічної інвентаризації в реєстраційну книгу за № 91 за номером 12874, та угоди про визначення ідеальних часток в спільній сумісній власності, посвідченій 03 лютого 1999 року державним нотаріусом Куп'янської державної нотаріальної контори Гречук Є.О. за р. № 1-306, що зареєстрована у Куп'янському бюро технічної інвентаризації в реєстраційну книгу за № 91 за номером 12874, квартира 2-кімнатна, загальною площею 52, 4 кв.м., в т.ч. житловою площею 28,9 кв.м., складається з 2-х житлових кімнат розміром 17,6 кв.м. та 11,3 кв.м., кухні розміром 8,8 кв.м., ванної кімнати розміром 2.6 кв.м., вбиральні розміром 0,9 кв.м., коридору розміром 9,3 кв.м., вбудованої шафи розміром 0,9 кв.м., квартира обладнана балконом 3.0 кв. м. На це виникла необхідність у державній реєстрації прав на нерухоме майно, у зв'язку з чим вони звернувся до Департаменту реєстрації Харківської міської ради, однак у проведенні реєстраційної дії їм було відмовлено, оскільки подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, у зв'язку з чим за захистом своїх прав ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду.

Ухвалою суду від 17.04.2024 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 06.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 26.06.2024 підготовче провадження закрито та справу призначено до розгляду по суті.

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надали до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, позов просили задовольнити .

Начальник Куп'янської міської військової адміністрації Андрій Беседін направив на адресу суду клопотання за вих.№ 1826 від 03.07.2024 про розгляд справи без участі представника військової адміністрації за наявними в матеріалах справи документами згідно з вимогами чинного законодавства.

Представник третьої особи Департамент реєстрації Харківської міської ради Харківської області - Гупал Н.О. 22.05.2024 надіслала пояснення щодо позову, також зазначила про розгляд справи без участі представника.

Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до наступного.

Відносини у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон), Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі - Порядок), іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав).

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження (п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону).

Відповідно до частини 5 статті 12 Закону відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою до моменту державної реєстрації припинення таких прав, обтяжень у порядку, передбаченому цим Законом.

Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зареєстрованих у Державному реєстрі прав, вчиняються на підставі відомостей про речові права, обтяження речових прав, що містяться в цьому реєстрі.

Серед засад державної реєстрації прав статтею 3 Закону визначено обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав та внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених Законом. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Серед загальних засад державної реєстрації прав Законом передбачено внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених Законом.

Згідно з ч. 5 ст. 3 Закону державна реєстрація прав проводиться за заявами у сфері державної реєстрації прав будь-яким державним реєстратором з урахуванням вимог, встановлених абзацами першим - третім цієї частини, крім випадку, передбаченого статтею 312 цього Закону, та автоматичної державної реєстрації прав у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 8 ст. 18 Закону державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

Заява на проведення реєстраційних дій подається заявником у паперовій формі, а у випадках, передбачених законодавством, - в електронній формі разом з оригіналами документів, необхідних для проведення реєстраційних дій, чи їх копіями, засвідченими державними органами, органами місцевого самоврядування (якщо оригінали таких документів відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування) (ч. 1 ст. 20 Закону).

Згідно з п. 30 Порядку державна реєстрація прав може проводитися за заявою, поданою в електронній формі, в разі, зокрема, державної реєстрації прав, реєстрацію яких проведено до 1 січня 2013 відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.

Пунктом 31 Порядку передбачено, що державна реєстрація прав здійснюється за заявою, поданою в електронній формі через Портал Дія чи на підставі договорів про надання сервісної послуги, укладених з технічним адміністратором Державного реєстру прав, через інші інформаційні системи, що забезпечують ідентифікацію користувача з використанням засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри (далі - інформаційна система для подачі заяви).

Для державної реєстрації прав заявник подає документи, необхідні для державної реєстрації прав, в електронній формі, що створені з дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг та законодавства про електронні документи та електронний документообіг, крім випадків, передбачених абзацами другим та третім цього пункту.

Для державної реєстрації прав, реєстрацію яких проведено до 1 січня 2013 року відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, заявником можуть бути подані скановані копії оригіналів паперових документів (фотокопій) з накладенням кваліфікованого електронного підпису заявника (п. 311 Порядку).

У результаті інформаційної взаємодії Порталу Дія чи іншої інформаційної системи, за допомогою якої заявником подавалися документи для державної реєстрації прав, з Державним реєстром прав заява в електронній формі за допомогою програмних засобів ведення зазначеного Реєстру автоматично реєструється в базі даних заяв (п. 32 Порядку).

При здійсненні повноважень, визначених статтею 10 Закону, державний реєстратор, зокрема, встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи; під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії.

Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані не пізніше трьох робочих днів з дня отримання відповідного запиту державного реєстратора безоплатно надати запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі.

Механізм отримання державним реєстратором в електронній формі за допомогою програмного забезпечення Державного реєстру прав відомостей про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, що перебувають у розпорядженні підприємств бюро технічної інвентаризації на паперових носіях у зв'язку із здійсненням ними до 1 січня 2913 року повноважень щодо проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно визначено Порядком отримання державним реєстратором прав на нерухоме майно за допомогою Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, що перебувають у розпорядженні підприємств бюро технічної інвентаризації на паперових носіях, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2021 № 509.

В процедурі розгляду заяви державним реєстратором було встановлено, що заяву № 59409149 подано щодо державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року. Державним реєстратором було здійснено консолідований пошук інформації в Державному реєстрі прав та реєстрах до 2013 року, стосовно реєстрації речових прав на заявлений об'єкт нерухомого майна, в результаті якого було встановлено, що інформація про реєстрацію прав у Реєстрі прав власності на нерухоме майно відсутня.

Враховуючи встановлені обставини, на виконання ст. 10 Закону, держаним реєстратором було направлено відповідний запит до Куп'янської міської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області № 3277/0/276-23 від 20.07.2023

Листом Куп'янська міська військова адміністрація Куп'янського району Харківської області №1924 від 21.07.2023 повідомила, що зберігачем інвентаризаційних справ на об'єкти нерухомого майна, розташовані на території Куп'янської громади, було визначено комунальне підприємство «Куп'янське БТІ» (площа Центральна, 23, місто Куп'янськ Харківської області, код ЄДРОПОУ 033550051).

Через збройну агресію російської федерації в Україні адміністративне приміщення комунального підприємства «Куп'янське БТІ» внаслідок обстрілів та пожежі повністю знищено, інвентаризаційні справи, службова документація, комп'ютерна техніка та бази даних також знищені, працівники на підприємстві відсутні. Підприємство на даний час господарську діяльність не здійснює.

Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту реєстрації Харківської міської ради за № 71605733 від 15.02.2024 відмовлено у проведенні державної реєстрації права власності квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , у зв'язку з тим, що подані ними документи не дають змогу встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Так, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону підставою для відмови в державній реєстрації прав є подання документів, які не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону підставою для відмови в державній реєстрації прав є наявність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.

Відповідно до п. 18 Порядку за результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.

За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом, державний реєстратор приймає відповідне рішення, яке повинне містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття, з відповідним обґрунтуванням їх застосування.

Враховуючи викладене, керуючись пунктами 4, 5, ч. 1 ст. 24 Закону, пунктами 18 та 23 Порядку державним реєстратором Департаменту реєстрації Харківської міської ради 15.02.2024 було прийнято рішення № 71605733 про відмову в проведенні реєстраційних дій за заявою від 13.02.2024 реєстраційним номером 59409149 про державну реєстрацію права власності на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

Частина четверта статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" містить припис стосовно того, що будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті, у випадках, визначених статтею 28 цього Закону, та в інших випадках, визначених законом.

Частиною третьою статті 3 Закону передбачено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:

1.реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;

2.на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

До 2013 року реєстрація права власності на житлові будинки проводилася Бюро технічної інвентаризації, із видачею про це документів (Витягів) або проставленням відповідних штампів (відміток) на самому документі. Така реєстрація проводилася БТІ в Реєстрі прав власності на нерухоме майно (в якому реєструвалися виключно квартири, будинки, приміщення).

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про право власності від 12.10.1995 року видане Куп'янським ливарним заводом, квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (мовою оригінала). (а.с.9)

Вищевказана квартира згідно технічного паспорту зареєстрована Куп'янським бюро технічної інвентаризації, власником квартири є ОСОБА_2 . Вказана 2-кімнатна квартира, загальною площею 52, 4 кв. м., в т.ч. житловою площею 28,9 кв.м., складається з 2-х житлових кімнат розміром 17,6 кв.м. та 11,3 кв.м., кухні розміром 8,8 кв.м., ванної кімнати розміром 2.6 кв.м., вбиральні розміром 0,9 кв.м., коридору розміром 9,3 кв.м. вбудованої шафи розміром 0,9 кв.м., квартира обладнана балконом 3.0 кв. м. (а.с. 10-12)

Вищевказана квартира зареєстрована за позивачами у рівних частинах за кожним по частині на праві спільної часткової власності, відомості про реєстрацію внесені в реєстрову книгу за 91 за номером 12874 Куп'янському бюро технічної інвентаризації, що підтверджується реєстраційним написом на угоди про визначення ідеальних часток в спільній сумісній власності, посвідченій 03 лютого 1999 року державним нотаріусом Куп'янської державної нотаріальної контори Гречук Є.О. за р. № 1-306.( а.с.9,13).

Згідно довідки про оціночну вартість об'єкта нерухомості від 27.04.2024 року вартість вказаної квартири, становить 523462 грн. 44 коп. (а.с. 30-31).

Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту реєстрації Харківської міської ради, Харківської області за № 71605733 від 15.02.2024 позивачам відмовлено у проведенні державної реєстрації права власності на квартиру, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , у зв'язку з тим, що подані документи не дають змогу встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно. (а.с. 8)

З огляду на те, що свідоцтво про право власності від 12.10.1995 року містить проставлений відповідний штамп КП ?Куп'янське БТІ?, суд дійшов висновку, що речове право ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на нерухоме майно є дійсним, оскільки його реєстрація проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.

Згідно із частиною першою статті 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів (частина перша статті 328 цього Кодексу).

Відповідно до ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Згідно з вимогами статті 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Відсутність реєстрації права власності відповідно до Закону України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не зумовлює позбавлення особи прав користування та володіння належним їй на праві власності майном.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

За змістом наведеної норми державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації.

На підставі викладеного, розглядаючи справу в межах заявлених позовних вимог та підстав позову, оцінивши наявні у справі докази на предмет їх належності, достовірності та достатності, аналізуючи встановлені у справі обставини, беручи до уваги, що у позивачів відсутня можливість одержати відповідні документи в КП ?Куп'янське БТІ? у зв'язку з його повним знищенням, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити та визнати за позивачами право власності на квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , оскільки це не призведе до порушення прав, свобод та інтересів інших осіб і є єдиним можливим способом захисту їх прав та законних інтересів.

Керуючись ст. ст. 4, 5, 6, 12, 13, 77-81, 258-259, 263-265, 273 ЦПК України, ст.ст. 319, 321, 328, 392 ЦК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Куп'янської міської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Департамент реєстрації Харківської міської ради Харківської області про визнання права спільної часткової власності на нерухоме майно - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржено повністю або частково учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов'язки до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , мешкає як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_3 .

Позивачка: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: відсутній, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , мешкає як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_4 .

Відповідач: Куп'янська міська військова адміністрація Куп'янського району Харківської області, місцезнаходження: Харківська обл., Куп'янський район, м. Куп'янськ, пр. Конституції, 3, ЄДРПОУ 44758728.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Департамент реєстрації Харківської міської ради Харківської області, місцезнаходження: м. Харків, майдан Павлівський, 4, ЄДРПОУ: 40214227.

Суддя О.В. Білінська