Справа № 352/2078/24
Провадження № 3/352/1020/24
"21" серпня 2024 р.м. Івано-Франківськ
Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Кузьменко С.В., розглянувши матеріали, що надійшли з управління державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Івано-Франківській області про притягнення
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсіонер, проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1
до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
1.Зміст протоколу про адміністративне правопорушення:
Головним державним інспектором відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Івано-Франківській області ОСОБА_2 26 липня 2024 року складено протокол про адміністративне правопорушення за наступних обставин:
26 липня 2024 року о 19 годині 19 хвилин на річці Дністер в селі Стриганці, Тисменицького району, Івано-Франківської області ОСОБА_1 здійснював вилов риби вудкою риболовкою - 1 екземпляр, при огляді вилову виявлено один екземпляр марени звичайної, вагою 0,450 кг. та 1 екземпляр підуста вагою, 0,180 кг., даний вид риб занесено до Червоної книги України, чим порушив підпункт 5.3 розділу ІV Правил любительського рибальства.
Згідно протоколу про адміністративні правопорушення дії ОСОБА_1 кваліфіковано за частиною другою статті 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
2.Рух провадження
05 серпня 2024 року протокол про адміністративне правопорушення із доданими матеріалами надійшов до Тисменицького районного суду для розгляду по суті.
Судова справа призначена до розгляду на 21 серпня 2024 року.
3.Докази, досліджені під час судового розгляду:
3.1 Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 пояснив, що дійсно здійснював риболовлю 26 липня 2024 року на березі ріки Дністер разом зі своїм 13 річним онуком. Вони виловили кілька рибин, в тому числі вказану в протоколі марену та підуста. Вважає, що на березі Дністра мають стояти щити із прикладом риб, внесених до Червоної книги України.
3.2Письмові докази:
Протокол про адміністративне правопорушення:
Згідно тексту протоколу про адміністративне правопорушення, 26 липня 2024 року о 19 годині 19 хвилин на річці Дністер в селі Стриганці, Тисменицького району, Івано-Франківської області ОСОБА_1 здійснював вилов риби вудкою риболовною - 1 екземпляр, при огляді вилову виявлено один екземпляр марени звичайної вагою 0,450 кг. та 1 екземпляр підуста вагою 0, 180 кг., даний вид риб занесено до Червоної книги України, чим порушив підпункт 5.3 розділу ІV Правил любительського рибальства.
У ОСОБА_1 виявлено та вилучено: вудка рибальська - одна штука, один екземпляр марени звичайної вагою 0,450 кг. та один екземпляр підуста - 0,180 кг.
Рибу в живому стані випущено у водне середовище річки Дністер.
Правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду у розмірі 330 (триста тридцять) гривень.
Акт №000074 виявлення та вилучення водних живих ресурсів, знарядь лову, іншого майна, плавучих і транспортних засобів від 26 липня 2024 року
Згідно тексту акту, 26 липня 2024 року о 19 годині 19 хвилин на річці Дністер в селі Стриганці, Єзупільської ТГ, Івано-Франківської області ОСОБА_1 здійснював вилов риби вудкою риболовною - 1 екземпляр, при огляді вилову виявлено один екземпляр марени звичайної вагою 0,450 кг. та 1 екземпляр підуста, вагою 0, 180 кг., даний вид риб занесено до Червоної книги України, чим порушив підпункт 5.3 розділу ІV Правил любительського рибальства.
Рибу випущено в живому стані у водне середовищем.
Вилучено вудку риболовну №0010440
Довідка №33.3-20/37-24 від 26 липня 2024 року
В довідці зазначений розмір заподіяної шкоди внаслідок незаконного вилову риби громадянином ОСОБА_1 , а саме один екземпляр марени звичайної вартістю 330 (триста тридцять) гривень та один екземпляр підуста.
Загальна сума завданої шкоди становить 330 (триста тридцять) гривень.
Розмір шкоди обраховано відповідно до постанови Кабінету міністрів України № 1030 від 07 листопада 2012 року.
Опис -оцінка знарядь лову на іншого рибальського майна
Відповідно до тексту опису-оцінки, у ОСОБА_1 вилучена вудка риболовна в кількості одна штука.
Опис -оцінка водних резурсів вилучених у ОСОБА_1 .
Відповідно до опису-оцінки у Макутрака вилучено один екземпляр марени звичайної, вагою 0,450 кг. , ватрістю 330 (триста тридцять) гривень та один екземпляр підуста, вагою 0,180 кг.
Риба в живому стані випущена у водне середовище річки Дністер.
4.Опис обставин, установлених під час розгляду справи та висновки суду
У відповідності до вимог статті 252 кодексу України про адміністративні правопорушення суддя оцінює докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За результатами дослідження доказів у справі у відповідності до вимог статті 252 кодексу України про адміністративні правопорушення, у суду відсутні будь-які сумніви щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статтею 90 кодексу України про адміністративні правопорушення.
щодо порушення встановленого порядку вилучення тварин із природного середовища, які занесені до Червоної книги України
Так, в ході розгляду справи встановлено, що 26 липня 2024 року о 19 годині 19 хвилин на річці Дністер в селі Стриганці, Тисменицького району, Івано-Франківської області ОСОБА_1 здійснював вилов риби вудкою риболовкою - 1 екземпляр, при огляді вилову виявлено один екземпляр марени звичайної, вагою 0,450 кг. та 1 екземпляр підуста вагою, 0,180 кг., даний вид риб занесено до Червоної книги України, чим порушив підпункт 5.3 розділу ІV Правил любительського рибальства.
Один екземпляр марени звичайної та один екземпляр підуста в живому стані випущено в водне середовище річки Дністер.
Факт порушення встановленого порядку вилучення тварин і рослин із природного середовища, які занесені до Червоної книги України підтверджується в своїй сукупності дослідженими доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, складеним відповідною посадовою особою, уповноваженою на складення протоколів про адміністративне правопорушення, актом №000100 виявлення та вилучення водних живих ресурсів, знарядь лову, іншого майна, плавучих і транспортних засобів, описом-оцінкою вилучених живих ресурсів.
щодо кваліфікації дій ОСОБА_1 .
Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів № 29 від 19 січня 2021 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 березня 2021 року за № 260/35882, затверджено перелік видів тварин, що заносяться до Червоної книги України.
Відповідно цього Переліку, до Червоної книги України, серед інших, занесені марена звичайна та підуст.
Згідно пункту 5.3 Розділу IV Правил любительського рибальства, затверджених наказом № 700 від 19 вересня 2022 року, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 16 листопада 2022 року за № 1412/38748 для забезпечення охорони водних біоресурсів забороняється добування (вилов) на рибогосподарському водному об'єкті (його частині) усіх видів морських звірів та водних біоресурсів, які занесені до Червоної книги України
Таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого частиною другою статті 90 кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки ним незаконно, з порушенням встановленого порядку, вилучено із природного середовища тварин, види яких занесені до Червоної книги України.
щодо розміру заподіяної майнової шкоди
Відповідно до статті 280 кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, серед іншого, зобов'язаний з'ясувати чи заподіяно майнову шкоду.
Згідно тексту протоколу та довідки, внаслідок допущеного ОСОБА_1 адміністративного правопорушення спричинена шкода в розмірі 330 гривень, розмір якої розрахований у відповідності до постанови Кабінету міністрів України № 1030 від 07 листопада 2012 року.
Вказаною постановою затверджений розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України.
Як встановлено в ході розгляду справи, виловлена ОСОБА_1 марена звичайна та підуст в живому стані повернуті у природне середовище, що підтверджується актом виявлення та вилучення водних живих ресурсів, знарядь лову, іншого майна, плавучих і транспортних засобів, а також описом- оцінкою.
За таких обставин, в ході розгляду справи про адміністративне правопорушення в межах досліджених документів не встановлено факту заподіяння ОСОБА_1 майнової шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок незаконного добування, знищення або пошкодження видів тваринного світу.
Вказаний висновок Суду не позбавляє відповідних осіб права звернутись із позовною заявою про відшкодування шкоди в порядку цивільного судочинства, оскільки у відповідності до частини шостої статті 82 Цивільного процесуального кодексу України постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, яка набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалена постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
5.Щодо виду та розміру адміністративного стягнення
Санкцією частини другої статті 90 кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено безальтернативний вид адміністративного покарання як штраф з конфіскацією незаконно добутого.
Санкція частини другої статті 90 кодексу України передбачає можливість призначення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При обранні виду стягнення суддя враховує:
- умисний характер вчинено правопорушення,
- особу, що притягається до адміністративної відповідальності, а саме те, що він вперше притягується до адміністративної відповідальності, є особою похилого віку;
- ступінь вини ОСОБА_1 ;
- його майновий стан, зокрема що він є пенсіонером;
- відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення
Враховуючи, викладене, Суд вважає, що достатнім для досягнення мети адміністративного стягнення та завдань кодексу України про адміністративні правопорушення буде призначення адміністративного стягнення в мінімальному розмірі виду покарання, передбаченого санкцією статті, а саме тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Добута під час вчинення правопорушення риба була повернута працівниками відділу охорони водних біоресурсів до природного середовища, в зв'язку із чим підстави для конфіскації риби відсутні.
6.Щодо судового збору
Відповідно до статті 40-1 кодексу України про адміністративні правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» установлено з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 3028 гривень.
Таким чином, розмір судового збору станом на час розгляду справи становить 3028х0.2=605 гривень 60 копійок.
В зв'язку із викладеним, керуючись статтями 252, 283-285,294 кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 90 кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсіонер, проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 судовий збір в дохід державного бюджету в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок (стягувач - ДСА України на рахунок: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 820019, рахунок отримувача UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Відповідно до частини першої статті 307 кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно частини другої статті 308 кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Тисменицький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Сергій КУЗЬМЕНКО