Справа № 156/907/24
Провадження № 3/156/634/24
21 серпня 2024 року сел.Іваничі
Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Федечко М. О., розглянувши матеріали справ про адміністративні правопорушення, які надійшли з Володимирського РВП ГУНП у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , перебуває у декретній відпустці (згідно даних протоколу)
за ч. 1 ст. 184 та ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП),
учасники справи:
особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
про права передбачені ст. 268 КУпАП, ст. ст. 10, 63 Конституції України особі роз'яснено,
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи
Згідно з матеріалами про адміністративне правопорушення, які надійшли до суду з Володимирського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення за таких обставин.
23.07.2024 року близько 16:00 год. гр. ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2 , ухилилась від виконання, передбачених ст. 150 СК України, батьківських обов'язків, а саме розпиваючи алкогольні напої в присутності своїх 4 малолітніх дітей, не здійснювала належного нагляду, що могло загрожувати життю та здоров'ю дітей. Дані дії вчинялися у будинку знайомого гр. ОСОБА_2 .
Такими діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст.184 КУпАП.
Окрім того, 24.07.2024 року близько 10:00 год. гр. ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 , ухилилась від виконання, передбачених ст. 150 СК України, батьківських обов'язків, щодо створення належних умов для життя та здоров'я своїх чотирьох малолітніх дітей, в будинку брудно, брудна постіль і білизна, розкидані речі, відсутні продукти харчування.
Такими діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст.184 КУпАП.
На підставі положень ст. 36 КУпАП матеріали у справах про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 об'єднано в одне провадження.
ІІ. Пояснення учасників справи
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала в повному обсязі, додатково зазначила, що 23.07.2024 року багато випила спиртного і сусідка викликала поліцію. Просила суд її суворо не карати.
ІІІ. Застосоване судом законодавство
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції України і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з положеннями ст. ст. 245, 252, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасно, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
У ст. 251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, тощо.
Відповідно до п. 1, 2 ст. 3 Конвенції про права дитини ООН від 20.11.1989р. (далі Конвенція), яку було ратифіковано Постановою Верховної Ради України №789-XII від 27.02.1991р. та яка набула чинності для України 27.09.1991р., в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків,опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Згідно зі ст. 18 Конвенції держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Статтею 150 СК України передбачені обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини. Так, батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Відповідно до ч. 4 ст. 155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Диспозицією ч. 1 ст. 184 КУпАП передбачено відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Батьківські права та обов'язки - права і обов'язки, покладені законодавством на батьків щодо виховання і утримання дітей.
Батьки мають обов'язок виховувати своїх дітей та піклуватися про їх здоров'я, надавати їм освіту та готувати їх до праці.
Виховання дітей - процес заохочення та підтримки фізичного, емоційного, соціального та інтелектуального розвитку дитини від народження до дорослості.
ІV. Оцінка суду щодо фактичних обставин справи
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184 та ч. 1 ст. 184 КУпАП підтверджується:
- протоколом серії ВАВ № 965694 від 23.07.2023 року у якому викладено обставини вчинення ОСОБА_1 та зміст правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП. У протоколі ОСОБА_1 зазначила, що з протоколом згідна;
- копією електронного рапорту ЄО № 6981 від 24.07.2024 року;
- копією електронного рапорту ЄО № 1580 від 26.07.2024 року;
- копією електронного рапорту ЄО № 5743 від 23.07.2024 року;
- копією заяви ОСОБА_1 від 23.07.2024 року на ім'я начальника ВПД №1 (м. Нововолинськ) Володимирського РВП ГУНП у Волинській області А. Близнюка;
- копією письмового пояснення від 23.07.2024 року ОСОБА_1 ;
- копією письмового пояснення ОСОБА_3 від 23.07.2024 року;
- копією письмового пояснення ОСОБА_4 ;
- копією письмового пояснення ОСОБА_5 ;
- копією письмового пояснення ОСОБА_6 від 23.07.2024 року;
- копією письмового пояснення ОСОБА_7 від 23.07.2024 року;
- копією письмового пояснення ОСОБА_2 ;
- копією протоколу огляду місця події від 23.07.2024 року;
- копією електронного рапорту ЄО № 1582 від 26.07.2024 року;
- копією електронного рапорту ЄО № 5746 від 23.07.2024 року;
- копією письмового пояснення від 27.07.2024 року ОСОБА_1 ;
- копією повідомлення т.в.о. начальника слідчого відділу О. Смаль на ім'я т.в.о начальника ВП №1 (м. Нововолинськ) Володимирського РВП ГУНП у Волинській області І. Рицай про відсутність ознак кримінального правопорушення у події яка трапилася 23.07.2024 року з ОСОБА_1 ;
- копією супровідного листа (повідомлення) на ім'я ОСОБА_1 від 27.07.2024 року;
- повідомленням від 30.07.2024 року Володимирського РВП ГУНП у Волинській області начальнику служби у справах дітей Іваничівської селищної ради про складення на ОСОБА_1
- протоколом серії ВАВ № 965695 від 24.07.2023 року у якому викладено обставини вчинення ОСОБА_1 та зміст правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП. У протоколі ОСОБА_1 зазначила, що з протоколом згідна;
- копією електронного рапорту ЄО № 6982 від 24.07.2024 року;
- копією письмового пояснення ОСОБА_1 від 23.07.2024 року;
- копією письмового пояснення ОСОБА_3 від 23.07.2024 року;
- копією письмового пояснення ОСОБА_4 ;
- копією письмового пояснення ОСОБА_6 від 23.07.2024 року;
- копією письмового пояснення ОСОБА_7 від 23.07.2024 року;
- копією акту обстеження умов проживання ОСОБА_1 від 24.07.2024 року;
Також до адмінматеріалів додано копії документів, а саме копію Витягу з РТГ, копії посвідчень ОСОБА_1 та ОСОБА_8 , копії свідоцтв про народження дітей ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , копію довідки № 9 для призначення і виплат державної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, копії фотосвітлин умов проживання ОСОБА_1 .
При цьому судом враховується також те, що ОСОБА_1 дії працівників поліції щодо складання відносно неї протоколів про адміністративні правопорушення не оскаржувала, доказів неправомірної поведінки останніх та доказів, які б спростовували фактичні дані, що містяться в протоколах про адміністративні правопорушення та додатках до них, - суду не скеровував.
На підставі досліджених доказів суддя приходить до висновку, що в діяннях ОСОБА_13 вбачаються ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184 та ч. 1 ст. 184 КУпАП, докази її вини є переконливими, достатніми, відповідають фактичним обставинам справи та знайшли своє підтвердження в матеріалах справи, котрі були повно та всебічно досліджені.
V. Накладення адміністративного стягнення
Згідно з положеннями ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
На виконання вимог ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставини, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність, за скоєння діянь, передбачених ч. 1 ст. 184 та ч. 1 ст. 184 КУпАП, судом не встановлено.
При вирішенні питання про накладення стягнення за допущене адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 181 КУпАП (протокол серії ВАВ № 965694), суддею враховано також характер вчиненого правопорушення, дані про особу (не працює), не притягувалася до адміністративної відповідальності за вчинене, ступінь її вини, визнання вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання та вважає необхідним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 184 КУпАП у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 гривень.
При вирішенні питання про накладення стягнення за допущене адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 181 КУпАП (протокол серії ВАВ № 965695), суддею враховано також характер вчиненого правопорушення, дані про особу (не працює), не притягувалася до адміністративної відповідальності за вчинене, ступінь її вини, визнання вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання та вважає необхідним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 184 КУпАП у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 гривень.
Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відтак, на підставі ст. 36 КУпАП на ОСОБА_1 слід накласти стягнення у межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 гривень.
VІ. Судові витрати
Також відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника стягується в дохід держави судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Керуючись с. 1 ст. 184, ст.ст. 283, 284, 285 КУпАП, суддя -
Визнати винуватою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Визнати винуватою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
На підставі ст. 36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 стягнення у межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Встановити ОСОБА_1 строк для добровільної сплати визначеної суми штрафу - 15 днів з дня вручення їй цієї постанови. Реквізити для оплати штрафу: отримувач коштів: ГУК у Волинські області/смт.Іваничі/21081100; код за ЄДРПОУ: 38009371; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA108999980313050106000003484.
У разі несплати штрафу правопорушником у встановлений строк стягнути в порядку примусового виконання цієї постанови із ОСОБА_1 в дохід держави подвійний розмір штрафу, визначеного в постанові, тобто 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/ м.Київ/ 22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету : 22030106) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.
Строк пред'явлення постанови для виконання 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Іваничівський районний суд Волинської області.
Суддя М. О. Федечко