Ухвала від 20.08.2024 по справі 452/2535/24

Справа № 452/2535/24

Провадження № 2-а/455/14/2024

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

20 серпня 2024 року м. Старий Самбір

Суддя Старосамбірського районного суду Львівської області Кушнір А.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

17.07.2024 представник ОСОБА_1 - адвокат Васечко Ю.А. звернувся до Самбірського міськрайонного суду Львівської області із зазначеною позовною заявою, в якій просить суд визнати протиправною та скасувати постанову ЗхРУ №020109 від 02.07.2024 про накладення адміністративного стягнення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.202 КУпАП та закрити справу про адміністративне правопорушення.

Ухвалою судді Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 19.07.2024 вищевказану адміністративну справу передано за територіальною юрисдикцією на розгляд до Старосамбірського районного суду Львівської області.

13.08.2024 справа надійшла до Старосамбірського районного суду Львівської області.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.08.2024 року справа визначена для розгляду судді Кушніру А.В.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу.

Перевіривши матеріали позовної заяви вважаю, що така підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам, встановленим ст.160,161 КАС України.

Так, в порушення вимог ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

При цьому слід зазначити наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Велика Палата Верховного Суду постановою від 18.03.2020 у справі № 543/775/17 визначила, що за оскарження адміністративних постанов необхідно сплачувати судовий збір. Такий сплачується особою, на яку накладено стягнення, а розмір та порядок сплати судового збору встановлюється законом. Цією ж постановою, з урахуванням Закону України «Про судовий збір» визначено розмір судового збору при зверненні до суду з позовними заявами вказаної категорії справ і такий розмір складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на момент пред'явлення даного позову становить 605,60 гривень.

Отже, за подання даної позовної заяви, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі у 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на момент пред'явлення даного позову становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок або подати до суду документ, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Оплату судового збору слід здійснити за наступними реквізитами та рахунками, а саме: Отримувач коштів ГУК Львiв/Старосамбірська тг/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294 ; Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.) ; Код банку отримувача (МФО) 899998 ; Рахунок отримувача UA918999980313111206000013909 ; Код класифікації доходів бюджету 22030101 ; Призначення платежу *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Старосамбірський районний суд Львівської області.

Крім того, відповідно до вимог п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, відповідачем у такій вказано Відділ прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ відповідача зазначено - НОМЕР_2 .

Разом із цим, згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ідентифікаційний код НОМЕР_2 належить юридичній особі - Військовій частині НОМЕР_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), місцезнаходження якої: АДРЕСА_1 .

При цьому, оскаржувана постанова винесена начальником відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (Тип В) Відділ прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За таких обставин, позивачу у позовній заяві слід уточнити відомості щодо відповідача, визначені у п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, та визначитись з тим, до кого саме він звертає позовні вимоги (хто є відповідачем).

При цьому суд звертає увагу позивача, що відділ прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 є лише структурними підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_2 та не являється окремою юридичною особою.

Слід також зазначити, що правильне зазначення відомостей щодо відповідача має важливе значення для визначення підсудності даної справи, оскільки місце проживання позивача (м.Борислав Львівської області) та місцезнаходження відповідача з кодом ЄДРПОУ 14321653 (м.Львів) є території, що не віднесені до територіальної юрисдикції (підсудності) Старосамбірського районного суду Львівської області.

Так, відповідно до ст.25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Отже, якщо предметом позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність, такий спір може бути розглянуто адміністративним судом за вибором позивача: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.

Аналіз наведеної норми свідчить про те, що у випадку оскарження дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень позивач наділений правом вибору адміністративного суду, виходячи із двох можливих варіантів: 1) за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем свого проживання (перебування, знаходження) або 2) за місцезнаходженням відповідача.

Тобто, законодавець передбачив можливу альтернативну підсудність розгляду окремих категорій справ і наділив правом вибору звернення до суду виключно позивача.

При цьому, такий вибір звернення до суду повинен бути обґрунтований позивачем у позовній заяві.

А тому, у позовній заяві, водночас, слід уточнити вибір позивача адміністративного суду для вирішення даної справи, а саме: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача чи за місцезнаходженням відповідача.

Враховуючи вищенаведене, приходжу до висновку про необхідність залишення даної позовної заяви без руху, надавши позивачу строк для усунення вищевказаних недоліків, шляхом подання до суду документа, що підтверджує сплату позивачем судового збору на суму 605,60 гривень, або документа, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, а також уточненої позовної заяви, яка повинна відповідати вимогам, передбаченим ст.ст.160,161 КАС України, зокрема із уточненням відомостей щодо відповідача, визначених у п.2 ч. 5 ст. 160 КАС України, та щодо вибору позивача адміністративного суду для вирішення даної справи, з одночасним поданням копії такої позовної заяви відповідно до кількості учасників справи.

Відповідно до положень ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити). Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу. Позовна заява повертається позивачеві, зокрема, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Керуючись ст.ст.160,161,169, 241, 243, 248 КАС України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, - залишити без руху, надавши позивачу строк у 10 (десять) днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення вказаних у цій ухвалі недоліків.

Попередити позивача, що у разі, якщо у зазначений в даній ухвалі строк недоліки не будуть усунені, то позовна заява буде йому повернута.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя А.В.Кушнір