20 серпня 2024 року Чернігів Справа № 620/3619/23
Чернігівського окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ткаченко О.Є.,
за участю секретаря Косенко В.С.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду звіт про виконання рішення суду та заяву ОСОБА_1 про накладення штрафу за невиконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
На адресу Чернігівського окружного адміністративного суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про виконання рішення суду від 23.05.2023 у справі №620/3619/23, у якому пенсійний орган зазначає, що у липні 2023 року на виконання рішення суду від 23.05.2023 у справі №620/3619/23 позивачу відновлено щомісячна доплата у розмірі 2000,00 грн, водночас на виконання рішення суду у справі №620/8619/23 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та на 01.01.2023, зважаючи на те, що такий перерахунок хоч і здійснений на виконання рішення суду, але обумовлений підвищенням розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, така обставина є підставою, яка в силу приписів абзацу 3 пункту 1 Постанови №713 виключає можливість подальшої виплати позивачу доплати в сумі 2000,00 грн.
Позивач із поданим звітом не погодився, подав заперечення на нього, зазначивши, що рішення суду не виконано. Враховуючи наведене, позивач просив накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвалою суду від 12.08.2024 розгляд заяви про накладення штрафу призначено на 20.08.2024.
Позивач у судовому засіданні заяву про накладення штрафу на керівника ГУ ПФУ в Чернігівській області підтримав, просив задовольнити, оскільки рішення суду від 23.05.2023 у справі №620/3619/23 не виконано.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Подав до суду заяву про розгляд заяви ОСОБА_1 без участі представника ГУ ПФУ в Чернігівській області, заперечував проти її задоволення, оскільки рішення суду у справі №620/3619/23 виконано в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, поданий ІНФОРМАЦІЯ_1 звіт про виконання рішення суду, суд зазначає таке.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.05.2023 у справі №620/3619/23, яке набрало законної сили 22.06.2023 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю, зокрема, з урахуванням ухвали суду від 29.05.2023 про виправлення описки у вказаному рішенні, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нарахувати ОСОБА_1 з 28.10.2022 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та здійснити виплату.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.04.2024 встановлено судовий контроль за виконанням вказаного рішення суду, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області протягом тридцяти днів з дня отримання цієї ухвали подати до Чернігівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.05.2023 у справі №620/3619/23.
20.05.2024 (відповідно до відбитку штампа поштового відправлення на конверті) Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на виконання ухвали суду від 15.04.2024 надало звіт про виконання рішення суду, долучивши протоколи перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Вважаючи, що Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не виконало рішення суду по справі від 23.05.2023 у справі №620/3619/23, ОСОБА_1 звернувся до суду із відповідною заявою про накладення штрафу.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов'язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення від 26.06.2013 №5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 №11-рп/2012).
Конституційний Суд України у Рішенні від 26.06.2013 взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), який, зокрема, в пункті 43 рішення у справі «Шмалько проти України», заява №60750/00, від 20.07.2004 вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.
Крім того, у Рішенні від 15.05.2019 №2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов'язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов'язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 84 рішення у справі «Валерій Фуклєв проти України» від 07 червня 2005 року, заява №6318/03; пункт 43 рішення у справі «Шмалько проти України» від 20 липня 2004 року, заява №60750/00; пункти 46, 51, 54 рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» від 15 жовтня 2009 року, заява №40450/04; пункт 64 рішення у справі «Apostol v. Georgia» від 28 листопада 2006 року, заява №30779/04).
На підставі аналізу статей 3, 8, частин 1 та 2 статті 55, частин 1 та 2 статті 129-1 Конституції України в системному взаємозв'язку Конституційний Суд України в пункті 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15.05.2019 №2-р(II)/2019 констатував, що обов'язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов'язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов'язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов'язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання.
Відповідно до статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться в статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статтями 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
З метою забезпечення виконання судового рішення статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено дві форми судового контролю за виконанням судового рішення: 1) зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду; 2) накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, згідно з положеннями частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України).
У постанові від 03.04.2019 у справі №820/4261/18 Верховний Суд встановив необхідність існування в спірних правовідносинах обставин, з якими стаття 382 Кодексу адміністративного судочинства України пов'язує наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. У зв'язку з цим, суди попередніх інстанцій при вирішенні спору мають дослідити характер правовідносин, що виникли між сторонами та звертати увагу, що підставою звернення до суду з даним позовом є невиконання судового рішення. Порушенням норм процесуального права є незастосування спеціальних правових норм, передбачених у статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши звіт та надані протоколи перерахунку пенсії, суд установив, що на виконання рішення суду від 23.05.2023 у справі №620/3619/23 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії та відновлена щомісячна доплата у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (а.с. 86).
Надалі рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.08.2023 по справі №620/8619/23, яке набуло чинності 04.12.2023, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2020 на підставі оновленої довідки від 11.04.2023 № ФЧ54275/І, з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки від 11.04.2023 № ФЧ54275/ІІ, з 01.02.2022 на підставі оновленої довідки від 11.04.2023 № ФЧ54275/ІІІ та з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки від 11.04.2023 № ФЧ54275/ІV про розмір грошового забезпечення, складених ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 29.01.2020, станом на 01.01.2021, станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Після перерахунку пенсії за вказаним рішенням ГУ ПФУ в Чернігівській області припинила виплату позивачу доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
З огляду на протоколи перерахунку пенсії загальний розмір пенсії позивача станом на 01.07.2023 (після виконання рішення суду у справі №620/3619/23), з усіма доплатами та підвищеннями становить 15768,17 грн (а.с. 86). Після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі №620/8619/23 розмір пенсії позивача станом на 01.01.2024 склав 18594,56 грн, на 01.03.2024 - 20074,69 (а.с. 87, 88).
Разом з тим, аналіз наведених норм, а також мети прийняття Урядом Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме: зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Суд звертає увагу, що після проведення перерахунку пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, складеної уповноваженим органом, яка виготовлена у зв'язку зі збільшенням як основних, так і додаткових складових грошового забезпечення, у позивача розмір пенсії збільшився (більш ніж на 2000,00 грн). Вказані обставини виключають можливість нарахування позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ.
Водночас рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду у справі №620/8619/23 встановлено, що у спірних відносинах грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023 збільшилось внаслідок зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. У зв'язку з наведеним, у позивача виникло право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45 (в редакції з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 (05.03.2019)), з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, який визначається шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 в первинній редакції, що фактично констатовано у рішенні суду по справі №620/1360/23 (про зобов'язання видати оновлені довідки станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023).
Таким чином, рішеннями суду захищені права позивача на перерахунок пенсії, у зв'язку із зміною розміру окладів станом на 01 січня відповідного календарного року, які обумовлені підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб згідно із Законами України «Про Державний бюджет».
Суд наголошує на відмінності підстав проведених особам, з числа військовослужбовців та прирівняних до них осіб, перерахунків пенсії з 01.04./12.2019 та з 01.02.2023.
Так, перерахунок пенсій з 01.04./12.2019 проводився з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, яке у неї виникло до 01.03.2018, у зв'язку із скасуванням у судовому порядку пунктів постанови КМУ від 21.02.2018 №103, відповідно до яких вносились зміни до Постанови №704. Внаслідок наведеного, було відновлено право військовослужбовців та прирівняних до них осіб на обрахунок розміру пенсії із врахуванням додаткових складових грошового забезпечення (замість попередньо визначених трьох: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років).
У спірних правовідносинах пенсія позивачу перераховувалася у зв'язку зі зміною (збільшенням) складових грошового забезпечення через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року.
Суд враховує, що у постановах Верховного Суду від 08.11.2022 у справі №420/2473/22, від 18.04.2023 у справі №560/6528/22, від 17.10.2023 у справі №160/13624/22 обставини справи були відмінними та стосувались проведеного перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на березень або листопад 2019 року (з усіма складовими грошового забезпечення).
Права позивача на перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки, виданої уповноваженим органом із урахуванням усіх складових грошового забезпечення (основних та додаткових) захищені рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду по справі № 620/14952/21.
Враховуючи наведене, суд доходить висновку, що позивач не має права на призначення щомісячної доплати, передбаченої Постановою №713, після проведеного перерахунку на підставі оновлених довідок, оскільки станом на момент призначення та нарахування пенсії диспропорція в її розмірах була відсутня (розмір пенсії фактично збільшився більш ніж на 2000,00 грн.).
Враховуючи зазначене вище, суд зазначає про відсутність підстав вважати, що відповідач ухиляється від виконання рішення суду у справі №620/3619/23.
Таким чином, дослідивши поданий ГУПФУ в Чернігівській області звіт про виконання рішення суду з доданими доказами, суд дійшов висновку, що відповідачем повністю виконано рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.05.2023 у справі №620/3619/23.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про прийняття звіту про виконання судового рішення та відмову у задоволенні клопотання про накладення на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області штрафу.
Керуючись статтями 241-243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу за невиконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.05.2023 у справі №620/3619/23.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали складено 20 серпня 2024 року.
Суддя Ольга ТКАЧЕНКО