Рішення від 20.08.2024 по справі 560/9711/24

Справа № 560/9711/24

РІШЕННЯ

іменем України

20 серпня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Кам'янець-Подільського відділу про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Кам'янець-Подільського відділу в якому просить визнати протиправною бездіяльність Управління державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Кам'янець-Подільського відділу, яка полягає у відмові перенести відмітку №2209123 від 12.10.2010 "Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера", яка містилася на сторінці 8 пошкодженого паспорта громадянина України ОСОБА_1 у формі книжечки НОМЕР_1 , виданого 04.08.2001 Кам'янець-Подільським МВ УМВСУ в Хмельницькій області, до паспорта-книжечки НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 , виданого 17.08.2023 Кам'янець-Подільським РВ ДМС України в Хмельницькій області відповідно до рішення суду. Зобов'язати суб'єкта владних повноважень - Управління державної міграційної, служби України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 37864148), в особі Кам'янець-Подільського відділу, перенести відмітку №2209123 від 12.10.2010 "Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера", яка містилася на сторінці 8 пошкодженого паспорта громадянина України ОСОБА_1 у формі книжечки НОМЕР_1 , виданого 04.08.2001 Кам'янець-Подільським МВ УМВСУ в Хмельницькій області, до паспорта-книжечки НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 , виданого 17.08.2023 Кам'янець-Подільським РВ ДМС України в Хмельницькій області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 06.02.2024 звернувся до Кам'янець-Подільського відділу ДМС України в Хмельницькій області з заявою про перенесення до паспорта громадянина України у формі книжечки відмітки про право здійснювати будь-які платежі без, ідентифікаційного номера. Однак, відповідач відмовив у задоволенні заяви. Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог, вказує, що позивач не обґрунтував наявність у нього порушеного права, спричиненого діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, яким чином та в який спосіб таке порушення права відбулось, його реальність, а також, яким чином воно зачіпає права та інтереси позивача.

Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій останній просить задовольнити позовні вимоги.

Від відповідача на адресу суду надійшло заперечення на відповідь на відзив, в якій просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні докази у їх взаємозв'язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року по справі №560/7988/23 зобов'язано Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Кам'янець-Подільського районного відділу здійснити обмін паспорта громадянина України у формі книжечки ОСОБА_1 відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.

17.08.2023 з причини пошкодження вказаного паспорта-книжечки, відповідно до вказаного вище рішення Хмельницького окружного адміністративного суду позивачу було оформлено і видано 17.08.2023 новий паспорт-книжечку НОМЕР_2 Кам'янець-Подільським відділом УДМС України у Хмельницькій області.

Однак, при заміні паспорта посадовою особою районного відділу до нового паспорта не було перенесено відмітку про право позивача здійснювати платежі, без ідентифікаційного номера.

06.02.2024 позивач звернувся до Кам'янець-Подільського відділу ДМС України в Хмельницькій області з заявою про перенесення до паспорта громадянина у формі книжечки відмітки про право здійснювати будь-які платежі без, ідентифікаційного номера, а саме: перенести відмітку № НОМЕР_3 від 12.10.2010 про право ОСОБА_1 здійснювати платежі без ідентифікаційного номера, яка містилася на сторінці 8 пошкодженого паспорта громадянина України у формі книжечки НОМЕР_1 , виданого 04.08.2001 Кам'янець-Подільським МВ УМВСУ в Хмельницькій області, до паспорта-книжечки НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 , виданого 17.08.2023 Кам'янець-Подільським РВ ДМС України в Хмельницькій області відповідно до рішення суду.

До поданої заяви позивач додав копію пошкодженого паспорта НОМЕР_1 , виданого 04.08.2001, з відміткою від 12.10.2010, оригінал паспорта НОМЕР_2 , виданого 17.08.2023.

Однак відповідач відмовив у проставлені вказаної відмітки посилаючись на те, що відмітка у паспорті позивача 12.10.2010 була проставлена на підставі чинного на той час Закону України від 22.12.1994 № 320/94-ВР "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів", який втратив чинність.

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах, повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Затверджений наказом МВС України від 06.06.2019 №456 Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (далі - Тимчасовий порядок) визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, засвідчене в установленому законодавством порядку.

Пунктом 3 вищевказаного порядку визначено, що оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України.

Відповідно до пункту 1 розділу II вищевказаного Тимчасового порядку, внесення до бланка паспорта відомостей про особу здійснюється працівниками територіальних підрозділів ДМС, на яких згідно з їх службовими обов'язками покладено заповнення бланків паспортів. Заповнення здійснюється відповідно до поданих документів від руки розбірливим почерком без скорочень та виправлень. У разі допущення помилок або виправлень бланки паспортів підлягають знищенню в порядку, установленому розділом XI цього Тимчасового порядку.

Відповідно до пункту 2 розділу II вищевказаного Тимчасового порядку визначено, як саме заповнюється бланк паспорта, а саме: 1) перша сторінка: до перших трьох рядків вносяться дані з великої літери про прізвище, ім'я та по батькові особи в називному відмінку українською мовою; у рядку "Дата народження" запис учиняється словесно-цифровим способом; у рядку "Місце народження" записи щодо громадян, які народилися на території України, учиняються відповідно до даних, що містяться у свідоцтві про народження, а щодо громадян, які народилися за межами України,- відповідно до поданих документів. До рядка вносяться: у разі народження: у містах Києві та Севастополі - назва міста; у містах обласного чи республіканського (Автономної Республіки Крим) значення - назва міста й області (Автономної Республіки Крим), до складу якої воно входить; у решті населених пунктів - назва населеного пункту, району, області (Автономної Республіки Крим); за кордоном - відомості відповідно до документа, що посвідчує факт реєстрації народження особи, або паспорта, що підлягає обміну, з обов'язковим зазначенням країни народження.

На першій сторінці бланка паспорта у призначеній для цього рамці вклеюється фотокартка особи, якій оформлюється паспорт.

Перед уклеюванням фотокартки в нижній частині рамки зазначаються прізвище та ініціали особи, на ім'я якої оформлено паспорт; 1) друга сторінка: до перших трьох рядків вносяться дані з великої літери про прізвище, ім'я та по батькові особи в називному відмінку російською мовою; до четвертого та п'ятого рядків вносяться дані про дату та місце народження російською мовою; у шостому рядку зазначається стать особи українською та російською мовами; у рядку "Ким виданий паспорт" запис про орган, що видав паспорт, робиться українською та російською мовами;

На прохання особи до паспорта на сьому-дев'яту сторінки на підставі відповідних документів вносяться дані про дітей; 3) на десяту сторінку відповідно до поданих документів на прохання особи вносяться відмітки про сімейний стан особи, на ім'я якої оформлено паспорт (відмітки про сімейний стан особи вносить працівник територіального підрозділу ДМС у разі обміну паспорта, а також оформлення паспорта замість втраченого/викраденого).

Зразки штампів для внесення відміток про реєстрацію шлюбу або розірвання шлюбу наведено в додатку 2 до цього Тимчасового порядку. На зворотному боці заяви у графі "Службові відмітки" зазначається попереднє прізвище особи; 4) до сторінок від одинадцятої до шістнадцятої вносяться: відомості про зареєстроване місце проживання, зняте з реєстрації місце проживання відповідно до поданих документів. У разі обміну паспорта відомості про реєстрацію (зняття з реєстрації) місця проживання переносяться із паспорта, що підлягає обміну. У разі оформлення паспорта замість втраченого/викраденого відомості про місце проживання вносяться відповідно до інформації, отриманої за результатами перевірки обліків територіального органу ДМС або виконавчого органу сільської, селищної або міської ради, сільського голови (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради (далі - орган реєстрації); відомості про оформлення виїзду за кордон на постійне проживання відповідно до Порядку провадження за заявами про оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16 серпня 2016 року № 816, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 09 вересня 2016 року за № 1241/29371, які скріплюються печаткою (у разі оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання).

Після заповнення паспорта до графи 10 заяви вносяться дані про серію, номер і дату видачі паспорта, орган, що видав паспорт, прізвище та ініціали працівника, який його оформив. Працівник, який оформив паспорт, ставить свій підпис, після чого реквізити паспорта вносяться до книги обліку надходження і витрачання бланків паспортів (далі - Книга обліку) за формою згідно з додатком 3 до цього Тимчасового порядку.

Таким чином, Тимчасовим порядком визначено вичерпний перелік відомостей, що мають право вносити в бланк паспорта уповноважені на те працівники територіальних підрозділів ДМС.

Суд зазначає, що позивач не обґрунтував та не вказує, який саме пункт вищевказаної постанови Управління не дотрималось при заповненні та видачі паспорта-книжечки позивачу. При здійсненні визначених законодавством повноважень, Управління не порушило жодного пункту при заповненні бланка паспорта у формі книжечки як Тимчасового порядку, так і вищевказаної постанови Верховної Ради України, що в свою чергу досліджено судом.

Суд звертає увагу позивача, що а ні Тимчасовим порядком, а ні постановою Верховної Ради України, на яку посилається позивач, не визначено, не встановлено та не надано право центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, вносити відповідну відмітку про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру до паспорта книжечки.

Отже, твердження позивача про неправомірність дій щодо невнесення відповідної відмітки до паспорта-книжечки Управлінням є безпідставним.

Суд зазначає, що оскільки повноваження для внесення відмітки про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера до паспорта у відповідача відсутні, Управління листом від 28.02.2024 №Г-20/6/6802-24/6834.27.1/28-24 рекомендувало звернутись до Державної податкової служби України.

При цьому, ГУ ДПС в Хмельницькій області надало відповідь позивачу з метою відмітки у паспорті звернутись із відповідним повідомленням за формою №1П, яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків до Державної податкової служби.

Проте, вказаним правом, як встановлено із матеріалів справи, позивач не скористався, та відповідних доказів не надав.

Суд зазначає, що оскільки позивач не обґрунтував, яким чином відповідачем було порушено його право, оскільки у відповідача відсутні повноваження щодо проставлення відповідної відмітки у паспорті громадянина України, щодо здійснення платежів без ідентифікаційного номера, а тому в даному випадку відсутнє порушене право позивача з боку відповідача при здійсненні ним повноважень, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Кам'янець-Подільського відділу про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт - НОМЕР_2 , виданий Кам'янець-Подільським відділом УДМС України в Хмельницькій області 17.08.2023)

Відповідач:Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Кам'янець-Подільського відділу (вул. Князів Коріатовичів, 68,Кам'янець-Подільський,Хмельницька область,32300 , код ЄДРПОУ - 37864148)

Головуючий суддя О.П. Шевчук